fbpx
Сьогодні
Небайдужа 12:15 19 Лис 2021

Армія не має статі? Як військові у всьому світі борються за гендерну рівність

Близько 65% українських військовослужбовців звільняються після свого першого контракту і вже не продовжують службу. Причини різні. Від низьких зарплат до особистих обставин. Але один з важливих факторів — ставлення до військових всередині армії і відсутність рівності.

English version here

Лише за останні роки в армії активно почали підійматися питання гендерної рівності. До цього було затишшя. "Рубрика" розібралися, які проблеми для української армії стоять найбільш гостро і який міжнародний досвід може стати для нас реальним рішенням. 

У чому проблема? 

Згаяний час і нагальні питання

З 2014-го року кількість жінок, які обрали військовий шлях, зросла вдвічі. Станом на кінець 2020-го в українській армії була 31 тисяча 758 жінок, що становить 15,6% від загальної кількості військових. Саме це і стало рушієм для початку розмови про гендерну рівність, яку тепер ведуть всередині армії. 

З чим же стикаються в армії і що віддаляє її від бажаних ідеалів?

  • злочини на основі статі, вчинені проти військовослужбовиць, часто замовчуються, а розслідування затягують або не проводять їх взагалі;
  • стереотипи всередині військової спільноти, що заважають представникам ЛГБТ+ служити на рівні з рештою;
  • упередження стосовно жінок на вищих військових посадах;
  • реінтеграції ветеранів і ветеранок разом з упередженнями стосовно них у суспільстві. 

Перша українська миротвориця Валерія Парада в інтерв'ю журналістам сказала, що сьогодні жінок в армії підтримують і по-справжньому професійні військовослужбовиці вже можуть отримувати високі звання. Проте такі зміни не можуть відбуватися швидко.

"Моя американська колега десь рік тому, коли ми з нею спілкувалися, якраз з питань розвитку армії, розвитку системи забезпечення, мені сказала: "Ви хочете за 5-10 років зробити те, на що в нас, у США, пішло більше 50 років". І розвиток військ, і оснащення сучасне, і система забезпечення, і система бойової підготовки, і гендерні питання у армії. Вона сказала, що ті процеси почалися у США дуже давно, але вони досі не можуть сказати, що є найкращими", — говорить Валерія Парада.

гендер і армія форум

Яке рішення?

Діалог і міжнародний досвід

Великі рішення починаються з великих розмов. Міністерство оборони вже активно коментує гендерні питання, пов'язані з армією, а військовослужбовиці починають ділитися своїм позитивним і негативним досвідом. 

Одним з останніх яскравих прикладів став кейс, коли напередодні параду до Дня Незалежності України громадськість обурила парадна жіноча форма, що передбачала підбори. Кілька фото у соцмережах, кілька публічних заяв і проблема вирішена — всі військові крокують у зручному взутті. 

гендер і армія форум

Про зручність та різницю між чоловіками та жінками, яку треба враховувати для досягнення рівності, говорить і радниця Головнокомандувача ЗС України з гендерних питань Вікторія Арнаутова:

"Часто люди плутають рівність з однаковістю. Багато командирів вважають, що якщо жінка одягла форму, то це вже безстатева особа. І це помилка. Чоловіки і жінки ніколи не будуть однаковими. Для них треба створювати певні умови. Для того, щоб військовослужбовиці стали ефективними солдатками і офіцерками, необхідно розробити гендерно-сенсетивну форму, яка відповідатиме анатомо-фізіологічним особливостям жіночого організму і фігури".

Про все це слід говорити. 22-23 листопада відбудеться перший онлайн-форум "Гендер і Армія". Проведуть його за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. Говоритимуть про роль жінок у миротворчих місіях, реінтеграцію ветеранок і те, чого сьогодні потребує українська армія. 

Як це працює?

У всіх свої методи досягнення одного результату

У 2016-му році Норвегія стала першою країною, яка запровадила обов'язкову військову службу для жінок. Але зробили це лише після того, як зросла кількість жінок, що самі хотіли служити. А передував цьому тривалий суспільний дискурс. 

Сьогодні вже 27% норвежок проходять військову службу. А начальниця штабу армії Норвегії Інґрід Ґ'єрде каже:

"Ми гадаємо, що це вплине на майбутню чисельність і чоловіків, і жінок в армії. Але це робиться не тільки з погляду гендерної рівності, а також для того, щоб збройні сили були пристосовані до майбутніх операцій та завдань".

гендер і армія форум

В Ізраїлі жінки становлять 35% від загальної кількості військових. Там жінки служать дещо менше, ніж чоловіки і звільняються від служби, якщо виходять заміж раніше, ніж їх призвуть захищати батьківщину. 

Українські міністри оборони різних часів у своїх публічних виступах, як правило, заявляють, що про те, аби обов'язковий призов був і для жінок, наразі не йдеться. Проте в лавах армії раді їх бачити і готові впроваджувати необхідні зміни, аби армія перестала асоціюватися з дискримінацією.

У нас точно вийшло?

Не точно. Але процес триває!

Міжнародний досвід не є панацеєю, але на ньому можна вчитися, аби приймати власні рішення з меншою ймовірністю помилитись. З позитивів:

  • українська армія "вписується" у міжнародні ініціативи та меморандуми, що проголошують позиції рівності;
  • змінюється ставлення до жінок-військовослужбовиць, все рідше вони чують заїжджені фрази про місце на кухні, майбутніх дітей і нежіночу роботу;
  • на офіційному рівні жінкам віднедавна дозволено обіймати будь-які військові позиції.

Але проблеми ще лишаються:

  • жінки далі потерпають від домагань товаришів по службі;
  • такі злочини погано розслідуються;
  • жінкам складніше отримувати високі військові звання.

Не так давно в Україні розробили бронежилети з урахуванням анатомічних особливостей жінок. Також у цьому році набув чинності закон, який дозволяє чоловікам йти у трирічну відпустку по догляду за дитиною. Отож, зрушення є. Головне продовжувати їх робити далі. 

Тим часом ви зможете приєднатися до вже згаданого форуму "Гендер і Армія", зареєструвавшись за цим посиланням. Можливо, там ви станете свідком творення нових змін. 

Рубрика:
Небайдужа
3
3705

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: