"Так, ми мали бути агресивнішими": нардеп Железняк про кальяни, Вакарчука і перемоги "Голосу"
Що буде з "Голосом" без Святослава Вакарчука? Чому він взагалі пішов з політики? Чим запам'яталася партія і чи є сенс за неї голосувати?
Ці та багато інших питань через рік роботи парламенту 9-го скликання задають не тільки прихильники "Голосу", але і противники. Партія буквально за два місяці наполегливої роботи змогла пройти до Верховної Ради і набрати майже 6% голосів. Через 12 місяців її рейтинг впав майже вдвічі, а лідер вирішив і зовсім покинути політику.
При цьому активні члени партії і нардепи від фракції запевняють — це тимчасові проблеми, а на наступних виборах політсила стане ще сильнішою. Потрібно лише наполегливо працювати.
Що ж насправді відбувається у "Голосі", які є досягнення, чому пішов Вакарчук і що з шансами на місцевих виборах — кореспондент "Рубрики" під час ранкової пробіжки в Маріїнському парку розпитав у заступника голови фракції Ярослава Железняка.
Про "Голос", Вакарчука і досягнення
— Розкажи, чим ти займався за кілька років до Верховної Ради?
— До того, як стати нардепом, я вже був у парламенті. Тільки не на місці народного депутата, а в урядовій ложі, адже працював радником прем'єр-міністра (Володимира Гройсмана. — Ред.) з питань роботи з парламентом. У нас був проект Івана Міклоша і Лешека Бальцеровича (проект від Європейського Союзу. — Ред.), які створили службу радників при главі Кабміну, вони займалися стратегічними напрямами. Я був одним з них.
— А ще раніше, я читав в біографії, що ти працював у декількох агентствах.
— Ні, я був радником міністра економічного розвитку Айвараса Абромавичуса. Ще раніше відповідав за взаємодію з парламентом у величезній міжнародній компанії Anheuser-Busch InBev — найбільшому виробнику пива. До цього працював у консалтингу.
— Виходить, ще з часів університету твоя робота так чи інакше полягала у взаємодії з парламентом?
— Так, це моє місце.
— Тобто потрапляння в Раду було чисто справою часу?
— Це було логічно, мені завжди подобалося це місце. Я в дитинстві мультики перемикав на засідання Ради, це моє хобі.
— А як ти потрапив у список "Голосу"? Коли дізнався про те, що партію створюють?
— Дізнався про це одним з перших, адже спілкувався зі Святославом Вакарчуком, а він консультувався у мене з антикорупційного суду. Я був всередині процесу, знав, який президент і де гальмує створення антикорупційного суду, також спілкувалися з впровадження медичної реформи. Ми періодично зустрічалися, а потім прийшов уже Ярослав Юрчишин і сказав, що є така справа — ми йдемо в парламент. Раз так, то треба допомогти. На самому початку, до формування партії, я вже був всередині команди.
— Займався партійним будівництвом?
— Швидше створенням партії. Я був одним з тих, хто працював спочатку, тому розумів, що буду в списку, і номер мене особливо не цікавив, адже було багато інших завдань. Як один зі старожилів, пам'ятаю, що ми придумували назву партії…
— А які були варіанти окрім "Голосу"?
— Багато різних, не буду палити їх, раптом хтось захоче використовувати при перейменуванні інших політсил.
— Тобто був цілий брейншторм?
— Так, ми в останній момент затверджували назву. "Голос" придумали в самому початку, ми накидали інші ідеї, але вирішили повернутися до цього варіанту.
— Чим ти планував займатися у Верховній Раді? Ти йшов по 4 місцю в списку, тому потрапляння в парламент в разі успіху "Голоси" було вирішено.
— Економічний напрям, також був варіант з регламентним комітетом. Я розумів, що реформа парламенту — річ одномоментна, її або відразу роблять, або закидають. Але в будь-якому випадку дивився в бік економічного комітету, де багато хороших людей. Або податкового, найскладнішого.
Там багато різних лобістських історій, за якими потрібно стежити, контролювати і припиняти. Я зідзвонився з декількома друзями, вони мені розповіли про главу комітету, рекомендували його як великого фахівця. Розумів, що робота буде цікавою, а під час зборів підготовчих груп так вийшло, що я ще й став заступником голови комітету.
— Давай повернемося на рік назад, в період передвиборчої кампанії. Що б ти змінив, зробив по-іншому для "Голосу"? Чи був у вас шанс взяти більше?
— Все реально, коли ти розумний заднім числом. Я б, як мінімум, зробив кілька спортивних ставок, знаючи заздалегідь результати, і виграш витратив на виборчу кампанію.
А якщо серйозно, то були зроблені тактичні помилки, пару стратегічних. Які саме, я тобі не скажу, бо міркування заднім числом — справа не найбільш вдячна. Точно можна було зробити краще. Але вийшло те, що електорально було можливо. З огляду на те, що ми були новими, не займалися джинсою.
Ми недооцінили деяких старих політиків, які тобі розповідають про патріотизм, а потім замовляють купу смсок проти тебе. І на розкрутку одного поста можуть витратити 50 тисяч доларів. Ми всі зрозуміли, запам'ятали, стали агресивнішими.
— Тим не менш, ви все одно спілкуєтеся з "Європейською Солідарністю".
— Зауваж, це ти назвав їх, а не я.
— Я здогадався, ще рік тому була інформація про їх кампанії проти "Голосу" на заході України.
— І не тільки на заході. Так, досить брудно. Ще раз — все пам'ятаємо. Так, спілкуємося, іноді ходимо з ними на мітинги, беремо людей на поруки. У чому проблема будь-якої чорнухи у виборчій кампанії? Ти повинен розуміти, що з цими людьми тобі через пару тижнів потрібно буде працювати.
— Всі так чи інакше дізнаються, хто і що замовляв.
— Так, я їм цього точно ще не пробачив.
— Якщо говорити про склад Верховної Ради. Ти працював з 8-м скликанням, зараз ти в 9-му. Я чув від деяких людей таку думку, що професійні навички нардепів кожного нового скликання гірше, ніж у їх попередників. Ти згоден з цією думкою?
— Це не так. Парламент завжди різний. У нього трапляється перехід в одну або іншу сторону, це відповідає більше часу і очікуванням людей, ніж професіоналізму. Я чув, що 4-е скликання було кращим, але, ще раз, нинішній парламент — наймолодший. Нардепи ходять, голосують.
— Навіть у п'ятницю приходять.
— Коли по 15 раз голосують за закони. Є і помилки, непорозуміння. Порівнюючи з 8-м, де у мене було багато знайомих, друзів, то, звичайно, шкода, що їх у цьому скликанні немає. Вони б точно додали професіоналізму. При цьому немає і багатьох виродків, які прийшли в парламент тільки для того, щоб красти гроші.
Такі були практично в кожній політсилі. У цьому ж скликанні таких схематозніков менше. Добре це чи ні? Побачимо по результату. Чого мені точно не вистачає в цьому парламенті? Немає виразної стратегії того, куди ми рухаємося.
— Стратегії, що буде через 3 місяці, півроку…
— Так. При всьому різноманітті минулого скликання, там було таке розуміння. Може, я тоді просто представляв Кабмін і розумів, куди ми рухаємося. Зараз же такого немає. У цьому зізнаються й нардепи від "Слуги". Так, вони говорять, що змінюють країну, але як і що далі — не знають.
— Добре, давай поговоримо про роботу в "Голосі". Якими досягненнями, законами від фракції за останній рік ти пишаєшся?
— Ми найбільш ефективні за кількістю створених і прийнятих законів. Краще тільки "Слуга народу", зі зрозумілих причин. У нас багато перемог, починаючи від підвищення лімітів для ФОП, що обіцялося десятиліттями, закінчуючи моїм законом про податкові пільги під час карантину, масовим тестуванням медиків від Ольги Стефанішиної, демократизацією процесів фінансування партій і так далі.
В останню п'ятницю закінчили розгляд мого закону, який допоможе привести в порядок експорт послуг наших студій кіно- і відеопродакшн. Наші правки є в дуже багатьох законах. Я особисто займався збиттям програми уряду, для мене це було вкрай важливо.
— Так, бачив, що ти порівнював програму з рефератом для школярів.
— Щоб такі документи ніколи більше не подавали, таке щеплення. Для мене це кілька тижнів було метою номер один, і я радий, що в підсумку все вийшло.
— "Голос" буквально в останній день роботи Ради пішов в опозицію, офіційно. Що це було? Хіба ви до цього були у владі?
— Рішення прийнято не спонтанно. Було зрозуміло позиціонування, і воно стало очевидним під час призначення Кабміну, коли шлях реформ змінився просто перебуванням у статусі-кво. Ми їздили по регіонах, отримували питання про наш статус, і на них доводилося відповідати.
Тому ми вирішили, що логічно до кінця сесії дати можливість людям проявити себе. Але в підсумку порахували, скільки негативних речей вони зробили, і пішли в опозицію. Ми, на відміну від колег, зайшовши в парламент, не почали вішати ярлики. Ти ж сам спілкуєшся зі "Слугою народу", там є пристойні, порядні нардепи.
— Звісно.
— Є люди, з якими мені приємно працювати. На початку скликання у них було більше можливостей рухатися вперед. Якщо ми прийшли працювати, то потрібно працювати. Пройшов рік, ми бачимо результати — що хороше закінчилося кілька місяців тому. Тепер повертаються на місця орки, старі кадри. Я навіть не впевнений, що вони до цього були в Україні.
— Якщо брати роботу "Голосу" за минулий рік, то скандалів ніяких не було. Єдине — вихід Святослава Вакарчука. Це прояв егоїзму або шанс для партії рухатися вперед?
— Ми розуміємо, що на початковому етапі партія більшою мірою була його заслугою, люди повірили йому. Але ніхто б не пішов в лідерський проект, мені це було нецікаво, колегам теж. Всі хотіли піти командою.
Святослав тоді ще мені говорив, що його мета — привести порядних людей у парламент. Чи виконав він її? Так, він зробив це. Ми за рік не брали участь в жодному скандалі. Далі він залишається з нами, їздить по регіонах, недавно ось у Вінниці був. Замість нього в команду заходить чудова дівчина…
— Аліна Свідерська.
— Так, вона буде займатися розвитком екології та енергетики — сфер, у яких нам потрібно посилення. Тому це нормальна командна робота, ми спокійно його рішення обговорювали на фракції.
— Ви заздалегідь знали?
— Так.
— За півроку або пару місяців?
— Ні, трохи пізніше. У нас була фракція до офіційного повідомлення. Ми все обговорили, він пояснив мотиви, ми проговорили, що буде далі. Всі сприйняли нормально. При всій повазі до Святослава, він був членом команди, а в команді рішення приймаються колективно.
— Навколо його відходу були спекуляції. Мовляв пішов через позицію щодо відставки Арсена Авакова, або хтось подзвонив кудись, а він різко здав мандат. Так все ж, як він пішов?
— Все це спекуляції. Зараз можна що хочеш придумати. Все просто — це його особистий вибір.
— Останні соцопитування показують рейтинг "Голосу" в районі 2%. Як ти його оцінюєш? В чому причина?
— Коли ми створювали партію, рейтинг був 0,8%. Нам говорили, що ми не злетимо, а в підсумку пройшли в парламент. Я до рейтингів ставлюся як до тенденцій, не більше. Так, були допущені якісь помилки, потрібно було бути більш агресивними. Принадність нашої команди в тому, що у нас немає якогось самодура, який всіх прогинає під свої рішення. У нас дуже швидко робиться робота над помилками. Спіткнулися в парламенті, зібралися разом, обговорили, і помилку цю більше не робимо.
Для нас це як біг марафону. Ми вийшли на дистанцію, трохи швидше рвонули, подивилися, що хтось швидше, хтось повільніше. О'кей, замість того, щоб підвищувати пульс, ми призупинилися, поспостерігали за іншими, а зараз знову набираємо темп. Десь на 25-му кілометрі, трохи більше середини марафону, будемо народ обганяти і подавати воду опонентам.
— Давай уявимо, що "Голос" на минулих виборах отримав 250 мандатів, монобільшість. Якою би була країна через рік?
— Упевнений, що краще. У нас крутий список.
— Ви б знайшли 250 осіб, за яких не соромно?
— Ми і знайшли. Принаймні, якщо ти пам'ятаєш хоч один скандал, гідний рядка в новинах…
— Не було.
— У нас хіба що виявилася пара мажоритарників, які приховали від нас роботу з проросійськими ЗМІ. Як тільки ми це виявили, їх виключили. Все, на цьому "скандали" закінчилися. В принципі, те ж саме буде на місцевих виборах. Я багато їжджу по Київській області, проводжу зустрічі, попереджаю, що ми готові приймати людей, але не дай Боже ви кудись вляпаєтеся, моментально знімемо вас з виборів.
— А які плани на місцеві вибори? Будете подавати кандидатів тільки по великих містах?
— Ну чому ж? Ні. Я вчора представляв людей в Українці, до цього в Білій Церкві, Ірпені, Бучі, Броварах. Я відповідаю за Київську область, і ми досить активно працюємо на обласному рівні. У нас принцип досить простий — ми йдемо на вибори, не "зливаємося", не віддаємо "франшизу", як це роблять в інших партіях, де зробили "відділ розпродажів".
Ми дивимося на людей, я приїжджаю, спілкуюся. Є хороша команда, Михайлина Скорик допомагає з хлопцями, знаходить відмінних людей. Якщо команди десь не знаходимо, то не ставимо аби кого, щоб заповнити область.
— Якщо я — 25-річний хлопець, хочу спробувати свої сили. Я можу прийти до вас у штаб і реально вступити в партію без будь-яких договірняков?
— Якщо ти дізнаєшся, що є хоч якийсь договірняк, і ми когось "засунули", ми швидко вирішимо цю ситуацію. І не на користь тієї людини, яка домовлялася. Насправді, на місцях є багато хлопців, яких я б у список партії додав. Класні, активні, круті. Там хлопці дуже практичні, цілеспрямовані. Ми їздимо по областям — Тернопільська, Івано-Франківська, Волинська та так далі.
— А де є шанси перемогти?
— Київ і область, Одеса. Додамо Тернопіль, Львів, Закарпаття, Дніпропетровська область, Івано-Франківськ. Можливо, Харків, в Донецькій області буде кілька міст, Черкаси, Полтава, Кропивницький. Як в сторону Західної України, так і Східної.
— А хто Київ поведе?
— Скоро дізнаєшся, цікаво буде.
— Можлива участь Сергія Притули?
— У цьому житті можливо все …
— Що, на твою думку, важливо в Раді прийняти цієї осені? Який порядок денний "Голосу" на найближчі місяці?
— Будь-який порядок денний ділиться на великі, стратегічні проекти і тактичні. Судова реформа, реформа поліції, переатестація, звільнення Арсена Авакова і Максима Степанова, Бюро економічної безпеки і ще буде пару економічних законопроектів. Також у нас є ідеї щодо реформування системи крові, децентралізації, податкової.
Що ми зрозуміли, так це як просувати свої закони в порядку денному. І мої колеги роблять це досить успішно. У нас конструктивна робота з керівництвом парламенту, віце-спікерами, спікером.
— Твоє ставлення до "Слуги народу"?
— Я їх не сприймаю як монобільшість. У мене є Excel-файл, де всі народні депутати "розбиті", на мою думку, на різні групи впливу.
— Скільки людей в групі президента?
— 110 осіб, плюс-мінус. Зрозуміло, що ситуативно буває більше, але я б на його місці на це особливо не розраховував. Інше все різні групи — і хороші, і погані.
Мені дуже сильно не вистачає смислів в роботі СН. Соціал-ліберали, ну, це трохи не туди. Стратегії немає, Офіс президента дає її дуже слабо, а уряду толком і немає в політичному житті.
Це апарат Офісу президента на аутсорсі. Через це бувають дурниці, як "Купуй українське". Упевнений, що у них була хороша ідея, але реалізація призведе як до корупції, так і до порушення європейських домовленостей.
— А як вважаєш, чи є майбутнє у цього Кабміну?
— Ні, думаю, він доживає свої останні місяці. Не може бути майбутнього у того, чого за фактом немає. Упевнений, з осені почнеться знищення Кабміну з усіх боків.
Їх рейтинг нижче, ніж в уряду Олексія Гончарука, тому президент їм не допоможе. У Раді як тільки вони покладуть руку на плече, її відкусять по лікоть, на громадськість вони не можуть сподіватися, тому що їх ніхто не підтримує. На олігархів — теж немає, бо тільки один олігарх ними задоволений, а іншим же це не подобається. Міжнародники теж кожен раз прозрівають від рішень уряду. Тому все вирішено.
Про захоплення спортом, кальян, алкоголь та мотивацію
— Як молодий політик, що б ти порадив іншим людям, які йдуть по кар'єрних сходах в твоєму напрямку? Щонайбільше працювати, або сподіватися на удачу?
— Удача важлива. Правда, я щиро вважаю, що в багатьох речах мій кар'єрний шлях складався саме з удачі. Але ще треба вміти нею скористатися. Коли працював у великій компанії, була хороша посада, зростання, зарплата, можливість переїхати в іншу країну, але… Подзвонила Наталія Микольська, вона тільки стала заступником міністра і каже, прийди, пообщайся з міністром. Прийшов, сподобалося, ризикнув.
Друге — не боятися помилок, їх усе роблять. Можна йти дуже рівним шляхом, але навряд чи ти далеко дійдеш.
Третє — не розмінюватися на одномоментне. Чи були у мене випадки, коли пропонували матеріальну вигоду за якісь рішення? Так. Але ці люди були послані. Також — бути професіоналом своєї справи, як мінімум, ти завжди повинен пояснити собі, чим ти кращий за інших у цій сфері.
— Освіта має значення? Або тут справа в особистій мотивації?
— Освіта завжди має значення, але, питання — наскільки велика. Я, коли переглядаю резюме, зазвичай не дивлюся на університет. Правда, так вийшло, що у нас фракція відмінників — з 20 людей 19 "червонодипломщики", рівень тримати потрібно. Але сказати, що це має вирішальне значення, не можу. Питання більше в тому, як швидко ти сприймаєш інформацію, слухаєш її.
Тим більше, з'явилося багато можливостей для саморозвитку — починаючи від подкастів, закінчуючи різними курсами. Немає виправдання, якщо ти чогось не вивчив. Є українською, російською, англійською різні сайти і інформація, є всі можливості.
Університет мене сформував більше як особистість, я там познайомився з дружиною. Це стало величезною частиною мого життя, там же з багатьма друзями познайомився.
— У нашій країні посаду народного депутата сприймають адекватно або зі стереотипами? Просто, як на мене, у нас звикли думати, що це доларові мільйонери, які нічого не роблять.
— У нас справедливо не люблять політиків. Знали б стільки ж про них, скільки і я — любили б ще менше. Найчастіше прохання до мене — допомогти з роботою.
— Люди думають, що ти можеш зателефонувати будь-кому і двері раптом відкриються?
— Так, я говорю — як ви собі це уявляєте? Що я повинен зробити?
Тому сприймається всіма, особливо на мажоритарці, що ти приїхав в область і обов'язково щось людям дав. Зараз це змінюється. Я проводжу зустрічі у Київській області і жодного разу ніхто не запитав, чому я на зустріч прийшов з порожніми руками, без комп'ютера або чогось іншого. У цьому парламенті набагато менше олігархів, але парламент — відкрита інституція, і якщо подивишся на рейтинги по штатам в США, то там також низький рівень довіри до політиків.
— Тобто всюди політиків не люблять.
— Так, журналісти дивляться, що ми там пишемо під час роботи. Люди різні, скандали все ж бувають.
— Один одного зливають до того ж.
— Добре, що ще гучних секс-скандалів не було. Але, думаю, в молодому парламенті і таке не за горами. Звичайно, все впливає на рейтинг. Для ЗМІ це цікаво. Чи не кожен день таке трапляється і воно розкручується. Мені іноді шкода Дмитра Разумкова, бачу, як він засмучується, коли хтось скаже єресь, а йому доводиться догану робити.
Не всі такі, але люди звикли спрощувати. Чесно скажу, я дуже хочу, щоб роботу депутата оцінювали саме як роботу. Навіть коли з друзями зустрічаюся ввечері, а потім кажу, мовляв, треба вже їхати, адже вранці рано вставати, часто у відповідь сміються і кажуть: "Ти ж нардеп, яка там у тебе робота?". А мені о 7 ранку на планерку, о 8 на нараду, о 9 на брифінг, о 10 в залі, там уже йде голосування законів, якісь робочі групи — і так до пізнього вечора.
— По зарплаті, чи адекватно 30+ тисяч гривень на місяць для нардепа?
— Я б дуже хотів, щоб усі в країні отримували більше. У мене мама медик-педіатр, зараз не практикує, але знаю, що там отримують дуже мало. Вчителі, поліцейські теж багато не заробляють.
Я не люблю політиків, які говорять про те, що хтось повинен отримувати менше. Наш KPI — люди заробляють більше грошей. І лікар, і вчитель, і міністр. Це проста логіка, тому обговорювати питання зарплати зараз цинічно. Я захищаю реформу корпоративного управління, але це історія про модерацію комерційного сектора. Нардеп — це покликання.
— Звертаєш ти увагу на хейт, критику в ЗМІ?
— Ні. Я з тих людей, які, якщо вірять у щось, то йдуть до кінця. Мені все одно, хто і що скаже. Остання ситуація: приймали закон про скасування книги обліку доходів для ФОП, радянський анахронізм. Хтось накрутив деякі організації малих підприємців, що це може допомогти касовим апаратам… дурість рідкісна. Мені прийшло мільйон людей в коментарі, почали дзвонити, переконувати… А я в цей закон вірю і все. Так, я з усіма поспілкувався, почув їх, але залишився при своєму.
— А особистий хейт?
— Я як людина з Маріуполя досить просто ставлюся до цього. Антон Яценко (народний депутат. — Ред.) якось спробував зробити мені боляче, когда схему його ламали. Він замовив інформацію і поширив по різних каналах, що моя сім'я здає офіс в "ДНР"… Я написав у себе пізніше на сторінці в Facebook, що це повна маячня. Люди, з якими я давно знайомий, і так знають, що це маячня, але все ж. Чесно, в політиці не можна такого боятися.
— Ти активно займаєшся бігом, готуєшся до марафонів. Як ти знаходиш в собі мотивацію так рано прокидатися і бігти?
— Часто допомагає фраза дружини: "Мм… тобі б ще підсушитися". Потім на змагання потрапляю разом з тестем. Ти вибігаєш на бігову, а він уже закінчує і кричить: "Гей, родич, привіт". Він пенсіонер, старший за мене, але справляється на півгодини раніше. Це також мотивує працювати над собою.
А якщо серйозно, то я відпочиваю в цей момент. Думаю про своє, слухаю подкасти, інтерв'ю. Кіра Рудик знає, що як тільки я закінчую такі тренування, можу набрати її і запропонувати якусь ідею. Для мене спорт прийшов разом з любов'ю, туди мене покликала дружина.
— А до цього чим займався?
— Рукопашка, брейк-данс. Навіть добре танцював. А потім познайомився з Анею, вона бігала, і мені потрібно було не вдарити в бруд обличчям. А пізніше мені написав хтось із друзів, мовляв, давай перепливемо Босфор. Ми записалися з Анею, і після цього зрозуміли, що бігати вміємо, плавати теж, залишилося лише придбати велосипеди.
Перший час дуже боявся їздити на ньому, тільки в цьому році ситуація змінилася. Мені це подобається, я намагаюся їздити вранці, щоб максимально ефективно день планувати, адже ніхто не відволікає. Увечері ж постійні дзвінки, повідомлення і зібратися дуже складно.
— П'єш алкоголь?
— П'ю. Люблю вино, не особливо люблю важкі напої. Останнім часом для себе відкрив коктейлі, раніше не особливо їх любив. Коли з дружиною буваємо за кордоном, дивлюся прикольні бари. Макс Нефьодов зі своєю дружиною показали мені список топ-50 кращих барів світу, тому коли потрапляємо в країну, то можемо і в такі бари заїхати.
Дуже сильно люблю кальян. Вибачте, Уляна Супрун, але цей пост про кальян я ніколи не лайкну. У них добре розбираюся, і я — гостинна людина, у мене вдома є тераса, де ми неодноразово збиралися фракцією. Всі знають, що я роблю вдома хороший кальян. Також по Києву всіх фахівців знаю, якщо мене раптом з Ради виженуть, то кальянщиком я стану успішним.
— При цьому ти більш ніж добре бігаєш.
— Мені ще навесні минулого року прийшла смска, що я їду на марафон в Чикаго. Після виборів багато працював, пив, курив кальян і поїхав все ж на цей марафон. Я готувався, ну так, не дуже, але все ж. Думав, пробігу — відмінно, не пробігу — Бог з ним. Ти знаєш, я пробіг, ще й з рекордним для себе часом. Так, кальян шкідливий, але поки це мій гріх і пристрасть, яку не готовий для себе закрити.
Бліц-запитання
— Бачив, що ти входиш в групи міжпарламентського зв'язку Австралії, Японії і ще окремих країн.
— Нової Зеландії.
— Що ви в цих групах робите?
— Все залежить від керівництва. У Японії ми з Галиною Михайлюк більше співпрацюємо з правоохоронною та інвестиційною частиною.
Щодо Австралії, то головне питання для них була візова лібералізація. Багато австралійців живуть у Британії, прилітають в Україну, а їм кажуть, що потрібно візу оформляти. Зараз це вирішується, але шкода, що у зворотний бік вони нічого не роблять. Будемо працювати над цим.
Я як людина, яка отримувала візу в Австралію і Нову Зеландію, усвідомив, що це неприємно. Тобі в останній момент відповідають, ти переживаєш, бо купив квитки, а вони не з дешевих і так далі, багато неприємних моментів при оформленні. Для Нової Зеландії тільки ось створили групу, тому там ще ніхто нічим не займався, але, думаю, до осені все буде.
— Як оцінюєш роботу Зеленського за рік, від 1 до 10?
— На 5. У мене були великі надії. І, в принципі, частину з них він виправдовував, багато речей були правильними. За фактом, йому треба було зробити все непопулярне, створити правила гри і не заважати. На жаль, бачу, що його все більше засмоктує оточення, яке не має досвіду в політиці, ідеологічних базисів. Раніше я розумів, що він ліберал, а зараз незрозуміло, якої він ідеології.
Мені не вистачає і стратегії. Все, що я чую від спільних знайомих, — до сих пір Зеленський "залишається щирою людиною". Я кілька разів спілкувався з ним, дуже харизматична, приємна людина. Не побачив зла в його очах. Може, він хороший актор і приховує це, а може, й ні.
Ту дичину, яку творить Офіс президента, вони з нею довго так не протягнуть. Навіщо псують стосунки зі своєю ж фракцією, роблять помилки, коли нормальних людей змінюють на лояльних?
Бажання все в "ручнику" контролювати, пекельні призначення і так далі. Мені б дуже хотілося, щоб все вляглося. Мені не вистачає загального розуміння, при всій одіозності Андрія Богдана, воно у нього було. З ним можна було сперечатися, але він його вибудовував. Зараз же не бачу жодної людини в політиці, хто б давав стратегію. Бачу хіба що у колег по парламенту, але трошки.
— Твій політичний прогноз на найближчий рік-два?
— Консервація системи. Пройдуть місцеві вибори…
— А дострокові парламентські?
— Не будуть, а сенс.
— Стільки не візьмуть вже мандатів.
— Навіть половини. З осені відкриються канали, будуть "Слугу" знищувати по всіх фронтах. Почнуться факапи, можливо, і гучні корупційні скандали. Люди за рік зроблять чек-лист, що змінилося. На жаль, багато чого не зміниться, а надія на те, що на коронавірус можна буде щось списати, залишиться лише надією. Президентський рейтинг почне ще сильніше падати, тренди вже негативні.
На жаль, нічого їх не поміняє, вже момент втрачений. Тому далі з'явиться щось нове. Більше хочу, щоб виріс новий політичний клас, який замінить старий. Через 5 років отримаємо нову електоральну карту України. Точно б хотів, щоб "Голос" там був.
Фото: Ян Доброносов, для "Рубрики"