Триває обов’язкова евакуація з Донеччини, люди продовжують виїздити з окупованих та прифронтових територій і прямують зазвичай у міста. Розповідаємо, чому евакуація в село може бути кращим варіантом, що треба мати на увазі та як освоїтися на новому місці на основі історії сім’ї ВПО, яка змогла.
Війна, яку розв'язала росія в Україні, змусила мільйони українців залишити свій дім і шукати прихисток в інших, більш спокійних місцях. Наразі триває і обов'язкова евакуація з Донеччини — залишатися там зараз і чекати на зиму є небезпечним для життя.
Жителі обласних і районних центрів кажуть, що такого напливу людей не бачили з 2014 року. І це правда, більшість вимушених переселенців прямують саме до міст — до мільйонників або трохи менших; села ж залишаються менш "бажаним" варіантом для переселенців. Людей лякає перспектива розпочати все з нуля у сільській місцевості, де, у порівнянні з містом, і інфраструктура не така розвинута, і з роботою важче, і фізичної праці більше.
Але чи так це насправді? Так, з роботою в селі складніше, ніж у місті — зазвичай вона важка і не високо оплачувана. Але і в містах зараз із робочими місцями не менша проблема. На кожну вільну вакансію — десятки претендентів. Внутрішнім переселенцям, які зараз живуть переважно на соціальні виплати, дедалі важче винаймати житло. Не треба мати економічну освіту, щоб зрозуміти: саме в селі знайти житло простіше й дешевше. А якщо докласти зусиль до навіть невеликої присадибної ділянки, то можна мати власні овочі, фрукти, яйця та м'ясо.
Багато українських громад чекають на переселенців. В активі — дешеве або навіть безкоштовне житло, мальовнича природа та людська гостинність. Тих, хто біжить від війни і потребує допомоги, запрошують жити в селах Рівненщини, Сумщини, Тернопільщини, Хмельниччини, Черкащщини. Місцеві переселенцям допомагають продуктами, одягом і навіть підшукують роботу. Та не приховують, що мають і свою зацікавленість — розвивати села і наповнювати школи.
Родина переселенців з Донеччини оселилася в сумському селі Підставки Синівської територіальної громади в квітні. Світлана Герги, В'ячеслав Яковенко та їхні дві донечки Настя й Аліса тікали з палаючої Волновахи разом зі всіма домашніми улюбленцями — трьома собаками і п'ятьма котами.
"Ми пережили пекло, — розповідає "Рубриці" Світлана. — Дві доби в підвалі під безперервними обстрілами. Не було електроенергії, зв'язку. Тільки затих один бій, насувався другий. Тікали на авто на свій страх і ризик. На дорозі з міста — розбиті машини та автобуси. Я вирішила, що наше життя важливіше за все інше, що мої діти не повинні спати в підвалі, їм не треба чути війну. Після того, що ми пережили — все вирішуємо. Гірше, ніж було в ті дві доби у Волновасі, вже бути не могло".
Постійний прихисток у родини вийшло знайти не одразу. З третьої спроби остаточно зупинилися вже на Сумщині — стару хату, у який ніхто не жив 10 років, віддав родич чоловіка Світлани. З собою не взяли майже нічого. Збирати речі не було ні місця, ні часу — у чому були, у тому й поїхали.
У сільраді громади одразу ж допомогли. Швидко оформили документи та дали дорослий та дитячий одяг, памперси, миючі засоби, крупи, тушонку, олію, консервацію у трилітрових банках, по сітці картоплі, цибулі, моркви, капусти та буряка. Надали у відмінному стані матраци і подушки, постільну білизну і ковдри. Співробітники сільради навіть свої нові речі приносили! "Ми досі з чоловіком у приємному шоці", — з вдячністю говорить Світлана. Люди в селі співчувають і розуміють, переживають і допомагають чим можуть.
У Волновасі родина залишила комфортне налагоджене життя, великий власний будинок. Світлана зараз у декретній відпустці, а у В'ячеслава була стабільна робота — він працював енергетиком. У мирному житті подружжя постійно брало участь у волонтерській роботі. Рік тому у Волновасі вони розчищали ставки, а тепер розчищають зарості на ділянці, щоб було де наступного року посадити сад. Приводять до ладу будинок, пораються на городі, який теж самі засадили, та на подвір'ї.
Життя переселенців – це далеко не казка. Але Світлана Герги впевнена — саме щоденна праця, віра та допомога небайдужих людей творять чудеса. Якщо людина через війну втратила не тільки будинок, але й роботу — це ще не означає, що неможливо знайти іншу. Якщо не всі потрібні інструменти під рукою — це ще не привід засмучуватися та опускати руки. Потрібно просто з чогось почати.
"Ми спочатку спали в літній кухні, — згадує Світлана. — Дивани в хаті миші поїли, дме з усіх щілин, але хоч дрова були. Сусіди подарували нову мультиварку, принесли посуд. Ми раділи, що є свій кут. Будинок у Волновасі після нашого від'їзду постраждав — вилетіли всі вікна, пробило дах, його повністю розграбували — повертатися немає куди. Голова сільради зрадів, що ми тут вирішили залишитися назавжди — прислав двох місцевих депутатів. Вони нам туалет на двір привезли і хотіли великий город зорати, але там сміття було повно, тож ми тільки на осінь трактор замовимо. Потім ще цікавився, чим можна допомогти. Тільки якась гуманітарка прийде — дзвонить, запрошує. Добре допомагають тим, хто вдячний будь-якій допомозі. І не лише місцева влада, а й односельці".
Тепер, коли Світлана пише в соцмережах про їхнє життя в селі, їй часто відповідають, що, мовляв, пощастило. Але жінка не вірить, що комусь "не пощастило": "Ми не сподівалися, що нам хтось допоможе, а скільки отримали! Зараз стаємо на ноги, допомагаємо іншим".
Завдяки гуманітарній допомозі вийшло заощадити кошти. На них В'ячеслав купив газонокосарку і вкрай необхідні інструменти. Сам облаштовує двір і робить ремонт у хаті. А ще — косить траву стареньким сусідам; ті ж у свою чергу пригощають родину переселенців чимось смачненьким, віддячують продуктами.
"Бути переселенцем в селі не так страшно, як деякі малюють у своїй уяві, — продовжує Світлана. — Сьогодні просто вийшли з дітьми погуляти на дитячий майданчик, а до нас стільки уваги! Дітям люди з радістю давали солодощі. Нас постійно запитують, чи потрібний ще дитячий одяг, взуття та іграшки, чим взагалі можна допомогти. Дякую величезне всім добрим людям! Продукти та одяг є, є трохи іграшок, книги купуємо, а все інше — справа наживна! Спочатку є підробітки, в перспективі є можливість влаштуватися на нову роботу". Подружжя провело в хату інтернет, багато чому вчаться завдяки ютуб-роликам та публікаціям. А ще жінка планує зареєструватися як ФОП — вміє шити і вже зараз має замовлення від односельців. Сільрада обіцяє виділити на це приміщення.
За три місяці життя в ній закинута хата ожила.
Світлана Герги вважає, що зокрема в Сумській та Полтавській областях знайти безкоштовний будинок — не проблема. Не проблема навіть залишитися в ньому назавжди. Питання тільки в тому, що ви вмієте робити чи чому готові навчитися. Той, хто хоче заробляти — той буде мати гроші, — каже переселенка. Інтернет і пошта — це мінімальні можливості, які можна використовувати по повній. Це хороший спосіб отримувати нові знання, замовляти матеріали, створювати та продавати. До прикладу, не встигла Світлана дошити лоскутну ковдру своїй дитині, як таку ж саму хочуть замовити сусіди. Тому що така ковдра піднімає настрій, міцна і не змінює свій колір, розмір або об'єм у процесі використання, та й служить довше.
"До речі, — додає наша героїня, — чоловіки "з руками та головою" в селі завжди нарозхват. Хтось із них ремонтує побутову техніку, виготовляє меблі, може допомогти в будівництві, зварюванні, сантехніці, електриці. Хтось вміє налагодити інтернет чи персональний комп'ютер. Хтось думає: "ми нікому не потрібні", "ніхто не буде з нами возитися". В результаті сидять на місці, мовчки страждають та іншим нав'язують свій невдалий досвід".
Подружжя не соромиться попросити людей про допомогу і завжди вдячні за неї. У свою чергу самі допомагають сусідам. Повсякчас кажуть односельцям теж не комплексувати і звертатися до них по допомогу.
Подружжя вже допомагало сусідам і колорадського жука труїти, і ліки привезти, двічі складали сусідам-пенсіонерам дрова у дровник і готові робити це щороку. "Тому що сусіди прийняли нас як своїх — одні з перших допомогли нам, коли ми приїхали сюди. Досі питають, що нам ще дати. Дякую, але нам більше нічого не треба, тепер хочеться віддавати. І не варто думати, що переселенці нікому не потрібні, що живуть як бомжі або блукають десь. Якщо є мета вибратися та почати все з нуля, чого б це не коштувало, ви знайдете безкоштовний будинок назавжди, а не на якийсь час. Отримаєте необхідні виплати. Отримаєте від інших допомогу та моральну підтримку. А ще — знайдете заняття до душі навіть тоді, коли з роботою зовсім напружено".
В евакуації до села Світлана Герги знаходить усе більше плюсів.
Проте жити в селі далеко від фронту — це не лише солодко й спокійно спати, а й постійно працювати, максимально використовуючи наявні ресурси.
Світлана говорить, що в соцмережах люди багато пишуть про те, як важко зараз жити в місті. Немає роботи, майже закінчилися запаси, практично немає за що купувати продукти. Але ж у селі вижити набагато простіше, бо тут дуже багато небайдужих людей. Це ще один із плюсів евакуації до села.
"Весною нам односельці від щирого серця привезли картоплю на посадку і трохи для приготування їжі. Так що зекономлені гроші ми спрямували на ремонт даху. А тепер чоловік відвіз людям, що потребують, речі, з яких виросли наші діти, пошиті мною накидки на диван і крісла, взуття та іграшки. І так робить кожен односелець! Є вдома надлишки врожаю чи в хорошому стані речі — відвозять до соцзахисту чи голові сільради. Головне — щоб нічого не пропадало, не займало місце та йшло на користь людям!".
Невеликий будинок, який дістався Світлані і В'ячеславу, теж у нинішніх умовах має свої переваги — його недорого опалювати. "Раніше у нас був величезний будинок — 6400 грн тільки за опалення на місяць йшло! Тепер — безкоштовні дрова. Ділянка — була балка за будинком. Тепер маємо рівну та родючу ділянку".
А ще у Підставках є садочок і школа, магазин. І що важливо — дбайливий голова. Як результат — доглянуті ставки, вулиці. На дитячих майданчиках батьки не курять і не розпивають спиртних напоїв, не залишають після себе сміття. Будинки доглянуті як всередині, так і зовні. Жінка впевнена, що в Україні таких сіл — чимало, і евакуація в них не лише буде простішою для переселенців, ніж у місті, але й допоможе місцевим громадам у розвитку.
"Так, бути переселенцем морально дуже важко, але краще розпочати все по новій, ніж залишитися без близьких та коханих людей. Наша сільрада радо допомагає переселенцям, от тільки переселенці не хочуть жити в селі. Тому садок та школа у нас без переселенців. Є занедбані будинки, але переселенці не хочуть тут лад наводити, бо хочуть за якийсь час виїхати. Але ж, — справедливо зазначає Світлана Герги, — немає ніякої гарантії, що їм буде куди повертатися".
Ще кілька переваг життя в селі:
Недоліки сільського життя:
Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше
У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше
Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше
Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше
Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше
Discover the top military, political, and cultural events in Ukraine for 2024. Stay informed and… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.