Після початку повномасштабного вторгнення український бізнес зіткнувся з неабияким викликом: ніхто не розумів, що буде далі, чого чекати і як діяти. Водночас постраждали як великі, так і малі підприємства — просто в різних масштабах. Щось було знищено. Щось окуповано. Щось не змогло відновитися й адаптуватися під умови сьогодення. Проте кризу недаремно вважають у тому числі й шансом: сьогодні є й ті, для кого війна стала поштовхом до дій у відкритті нової справи або розвитку вже чинної.
Минулого року стартувала державна програма, за якою підприємці можуть отримати фінансування власної справи — "єРобота". Цей проєкт передбачає надання українцям грантів для започаткування бізнесу, розвитку підприємництва та навчання. Станом на березень 2023 року уряд у рамках програми перерахував майже 170 млн грн підприємцям. Їхні ідеї пройшли відбір та вже зараз працюють завдяки підтримці державних коштів.
Як отримати фінансування, які є нюанси в цій програмі та в чому особливості гранту — розібралася "Рубрика".
З початком війни підтримувати власну справу "на плаву" стало набагато важче. Значна кількість приватних підприємців зазнала чималих збитків ще за часів епідемії Covid-19. Повномасштабне ж вторгнення завдало нового удару. Після 24 лютого активізувався процес закриття бізнесів: у середньому щомісяця закривалося по 13 тисяч суб'єктів господарювання.
А от динаміка створення нових підприємств значно відставала. З березня по серпень 2022 року було зареєстровано 63 406 нових фізичних осіб-підприємців. Водночас до середини липня кількість закритих підприємств перевищувала кількість нових. І лише в серпні ситуація змінилися в позитивний бік: кількість нових суб'єктів господарювання склала 23 104, вдвічі перевищивши показник закритих бізнесів.
За рік війни географія відкриття нових ФОПів має такий вигляд:
Та ця динаміка не може вважатися чіткою ознакою відновлення економіки й поліпшення ситуації в бізнесі. Підприємці все одно потребували й потребують підтримки, особливо — початківці. Невизначеність та економічна криза, необхідність допомагати фронту, втрата колишніх зв'язків, постачальників, клієнтів, зниження купівельної спроможності населення — ось реалії сьогодення. Однозначно, держава повинна була реагувати на ці запити. Проблема потребувала рішення.
Урядовий проєкт "єРобота" передбачає надання українцям грантів для започаткування власної справи, розвитку вже наявного підприємства та навчання. Основна мета проєкту — стимулювання активізації підприємницької діяльності та створення нових робочих місць. В рамках "єРобота" діє шість грантових програм:
На порталі Дія можна оформити заявку на отримання гранту на власну справу. Подати заявку можуть ФОПи, юридичні особи та майбутні підприємці, але за виконання певних умов. Учасниками програми не можуть стати підприємці, які ведуть бізнес на тимчасово окупованих територіях чи ведуть господарську діяльність на території росії. Також у потенційного учасника не має бути заборгованостей перед бюджетом чи порушеної проти нього справи про банкрутство, рішення суду про притягнення до кримінальної відповідальності за корупцію.
Заповнюючи онлайн-заявку на сайті Дії, учасник програми має прикріпити до неї свій бізнес-план. Написаний він має бути відповідно до наданої форми-шаблону — з ним можна також ознайомитися на сайті. Майбутнім підприємцям варто чітко дотримуватися наведеного прикладу, оскільки бізнес-план можна надіслати тільки один раз і виправити помилки не вдасться.
Розміри грантів — різні, залежно від того, яку програму ви обираєте. Так, на власну справу можна отримати від 50 до 250 тисяч гривень, у той час, як грант на переробне підприємство може становити до 8 мільйонів гривень.
У прямому сенсі повертати кошти державі не потрібно — за умови виконання вимог гранту. Це не кредит у класичному його розумінні. Однак певні зобов'язання у підприємця все ж таки будуть.
По-перше, грантоотримувач має не просто пустити кошти у власну справу, але й забезпечити створення робочих місць. Їхня кількість відрізняється залежно від грантової програми:
Аби чітко розуміти свої зобов'язання, слід уважно ознайомитися з умовами отримання грантів у відповідній програмі. Усі вони вказані на порталі.
Напрями витрат залежать від того, який саме грант було взято. Підприємець, який отримав грант на власну справу (до 250 тис. гривень), має право витратити ці гроші на придбання чи лізинг обладнання, закупівлю сировини та на орендну плату за умови, що вона не складатиме понад 25% від загальної суми гранту.
Можливі напрями витрат гранту на переробне виробництво мають бути пов'язані з придбанням основних засобів виробництва (верстати, технологічне обладнання), їх доставкою та введенням цих засобів виробництва в експлуатацію.
Якщо ви отримали грант на теплицю, то можете його витрачати на оплату будь-яких рахунків щодо вашого проєкту будівництва модульної теплиці, що включені до кошторису.
Грант на сад можна витратити на оплату рахунків постачальникам (продавцям) за включені до кошторису матеріали для реалізації проєкту.
За словами заступниці міністра економіки України Тетяни Бережної, на програму мікрогрантів "Власна справа" Уряд у 2023-му році передбачив 1,8 млрд грн. Це — понад 7000 мікрогрантів на започаткування та розвиток бізнесу.
"Розраховуємо, що отримувачі цих коштів, створять багато робочих місць. І це позитивно вплине на ринок праці. Ми маємо хороші результати цієї програми за минулий рік — мікрогранти отримали 3300 підприємців, які створять понад 8000 робочих місць", — розповіла Тетяна Бережна в ефірі телемарафону.
"Рубрика" поспілкувалася з підприємцями, які вже отримали фінансування в рамках проєкту "єРобота". Хтось із наших героїв уже мав бізнес, а для когось цей грант став відправною точкою у започаткуванні власної справи.
Гофрокартон від військовослужбовця: як розширити власний бізнес, наближаючи перемогу
Євген Ракіта — військовослужбовець, капітан Збройних сил України. До 24 лютого він розвивав власний бізнес у Полтаві — виготовляв коробки з гофрокартону, мав франшизу "Нової пошти". 24 лютого Євген із командою активно включився у волонтерство — допомагав фронту, переселенцям, організував перевезення гуманітарних вантажів із Західної України та Європи. А пізніше — вступив до лав ЗСУ й зараз наближає перемогу України.
Ще до повномасштабного вторгнення Євген мав ідею відкриття власного виробництва гофрокартону в Полтаві. Адже його компанія закуповувала гофрокартон для виготовлення коробок в інших постачальників, не маючи повного циклу виробництва. Підприємець же мав на меті організувати власне виробництво, зменшивши таким чином собівартість продукції, а також контролюючи якість матеріалів.
Бізнес-план Євген написав іще два роки тому. Каже, що якраз на вирішальному етапі перемовин з інвесторами почалася повномасштабна війна. Але пауза тривала недовго — підприємець дізнався про можливість отримання гранту від держави й вирішив податися на цей проєкт. Його ідея проходила по програмі грантів для розвитку переробних підприємств.
"Я був у першій партії підприємців, які подавалися в серпні 2022-го. Трохи переробив уже наявний бізнес-план — і подався. І вже у вересні дізнався, що виграв 8 мільйонів гривень", — говорить Євген.
Військова служба змусила Євгена залишити директорську посаду, але, навіть перебуваючи на фронті, він слідкує за втіленням своєї ідеї та виконанням гранту. Наразі лінія для виробництва гофрокартону ще збирається в іншій країні — це процес тривалий. Але він уже запущений. Грантові кошти вже залучені.
За словами Євгена Ракіти, подібні гранти для підприємців є набагато менш ризикованими, ніж кредити. "Умовно, держава просто надає можливість користуватися грошима", — каже підприємець.
Євген говорить, що однією з найважливіших складових грантової заявки є бізнес-план. Тому підприємцям варто особливо скрупульозно й відповідально розрахувати свій майбутній проєкт.
Як, мабуть, і для багатьох людей, відкриття власної справи для Олеся Лучного було мрією. За його словами, спершу він не планував відкривати саме кав'ярню. Ідея прийшла вже в процесі написання бізнес-плану.
"У мене не було великого досвіду в бізнесі. Тому я подумав, що варто обрати щось таке, в чому я зроблю найменше помилок. Розглядав варіанти й пекарні, і барбершопу, і якогось виробництва. А потім думаю: «Що може бути простіше, ніж варити каву й пригощати людей?» Тоді мені це здалося легким. Але насправді треба так багато знати, щоб якісно зварити навіть еспресо".
Сьогодні кав'ярня "Білі вуса" працює на території Київського вокзалу міста Полтава. Колись тут було відділення "Укрпошти", а зараз — це сучасне просторе приміщення, наповнене ароматами арабіки й гомоном відвідувачів.
Олесь розповідає, що вже веде перемовини щодо оренди для відкриття ще одного закладу. Крім цього, у планах підприємця ще певні "вдосконалення" першої кав'ярні — він хотів би зробити свою кав'ярню більш автентично полтавською. Зараз він залучає до співпраці полтавських виробників крафтових товарів, веде перемовини з полтавськими художниками, аби розмістити їх картини у своєму закладі.
Олесь уже мав досвід у маркетингу та написанні бізнес-планів. Це йому, звичайно, допомогло. Підприємцям-початківцям чоловік радить не соромитися у своїх запитах.
"Я б порадив не соромитися й брати максимальну суму гранту. Я, наприклад, думав, що, якщо попрошу менше, то мені точно дадуть гроші. Та насправді воно взагалі не впливає на рішення журі. Я, наприклад, виграв 243 тисячі, а можна було і всі 250. Друге, що дуже важливо, — це зважити свої сили, навички й вміння. От, наприклад, проєкт, який я планував спочатку, був у кілька разів меншим, ніж той, що я відкрив зрештою", — ділиться підприємець.
"Рубрика" вже розповідала історію Ганни Молодих — переселенки з Рубіжного, яка відкрила бізнес із пошиття жіночого одягу plus size "Файна леді". До повномасштабного вторгнення жінка вже мала власне виробництво на Луганщині й успішно працювала разом із командою.
Та навесні 2022 року вона залишила все й переїхала до міста Кременчук. І вже тут, на новому місці, відновлює роботу підприємства. Ганна також стала переможницею програми мікрогрантів для створення власного бізнесу.
"Я отримала цей грант і почала все спочатку. Хоча, це не з нуля, звичайно. Той досвід, який у тебе є, залишиться при тобі. Ніхто його не забере. Тим паче починати ще раз легше — я вже не те «сліпе кошеня», яким була у 2018-му. У мене з'явився сенс рухатися вперед", — говорить жінка.
З 10 квітня стартує новий напрям програми фінансування підприємців — грантова програма для ветеранів на започаткування або розвиток власного бізнесу.
Які суми грантів пропонує держава ветеранам:
Заявки на отримання грантів можна подавати з 10 квітня через портал Дія.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.