Запитали у професіонала, як утилізувати велику кількість листів, як прискорити перегнивання компосту і чому важливо не використовувати хімікати при обробці дерев?
По-перше, спалювання листя заборонено законом. Навесні 2020 незаконне спалювання стерні та листя призвело до масштабних пожеж, в тому числі на території Чорнобильської зони. Тому Верховна Рада збільшила розмір штрафу з 3060 грн до 6120 грн, норма регламентована ст. 77-1 КУпАП.
По-друге, спалювання листя — це дуже шкідливо для здоров'я людини. При їх горінні виділяються важкі метали і газ бензпірен, який викликає ракові захворювання, а також чадний газ, що викликає прискорене серцебиття.
Третя причина — неконтрольованість таких загорянь. Вогонь може перекинутися на будинок або спровокувати лісові пожежі, від яких постраждала Чорнобильська зона навесні, а зараз страждає Луганська область, дим від пожеж у якій доходив до жителів Харківської області.
Компостування — процес перетворення органічних залишків на природне добриво. Компост насичує грунт поживними речовинами і корисною мікрофлорою. Завдяки цьому зменшується кислотність, збагачується біорізноманіття, поліпшується родючість землі. Крім цього, компостування дозволяє заощадити на покупці синтетичних добрив.
Кілька порад, як почати компостувати вже зараз:
Мульчування — використання сухих залишків рослинності в якості мульчі для застилання поверхні грунту. Це хороший і доступний спосіб для збереження вологи в грунті, захисту коренів рослин від замерзання, поповнення балансу поживних речовин землі. Мульчування особливо актуально зараз, коли частішають непередбачувані погодні умови і різкі перепади температур.
Щоб утилізувати листя за допомогою мульчування, їх радять подрібнити, щоб прискорити процес перегнивання. При цьому мульчування листям відрізняється від мульчування іншим матеріалом, наприклад, тирсою. Так, навколо дерев листя можна насипати без обмежень, а при мульчуванні листям грядок, багаторічних рослин і клумб, радять додавати азотні добрива і мікроелементи, а також регулювати зміну кислотності вапном або доломітовим борошном. Важливо також пам'ятати, що мульчувати хвойні дерева листям не можна, інакше в грунт надійдуть речовини, несумісні з їх метаболізмом.
Звалища листя часто роблять громадськими. Тобто в таке місце люди можуть приносити відходи з будинку або привозити листя з ділянок, якщо у них немає можливості компостувати їх на своїй ділянці. У Брюсселі був досвід: там встановили 160 компостерів, куди люди приносили відходи з будинку, збирали в них листя. У комунальні сади сім'ї приносять на переробку недоїдки та інші органічні відходи. Через деякий час отриманий компост вони використовують для різних потреб: засаджують клумби і прибудинкові території, ставлять горщики з квітами на вулиці.
Однак в Україні громадські компостери не поширені, а власники садів знають, як проблемно іноді буває закомпостувати ту кількість листя, яка опадає навіть у невеликому саду. Ми поговорили з садівниками-аматорами про проблеми, які турбують їх восени, і запитали, як з ними справлятися у професіонала — садівниці з багаторічним стажем, хазяйкою садового центру і вже відомої в минулому нам героїнею, Ніни Радченко, для якої тема екологічної утилізації листя особливо важлива, адже вже кілька років вона займається органічним землеробством, не використовує жодні отрутохімікати на своїй ділянці.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.