“Рубрика” поспілкувалася з мешканцями громади, які по-справжньому зробили своїм пріоритетом екологію. Як це вдалося і які дає результати — у нашому тексті.
Стан довкілля громади впливає не лише на здоров'я її мешканців, а є важливим і для економічного розвитку. Чиста земля, вода та повітря стають основою для виробництва якісної сільськогосподарської продукції, сприяють розвитку туристичної галузі. Громади, де дбають про довкілля, стають привабливими для молоді та молодих сімей, а це — нові можливості для розвитку бізнесу, освіти, медицини та інфраструктури.
На жаль, не всі розуміють, наскільки якість життя та добробуту залежать від стану природи. Обізнаність про важливість екології, залученість людей до екологічних ініціатив — ключ до спільного розвитку. Тільки разом можна зберегти чисті ресурси й створити сприятливі умови для комфортного життя та роботи.
Білогородська громада, що на Київщині — одна з небагатьох сільських громад, де екологія є одним з основних напрямків.
"Практично кожен розділ стратегії розвитку громади вибудований з огляду на довкілля, необхідність його берегти. У нас є актив депутатів, є актив мешканців громади, які не дають «приспати» і пустити на самоплив питання екології", — розповідає завідувачка сектору екології Білогородської сільської ради Ольга Леонова.
Один із проєктів, направлених на обізнаність жителів громади щодо місцевої екології, а саме Еколекторій, реалізували просто на місцевому ярмарку. Розповідаємо, як це відбувалося.
Колишня козацька митниця село Бобриця — одне із десяти сіл Білогородської територіальної громади. Історія місцевого ярмарку, на який зазвичай зʼїжджаються жителі всієї громади і не тільки, почалася у 2016-му році, коли зусиллями жителів на День села на новозбудованій центральній площі було організовано перший ярмарок.
За кілька років Бобрицький ярмарок перетворився на повноцінний фестиваль, традиційний щорічний захід, що проводився з травня по жовтень. Тут можна було придбати свіжі фермерські продукти, насолодитися виступами вуличних музикантів, а на дітей завжди чекали розваги. Бобрицький ярмарок став втіленням частини мрії про сучасне українське село — екологічно чисту територію, де вирощують екологічно чисту продукцію, де всі разом пишаються своєю історією, бережуть природу і водночас — сільський уклад.
Еколекторій проводили на Бобрицькому ярмарку ще до війни. Його ініціювали самі мешканці села, зокрема місцевий БФ "Розвиток і благоустрій". У рамках ярмаркового Еколекторію читали лекції про сонячні панелі, сортування сміття, а також влаштовували фотовиставку флори і фауни околиць Бобриці від фотографа Віталія Падалки і проводили тест-драйв електрокарів. Також були майстер-класи та вікторини з сортування сміття для дітей. Потім усі ці заходи перекочували до шкіл.
Через пандемію, а потім і війну проведення ярмарку поставили на паузу. Але цієї осені ярмарок відновили — вперше за довгий час провели до дня села Бобриця.
"Ми зрозуміли, що не можна зупинятись, бо наші вороги якраз і мають таку мету — відібрати у нас мрію", — такими словами анонсувала захід у соцмережах сільська рада.
Разом із ярмарком друге життя отримав і еколекторій. Його організатором став сектор екології Білогородської сільської ради.
За словами Ольги Леонової, завідувачки сектору екології Білогородської сільської ради, особисто вона на прохання активних мешканців громади організовувала Еколекторій на ярмарку вперше. І дещо сумнівалась, чи хтось прийде слухати лекції на ярмарку, де купа можливостей розважитись — слухати концерт, їсти, пити, спілкуватись з друзями. Але слухачів шукати не довелось — аудиторія активних слухачів і прихильників екології у Бобриці справді є.
"Бобриця розташована зовсім поруч з Київською агломерацією. Місто наступає невпинно і це спонукає мешканців задуматись і діяти так, щоб територія залишилась чистою, оточеною природою — лісами, річками. А не перетворилась на урбанізоване передмістя", — пояснює Ольга Леонова.
Розповідаючи про захід, організаторка зауважує: люди й справді були зацікавлені і навіть підковані у питаннях екології й збереження довкілля.
"Цього разу через погану погоду лекторій був у максимально наближеному до класичних лекцій форматі — у приміщенні, з презентаціями на екрані. Але здебільшого лекторій проходить на галявині поруч з ярмарком і передбачає активну участь всіх його відвідувачів", — ділиться Ольга Леонова.
Що було в програмі Еколекторію:
"Ми робимо Еколекторії максимально наближеними до людей. Говоримо саме про те біорізноманіття, що нас оточує, про водойми, у яких ми купаємось, про рішення, які реально застосувати у своєму побуті тощо", — додає Ольга Леонова.
Микола Причепа цікавиться птахами з дитинства. А от річку Ірпінь та її долину почав активно вивчати кілька років тому. Каже, надихнули на це круті схили річки та наявність хижих птахів.
Більшу частину часу вчений проводить в польових умовах, вивчаючи та аналізуючи процеси формування, зміни в екосистемах річкових долин та водно-болотних угідь. Своїм захопленням та напрацюваннями він охоче ділиться із людьми на різноманітних науково-популярних заходах.
Згадуючи Еколекторій, орнітолог відзначає: був приємно здивований зацікавленістю громади питаннями екології та різноманіттям місцевих птахів.
"Зазначені заходи важливі, їх потрібно проводити у селах і залучати більше фахівців, щоб розширювати екологічну освіту населення, а також їхні знання про біорізноманіття, охорону природи та історичну спадщину. Під час війни це особливо актуально, оскільки чимало територій постраждало і продовжує страждати від військового тиску", — коментує Микола Причепа.
Він зауважує, організація подібних лекторіїв є дійсно європейським підходом і ознакою просунутості громади.
За його словами, у громаді вже висловили побажання провести розгорнутий суто орнітологічний семінар на ширшу аудиторію.
Своєю чергою Ольга Леонова зазначає, питання екології — це насправді питання елементарного виживання. Тому в Білогородській громаді будуть і далі впроваджувати різноманітні практики гуртування громади навколо екологічних питань та активно пропагувати важливість турботи про довкілля. Проводити екскурсії та еколекторії, зустрічі з фахівцями, обговорювати проблеми довкілля.
У найближчих планах — завершити облаштування в селі Бобриця Екологічного офісу. Тут проводитимуть просвітницьку роботу для мешканців громади та працівників комунальних підприємств про правильну взаємодію з довкіллям. Сюди зможуть звертатися громадяни та фахівці екологи з власними екоініціативами.
“Будуємо Україну Разом” відновили п’ять колодязів у трьох селах Сумської області. Для чого і як… Читати більше
У чому сила вулика? Звісно ж, у бджолах! “Рубрика” розповідає, як шкільний проєкт вийшов за… Читати більше
Рівень бідності в Україні в порівнянні з роками до повномасштабного вторгнення помітно зріс. Але чи… Читати більше
Want to try Ukrainian cuisine? Check out our top 7 picks for the best Ukrainian… Читати більше
Якісна освіта в Україні — буквально запорука її майбутнього. Проте війна та дистанційна освіта не… Читати більше
Популярність кальяну давно вийшла за межі модного тренду — багато людей сприймають його як нешкідливу… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.