У Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією розповідаємо, як правильно вимірювати тиск, а також про те, чим небезпечна гіпертонія і як можна запобігти цій хворобі.
Проблеми з роботою серця вже багато років у топі найпоширеніших хвороб людства. За даними ВООЗ, гіпертонія (або артеріальна гіпертензія), тобто системне підвищення артеріального тиску, спостерігається у 15% населення планети. При цьому майже половина людей про це навіть не підозрюють! Це становить небезпеку — людина щиро вважає себе здоровою, а в цей час регулярне підвищення тиску поволі пошкоджує внутрішні органи, порушує роботу мозку та перевантажує серце.
За статистикою МОЗ України, гіпертонія вражає 30% українців, які живуть у містах та 36% мешканців сільської місцевості. Загалом у нашій країні у 2020 році на обліку в закладах охорони здоров'я перебувало 11,8 млн хворих на артеріальну гіпертензію. Фахівці кажуть, за останні два роки ситуація могла значно погіршитися. Адже і до війни далеко не всі люди стежили за тиском і вчасно зверталися до лікарів, а зараз — тим більше. Дослідження свідчать, після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну менше піклуватися про власне здоровʼя стали 49% українців.
Важливо знати, що на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може ніяк не проявлятись. Проте підвищений артеріальний тиск запускає каскад патологічних змін у серці, судинах, нирках, сітківці ока, головному мозку, що призводить до виникнення головного болю, погіршення зору, пам'яті, сну, зниження розумової діяльності, розвитку інфаркту міокарда та інсульту. Навіть помірне підвищення артеріального тиску пов'язане зі зменшенням очікуваної тривалості життя.
Щоб виявити артеріальну гіпертензію, необхідно знати її ознаки, регулярно вимірювати тиск і спостерігати за власним станом. Лікарі закликають стежити за показниками кров'яного тиску час від часу, навіть якщо ви не відчуваєте нездужання. Це допоможе вчасно виявити зміни та не піддатися "тихій вбивці".
Дізнатися про гіпертонію більше "Рубриці" допомогли платформа доказової інформації про здоровʼя "Бережи себе" та експертка, сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська.
Нормальним артеріальним тиском вважаються показники до 140/90 мм рт. ст., хоча деякі джерела рекомендують орієнтуватися навіть на нижчі цифри (до 130/80 мм рт. ст.). З віком ймовірність гіпертонії зростає. Однак якщо дотримуватися здорового способу життя, уникнути розвитку цієї хвороби можливо, — говорить сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська.
Гіпертонічний криз, коли артеріальний тиск підвищується різко, важко не помітити. Якщо:
це може бути ознакою гіпертонічного кризу. У такому випадку необхідно терміново викликати екстрену допомогу і лікуватися в умовах кардіологічного стаціонару.
Але у більшості випадків початок артеріальної гіпертензії лишається непоміченим. Якщо артеріальний тиск підвищується поступово, то на головні болі, запаморочення зазвичай не зважають. Підвищення тиску можуть супроводжувати загальна слабкість, дратівливість, сонливість. Подібні симптоми притаманні різним недугам, саме з цим пов'язане пізнє звернення хворих до фахівця, коли артеріальну гіпертензію виявляють випадково під час візиту до лікаря з інших причин.
На тиск впливає багато внутрішніх та зовнішніх факторів. Він змінюється залежно від стану судин, рівня деяких гормонів, фізичної активності, емоційного стану тощо. Наприклад, вранці тиск зазвичай нижче, ніж увечері.
Найчастіше гіпертонія розвивається при звуженні деяких судин внаслідок атеросклерозу, спазму або іншої патології. При цьому серцевому м'язу доводиться з великим зусиллям проштовхувати кров по судинах, що провокує підвищення тиску. Також його причиною можуть бути хронічні захворювання та особливості способу життя.
Визначальні фактори ризику появи артеріальної гіпертензії:
"Передумовою часто є генетична схильність — якщо у ваших батьків були чи є проблеми з високим тиском, то ви маєте вищий ризик мати ті ж симптоми", — звертає увагу Дарина Дмитрієвська.
У людей, які мають найближчих родичів до 55 років з артеріальною гіпертензією, ризик розвитку гіпертонічної хвороби збільшується учетверо.
Також на тиск впливають:
Як фізичний параметр, тиск залежить від кількох факторів.
По-перше, це кількість рідини в організмі, зокрема в системі кровоносних судин. Якщо ви вживаєте забагато солі, вода надлишково затримується в тілі. Виникають набряки, накопичується зайва рідина в колах кровообігу — це призводить до зростання тиску в природній системі судин. Також схильність до набряків виникає за порушення роботи вивідної системи — нирок. Тому іноді, коли причина гіпертонії не є очевидною, лікарі можуть рекомендувати перевірити нирки.
По-друге, артеріальний тиск залежить від еластичності судинних стінок. Якщо там відкладається холестерин у вигляді атеросклеротичних бляшок, артерії стають жорсткими — просвіт судин звужується, кров із більшою силою давить на стінки, а органи недоотримують кров, а з нею — кисень та поживні речовини. Надмірна вага, харчування з великим відсотком фастфуду, жирної, смаженої їжі, доданого цукру — усе це підвищує ймовірність утворення атеросклеротичних бляшок. До того ж серцю людини, яка має надмірну вагу, важче забезпечувати циркуляцію крові по тілу. Як наслідок — стінки маленьких судин слабшають, плазма крові виходить у навколишні тканини, спричиняючи набряки.
Гормони щитоподібної залози, наднирників, репродуктивної системи впливають і на застій рідини, і на тонус судин, і на роботу серця. Через часті та тривалі стреси артерії перебувають у спазмованому стані — це звужує їхній просвіт та сприяє підвищенню тиску. Це може відбуватися не постійно, а стрибками.
Профілактика та лікування підвищеного тиску починаються передусім зі зміни способу життя.
"Організм людини має внутрішні резерви, яких достатньо для нормалізації стану. За умови, що людина починає збалансовано харчуватися, багато рухатися, уникає надмірної солі в стравах (особливу увагу зверніть на напівфабрикати, ковбасні вироби, снеки, адже в їхньому складі від початку забагато солі), — говорить сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська. — А регулярна фізична активність допоможе нормалізувати вагу, покращить настрій, зменшить вплив стресу та налагодить сон".
Розрахувати масу тіла можна за простою формулою:
ІМТ = МАСА в кг / зріст в квадраті в метрах.
Наприклад, розрахунок для людини масою 80 кг і з ростом 180 см матиме вигляд: ІМТ = 80/1.8×1.8 = 24,7.
ІМТ у дорослих людей свідчить про наступне:
Після викурювання цигарки артеріальний тиск підвищується. Мозковий інсульт та ішемічна хвороба серця в осіб, які палять, виникає у 2-3 рази частіше, ніж у тих, хто не палить.
За даними ВООЗ, безпечної дози алкоголю не існує. Тому будь-яке вживання алкоголю становить небезпеку: чим більша кількість спожитого алкоголю, тим більше підвищується тиск.
Середнім фізичним навантаженням вважається регулярна фізична активність, що триває не менше 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень. В осіб, які ведуть малорухомий спосіб життя, ризик виникнення артеріальної гіпертензії на 20-50% вищий, ніж у фізично активних людей.
Добова норма споживання солі для дорослої людини — не більше 5 грамів (трохи менше чайної ложки). Зверніть увагу, що "прихована сіль", що міститься в маринадах, копчених продуктах, ковбасах, соусах та навіть у звичайному хлібі, може перевищувати цю норму і також має бути врахована. До речі, роль надлишкового вживання солі в розвитку артеріальної гіпертензії яскраво продемонстрували в Японії. Завдяки впровадженню Національної освітньої програми з обмеження вживання солі в країні за 20 років вдалося значно знизити частоту інфарктів та інсультів.
Порада, яку зараз не так просто втілити у життя, проте намагайтеся зберігати спокій і не переживати через фактори, на які ви не можете впливати. Чудовою профілактикою впливу стресів на організм є легкий біг, плавання, йога. Практикуйте медитацію і техніки, спрямовані на розвантаження нервової системи.
Дієта з високим вмістом калію може допомогти знизити артеріальний тиск: калій допоможе вивести зайву воду з організму і розширити судини. Продукти, багаті на калій: крупи (особливо гречана, вівсяна, пшоняна), бобові (соя, квасоля, горох), фрукти (абрикоси, виноград, персики, кавуни, чорна смородина, плоди шипшини, у т.ч. сушені курага, родзинки, чорнослив, фініки), овочі (кабачки, буряк, морква, баклажани, картопля), зелень (цибуля, петрушка, кріп, салат тощо).
"Якщо всі ці заходи допомагають недостатньо, сімейний/а лікар/ка призначить вам ефективні препарати. У наш час існує безліч ліків, зокрема комбінацій кількох речовин, які діють на різні ланки роботи серцево-судинної системи. Навіть за високого вихідного тиску, ви зможете значно покращити свій стан, приймаючи одну-дві пігулки на день. Ефективна терапія допоможе зменшити ризики смертності від інфаркту чи інсульту, відновити хороше самопочуття і зберегти активність", — додає Дарина Дмитрієвська.
І головне: якщо ви страждаєте на артеріальну гіпертензію, не призначайте собі лікування самостійно, знайшовши чудодійні рецепти в інтернеті або ж за порадою рідних та друзів, які не мають медичної освіти та досвіду лікування серцево-судинних захворювань. "Тискознижуючі" настоянки та розчини за "народними рецептами", харчові добавки, магнітні браслети та диски, енергетичні практики не замінять фахового лікування.
Рання діагностика артеріальної гіпертензії залежить від точності вимірювань, для чого рекомендується регулярно перевіряти справність пристроїв для вимірювання тиску (тонометрів) і правильність їхніх показань. Не менш важливо дотримуватися під час вимірювань рекомендацій міжнародних експертів, зокрема:
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.