fbpx
Сьогодні
ІнвестРішення 15:21 19 Чер 2023

Що таке екологічні інвестиції та як вони працюють в Україні

Інвестування в зелене будівництво та чисте довкілля виглядає, як складний термін, проте є простим для реалізації. У що можете інвестувати саме ви та на чий приклад краще спиратися?

У чому проблема?

Українське довкілля вже понад рік страждає від воєнних дій: пошкоджені природні екосистеми, забруднені водні джерела та понищена дика природа. Промислові підприємства своєю чергою, в умовах скрутного економічного становища, не завжди приділяють достатню увагу екологічним принципам. Це призводить до збільшення кількості відходів, які потрапляють у природне середовище, забруднюють ґрунти та водойми, а також до неконтрольованого використання природних ресурсів без необхідного відновлення.

Рішенням для зміни цієї ситуації може бути екологізація, або, як її ще називають, екологічні інвестиції. Що це, та як працює — розповідаємо далі.

Яке рішення?
Екологізація та зелені інвестиції

Екологізація — процес перетворення економіки, який має зменшити згубний вплив виробництва і споживання товарів та послуг. Тобто, це процес постійного екологічного вдосконалення, покращення технологій та вкладання нових ресурсів у цей процес. Останнє називають "екологічними інвестиціями", і пояснити цей термін можна як створення та впровадження "зелених" технологій, направлених на сталий розвиток. 

Саме інвестиціями їх називають через наступну логіку: впровадження зелених технологій дозволяє зменшити екологічні платежі, і внаслідок цього покращує імідж компанії. Екологічна безпека виробництва стає пріоритетним фактором зацікавленості більшості іноземних інвесторів. Адже продукція, яка відповідає світовим екологічним нормам і стандартам, має більший попит і є конкурентоспроможною. В результаті прибуток збільшується, і з часом такі інвестиції стають прибутковими. 

інвестування в екологію

Ілюстративне зображення

До речі, екологічні інвестиції — не лише про нові технології. Досліджуючи це питання, науковці прийшли до висновку, що капіталовкладення в розвиток екологічної свідомості громадян — також екологічні інвестиції. Як і дії, спрямовані на збереження довкілля, наприклад, консервація земель, лісів чи водних об'єктів. 

Які приклади екологізації вже є в Україні?

Великі IT-компанії вже активно почали вкладатись в екологізацію. Мова йде про навчання співробітників принципам екологічного споживання та правильному поводженню з відходами. Наприклад, американська компанія Soft Serve, яка має офіси у великих містах України, час від часу проводить спеціальні тренінги, де співробітники вчаться правильно сортувати сміття та дізнаються більше про принципи кругової економіки. В офісах встановлені спеціальні контейнери для роздільного збору відходів, тож працівники одразу можуть застосувати нові знання на практиці. 

Є й державні програми, однією з цілей яких є й екологізація. Наприклад, у Києві є програма субсидіювання енергоефективності будинків, в межах якої 70% суми від ремонту відшкодовують з бюджету, і лише 30% — платять мешканці багатоквартирного будинку. Велика інвестиція у декілька мільйонів, як правило, покриває:

  • купівлю спеціального котла для опалення;
  • встановлення пластикових вікон у під'їзді та на поверхах;
  • утеплення стін багатоповерхівки;
  • у деяких випадках навіть встановлення сонячних панелей.
екоінвестиції в Україні

Ілюстративне зображення

Все це дозволяє значно зменшити витрати на опалення. Це означає, що ресурсів для обігріву витрачається менше, а отже, і викидів у повітря теж менше.

Ще один приклад — екологічне будівництво. У широкому сенсі це означає:

  • використання найменшої кількості ресурсів, щоб побудувати нове житло;
  • повторне використання будівельних відходів та залучення матеріалів, які не шкодять довкіллю та здоров'ю ані при їхньому виробництві, ані при використанні.

Наприклад, в Гостомелі компанія НЕО-ЕКО будує багатоквартирні будинки на 450 квартир для людей, які втратили домівки через війну. До 98% будівельного сміття, яке залишилось після руйнації використовують повторно.

Як я можу інвестувати у зелене довкілля?

Щоб інвестувати у зелене довкілля, не обов'язково проводити великі фінансові операції та вкладатись в компанії. Свою інвестицію ви можете зробити навіть обираючи побутові предмети для користування вдома. Наприклад:

Відновлювана енергетика: інвестиції у сонячні, вітряні, гідро- та геотермальні електростанції допомагають зменшити залежність від викопних палив та зменшити викиди вуглекислого газу. Тож встановлюючи на приватному або багатоквартирному будинку станцію на ВДЕ (відновлюваних джерелах енергії), ви інвестуєте у зелене довкілля.

Енергоефективність: інвестиції в енергоефективні технології допомагають зменшити використання енергії та витрати на неї. Це можуть бути будівлі з низьким споживанням енергії, енергозберігаючі опалювальні системи тощо. Наприклад, якщо ви купуєте LED-лампочку — це також екологічна інвестиція. 

Утилізація відходів: інвестиції в утилізацію та переробку відходів допомагають зменшити кількість сміття, що потрапляє на сміттєзвалища. Це можуть бути сортувальні лінії, компостування, переробка відходів в енергію тощо. Компостуйте органічні відходи, сортуйте тверді побутові відходи та здавайте їх на переробку.

екологічні інвестиції в Україні

Ілюстративне зображення

Електромобільна інфраструктура: інвестиції у створення інфраструктури для електромобілів та розповсюдження електротранспорту допомагають збільшити використання електромобілів та зменшити викиди вуглекислого газу. Мабуть, один з найдорожчих варіантів інвестицій — купівля електромобіля. 

Екологічне будівництво: інвестиції в екологічне будівництво допомагають створювати будівлі з використанням екологічних матеріалів, зберігати енергію та воду, а також зменшувати викиди в атмосферу. Наприклад, покращення енергоефективності будинку — встановлення пластикових вікон, будівництво з матеріалів, які зберігають тепло всередині — один з варіантів екологічних інвестицій у будівництві. 

2093

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: