Розповідаємо про те, як запущена “U-LEAD з Європою” ініціатива працює на практиці та як громади обмінюються досвідом з іноземними партнерами для ефективнішої відбудови й закриття першочергових потреб.
Через повномасштабне вторгнення рф українські громади зіткнулися з величезною кількістю викликів. Масштабна міграція населення, фінансові та гуманітарні проблеми, питання безпеки та енергозабезпечення. У кризових умовах загострилися й ті потреби, які були в громадах ще до війни.
Долати труднощі воєнного часу нашим громадам допомагає міжнародне партнерство, фундамент якого було закладено задовго до 24 лютого. В умовах повномасштабної агресії росіян співпраця між українськими та закордонними громадами набуває нових сенсів. Тепер це спосіб забезпечити конкретні заходи допомоги та підтримки, продемонструвати солідарність і разом змінювати майбутнє України на краще.
Чудовим прикладом розвитку такого партнерства є ініціатива "Мости довіри", яку реалізує Програма "U-LEAD з Європою" ("U-LEAD with Europe"). Проєкт "Мости довіри" створює зв'язки між українськими громадами, які потребують підтримки, з муніципалітетами в ЄС, які мотивовані та готові допомогти.
Проєкт "Мости довіри" почався в березні 2021 року. Тоді в його рамках провели понад 25 онлайн-зустрічей, а також відбулося 6 візитів представників українських громад до країни ЄС. Європейські муніципалітети ділилися досвідом розвитку своїх спільнот, обговорювали з українськими громадами наповнення місцевих бюджетів, питання енергоефективності, освіти, соціальних та туристичних послуг.
Та з початком великої війни одразу постало питання про переформатування проєкту. 15 лютого Рада європейських муніципалітетів та регіонів (CEMR) спільно з Асоціацією міст України та за підтримки "U-LEAD з Європою" презентували новий етап ініціативи "Мости довіри". Завдяки йому вже створили 30 нових муніципальних партнерств для відбудови України та покращення спроможностей українських громад.
Так, мости довіри будують зокрема в Козятині. Представники Козятинської громади разом із представниками Бородянки та Немішаєвого побували в Польщі. І як зізнаються самі учасники подорожі, цей захід зблизив українські й польські спільноти так, як ніколи раніше.
Делегацію Козятинської міської громади запросили до Польщі для реалізації двох проєктів. Перший — підписання угоди про партнерство з містом Серадз. Для цього близько 9 місяців велись перемовини, онлайн зустрічі, консультації. Друга частина візиту — участь у робочій конференції Асоціації міст України та Асоціації міст Польщі. На цьому заході громада Козятина разом з містом-партнером Серадз презентувала свій проєкт індустріального парку "START". Цей проєкт для розвитку економіки регіону громада реалізує у співпраці з польськими партнерами.
Індустріальний парк — це особлива зона для бізнесу. У Козятинській громаді очікують, що його створення надасть можливість розкрити на повну силу потенціал громади, сприятиме залученню інвестицій, забезпечить сприятливі умови для розвитку промислових підприємств та супутніх видів підприємницької діяльності й що не менш важливо — створить близько 3000 нових робочих місць.
"На етапі обговорення можливих проєктів ми думали, що будемо, як і інші громади, ставити сонячні батареї на лікарні, займатися освітою, ще чимось, — розповідає міська голова Козятина Тетяна Єрмолаєва. — Одним словом, ідей було багато і всі вони були дуже різні. Але потім, коли ми ще більше занурилися в тему, буквально в жорсткій формі вирішили просувати виключно те, що буде сприяти економічному розвитку нашої громади. Ми вирішили рухатися у бік індустріального парку, щоб сюди зайшли інвестори — наші, можливо, іноземні — і в першу чергу відкривати виробництва".
Логіка цього рішення очевидна: якщо в країні, регіоні, громаді працює економіка — будуть гроші й на всі інші потреби. Тетяна Єрмолаєва зізнається, громада вперше співпрацюватиме з містом-партнером, щоб реалізовувати спільний проєкт. Для Козятина — це новий досвід. І хоча Серадз не має власного індустріального парку, проте йому є чим поділитися з українцями — польське місто має успішний досвід з залучення багатомільйонних інвестицій, які повністю змінили економіку цього регіону.
"Для нашої громади важливо розширювати співпрацю з нашими друзям-партнерами, ділитися досвідом та переймати їх напрацювання та знання, — говорить Тетяна Єрмолаєва. — Серадз для нас — громада-провідник. Ми не очікуємо звідти фінансової допомоги, співпраця з ними — це більше консультаційна, інтелектуальна підтримка. Ми бачили їхні проєкти, вони просто вражають, тепер і нам треба навчитися ставити власні цілі правильно".
Проєкт індустріального парку масштабний. Його орієнтовна вартість — близько 7 млн євро. У Козятині тільки розпочинають роботу над ним. Поки мова йде про мережі, логістику й доступність. Наразі мета проєкту — налагодити якісне довготривале міжнародне співробітництво, що базуватиметься на двосторонньому досвіді та партнерській взаємодії.
Ефективне використання енергії та економне споживання енергоресурсів були актуальними для українців і до повномасштабної війни. Однак внаслідок російського терору питання енергоощадження та енергетичної безпеки стали ще більш нагальними та критичними.
Саме щоб розв'язати ці проблеми, подбати про енергоефективність та використання альтернативних джерел енергії, у рамках ініціативи "Мости довіри" в 9 громадах з Івано-Франківської, Чернівецької, Закарпатської областей запустили проєкт "Співпраця задля впровадження систем енергетичного менеджменту". Партнером двосторонньої співпраці став данський муніципалітет Гульборгсунн, який підтримує українські громади з самого початку повномасштабного вторгнення, зокрема у форматі гуманітарної допомоги.
Цього разу за сприяння данських партнерів українські громади реалізовували проєкт з впровадження системи енергоменеджменту. Упродовж шести місяців представники обраних областей пройшли навчання та стали сертифікованими енергоменеджерами. Сьогодні ці 24 фахівці вже працюють у територіальних громадах і впроваджують систему енергоменеджменту. Вони розроблятимуть місцеві програми енергоефективності, проводитимуть інвентаризацію викидів CO2 і впроваджуватимуть заходи щодо їх скорочення, а також моделюватимуть енергетичні баланси територій, виходячи з нових реалій.
Так, На Івано-Франківщині проєкт реалізовує "Агенція розвитку ОТГ Прикарпаття". В організації впевнені: громади, які моделюють своє споживання та можливість власного виробництва енергії, будуть менш залежні від зовнішніх обставин, що надзвичайно важливо під час війни.
"У сьогоднішніх реаліях громади в першу чергу мають думати про зменшення витрат енергоресурсів, забезпечення альтернативними джерелами енергії під час аварійних відключень лікарень, шкіл, садочків та будівель, у яких надають соціальні та адміністративні послуги. Тому досвід Данії, яка значно «холодніша» за Україну, є дуже важливим, — говорить керівниця проєкту Тетяна Данилів. — Завдяки впровадженню системи енергоменеджменту можна досягти більшої ефективності використання енергії та зменшити споживання, що своєю чергою сприятиме зниженню навантаження на бюджет громади".
Під час реалізації проєкту для представників дев'яти громад організували навчальну поїздку до Данії. Кожен день присвячували окремій тематиці. Окрім ознайомлення з місцевими ініціативами у сфері енергоефективності, під час візитів представники громад дізнавалися більше про:
Учасники навчальної поїздки взяли участь у семінарі з міського планування для ревіталізації міста та планування відкритого простору у сільській місцевості. Також представники українських громад мали змогу ознайомитися з функціонуванням інноваційної міської бібліотеки та порівняти роботу центрів надання адміністративних послуг — як це організовано в Данії та Україні.
"Мости довіри" простягнулися в Україну і з Чеської республіки. У серпні 2023 року у складі делегації Асоціації міст України представники трьох українських громад відвідали з навчальним візитом три чеські муніципалітети-партнери. Кожна громада для співпраці обрала ту тему, яка цікавила її найбільше: так, Чеська Тршебова та Ясіня ділилися досвідом про комунальні послуги та енергоощадні технології, Забжег на Мораві та Ржищів обговорювали комунальне господарство, екологію, соціальні послуги та водне господарство, а Новий Їчин і Павлоград обмінювалися інсайтами у сфері соціальних заходів, водного господарства та управління проєктами.
Крім того, такі поїздки дозволяють громадам напряму обговорити можливі спільні проєкти з партнерами в майбутньому. Так, міський голова Павлограду Анатолій Вершина та секретар міської ради Сергій Остренко зустрілися з мером міста Новий Їчин Станіславом Копецьким. Керівники й фахівці чеського муніципалітету розповіли про чеську систему місцевого самоврядування та децентралізації, поділились знаннями, досвідом підготовки й отримання європейського фінансування та реалізації проєктів. Також для представників Павлоградської громади чеські колеги провели екскурсії автопарком муніципального громадського транспорту та комунальної техніки міста, ознайомили з роботою сміттєпереробного заводу та асортиментом виготовленої продукції повторної переробки, розповіли про вдалі комунальні проєкти, які можуть бути втілені й в Україні. Своєю чергою українці презентували свою громаду, накреслили пріоритетні проєкти розбудови й розвитку та поділилися набутим досвідом кризового менеджменту в умовах війни.
Анатолій Вершина розповідає:
"Під час робочого візиту до Праги та Нового Їчина я презентував інвестиційно-економічний потенціал Павлограда та розповів іноземним партнерам про реальний стан справ у місті, про гуманітарну ситуацію, про загрози, які можуть виникнути, зокрема ті, що пов'язані з ситуацією на ЗАЕС. Разом з колегами з України ми ознайомилися з комунальним господарством, системою водопостачання та водовідведення, транспортною інфраструктурою міста Новий Їчин. Обмінялися досвідом роботи муніципальної поліції. Чеські партнери продемонстрували нам приклади співпраці органів місцевого самоврядування з Євросоюзом через грантові програми. Це будівництво льодової арени, спортивного комплексу та футбольних стадіонів, а також придбання електричних автобусів для комунального транспортного підприємства міста".
В результаті поїздки та перемовин з мерами міст Новий Їчин та Літвінов представники Павлоградської громади домовилися про підтримку з боку чеських партнерів у подачі заяв до грантових програм Євросоюзу на будівництво у Павлограді соціальних об'єктів інфраструктури.
"Дякую за можливість прямого діалогу між керівниками міст двох країн в рамках проєкту. Ми маємо надійних партнерів з боку Чеської республіки та вдячні за підтримку і допомогу українського народу в складні для нашої країни часи", — додав Анатолій Вершина.
Зміни в Україні та її відбудова — неминучі. Проєкт "Мости довіри" відкриває великі можливості для країни та громад. І хоч війна ще триває, нам вже сьогодні потрібно мати фахівців, стратегію та кейси успішних проєктів.
Спостереження експертів U-LEAD свідчать — не тільки українські громади шукають партнерства й співпраці. Європейські муніципалітети зацікавлені не лише допомагати, а й переймати досвід, адже в Україні є багато і власних напрацювань. Реалії сьогодення доводять — співпраця і кооперація є більш ефективним методом взаємодії, ніж конкуренція.
Цю статтю опубліковано в рамках кампанії «Голос громад», яка є частиною Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.