Розповідаємо про те, як сонячні електричні панелі можуть врятувати від холоду та відсутності центрального електропостачання, та як організуватися для їх встановлення громадою чи ОСББ.
Ворог атакує енергетичну інфраструктуру та хоче залишити нас без тепла та світла в холодну та темну зимову пору. Віялові відключення світла, зроблені для стабілізації енергосистеми, вже почались, і ті, хто обігрівав домівку електрикою, вже відчули на собі, як це.
На щастя, наша країна йде в ногу з часом, і новітні технології вже почали з'являтись в оселях українців. У цій статті розповідаємо про те, як зігріти та освітити оселю за допомогою зелених рішень.
У ГО "Екодія" розповідають, як ще на початку повномасштабного вторгнення, 26 лютого, у селі Новий Білоус на Чернігівщині зникло центральне електропостачання. Але селу пощастило: поблизу села були встановлені мережеві СЕС, а за день до вторгнення росіян до села приїхав спеціаліст-електрик Рустам, який знав, що робити, щоб перетворити мережеві СЕС на автономні.
Ситуація була складна, місцевість атакували з літаків, щодня були вибухи. Але спеціаліст разом із місцевими, які погодились йому допомогти, протягом чотирьох днів працював зі станціями, і в результаті мережеві СЕС перетворили на автономні, які цілодобово забезпечували електроенергією жителів та живили постійним світлом два бомбосховища:
Після деокупації території дві станції стали гібридними, тобто працювали й в мережу, і для приватних потреб. Усе обладнання, що під час окупації приєднували до СЕС, селяни тепер відключили. За підрахунками Рустама, за потреби ці станції знову можуть почати працювати автономно та забезпечити електроенергією 20-50 будинків, залежно від рівня споживання.
Міське комунальне підприємство в Хмельницькому "ХмельницькТеплоКомунЕнерго" використовує геліосистеми для нагріву води. Це один із найбільших об'єктів, де є використання геліосистем в Україні, адже комунальне підприємство постачає десятки кубів гарячої води на добу.
У середньому за допомогою установки вдається нагріти до 10 кубічних метрів води на добу — це не повний обсяг води, яка потрібна для того, щоб забезпечити абонентів, але завдяки системі вдається зменшити використання енергоресурсів на 10, 20, а інколи й на 50%. Кількість зекономленої енергії залежить від кількості сонячного світла, якого стає менше в осінні та зимові місяці. В літню пору року такі геліосистеми здатні майже повністю забезпечити потреби, а це означає, що деякі котельні можна законсервувати на певний період і тим самим — ще й покращити якість повітря в населеному пункті.
Таку ж систему використовують і на інших об'єктах: геліосистеми частково забезпечують нагрів води в гуртожитку Педагогічного університету імені Григорія Сковороди в Переяслав-Хмельницьку та навіть на фабриках — саме так нагрівається до трьох кубічних літрів води на добу на макаронній фабриці в Хмельницькому й на промисловому підприємстві в Бучі.
Близько 20 таких проєктів також було реалізовано для дошкільних навчальних закладів та лікарень по всій Україні.
У зимовий період сонячного світла дійсно менше, але це не означає, що ви можете залишитись без гарячої води. Використовуючи фотоелектричні модулі для води, які, як і геліосистеми, працюють від сонячної радіації, ви зможете нагрівати воду, але, на жаль, у 5 разів менше, ніж зазвичай.
Фотоелектричний модуль розміром 1 на 2 метри з потужністю 500 Вт може забезпечувати вас 10 літрами гарячої води температурою 60 градусів взимку, а в літній — до 50 літрів. Це за умови, коли центрального електропостачання немає зовсім, тож за відсутності інших джерел енергії, це — реальний вихід.
У періоди, коли центральне електропостачання працює, ви можете за допомогою модулів економити електроенергію, яку використовує бойлер для нагріву води. Або ж за допомогою мережевого інвертора використовувати для роботи бойлера надлишок електроенергії, яку виробляють модулі.
Самотужки встановити станцію на відновлюваних джерелах доволі складно й дорого, тож не всі можуть собі це дозволити. Однак, є й інші способи допомогти розвитку відновлюваної енергетики. Наприклад, встановити сонячні станції спільно з ОСББ чи громадою, як це зробив кооператив "Сонячне місто" у Славутичі. "Рубрика" писала про цей досвід тут.
Кооператив став настільки успішним, що нещодавно зміг придбати військові облігації за нерозподілені між членами прибутки на суму понад 700 тисяч гривень!
Гранти — хороша можливість для українських громад, які в умовах повномасштабної війни потерпають від браку фінансування. Але припускаючись помилок під час заповнення заявок, громади позбавляють себе можливості залучити кошти на реалізацію проєктів, націлених на довкілля, а також кліматичних та енергетичних проєктів.
У громадській організації "Екоклуб" допомагають громадам отримувати такі гранти, а на сторінці у Facebook регулярно публікують оголошення про такі проєкти. Там ви також можете знайти інструкцію про те, як вдало заповнити грантову заявку. Ось основні поради від експертів:
Навіть якщо у вашому ОСББ немає додаткових зелених джерел електроенергії, панікувати не варто. Краще організуватись та вжити наступні заходи, які дозволять вам почуватися в більшій безпеці та комфортніше:
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.