fbpx
Сьогодні
Екорубрика 14:18 27 Бер 2025

Відбудова в умовах збройного конфлікту: як Фонд енергоефективності України адаптується до війни

У розмові з Дмитром Сирих ми обговоримо роботу Фонду енергоефективності України в умовах повномасштабної війни. Разом із технічним директором фонду, ми дізнаємося, як цей державний орган адаптував свої програми до розв’язання проблеми пошкодженого обстрілами житла та як, попри війну, він і далі підтримує проєкти із зеленої відбудови України.

English version here

Чим займається Фонд енергоефективності?

Будь ласка, коротко розкажіть про основні напрями діяльності та місію Фонду енергоефективності України.

Фонд енергоефективності є ключовою державною установою, яка допомагає об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) в Україні підвищити енергоефективність будівель. Фонд надає грантову фінансову допомогу власникам для покращення енергетичних показників житлових будинків та реалізації різноманітних програм для ремонту будівель.

Зокрема, фонд займається відновленням будівель, пошкоджених або зруйнованих унаслідок війни. Ми допомагаємо не лише відбудувати житлові райони, але і зробити їх більш енергоефективними, що сприятиме екологічному способу життя серед українців та зменшенню енергоспоживання. Такі заходи є вкрай важливими, оскільки Україна прагне відбудувати та модернізувати свою інфраструктуру, покращити якість життя населення, а також досягти більш глобальних цілей у сфері охорони довкілля та енергетики.

Ми розпочали свою діяльність у 2019 році з програми "Енергодім". Також маю зазначити, що за законом про Фонд енергоефективності ми можемо працювати лише з багатоквартирними житловими будинками. Через назву багато хто думає, що ми займаємося і сільським господарством, і промисловістю, і дорогами, і так далі.

Наша основна програма, "Енергодім", покриває частину витрат ОСББ на впровадження енергоефективних рішень у їхніх будинках. Хоча програма була трохи складною для власників житла, під час стартового періоду ми отримали понад 1 000 заявок.

Ця програма призначена виключно для багатоквартирних житлових будинків, особливо тих, якими керують ОСББ. За короткий час вона стала дуже популярною, і до листопада 2022 року ми отримали понад 1 000 заявок.

З травня 2024 року Фонд просуває "зелені" проєкти та впроваджує програму з відновлюваної енергетики GreenDIM. Ця ініціатива фінансує встановлення сонячних електростанцій та теплових помп. Теплові помпи наразі важко встановлювати в Україні через нашу дивну тарифну політику. Однак сонячні станції дуже популярні серед мешканців багатоквартирних будинків, оскільки в нас є проблеми з електропостачанням через віялові відключення, а тарифи на електроенергію щороку зростають.

Це популярні програми, але, на жаль, дві з них ми були вимушені призупинити через нестачу фінансування. Нам просто не вистачає бюджету, щоби надати гранти всім потенційним учасникам. Тому зараз ми приймаємо заявки лише на одну програму, "Енергодім", яка займається впровадженням традиційних заходів з енергоефективності, таких як індивідуальні теплові пункти, усунення теплового дисбалансу, ремонт дахів та утеплення фасадів.

Ukraine's Energy Efficiency Fund: Dmytro Syrykh

Фото: Дмитро Сирих

Ви згадали, що ваш фонд є державним. Це виключно державна установа, чи у вас є інші донори, наприклад, благодійні організації з-за кордону?

Так, Фонд енергоефективності є державною установою, яка одержує гроші та капітал із державного бюджету України. Водночас діяльність Фонду також підтримує Європейський Союз у рамках угод EE4U та EE4UII, які були підписані у 2017 або 2018 році. Вони надають міжнародну донорську підтримку проєктам з енергоефективності в багатоквартирних житлових будинках. Згідно із цими міжнародними угодами, ми маємо два джерела фінансування. Перше — це бюджет фонду, а друге — багатосторонній донорський трастовий фонд (MDTF).

Цей фонд фінансується Європейською комісією та урядом Німеччини. Він перебуває в розпорядженні Міжнародної фінансової корпорації (МФК), яка є частиною Групи Світового банку. Отже, наші програми працюють і фінансуються із цих двох джерел.

Енергоефективність та зелена відбудова під час війни

Ви зазначили, що фонд був створений у 2018 році, ще до повномасштабного вторгнення. Мене цікавить, як змінився фонд і його роль із початком війни.

Щоб відповісти на це питання, я мушу зазначити дещо важливе. Від початку війни наш бюджет значно скоротили. Нам довелося повністю перемкнутися на наш трастовий капітал, тому що через війну державні дотації були призупинені.

Нашою головною ідеєю щодо того, як можна повернути ці гроші, була підготовка іншої програми, яка б враховувала поточну ситуацію в Україні. Так ми розробили програму відновлення і вернули доступ до фінансування.

Завдяки підтримці наших донорів ми змогли запустити дуже важливу програму для відновлення пошкодженого житла. Перший її етап, у рамках якого ми допомогли 100 українцям, повністю фінансувався нашими партнерами. На другому етапі програми ми також залучили підтримку донорів, оскільки від держави ми отримали кошти лише для 20 осіб. 80 осіб ми змогли підтримати коштом донорів MDTF.

Ви вже згадували про сонячні панелі та теплові помпи. Чи ви ставите в пріоритет ще якісь технології, які є найбільш актуальними для багатоквартирних будинків?

Щоб відповісти на це питання, я хотів би дещо зазначити. По-перше, окрім інфраструктури, нам також потрібно відремонтувати такі конструкції, як стіни, дах та вікна. Багато компаній в Україні мають великий досвід застосування нових технологій у ремонтних роботах.

Однак наразі ми зіткнулися з великою нестачею робітників, які могли б працювати на будівельних об'єктах. Це основний виклик для всіх наших програм і для всього будівельного сектору в Україні. І я переконаний, що ця проблема буде загострюватися і надалі.

По-друге, не лише аварійні будівлі в Україні потребують реконструкції. У нас є багато житлових будинків, побудованих у середині 20 століття. Переважно це панельні будинки, які мають нижчий рівень енерго- та теплоефективності. Водночас це найдешевше житло на ринку. І багато українців живуть у цих будинках. Усі вони потребують капітального ремонту.

Якщо коротко, це означає, що нам потрібно замінити та відремонтувати комунікації, а також утеплити будівлі.

Ukraine's Energy Efficiency Fund: Dmytro Syrykh

Один із відновлених житлових будинків в Ірпені. Фото надане житловим комплексом "Затишний 2020"

Ви вже згадували деякі з них, але які перешкоди стоять на шляху "зеленої" відбудови в Україні?

Перша — це, безумовно, нестача фахівців у сфері будівництва. Друга — це те, що люди, які живуть у багатоквартирних будинках, вважають, що їхня квартира — це їхня територія. Для того, щоб вирішити, як будинок відремонтувати, їм потрібно зібратися на загальні збори та прийняти рішення.

Уже до війни людям було дуже складно домовитися. Зараз, ця проблема ще більша, тому що багато людей виїхали, а інші вважають, що в ремонті не має сенсу, поки триває війна. Декому це просто нецікаво. Але без їхньої участі неможливо відремонтувати будівлю, тому що власників багато. Нерідко понад сотню.

У випадку з лікарнею чи школою є лише один власник, наприклад, місцева влада. Але коли ми говоримо про багатоквартирні будинки, власників багато, і вони мусять прийняти спільне рішення. Це великий виклик.

Є ще питання фінансової підтримки, наприклад, грантів. Якщо наші гранти будуть більш щедрими, ми отримаємо більше заявок. Якщо ні, то ніхто не захоче займатися проєктами з енергоефективності.

Для уточнення — ви зазначили, що однією з проблем є нестача спеціалістів-будівельників. Я припускаю, що значною мірою це пов'язано з мобілізацією, а також із тим, що багато людей виїхали з країни.

Так, усі ці чинники мають свій вплив. Перший — це те, що багато людей, у тому числі будівельних спеціалістів, виїхали з України. Другий чинник — це те, що багато компаній просто не можуть працювати, тому що їм не вистачає кваліфікованого персоналу для проведення таких заходів, як заміна фасаду, ремонт даху тощо.

Я припускаю, що в разі укладення мирної угоди — в, сподіваюся, найближчому майбутньому — це питання можна принаймні частково вирішити. Але чи може Україна залучити необхідних фахівців з інших країн? Наприклад, приватні компанії з-за кордону могли б інвестувати в Україну певні кошти. Чи це також актуально?

Я вважаю, що самотужки ми не зможемо відбудувати країну. Звичайно, ми, як фонд, шукаємо рішення за кордоном і можливі майбутні заходи. Учора ми ознайомилися з рішеннями, за допомогою яких німецькі компанії швидко утеплюють фасади в Естонії.

Вони можуть спрацювати й в Україні, але в нас немає досвіду. Тому я думаю, що в майбутньому — ми дуже на це сподіваємося — міжнародні компанії, які мають великий досвід, чудових працівників та якісне обладнання, працюватимуть тут і відбудовуватимуть Україну.

Яку роль, на вашу думку, відіграватимуть громадяни України та місцеві громади в просуванні енергоефективності в країні? Що можуть зробити для цього пересічні українці?

Можу сказати, що коли йдеться про економію, українці — чемпіони з енергоефективності. Але під час війни в нас не ринкові тарифи, а фіксовані тарифи для населення. Як наслідок, люди просто не дуже зацікавлені в тому, щоб економити енергію у своїх будинках. Але коли ми перейдемо на ринкові механізми, я думаю, що всі заходи будуть впроваджуватися швидко.

Зелена відбудова України та міжнародні партнери

Наскільки важлива роль міжнародних інвесторів та політиків у підтримці "зеленої" відбудови України? Крім того, наскільки важливим є досвід міжнародних аналітичних центрів, таких як BPIE (Buildings Performance Institute Europe), які спеціалізуються на питаннях енергоефективності будівель?

Насамперед я хотів би висловити подяку нашим міжнародним партнерам за те, що вони підтримують Україну. Я знаю, що багато європейських країн, таких як Німеччина, підтримують певні проєкти, які тут реалізуються, і приділяють велику увагу енергоефективності. Ми це дуже цінуємо.

З іншого боку — і я говорю лише за себе — ми в Україні бачимо, що Європа іноді може довго приймати рішення. В Україні йде війна, події швидко змінюються, і можна сказати, що в нас немає так багато часу на довге ухвалення рішень. Нам потрібні швидкі та ефективні рішення. Іноді вони рятують наші гроші, наш час і наші життя.

Моє останнє запитання буде більш особистим. З огляду на останні події в американсько-українських відносинах, мені цікаво, наскільки важливим є американське партнерство для "зеленої" відбудови України?

Американське партнерство є надзвичайно важливим для "зеленої" відбудови України, особливо в контексті останніх подій у відносинах між Україною та США. Сполучені Штати мають величезний досвід у розвитку інноваційних технологій, енергоефективності та відновлюваних джерел енергії, який можна застосовувати під час відбудови України.

Крім того, США активно підтримують програми, спрямовані на скорочення викидів парникових газів, підвищення енергоефективності та розвиток сталої інфраструктури. З огляду на ці чинники, американське партнерство має вирішальне значення не лише для відновлення нашої економіки, а і для забезпечення сталого та екологічного майбутнього України після війни.

На завершення хочу зазначити, що Фонд енергоефективності також сподівається знайти підтримку та сталих партнерів серед американських організацій чи донорів.

Автор: Мартін Верба

1554

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: