fbpx
Сьогодні
Рішення 16:46 24 Лип 2023

Електронне резидентство для іноземців в Україні: що це і як його оформити

“Рубрика” зібрала відповіді на питання, які можуть виникнути після того, як ви дізнались про можливість е-резидентства: реєстрація, податки та дозволені види підприємницької діяльності. Оскільки концепцію досі допрацьовують, питань все ще багато. Та основне бачення, яким буде е-резидентство, можна сформувати вже.

English version here

У чому проблема?

Раніше іноземцям, що хотіли займатися бізнесом в Україні, треба було пройти складну бюрократичну процедуру. Все це, звісно, потребувало чимало часу та витрат. Та з 1-го квітня 2023 року в Україні стала можливою концепція е-резидентства в Україні. У податкове законодавство внесли зміни. Концепцію розробляли два роки. І тепер в Україні, так само як в Естонії або Литві, можна отримати статус резидента. Що це та як це працює, розповідаємо далі.

Яке рішення?

Е-резидентство — спеціальний статус, який дозволяє іноземцю вести підприємницьку діяльність через Україну повністю онлайн. Е-резиденти дистанційно можуть:

 • керувати своєю справою;
 • відкривати банківські рахунки та розпоряджатись ними;
 • підписувати документи електронним підписом;
 • сплачувати податки на пільгових умовах. 

Статус е-резидента є безстроковим за умови що іноземець відповідає критеріям, передбаченим Законом. Як фактично працює е-резидентство, пояснив заступник голови комітету з фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк: 

"Фахівець реєструється у «Дії» та проходить фінансову та безпекову перевірку. Якщо все добре, стає електронним резидентом — електронним платником єдиного податку на 3-й групі без ПДВ та отримує електронний цифровий підпис. Далі відкриває дистанційно рахунок у банку. І саме банк буде податковим агентом для е-резидента. Фахівець працює та сплачує податок — 5% від доходів в рамках ліміту ФОП 3-ї групи. Більше ліміту — 15%. Але йдеться тільки про зовнішні контракти з експортом послуг. Всі документи ведуться в електронній формі, всі листування з ДПС онлайн, всі розрахунки — безготівкові".

е-резидентство в Україні

Додаток "Дія". Ілюстративне зображення

Хто може отримати статус е-резидента?

Отримати статус е-резидента може іноземець, якому виповнилось 18 років. Але не всі. Закон встановлює перелік окремих категорій осіб, які не зможуть отримати цей статус. Мова йде про іноземців, які:

 • мають право на постійне проживання в Україні, тобто оформили відповідну посвідку;
 • є податковими резидентами України;
 • є особами без громадянства; 
 • мають доходи від будь-яких видів їхньої діяльності на території України (за винятком пасивних доходів, наприклад, дивідендів від української компанії). 

Також не можуть бути е-резидентами в Україні люди, які проживають або постійно перебувають у державі, яка міститься в Переліку, який згодом створить Міністерство цифрової трансформації. Чіткого переліку ще немає, але відомо, що в нього увійдуть країни, які:

 • визнані державою-агресором та/або державою-окупантом щодо України;
 • включені до "чорного" чи "сірого" списку FATF;
 • визначені Європейською комісією як країни зі слабкими режимами запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Як е-резиденту розпочати підприємницьку діяльність?

 1. Подати заявку через інформаційну систему "Е-резидент". Це частина державного порталу "Дія", але поки що перебуває в процесі допрацювання. 
 2. Пройти ідентифікацію та отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП). Ця процедура поки також не завершена — Закон покладає завдання із визначення процедури проходження ідентифікації на Уряд, так само як і порядок набуття та скасування статусу е-резидента, надання іноземцям доступу до кваліфікованих електронних довірчих послуг та функціонування Інформаційної системи.

Процедура має бути безкоштовною. Принаймні, закон не передбачає необхідність сплати будь-яких платежів за подання заявки на отримання статусу е-резидента, на відміну від інших країн. Наприклад, в Естонії, де подання заявки для отримання статусу е-резидента коштує 100-130 євро

 1. Відкрити банківський рахунок. Це також можна буде зробити через інформаційну систему, яка наразі не працює. Поточний рахунок можна відкрити лише в одному банку.
е-резидентство в Україні

Ілюстративне зображення

Яким чином та скільки податків мають сплачувати е-резиденти?

Наразі Закон пропонує іноземцям, що отримали статус е-резидента, лише одну опцію — зареєструватись як фізична особа-підприємець (ФОП) 3-ї групи, які є платниками єдиного податку спрощеної системи оподаткування. Е-резиденту не потрібно окремо подавати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування. Такі підприємці сплачують податок 5% з доходів, якщо річний дохід не перевищує 7 818 900 гривень та 15%, якщо дохід більший. 

Податковими агентами е-резидентів будуть банки. Цій системі могли б позаздрити українські підприємці, оскільки вирішення податкових питань е-резидентів — обов'язок обраного ним самим банку. Установи самостійно будуть: 

 • утримувати суму податку під час зарахування коштів на рахунку е-резидента;
 • сплачувати податок до бюджету протягом двох робочих днів;
 • подавати контролюючим органам розрахунок сум надходжень е-резидента та утриманого з них податку.

Відсутність необхідності самостійно сплачувати податки та подавати звітність значно спрощує е-резиденту процес ведення підприємницької діяльності.

Яку діяльність можуть здійснювати е-резиденти?

Пілотний проєкт поки не дає можливості зареєструвати юридичну особу. Та розробники проєкту не відкидають цю ідею, тож, можливо, е-резидентство 2.0 міститиме опцію реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) на основі модельного статуту. Спочатку е-резидентство було передбачене для обмеженого кола діяльності з фокусом на ІТ спеціалістів, проте ці обмеження прибрали. 

Наразі е-резиденти можуть:

 • надавати послуги;
 • здійснювати виробництво та/або продаж товарів виключно на користь нерезидентів України. 

На що звернути увагу?

Юристи наголошують, що е-резидентам потрібно уважно дослідити положення відповідних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування між Україною та державою податкового резидентства, щоб доходи, отримані е-резидентом в Україні, не оподатковувались повторно.

Також варто розуміти, що е-резидентство не дорівнює дозволу на тимчасове чи постійне проживання в Україні та не надає людині тих переваг, які вона могла б отримати при заснуванні власної компанії в Україні, проте робить Україну більш привабливою для ведення бізнесу.

640

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: