Розповідаємо все про сезонну вакцинацію
Сезонний грип, або грип, — це респіраторний вірус, що передається по повітрю, який в Україні зустрічається в холодну пору року, період з осені по ранню весну. В Україні за лютий і березень 2020 року на грип захворіло понад 1,4 мільйона людей. Вірус дуже заразний, особливо серед літніх людей, маленьких дітей, вагітних жінок і людей з хронічними захворюваннями, такими як діабет, хвороба серця або хронічна обструктивна хвороба легень. Щорічно близько 60 000 людей у віці старше 65 років помирають від грипу, оскільки охоплення вакцинацією в багатьох країнах залишається низьким.
У більшості випадків сезонному грипу можна запобігти за допомогою безпечних та доступних щеплень. Віруси, що викликають респіраторні захворювання, в цілому більш агресивні взимку: холодне і сухе повітря — ідеальні умови для їх поширення. Тому поставити щеплення найкраще, по можливості, до кінця жовтня, коли ймовірність його поширення починає підвищуватися. Вакцинація рекомендується всім групам осіб, починаючи з дітей від 6 місяців. При цьому діти у віці від 6 місяців до 8 років, яким потрібно 2 дози, повинні отримати свою першу дозу якомога швидше після того, як стане доступна вакцина, щоб отримати другу дозу, яку необхідно ввести через ≥4 тижнів, до початку спалаху сезонного грипу.
Кампанії з вакцинації населення проти грипу зазвичай проходять у жовтні і листопаді. Однак отримати вакцину ніколи не пізно, навіть якщо вірус уже циркулює; вакцинація підвищує ймовірність того, що ви не захворієте, і знижує ризик серйозних наслідків грипу. При цьому важливо пам'ятати, що щорічно вірус грипу мутує, тому торішня вакцина може не мати ніякого ефекту. Одне щеплення захищає протягом усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів.
Заразитися вірусом навіть після вакцинації можна, якщо після вакцинації пройшло трохи часу, і організм не встиг виробити достатню кількість антитіл. Але в цьому випадку хвороба протікає в легшій формі, не викликаючи ускладнень.
Щеплення не є небезпечним, якщо вакцина якісна. Але після процедури в деяких випадках можуть спостерігатися побічні реакції організму, такі як головний біль, пітливість, м'язовий і суглобовий біль, підвищення температури, озноб, слабкість, почервоніння і біль у місці введення вакцини, синяк, поява ущільнення в місці ін'єкції. Це уявні симптоми хвороби, заразитися грипом через вакцину не можна. Препарат, який міститься у вакцині, тільки спонукає ваш організм до вироблення В- і Т-лімфоцитів і антитіл, які пізніше допоможуть організму впоратися з вірусом.
У поодиноких випадках після щеплень спостерігалися такі реакції, як порушення кровотворення, порушення з боку лімфатичної системи, порушення в нервовій системі (невралгія, судоми, неврит та ін.), Порушення в судинній системі (васкуліт) і порушення в імунній системі (кропив'янка, свербіж, набряк Квінке та ін.). Це зазначено в будь-якій інструкції до щеплення, і такі реакції бувають вкрай рідко.
Щеплення від грипу безпечні і в основному практично не мають протипоказань або будь-яких обмежень. Щеплення робити не можна тільки в кількох випадках:
При вагітності протипоказань до щеплення немає, як і при годуванні груддю.
Вчені припускають, що захворювання на грип може нейтралізувати зараження коронавірусом, оскільки один вірус "витісняє" з організму інший. Однак це всього лише припущення, а на практиці відомі випадки, коли віруси взаємно підсилюють дію один одного. Захворювання на грип може ще більше посилити ризик зараження коронавірусом.
Щеплення проти грипу на тлі пандемії коронавірусу важливе тому, що дозволяє з більшою точністю встановити діагноз при подібних ознаках захворювань. Симптоми коронавірусу і сезонного грипу схожі: висока температура, кашель і біль в горлі спостерігається в обох випадках. Тому якщо лікар буде бачити ці симптоми у людини, яка зробила щеплення від сезонного грипу, це може допомогти йому швидше поставити правильний діагноз і почати лікування. Даних про те, чи може щеплення проти грипу полегшити перебіг хвороби COVID-19, поки немає.
Не варто забувати про правила гігієни. Правила гігієни — носіння масок, оброблення поверхонь антисептиком і миття рук також зменшують ймовірність зараження грипом, як і коронавірусом.
Вакцини відрізняються між собою валентністю. Цей показник означає, від якої кількості штамів грипу, які циркулюють у Північній півкулі, захищає вакцина. Максимальна доступна вакцина — чотирьохвалентна. Цього року в Україну вже завезли такі види вакцин:
Ці вакцини сертифіковані Держлікслужбою і Лабораторією з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру.
Кількість завезених вакцин — 665 тисяч — цього не вистачить, щоб вакцинувати навіть третину населення Києва, тому з вакцинацією краще не затягувати.
Вакцину можна також придбати і поставити в приватних клініках, але врахуйте, що там ціна може бути вищою. Деякі клініки надають послугу замовлення вакцини — у такому випадку потрібно буде не тільки сплатити її вартість, а і покрити вартість замовлення — близько 500 гривень. Безкоштовної вакцинації від сезонного грипу в Україні немає.
Фото Unsplash & Depositphotos
Війна в Україні створила безпрецедентні виклики для освітньої системи. Тисячі учнів втратили доступ до якісного… Читати більше
Новий рік — ще одна можливість втілити в життя усі ще не здійснені мрії. Для… Читати більше
“Рубрика” розповідає історію закладу для молоді, що поєднує в собі крамницю, кав’ярню та клуб. Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з мешканцями громади, які по-справжньому зробили своїм пріоритетом екологію. Як це вдалося і… Читати більше
“Будуємо Україну Разом” відновили п’ять колодязів у трьох селах Сумської області. Для чого і як… Читати більше
У чому сила вулика? Звісно ж, у бджолах! “Рубрика” розповідає, як шкільний проєкт вийшов за… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.