Боїтеся заговорити англійською чи арабською? Кошмари тих, хто вивчає мови, і як їх побороти
Do you speak English? Can we talk? Ну як, долоньки вже спітніли? Вивчаючи іноземні мови, ми стикаємося з купою проблем. Серед них страхи, які ми самі вигадуємо і від яких самі страждаємо. Та у вивченні мов треба вчити мови, а не пізнавати межі самостійності.
"Рубрика" зібрала топ страхів, з якими стикається майже кожен, хто вивчає іноземну мову. А найбільша онлайн-платформа Preply допомогла знайти способи, як цих страхів позбутися.
Страх 1: я боюся почати!
В чому проблема? Мабуть, у тому, що на початку ми завжди почуваємось невпевнено. Хтось боїться братися за нову мову через страх виглядати безглуздо, а хтось боїться повертатися до покинутого раніше навчання через страх зрозуміти, що багато чого забулося.
"Просто почати" — не просто, хоча й дієво. Та що, як починати поступово і дати собі час полюбити процес навчання?
Яке рішення? Перед тим, як почати штудіювати словники і робити вправи на умовний Past Perfect, оточіть себе мовою, яку збираєтесь вивчати. Пийте ранкову каву під пісні англійською (підставте потрібну мову), якщо зібралися вчити її з нуля чи продовжувати вже початий і перерваний процес. Знайдіть англомовних блогерів, чиї ролики вам буде приємно дивитися, навіть без розуміння половини сказаного або з субтитрами. Передивіться улюблений фільм мовою, яку зібрались вчити і дайте собі відчути, що вам таки подобається, як вона звучить. А тоді починайте вивчення!
Це точно працює? Так! Не варто ігнорувати підготовчий процес. Щойно ви зрозумієте, що потрібна вам мова плавно вплітається у ваше життя, оберіть для себе комфортну методику навчання. На старті або коли ви багато вже підзабули, краще займатися з репетитором. Педагог допоможе скласти план, якому згодом можна буде слідувати й самостійно. А на Preply ви знайдете того самого репетитора!
Страх 2: я боюся заговорити!
В чому проблема? Один з найпоширеніших страхів — страх перед публічними виступами. Такий самий страх ми відчуваємо, коли говоримо іноземною мовою, не будучи впевненими у своїх знаннях. Нам страшно зробити помилку, страшно, що нас не зрозуміють і що ми виглядатимемо збоку якось непрезентабельно.
Та пригадайте лиш одну річ: про що ви думаєте, коли чуєте, як вашою рідною мовою говорить іноземець? Навряд чи перше, що спадає вам на думку, — це "міг би вживати і більшу кількість дієприкметникових зворотів".
Яке рішення? Існує багато способів подолати цей страх. Пропонуємо використати кожен! Звісно, почавши з найпростіших.
- Маєте улюблені пісні мовою, яку вивчаєте? Саме час почати їм підспівувати вголос! В ноти можна не потрапляти.
- Почніть читати вголос. Вправи, які виконуєте, новини, книги, інструкції з використання товарів — будь-що! Аби потрібною вам іноземною мовою.
- Зберіть волю в кулак і таки підіть у той розмовний клуб. Тим паче, більшість з них зараз функціонує онлайн. Ми знаємо, що страшно. Але майже всім, хто буде там з вами, страшно. І абсолютно всі вони також навчаються і точно були на вашому місці.
- Переходьте до розмов із носіями мови. Усе буде не так погано, як здається. Розуміти людину, яка звертається до тебе, значно простіше, ніж розуміти, про що ж так швидко говорять спікери на TED!
Це точно працює? Так. Погодьтеся, іншого виходу ви все одно не маєте. Говорити доведеться.
Страх 3: я боюся вимкнути субтитри!
В чому проблема? Вивчаючи мову, ми зазвичай дивимось відео цією мовою, фільми чи серіали. Більшість початківців вмикають субтитри, і це хороша ідея. Проте перейти до наступного рівня, як правило, нелегко.
Яке рішення? Тут без лайфхаків. Просто вимикаємо. Нічого страшного, якщо вам здаватиметься, що ви розумієте менше, ніж хотілося б. Дайте собі не ставити відео на паузу кожні кілька секунд, аби загуглити слово, яке не можете розчути або зрозуміти. Спершу розслабтеся. А вже тоді перекладайте ті слова, що трапляються найчастіше або найбільше вас цікавлять.
Це точно працює? Вам кортітиме повернутись до субтитрів. Коли буде складний день, коли буде занадто цікаво, що там далі у серіалі… Але ви сильніші за субтитри, пам'ятайте це.
Страх 4: я боюся граматики!
Ми теж! Ми теж її боїмося! У чому проблема? Розмовна мова часто дещо відрізняється від тієї, яку у навчальних закладах нам демонструють як правильну. Дивлячись "Friends", ви можете й не чути Past perfect continuous від кожного героя раз на чотири репліки. Це ок. Але це й лякає і робить в нашій свідомості граматику супер-недосяжною.
Яке рішення? Запам'ятовуйте приклади вживання часів, а тоді переходьте до правил. Окрім цього, багато репетиторів мають особливі методики з пояснення часів, і вони дієві. Просто відверто скажіть тому, хто вам допомагає, що граматика лякає вас. Так, ймовірно, після цього більшість занять буде присвячена саме їй, але насправді так і треба.
Це точно працює? На Preply ви знайдете фахівця, який пояснить вам найзаплутаніші граматичні штуки. Тому так, це спрацює.
Страх 5: я боюся здавати тест
В чому проблема? Тест — це лише спосіб перевірити свої знання. Але завдяки школі ми сприймаємо їх як щось значно важливіше, ніж є насправді. Контрольні роботи, вступні іспити і тест на визначення вашого рівня — все це не страшно, якщо добре підготуватися.
Яке рішення? Наполегливо вчитися і отримувати від цього задоволення. Це найдієвіше, але якщо ви об'єктивно добре підготовлені, та все ж саме слово "тест" забирає у вас нервові клітини, можна зробити так:
- Встановіть на телефоні додаток з різними вправами для вивчення мов, таких існує багато. Серед них, наприклад, Duolingo та LinguaLeo. А Grammarly допоможе бачити та виправляти помилки у ваших текстах — корисна річ для всіх, хто хоче вдосконалювати свою англійську. Регулярне проходження бодай кількох тестів на день допоможе звикнути до цього формату.
- Проходьте мовні тести онлайн. Наприклад, від British Council або Cambridge. Там будуть не лише завдання, а й таймер, що наблизить до реалістичних умов складання тесту. Зробіть це і побачите, що не відбудеться нічого поганого.
- Не забувайте, що жоден тест не показує ваш рівень на 100%. Його показуєте тільки ви і ваше бажання розвиватись далі!
Це точно працює? Боротьба зі страхами — повірте, так! Мова ніколи не є метою. Мова — інструмент, який допомагає почуватись впевненіше, мандрувати, дізнаватись більше, домовлятись і звучати інакше. Як кажуть на Preply, зробіть весь світ своєю зоною комфорту! Вам сподобається, гарантуємо!
Матеріал створено за підтримки сервісу Preply, де можна знайти найкращих репетиторів зі 185 країн.