fbpx
Сьогодні
Важливо 15:58 12 Лют 2021

Сотні залишених напризволяще у сильні морози: як зараз допомогти бездомним

Врятувати життя може просто запит у Google, зроблений зі смартфону

English version here

Фото “Молодь за мир”

За оцінками громадської організації "Дім милосердя" у Києві живе до 20 тисяч бездомних людей. Більшість з них взимку залишаються наодинці з морозами та негодою. Особливо це актуально зараз, коли Київ накрили щоденні снігопади, а температура обіцяє опускатися аж до -25 градусів. Часто допомога таким людям не потребує жодних фінансових вкладень. Все, що потрібно — це 5 хвилин часу і ваш смартфон. 

Ми розбиралися, які існують нестандартні, але ефективні способи допомогати бездомним у зимовий непростий час.

Допоможіть знайти пункт обігріву 

У столичних реаліях пункт обігріву для бездомних — це не завжди місце з усіма належними для того умовами. Здебільшого, як каже волонтер руху "Молодь за мир" Євген Савватаєв, під такі пункти міська влада виділяє коридори комунальних закладів, таких як житлово-експлуатаційні дільниці. Зі зручностей там лише стільці, стіл та інколи добрі працівники, які можуть чимось пригостити. 

Ще однією великою проблемою таких пунктів Євген вважає те, що більшість із них працюють лише вдень і не працюють вночі. У телефонній розмові з журналістом Євген каже:

"Я зараз з вами говорю, сидячи в кафе, фастфуді, і тут у залі я бачу чоловіка, який щось собі замовив, з'їв і сидить відпочиває — заснув. Він може погрітися вдень ось так. Бездомні знайдуть, де погрітися вдень, їм важливо погрітися вночі, коли все зачинено". 

Відсутність якісних пунктів обігріву Євген Савватаєв пояснює відсутністю статистики щодо бездомних людей.

"Ми не знаємо, скільки в Києві бездомних. Ця цифра невідома, хоча порахувати їх можливо. Наприклад, якщо ввести в інтернеті кількість бездомних, то випаде кілька сторінок, наприклад "у Львові порахували кількість бездомних собак" чи "кількість бездомних котів". Якщо можна порахувати кількість бездомних тварин, то можна порахувати і кількість бездомних людей. Також немає статистики, скільки людей щороку гине під час морозу. Відповідно і не зрозуміло, а навіщо такі пункти обігріву потрібні. Проблеми, нібито, і не існує. Але ми щотижня буваємо на роздачі їжі, спілкуємося з бездомними і з різних джерел дізнаємося, що деякі люди помирають", — розповів Євген Савватаєв.

Інша проблема — бездомні не знають навіть про ті пункти обігріву, які існують, бо в них зазвичай немає можливості зайти в інтернет. Якщо ж вони і знають адреси таких пунктів, то знайти їх буває складно навіть людям з Google maps.

Також у столиці працює державна нічліжка, де можна переночувати безкоштовно. Її адреса: вулиця Суздальська 4. Вона розрахована на 150 людей і, за словами Євгена, не всі бездомні знають про неї, оскільки заповнена вона лише наполовину. 

Тому лише за допомогою смартфона можна полегшити життя бездомній людині. Для цього можна підказати їй адреси пунктів обігріву, вказати, які з них працюють цілодобово. Зорієнтувати, як добратися до них або до нічліжки. За можливості, провести або підвезти таку людину до пункту обігріву. Перелік пунктів обігріву можна легко "нагуглити". 

Варто зазначити, що міська влада відкриває та закриває пункти обігріву залежно від температурних показників. Тому актуальність інформації потрібно уточнювати в контактних центрах. У Києві номери телефонів таких центрів можна знайти тут.

Також за можливості можна послідувати прикладу волонтерів і в особливо холодну пору поселити бездомну людину в хостел.  

Дайте інформацію про сервіс для бездомних

Ще у 2019 році волонтери розробили корисний довідник для бездомних. Там зібрана інформація про місця, де люди можуть поїсти, помитися, переночувати. Вказані адреси та номери телефонів.

як зараз допомогти бездомним

Фото "Молодь за мир"

Волонтери роздали бездомним усі паперові примірники довідника, їх більше не лишилося. А тому донести до них цю інформацію можна за допомогою смартфона. 

"Якщо ви хочете допомогти бездомній людині, ви бачите цю людину щодня біля свого будинку, ви можете з нею познайомитися. Якщо холодна пора року, ви можете принести їй теплий одяг. Можна підказати, куди їй звернутися, принаймні дати таку інформацію. Якщо у вас є час і можливість, то ви можете з цією людиною поїхати в це місце на таксі чи на машині", — говорить Євген Савватаєв.

Інформація у довіднику була зібрана у 2019 році. Нині деякі роздачі припинилися, деякі перенесли свій час. Тому варто телефонувати та уточнювати, за яким графіком працює та чи інша організація, установа. 

Щоб допомогти бездомним, важливо давати інформацію не тільки їм, а й людям, які мають змогу та бажання допомагати, але не знають як. Зокрема, у довіднику є рубрика "Де отримати одяг". Там близько десяти пунктів. Їх фонди потрібно поповнювати, особливо теплим одягом взимку. Найбільш цінним є зимовий чоловічий одяг

"Є така тенденція, що одяг жертвують більше жінки, а бездомних більше чоловіків. Тому саме на чоловічий одяг є запит", — кажуть волонтери.  

Подзвоніть профільним організаціям

Часто ефективна допомога пересічних людей бездомним може обмежуватися кількома витраченими хвилинами. Достатньо лише познайомитися з бездомним, спитати, які критичні потреби він має і перенаправити його в організацію, яка займається бездомними.

У Києві таких кілька. Як вони працюють?

Громадська організація "Дім милосердя" має 5 притулків у Києві та області, де одночасно можуть перебувати близько 40 осіб. 

"Наша специфіка — це допомога бездомним похилого віку та інвалідам. Ці дві категорії ми вважаємо найбільш вразливими, які знаходяться в центрі нашої уваги", — пояснив фахівець громадської організації Ігор Шамілон.

У штаті "Дому милосердя" працюють 5 соціальних працівників. 

Після того, як бездомний звертається до організації, або ж його приводять небайдужі, з ним проводять коротке інтерв'ю, а згодом підписують договір. За цим договором людина отримує тимчасове житло (зазвичай на три місяці) та всі супутні умови, включаючи харчування та душ. 

як зараз допомогти бездомним

Фото "Молодь за мир"

Перед поселенням бездомним людям роблять медогляд, зокрема флюорографію. У процесі перебування у притулку бездомних соціалізують. Їм також можуть відновити втрачені документи.

Та договором передбачені і обов'язки — не пиячити, не курити, не ображати оточуючих і не виходити без дозволу працівників. 

"Людей відразу попереджають, що якщо ви хочете, щоб ми вам допомогли, потрібно дотримуватися дисципліни. Наприклад, вам зробили паспорт, а ви його загубите через пияцтво. Тоді це не має ніякого сенсу і ми наші зусилля витрачаємо не на те, що нам потрібно. Зазвичай за 3 місяці, інколи це довший процес, ми допомагаємо людині соціалізуватися. Тобто, наше завдання як організації — це тимчасова допомога, але ми докладаємо сили, щоб людина не повернулася до життя на вулиці знову", — говорить Ігор.

Фінансується організація з кількох закордонних фондів християнсько-ветеранського спрямування. Також допомагають волонтери та благодійники. Звичайно, можливості організації не безмежні. 

"Зараз, за нашими припущеннями, на вулицях Києва знаходяться близько 20 тисяч бездомних осіб. І звісно, ми не можемо потягнути таке навантаження.Тому ми кооперуємось з партнерськими організаціями і з державою. У зимовий час найбільш сприятливий формат стосунків такий: людина приходить у пункт обігріву, її питають: "Чи хочете ви змінити життя? Чи хочете соціалізуватися?" Якщо відповідь "так", то тоді вже розмова починається з нами", — зазначив Ігор. 

Звернутися до організації можна з 9-00 до 18-00 за телефонами:

  • +38 (063) 898-0489
  • +38 (093) 027-7454

Також, допомогою бездомним займаються організації Спільнота святого Егідія, 067-502-85-89 та Молодь за мир, 063-746-59-50

Дотримуйтеся простих порад 

Організація "Молодь за мир" розробила порадник, як допомогти бездомним людям пережити морози. Ці поради, на їхню думку, можуть врятувати життя людини. 

  • Не виганяйте бездомну людину на вулицю з транспорту, під'їзду чи інших громадських приміщень. Вона може замерзнути.
  • Якщо бачите бездомного, який спить на морозі, розбудіть його або одразу викликайте "швидку"
  • Візьміть з собою термос з чаєм та їжу. Запропонуйте це бездомній людині, яку зустрінете. Також можна запропонувати ліки чи квиток на метро.
  • Викликайте "швидку допомогу", якщо в цьому є необхідність. Наполягайте, щоб людині допомогли.
  • Запропонуйте бездомній людині теплі речі: шапку, шарф, шкарпетки, рукавички, светр, штани чи куртку.
  • У бездомних немає інтернету! Допоможіть їм знайти потрібну послугу в інтернеті.

"Молодь за мир" також запрошує людей долучатися до роздачі їжі бездомним. Зайвих рук там не буває ніколи. 

5621

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: