Екорубрика

Херсонщина без сміття: як школярам вдалося створити власну екологічну ініціативу і отримати грант у 12,5 тисяч євро

Проблема засміченості є однією з найбільших проблем в Україні. Коли усталена система працює проти довкілля та людей, може здатися, що нічого вдіяти не можна. Але вчителька Ольга Демченко та її учні з Херсона доводять, що все можна виправити, головне — діяти.

Ви коли-небудь задумувалися про те, що відбувається з вашим сміттям після того, як воно покидає ваш дім? За даними Мінрегіонбуду, в Україні переробляють тільки 3 (!!!) % сміття, тобто майже всі відходи потрапляють на звалища або у водойми, а потім отруюють довкілля і нас. З року в рік Україна потрапляє у списки держав з найбільшою кількістю сміття на душу населення, а Чорне море вважається найбільш забрудненим пластиком морем в Європі.

Коли не маєш впливу на повне і остаточне вирішення проблеми, як же все-таки подужати ситуацію? Що можеш зробити особисто ти, щоб покращити стан свого міста, селища, або просто свого дому? Чудовий вихід знайшли учні школи № 32 у Херсоні, завдяки якому вони змогли виграти грант на сумму 12,5 тис. євро. Як школі вдалося досягти такого успіху, "Рубрика" поцікавилася у Ольги Демченко, вчительки біології, яка і започаткувала проект з учнями.  

Від ідеї до дії

Історія звичайних херсонських школярів почалася з участі в конкурсі Zero Waste School Ukraine. Любов до рідного краю та розуміння стану чорноморського узбережжя підштовхнули Ольгу Демченко і її учнів до участі в екологічному конкурсі. Виконавши головну умову конкурсу створення відео, еко-команда школи № 32, поїхала до Києва на тренінг. 

"Наша команда починалася з невеличкого колективу –  4 учні і я", — розповідає Ольга Демченко. "За три дні нас навчили створювати проекти, як поводитися з відходами, як правильно сортувати, найкращі спікери розказали про екологічну ситуацію. Ми були просто в шоці. Тому, коли ми повернулися додому, то почали реалізовувати свій власний проект "Херсонщина без сміття". В результаті, школярам та їхній вчительці вдалося самостійно зібрати кошти та 100 волонтерів, щоби очистити 14 км дикого чорноморського пляжу.  "Ми зрозуміли, що ми команда, і команда потужна, і що ми можемо досягати конкретних результатів," каже пані Ольга.

Від запуску першого проекту минуло 2 роки. Група виросла до 18 людей, провела безліч акцій з прибирання, а також тренінги, де активісти навчали інших, як правильно поводитися з відходами. "Наприкінці другого року ми почали розуміти, що заходи, які ми проводимо, були точковими, одноразовими, і що нам хотілося зробити щось більше, але для цього потрібні кошти," пояснює Ольга Демченко. Взявши на озброєння знання про написання заявок на гранти, які вони здобули на тренінгу, херсонська Zero Waste School розробила ідею, яка привела команду до виграшу гранту "Чорноморське узбережжя без сміття" сумою в 12,5 тис. євро, який запропонували країнам басейну Чорного моря, до яких входять Болгарія, Румунія, Росія, Грузія, Україна та Туреччина. 

Ідея команди полягала, по-перше, у проведенні еко-фестивалю для підприємців, які ведуть свою діяльність на чорноморському узбережжі, де команда зможе запропонувати їм альтернативну еко-продукцію. По-друге, команда запропонувала створення пластикової майстерні, де планують виробляти пластини, з яких можна створювати лавки, багаторазові контейнери для відходів, адресні таблички на будинки, які створюватимуть бренд Херсона як еко-міста

Немає можливостей? Створюйте їх самі!

За словами Ольги Демченко, до ідеї створення власного маленького центру переробки їхню команду підштовхнула одна проблема. Після проведення проекту "Херсонські гори без сміття", який навчав громади сел біля узбережжя, як правильно поводитися з відходами, команда побачила, що люди у селах готові сортувати та турбуватися про екологію, але через те, що села розташовані далеко від міста, і місцевих центрів переробки та сортування немає, всі відходи все одно вивозять на сміттєзвалище. Загалом немає забезпечення логістики для накопичення відходів до тих об'ємів, коли перевізникам було би вже рентабельно їх вивозити на переробні заводи. Майстерня це вихід, за допомогою якого команда спробує очистити узбережжя від пластику.

Грантодавці вже перерахували кошти для придбання верстатів. Команда Zero Waste School уже має сировину (50 кг кришечок від PET-пляшок) та знайшла волонтерів, які готові працювати в майстерні. Втім, досі бракує приміщення, у якому вони могли би розпочати діяльність. "Ми звернулись до міськради, щоб нам таке приміщення надали, але, на жаль, уже третій місяць пішов, як немає приміщення. І ми розпочати свою роботу в цьому напрямку не можемо", нарікає керівниця команди. Незважаючи на логістичні проблеми, діти не втрачають запалу і продовжують свою діяльність.

Для "Рубрики" пані Ольга розповіла, що вона та діти почали від повного незнання про проблему сміття та сортування і дійшли до реальних дієвих кроків та результатів. Після того, як діти дізналися про кліматичну ситуацію, вони зрозуміли, що їхнє майбутнє зараз під загрозою і треба діяти. Почавши з себе, діти спочатку надихнули до сортування своїх батьків. Тепер вони підбурюють свої будинки та цілі вулиці до змін, а на заходах, організованих їхнім колективом, популяризують еко-свідомість та важливість вирішення екологічних проблем серед усіх містян. На своєму прикладі діти руйнують стигму щодо сміття, з яким багато хто досі соромиться мати справу і якнайшвидше хоче позбавитися, як від чогось брудного і неблагородного. 

"Невеличкі кроки це початок. Далі тобі хочеться зробити більше, ти починаєш занурюватися в інформацію, знаходити людей, які в темі і тебе розуміють. Утворюється така коаліція навколо тебе, і ти відчуваєш натхнення робити добру справу", додає лідерка Zero Waste School. Якщо особисто ви хочете зробити перші кроки в бік еко-свідомості, починайте робити це вже зараз. Беріть приклад з наших героїв та починайте з маленьких, але реальних кроків, а головне, навчайтеся та дізнавайтеся більше про екологічну ситуацію та розповідайте про це іншим. Як показали члени команди Zero Waste School, кожна людина може зробити внесок у покращення свого майбутнього.

Свіжі дописи

  • Кейси

“Створюємо спільноту, де місце є кожному”: як на Одещині працює театр “Толерантність”

Тут молоді з ментальною інвалідністю допомагають самореалізуватися, відкрити нові таланти та знайти свою спільноту. “Рубрика”… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Що відбувається

Обмеження консульських послуг для чоловіків призовного віку: пояснюємо, що з цим не так

Українським чоловікам призовного віку, які перебувають за кордоном, обмежили доступ до послуг українського консульства. Такі… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • УрбанРубрика

“Ми не просто місце трагедії, ми хочемо бути місцем українського успіху”: головні рішення з ідеатону Unlock Bucha

У Бучі 18-20 квітня 2024 року провели ідеатон Unlock Bucha. Він об’єднав між собою представників… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • Інвестиційні рішення

Інвестиції у мистецтво: як це працює в Україні й скільки коштів треба для старту

“Рубрика” пояснює, яким може бути інвестування у мистецтво, на яких українських митців слід звернути увагу… Читати більше

Thursday April 25th, 2024
  • Кейси

У Пущі Водиці хочуть відбудувати теплицю для дітей: навіщо це рішення та як допомогти?

“Рубрика” розповідає про маленький, але важливий кейс відбудови, якому ще належить відбутися. Долучитися до допомоги… Читати більше

Thursday April 25th, 2024
  • Здоров’я

Що дають тейпи і як не змарнувати час та кошти на недієве лікування? Відповідають лікарі

Тейпи продовжують набирати популярність. Проте чи така вона заслужена? “Рубрика” вирішила розібратися, що таке тейпи… Читати більше

Wednesday April 24th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.