fbpx
Сьогодні
Екорубрика 16:45 03 Жов 2020

Як працює ЕкоБус. У Полтаві на рівні міста збирають батарейки та інші небезпечні відходи

English version here

Серед усього сміття, яке ми викидаємо, щодня трапляються речі, які особливо небезпечні для навколишнього середовища. Ртутні лампи й термометри, батарейки та акумулятори, медичні відходи та інші речі не просто довго розкладаються — потрапляючи на звалища, вони заражають землю і ґрунтові води. 1 розбита ртутна лампа забруднює 3000 кубометрів повітря і завдає шкоди здоров'ю людини. Потрапляючи до організму, ртуть залишається в ньому на все життя, що робить її особливо небезпечною для нас.

У всьому світі такі відходи намагаються збирати окремо і віддавати на перероблювання спеціалізованим підприємствам. У нас збором батарейок або інших небезпечних відходів займаються, в основному, волонтерські організації та небайдужі люди. Але в Полтаві збір таких відходів намагаються зробити більш централізованим і комфортним для містян.

🎥   Дивіться у нашому відео, як це працює :

Від батарейок — до загальноміського збору небезпечних відходів

Збір небезпечних відходів в місті почався у 2014 році стараннями активістів місцевої організації "Еколтава". Сергій Антоненко, представник організації, говорить, що початком всього став збір звичайнісіньких батарейок. Активісти скооперувалися зі всеукраїнською організацією "Батарейки, здавайтеся!" і налагодили пункти збору батарейок у всьому місті. Коробки та контейнери з особливими позначками встановлювали в школах, громадських закладах і житлових під'їздах.

Екобус Полтава

Сергій Антоненко

Проблема полягала в тому, що збирати всі ці батарейки містом було складно — активісти припускали, що коли контейнери заповняться, люди будуть привозити батарейки їм. Але в багатьох випадках люди відмовлялися це робити й просили забрати батарейки у них. Тоді ж і виникла ідея мобільного пункту збору, який міг би періодично їздити по місту і збирати небезпечні відходи більш централізовано.

Сергій каже, що після того, як активісти розробили відповідний проєкт і передали його міській владі, ті ще кілька років гальмували процес. Весь цей час він особисто брав батарейки та складував у себе в гаражі — з роками там набралося майже 5 тонн. Через відсутність конкретних дій з боку міста, Сергій навіть подавав на міську владу до суду, який вдалося виграти в результаті.

З осені 2019 року міська влада таки виділила кошти на реалізацію проєкту та уклала договір з комунальним підприємством "КАТП – 1628". Так в місті з'явився "Екобус" — новий мікроавтобус, який збирає небезпечні відходи.

Екобус Полтава

Екобус Полтава

Мобільний пункт приймання

Автобус курсує містом кожен день, зупиняючись в різних його районах за графіком. Кожен житель міста, який має небезпечні відходи, може ознайомитися з графіком руху автобуса і підійти в зручну для себе точку в певний день.

Наталя Суіма, інженерка з охорони навколишнього середовища в "КАТП – 1628" говорить, що поки що у населення приймають тільки батарейки, ртутні лампи й термометри. Але вже в найближчому майбутньому планують отримати ліцензію на поводження з медичними відходами та додати їх до профілю "Екобуса". Зібрані батарейки все так само передаються організації "Батарейки, здавайтеся!" — але вже більш централізовано. Ртутні лампи й термометри відправляються на переробне підприємство у Львівській області. Таким чином, всі зібрані "Екобусом" відходи переробляються або безпечно утилізуються, не забруднюючи землю, воду і повітря на звалищах навколо міста.

Екобус Полтава

Наталя Суіма

Наталя розповідає, що в перші місяці роботи "Екобуса", їм вдалося зібрати дуже багато небезпечних відходів — в місті є багато свідомих людей, які не викидали батарейки або лампи просто так, чекаючи якогось централізованого рішення. Перша партія батарейок, яка вирушила на перероблювання склала 3 тонни. Ще одну таку ж партію планують відправити вже найближчим часом.

"Екобус" приймає небезпечні відходи в будь-якій кількості й абсолютно безкоштовно. Перероблювання або утилізація таких відходів коштує досить дорого, і в багатьох країнах вартість такого перероблювання закладається у вартість продукції на законодавчому рівні. Однак в Україні такий підхід поки що не працює. Зараз вартість транспортування і перероблювання таких відходів також покриває міська адміністрація. "Все лягає, вся тяжкість на бюджет міський. Але це кращий варіант, ніж ці батарейки викидати на смітники", — каже Сергій.

Екобус Полтава

Інший такий автобус курсує в Полтавській області й приймає відходи в сільській місцевості, де у людей просто немає іншої можливості правильно їх утилізувати. Наталя визнає: міську систему збору відходів потрібно розвивати: крім збору медичних відходів "Екобусом", є ще безліч інших напрямків для розвитку. На цей момент, все впирається у фінансові можливості міста, однак Наталя впевнена, що у них вийде зробити місто чистим і безпечним.

7480

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: