Футбол — це про рівність, про шанси для всіх, а ще — про спільність. Такий меседж транслює, зокрема, Союз Європейських Футбольних Асоціацій (УЄФА), наголошуючи на потенціалі дітей: кожен заслуговує бути поміченим. Для дітей цей спорт — це те, що відкриває перед ними світ.
Та це гра не лише для юних та молодих. Хоча пенсійний вік футболіста в середньому становить 40 років, із черговим днем народження любов до гри не вщухає, бажання забити свій наступний гол залишається так само сильним, а кожен матч заряджає не меншою енергією.
Футбол — це те, що об'єднує мільйони людей в усьому світі поза віком та національністю. У Києві 25 вересня це довели українські ветерани-легенди футболу та їхні ровесники-футболісти з Об'єднаних Арабський Еміратів. Разом вони зіграли футзальний матч — і ним в Україні відкрили святкування 50-річчя Незалежності ОАЕ, яке відзначають 2 грудня цього року.
"Зараз нашій країні виповнюється 50 років. Ми починаємо святкувати цю дату в усьому світі за 50 днів до Дня Незалежності — уряд, посольства готують заходи. Цю ж гру організовано Посольством ОАЕ з допомогою Геннадія Буткевича", — розповів кореспонденту "Рубрики" посол ОАЕ в Україні Салем Ахмед Аль-Каабі.
Серед гравців на полі був і сам Надзвичайний і Повноважний Посол. Як це було і чому одне з найважливіших свят ОАЕ вирішили відзначити саме футбольною грою в Україні — розповідає "Рубрика".
Михайличенко і Ващук: як футболісти розвивають дипломатію
"Oldies but goodies" — таким був лозунг матчу, адже всім гравцям на футзальному полі було більше 45 років. Більшість футболістів "вішають бутси на цвях" уже у 40 років, а то й раніше, але на пенсії для ветеранів футболу любов до гри та завзятість аж ніяк не закінчуються. "Усі голи важливі для футболіста, будь він гравцем чи вже ветераном — вони переживають однакові емоції, і ці почуття — вони важливі", — поділився з "Рубрикою" Олексій Михайличенко, капітан української команди.
Футзал — це гра у закритому приміщенні, коли команди грають одна проти одної шість на шість гравців. Перший тайм товариського матчу провели у національних командах (українці тоді вели 4:1), а у другому таймі гравці вирішили об'єднатися у змішані команди і завершили гру вже з рахунком 4:4. Попри різні мови футболістів — арабську та українську — нічого "не загубилося у перекладі" — команди грали злагоджено, адже справді, футбол — це гра, яка об'єднує світ.
"Зіграти запропонував Посол — він любить футбол, дуже часто приїжджає вболівати за Житомирський футбольний клуб "Полісся". Тут сьогодні представлені майже всі збірні України", — розповів нам співорганізатор матчу Геннадій Буткевич, власник компанії BGV Group Management та співвласник корпорації АТБ, який виступив також головним тренером української команди на цьому матчі та допоміг зібрати гравців-легенд України для гри.
Сам Посол ОАЕ Салем Ахмед Аль-Каабі підкреслив, що футбол — чудова гра, щоб закріпити дружні зв'язки, адже у футбол грають в усьому світі. Саме тому одним із перших заходів з нагоди святкування 50-річчя Незалежності ОАЕ став цей футбольний матч:
"В ОАЕ надто спекотний клімат, через це раніше люди не дуже часто займалися спортом. Але зараз це змінюється. З'явилося більше можливостей займатися спортом у прохолодних приміщеннях, і країна це підтримує", — розповів Салем Ахмед Аль-Каабі.
Із ним погодився і капітан української команди Олексій Михайличенко:
"Наша збірна ветеранів завжди готова зіграти у такій товариські зустрічі. Футбол — дуже популярна гра в усьому світі. У неї грають усюди. Це важливо для розуміння — мабуть, багато хто з наших гравців не знає англійської мови, і багато хто з ветеранів-футболістів наших друзів, партнерів не знають української мови. Але ми розуміємо одне одного на майданчику, розмовляємо і граємо в одній команді", — підкреслив футболіст.
Олексій Михайличенко — колишній гравець "Динамо Київ" та італійського клубу "Сампдорія", а також колишній тренер "Динамо Київ" та Збірної України, — не єдина зірка, що повернулася на поле для товариського матчу. Серед українців грав також, наприклад, Владислав Ващук — колишній гравець "Динамо Київ" та Збірної України. Також на боці українців грали Сергій Шищенко, Сергій Нагорняк, Микола Збарах, Віталій Самойлов та інші. Судив матч суддя міжнародної категорії УЄФА Сергій Задиран. А капітаном команди ОАЕ виступив зірковий гравець 1980-х з Еміратів — Салем Халіфа Аль-Шамсі.
"Матч вийшов чудовим та дуже дружнім. Такі події важливи для міжнародних зв'язків, а футбол — це та гра, що об'єднує людей поза віком та національністю", — поділився емоціями після матчу капітан команди ОАЕ.
Що дає підтримка футболу?
Підтримка футболу — це внесок не лише у розвиток спорту та покращення стану здоров'я людей, але і чудовий інструмент для розвитку як місцевих громад, так і зв'язків міжнародного масштабу. Не раз на міжнародній арені саме спортивні та зокрема футбольні змагання та товариські зустрічі відігравали роль каталізатора розвитку міждержавних відносин. Товариський матч ветеранів футболу України та ОАЕ показав, що справді, футбол єднає та закріплює дружні зв'язки — така собі неофіційна дипломатія.
"Гра пройшла у дружній обстановці. Найголовніше — були справжні емоції, обидві команди гідно представили Україну та Емірати, — розказав "Рубриці" Валерій Платонов віце-президент ФК "Полісся", який теж брав участь у матчі. — Нас уже запросили в ОАЕ і ми плануємо зіграти такий самий матч у Дубаї".
"Я знаю багатьох людей, для яких футбол — це дуже важливо. Можливо, не всі вони грали у великий футбол, але з дитинства займались, потім десь працювали — і завжди грали у футбол. Для них футбол — це спосіб життя", — підсумував Олексій Михайличенко.