П`ять років тому, 21 березня 2014 року, Рада Федерації Росії ратифікувала так званий «Договір про прийняття Криму до складу Росії». Можна говорити, що з прийняттям цього документа закінчувався процес формального захоплення Кримського півострова Росією. Розглянемо, які втрати понесли Збройні сили України.
На початок 2014 року в Криму було зосереджено досить велике угруповання ЗСУ. Передусім, це ВМС України – крім частин і об'єктів управління і забезпечення флоту, в Новофедорівці (Сакський район) базувалася 10-та морська авіаційна бригада (1 Бе-12ПС, 1 Ан-24Т, 1 Ан-2; 2 Мі-14, 5 Ка-27ПЛ, 4 Ка-27ПС/Е, 3 Ка-29ТБ, 3 Мі-8МТ), 36-та окрема механізована бригада берегової оборони (с. Перевальне Сімферопольський район), 406-та окрема бригадна артилерійська група (м. Сімферополь).
З кораблів і суден на той момент це були: дизель-електричний підводний човен № U01 «Запоріжжя», 2 ракетні катери (№ U153 «Прилуки» та № U155 «Придніпров'я»), резервний корабель управління № U500 «Донбас», великий розвідувальний корабель № U510 «Славутич», 3 малих протичовнових корабля (№ U205 «Луцьк», № U208 «Хмельницький», № U209 «Тернопіль»), корвет U206 «Вінниця», 2 морських тральщика (№ U310 «Чернігів» та № U311 «Черкаси»), середній десантний корабель № U401 «Кіровоград», великий десантний корабель № U402 «Костянтин Ольшанський». А також велика кількість різноманітних дрібніших катерів і судів.
Повітряні сили були представлені тактичною групою «Крим», куди входила 204-та Севастопольська бригада тактичної авіації імені Олександра Покришкіна (МіГ-29 / УБ, L-39), а також три ракетних полка (у Феодосії, Севастополі та Євпаторії).
Внутрішні війська були теж доволі численні – крім окремої бригади (м. Сімферополь), були ще два окремі полки (м. Севастополь та Феодосія), а також два батальйони (м. Євпаторія та смт Гаспра). І це не рахуючи прикордонників, госпіталів, частин морського спецназу і військово-навчальних закладів.
Всього на території Криму знаходилися 20 315 українських військовослужбовців та цивільного персоналу різних збройних формувань.
З перших же днів «кримської кризи» російські військові доклали всіх зусиль, щоб в першу чергу захопити всю зброю і техніку української армії. Саме тому блокувались військові містечка і бойові кораблі на рейді. І слід сказати – досить ефективно.
Своїм ходом піти з Криму вдалося буквально кільком підрозділам – передусім, це розвідники 25-ї окремої повітряно-десантної бригади, які перебували на навчаннях, кілька кораблів прикордонників з Керчі, а також 3 березня два Ан-26, Бе-12, Ка- 27 і Мі-14 змогли перегнати «на материк» льотчики 10-ї морської бригади ВМСУ (всього вдалося врятувати тільки 10 літаків і вертольотів зі 126, що знаходилися на півострові).
Фактично все інше озброєння і майно потрапило в руки росіян. У червні 2014 року за посередництва Білорусі вдалося якусь частину озброєння вивезти (щоправда, російські військові постаралися, аби привести їх у робочий стан було максимально довго). Так, були віддані кілька найбільш застарілих кораблів ВМСУ (3 бойових корабля, 32 судна забезпечення), 59 літаків і 23 вертольота, а також 1438 одиниць автомобільної, бронетанкової та спецтехніки. Однак, наприклад, в Бахчисарайському автомобільному батальйоні військово-морських сил забрали всю техніку, у якої був невеликий пробіг, у 204-тої бригаді тактичної авіації залишились літаки, які тільки-но пройшли капітальний ремонт, і таке інше.
При цьому росіяни залишили собі всю стрілецьку зброю і боєприпаси – як потім виявилося, все це пішло на озброєння незаконних збройних формувань на Донбасі.
Цей був період був дуже короткий – вже в липні в МЗС РФ заявили, що процес передачі техніки буде припинений. «У зв'язку з триваючими активними діями українських силовиків на Сході України із застосуванням важкого озброєння і бойової авіації російською стороною прийнято рішення про призупинення процесу передачі офіційному Києву озброєння, військової техніки та матеріальних засобів збройних сил України з території Криму», – так тоді заявили в російському зовнішньополітичному відомстві.
Однак крім техніки на території окупованого Криму залишилося і переважна кількість військовослужбовців. За даними заступника генерального прокурора, головного військового прокурора Анатолія Матіоса:
«У період з лютого по травень 2014 року в материковій частині України прибули сумарно з цих всіх 20 315 осіб – 6010 військовослужбовців. З них: Збройні Сили України – 3990, Нацгвардія – 1177, Держприкордонслужба – 519, СБУ – 242, УДО – 20, Державне космічне агентство – 61 особа».
Таким чином, можна говорити, що українська армія зазнала колосальних збитків в результаті захоплення Росією Криму навесні 2014 року. Крім озброєння (а, наприклад, не віддали жодного зенітно-ракетного комплексу С-300), армія лишилася баз, складів, потужних об'єктів оборонно-промислового комплексу, а також науково-дослідного центру в Феодосії.
Все це за п'ять років було інтегровано у російську збройну машину. Більшість або стали дезертирами, або були відправлені служити до найвіддаленіших гарнізонів, масово їх відправляли до Північного Кавказу та Сирії, де декілька загинуло. Участь у війні на Донбасі таких екс-військових – окрема тема.
As Ukrainian S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl came out, discover the world of Ukrainian esports… Читати більше
“Рубрика” розповідає про те, як українці за кордоном об’єднуються та залучають іноземців до допомоги Україні. Читати більше
Expand your reading list and get to know the famous Ukrainian authors who could've been… Читати більше
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.