Громадські активісти з Мережі захисту національних інтересів “АНТС” спільно з екологами організації “Екологія-Право-Людина” відвідали Чернігівську область, аби зафіксувати екологічні злочини, які скоїли російські окупаційні війська. Задокументовані факти та зібрані матеріали будуть використані як докази в підготовці позову до міжнародного суду.
Одним із видів екологічних злочинів є руйнування об'єктів водопостачання та водовідведення. Так, російські окупаційні війська ще 11 березня пошкодили насосні станції, пробили авіабомбами резервуари з водою, пошкодили уламками труби та замінували свердловини на "Чернігівводоканалі". Через прицільні обстріли російської армії в місті пошкоджені три з п'яти великих водонасосних станцій, одна зруйнована повністю. Також постраждали п'ять насосних станцій каналізації, дві фактично зруйновані й підлягають повній реконструкції. Крім того, через ці руйнування вода була лише у третини домогосподарств міста, каже начальник очисних споруд КП "Чернігівводоканал" Сергій Батон. "Рубрика" відвідала "Чернігівводоканал", аби побачити на власні очі руйнування та зафіксувати спільно з екологами воєнні злочини проти довкілля, вчинені російськими окупаційними військами.
"На кожні 50 квадратних метрів щось було: або міни, або снаряди, або ракетоносії"
"Найбільше у нас постраждали вікна в приміщеннях, відсотків на 80%. Прямим влучанням виведений з ладу вторинний відстійник відсотків на 60%. Також було пряме попадання в циркуляційний комплекс, пряме влучання в стіну компресорної станції і масове попадання по всій території. На кожні 50 квадратних метрів щось було: або міни, або снаряди, або ракетоносії», — говорить начальник очисних споруд КП "Чернігівводоканал" Сергій Батон.
"Чернігівводоканал" займає площу понад 140 га. За словами пана Сергія, після обстрілів усієї території надзвичайники вивезли лише ракетоносіїв і залишків від вибухових пристроїв понад 20 кубів заліза.
Ще у березні через обстріли російськими військовими об'єктів критичної інфраструктури Чернігова виходило з ладу спорядження, яке очищає воду для чернігівців. "Були аварії. Був пошкоджений трубопровід циркуляційного мулу. Ми проводили ремонтні роботи для встановлення і відновлення електрозабезпечення, проводили зварювальні і ремонтні роботи", – каже начальник очисних споруд КП "Чернігівводоканал".
"Сьогодні Україна є епіцентром екологічних злочинів у Європі"
Екологиня МБО "Екологія-Право-Людина" Катерина Полянська переконана, що всі воєнні злочини проти довкілля варто правильно документувати, аби з часом вони стали доказами в міжнародних судах. "Щоденно російські окупаційні війська завдають непоправної шкоди довкіллю України і це матиме катастрофічні наслідки у майбутньому. Екологічний тягар війни український народ буде відчувати десятиліттями. Важливо доносити правду не тільки про те, як росіяни нищать українські міста, вбивають та знущаються з мирних жителів, поводяться з військовополоненими та розповсюджують фейки й брехню. Сьогодні Україна є епіцентром екологічних злочинів у Європі і про це потрібно говорити вголос, а також правильно документувати ці злочини", — каже Катерина Полянська.
За словами екологів, усі охочі можуть долучитись до фіксації екологічних злочинів. Аби це робити правильно варто дотримуватись такої інструкції:
Збитки, завдані російськими військами, екологи оцінюють у мільярди гривень. Наразі достеменно визначити, якої шкоди завдала росія довкіллю, неможливо в короткостроковій перспективі, бо війна досі триває. Дізнаватися про них та відчувати на собі ми будемо десятиліттями. Впливу не уникнуть і наступні покоління. Проте вже сьогодні можна правильно зафіксувати ці екологічні злочини, аби з часом мати можливість подати позови до міжнародних судів і стягнути з росії — країни-терориста — репарації.
Фото Миколи Тимченка, "Рубрика"
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.