fbpx
Сьогодні
Досвід 09:25 06 Лис 2020

Порахувати голоси всього за 2 години замість 2 тижнів: як в Естонії організовані електронні вибори

Експерт з електронних виборів з Естонії Епп Маатен розповіла для "Рубрики" про три компоненти, які потрібні Україні, щоб голосування стало цифровим і сучасним

English version here

Пандемія не вщухає і через два тижні після виборів поставлений новий антирекорд: понад 8 тисяч хворих за добу. Причин для зростання захворюваності багато, і однією з них цілком могли бути вибори: тісні непровітрювані ділянки, тривале перебування в них людей "прекрасні" умови для того, щоб заразитися не тільки COVID-19, а й будь-яким іншим вірусом.

Про те, як провести безпечні вибори в умовах пандемії, говорити вже пізно. Але попереду нас можуть чекати нові виклики, та і "Цифрову державу" важко уявити собі без можливості проголосувати з комп'ютера.

Оскільки фахівцем у проведенні електронного голосування є Естонія, у якій воно проводиться з 2005 року, ми розпитали експерта, Епп Маатен, директора програми з кібербезпеки в Академії е-управління, яка координувала ІТ-проекти Національного виборчого комітету, включаючи інтернет-голосування в Естонії.

Як проводиться интернет-голосування в Естонії?

В Естонії вже 15 років використовується система i-Voting, яка дозволяє заповнити бюлетень з будь-якого комп'ютера, перебуваючи в будь-якій точці світу. Для цього виборцю необхідно ідентифікуватися в системі за допомогою державного ID. Це щось на зразок BankID, яким ми користуємося для ідентифікації в "Дія", в Монобанку або ПриватБанку, але тільки від держави. Естонська ID-карта вже більше десяти років є офіційним документом, що посвідчує особу людини.

Можливість проголосувати на дільниці також залишається. Але більшість естонців все одно вважають за краще зробити це онлайн: у 2019 році на парламентських виборах з 332,9 тисяч онлайн проголосували 247 тисяч виборців. Щорічно ця цифра зростає, і 2019-й поки що лідирує за кількістю естонців, які скористалися системою i-Voting.

При цьому Епп Маатен розповіла про певні ризики. Це, наприклад, кібератаки на систему для електронного голосування, тиск ЗМІ на маси і найголовніше тиск на виборця в момент голосування. Адже ніхто не знає, хто знаходиться поруч з ним в момент, коли він голосує, і чи впливає ця людина на волевиявлення громадянина. Цю проблему вдалося вирішити легко: кожен новий голос скасовує останній, тому заходити в систему і змінювати свій вибір можна скільки завгодно разів, поки голосування не закінчиться. Таким чином, навіть якщо когось змусять проголосувати проти волі, виборець зможе в будь-який момент проголосувати повторно.

При цьому підкуп виборців, як і продаж свого голосу, караються кримінально. Купівля е-голосів є злочином, так само, як і інші форми покупки голосів, а передача ID-карти і її кодів заборонена: за збереження цифрової особистості кожен громадянин несе відповідальність. Підкуп карається законом відповідно до статті 162 Кримінального кодексу, покаранням є штраф або тюремне ув'язнення.

"Підрахунок інтернет-голосів займає близько 2 годин, розповідає Епп Маатен. На минулих парламентських виборах у нас було 247 041 електронних голосів для підрахунку. І велика частина цих 2 годин йде на різні процедури, пов'язані з управлінням криптографічним ключем. Ключ дозволяє зберегти таємницю голосування".

Що стосується безпеки даних, Епп Маатен пояснює, що кібербезпека на виборах це ціла система:

"Весь процес електронного голосування та ІТ-система орієнтовані на безпеку, і існують десятки, навіть сотні елементів, що підвищують безпеку. Говорячи про безпеку електронного голосування, я б виділила 2 важливих елементи:

  • Архітектура системи інтернет-голосування. В Естонії ми розробили систему, яка використовує інші часто використовувані безпечні компоненти, такі як урядове електронне посвідчення особи, реєстр виборців. Ми також належним чином піклуємося про збереження таємниці голосування ми шифруємо голоси до того, як вони відправляються в Інтернет, і тим самим гарантуємо, що ніхто не зможе побачити, як хтось проголосував.
  • Другий елемент це перевірка голосів, яка дозволяє виборцю визначити, чи дійшов його голос до центрального сервера виборів і чи правильно відображає вибір виборця".

Перевірити, чи буде зарахований голос, можна і зі смартфона, а ось проголосувати можна поки що тільки з комп'ютера. Щоб дати можливість виборцям голосувати з телефону, знадобиться кілька додаткових платформ, включаючи різні версії операційних систем, для яких необхідно створити відповідні додатки. "Це значно ускладнить всю систему, збільшить ризики безпеки і ціну і в той же час користувачі смарт-пристроїв, як правило, також є користувачами комп'ютера і мають можливість голосувати на ньому", пояснюють творці системи.

Безпека естонського е-голосування в значній мірі забезпечується тим фактом, що необхідна для його функціонування інфраструктура (карти, зчитувачі, програмне забезпечення) не призначена спеціально для часу виборів, а використовується щодня в робочих процедурах і в банківській справі.

"Якби в естонській електронній системі були серйозні технологічні діри в безпеці, це дозволило б давно зруйнувати всю нашу банківську систему, не кажучи вже про загальне функціонування держави. Е-голосування в Естонії лише одна з багатьох електронних послуг, що надаються державою. Тому можна припустити, що можливі технологічні помилки будуть виявлені під час звичайного використання системи" зазначено на естонському порталі, присвяченому виборам "Valimised".

електронні вибори естонія

Навіщо потрібні електронні вибори?

Сьогодні у нас з'явилася потреба в електронних виборах, вважає Епп Маатен. До карантину ми подорожували, жили за кордоном. Іноді у нас немає можливості відвідати виборчу дільницю. Тому багато країн починають працювати над розвитком електронних систем голосування для тих осіб, які перебувають за межами своєї держави під час виборів. Естонія вирішила ввести i-голосування, щоб людям було зручніше брати участь у виборах, а виборчий процес не залежав від часу і місця. Це рішення було підтримано готовністю суспільства і технологічною базою.

В Україні електронне голосування може стати інструментом залучення більшої кількості виборців. Досвід Естонії продемонстрував, що голосувати стало більше людей, адже зробити це з комп'ютера набагато простіше і швидше.

Де ще у світі проводилися електронні вибори?

У Норвегії онлайн-голосування було вперше використано в десяти округах на місцевих виборах 2011 року. На парламентських виборах 2013 року онлайн-голосування стало можливим у 12 округах. Експеримент закінчився, коли до влади прийшла політична партія, яка виступає проти е-голосування.

Кілька інших країн експериментували з різними методами інтернет-голосування. Серед них США (у штатах Арізона і Юта), Франція, Великобританія, Каталонія, Індія (штат Гуджарат). Але все це так і залишилося експериментами, тому що питання електронної реєстрації і аутентифікації виборців у цих країнах ще не вирішені.

У Канаді інтернет-голосування використовується на місцевих виборах, оскільки кожному органу надано право самостійно вибирати метод голосування. У Швейцарії уряд фактично замінив широко поширену (використовувану на 80%) систему попереднього голосування поштою на систему електронного голосування. Матеріали для аутентифікації і перевірки кожного разу надсилають виборцям поштою.

електронні вибори естонія

Що у нас є, а чого не вистачає для електронних виборів?

Епп Маатен пояснила, що впровадити електронне голосування нескладно, але для цього необхідні 3 умови. Перше, що нам необхідно це надійний інструмент електронної ідентифікації. Експерт пояснює, що українські Bank ID для цих цілей не підходять, адже власником даних у цьому випадку виступає приватна особа:

"Зберігати ID приватна компанія може, але в такому випадку держава висловлює величезну довіру цій стороні. Краще, якщо держава має свій ідентифікатор, який має величезний кредит довіри. Він є головною попередньою умовою для електронних виборів", каже Епп Маатен.

Багато країн намагалися впровадити електронне голосування, і це було політичним волевиявленням, заснованим на згоді партій. Політична консолідація друга необхідна умова, адже електронні вибори це дорогий процес, який, до того ж, вимагає правової підготовки, масиву норм, які регулюватимуть весь процес.

І, нарешті, третя умова це ресурс. Електронні реєстри, сховища інформації і можливість обробляти отримані дані. Окремо деякі деталі вже впроваджені в різних сферах нашого життя, і ми активно ними користуємося.

1582

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: