Кейси

“Їм не стільки цікаво мати щось з української культури, як просто підтримати нас”: як українці в британському Лідсі заохочують підтримку України

“Рубрика” розповідає про те, як українці за кордоном об’єднуються та залучають іноземців до допомоги Україні. 

У чому проблема?

Майже три роки повномасштабної російсько-української війни. Сьогодні, коли ворог стає все винахідливішим, намагаючись тиснути не лише на фронті, а і психологічно, активна підтримка України з-за кордону стає вирішальною.

Організувати таку підтримку, залучати до Перемоги якомога більше українців, які зараз живуть не в Україні, забезпечувати єднання та відчуття зв'язку з Україною — це важко. Ще складніше — заохочувати до допомоги Україні іноземців, які вже дещо "втомилися" від "не своєї" війни.

Яке рішення?

Будувати українські діаспори та гуртувати їх з іноземцями для підтримки України — завдання, яке потребує стратегії та системної роботи. Тільки тоді допомога може бути стабільною та потужною. Про те, як українцям вдається створювати за кордоном атмосферу єдності та мотивації, і при цьому допомагати ЗСУ та цивільним, що залишилися в Україні, "Рубриці" розповіли активісти з Великої Британії.

Українська громада Лідса, що виникла після Другої світової війни, активізувалася після анексії Криму у 2014, а повномасштабне вторгнення росії у 2022 спричинило вибух волонтерської діяльності.

"З першого дня війни почалася масштабна робота", — згадує Лариса Думенька, голова Leeds Ukrainian Community Association. Вже 27 лютого 2022 року громада зібрала 15 тисяч фунтів на тепловізори для військових. Пізніше спільнота організувала пункт допомоги для українців, які прибували до Лідса.

Речі для українських біженців. Фото Асоціація української громади Лідса

У липні 2022 року організація отримала офіційний статус благодійної, що дозволило розширити діяльність. Нині громада закуповує генератори, старлінки, пікапи, медичне обладнання та системи РЕБ для захисту від російських дронів, допомагаючи Україні.

Як це працює?

Як втримати увагу на Україні?

Типовий лот лотереї в Лідсі. Фото Асоціація української громади Лідса

Аби забезпечити збір донатів, з початку великої війни асоціація відвідала та самостійно організувала близько 60 заходів різного формату — від ярмарків та акцій з підтримки України, до святкувань Днів української культури, благодійних концертів та лотерей.

Загалом асоціація має три цілі: підтримка військових в Україні, допомога українським переселенцям у Великій Британії та популяризація української культури. Кожної суботи український центр Лідса відкриває двері для всіх охочих — тут можна поспілкуватися, скуштувати національні страви, взяти участь у святкуваннях важливих дат та дізнатися більше про українську культуру. Волонтери проводять лекції та організовують концерти, а для дітей працює Українська суботня школа. Все це дозволяє українцям зберегти власну ідентичність та показує британцям справжню Україну.

"Ми прагнемо, щоб люди навколо нас знали, хто такі українці, та розуміли нашу культуру й історію, — зазначає Лариса Думенька. — Наприклад, ми робимо вечори, присвячені українській музиці, за допомогою української співачки Юлії Лорд, яка живе поряд і організовує музичний супровід. Ми продаємо вареники, випічку та українські сувеніри, і всі кошти йдуть на допомогу армії".

Ліплення вареників. Фото Асоціація української громади Лідса

До речі, вареники ліплять в Українському центрі самі. "У нас навіть гасло є: якщо ви не можете фінансово допомогти, зліпіть вареники — і це також ваш вклад. І воно дійсно працює. Дуже багато людей приходять, ліплять. А потім всі чекають свята, аби скуштувати ці вареники, бо вони в нас дуже смачні, за власним рецептом", — додає активістка.

На заходах в Українському центрі збираються не лише українці, а й британці, що хочуть підтримати Україну — деякі з них і самі стають активними учасниками асоціації. Так, Джулія Нельсон — англійка і є адвокаткою в Лідсі. Вона стала брати участь у благодійній діяльності після того, як стала учасницею урядової програми "Дім для українців". Тепер Джулія є законним представником асоціації. Террі Грейшон — колишній місцевий радник Лідса та громадський діяч — активно працює над залученням громадськості до допомоги українцям. А Джон Моррісон  — історик та військовий у відставці — допомагає організовувати заходи на військових базах у Великій Британії, де навчаються українські військові, та шукає канали для придбання гуманітарної допомоги.

Концерт на британській військовій базі для українських солдатів. Фото Асоціація української громади Лідса

А ще завдяки зусиллям спільноти в Лідсі запрацював великий сувенірний магазин з українськими товарами. За словами Лариси Думеньки, він — найбільший у Великій Британії. До цієї крамниці звертаються навіть з Лондона!

"Ми продаємо все — від дрібниць до вишиванок та традиційних костюмів. В основному купуємо це в Україні, але у нас також є волонтери в Англії, які щось майструють, в'яжуть або плетуть. І це також їхній донат, їхній внесок. Англійці купують таке. Можливо, їм не стільки цікаво мати щось з української культури, як просто підтримати нас. Але якщо звертають увагу, скажімо, на мотанку, то ми обовʼязково розповідаємо про неї і яким чином це є частиною України. Бачимо, що це дає британцям більше розуміння про нашу культуру та традиції", — ділиться Лариса Думенька.

Українські сувеніри представлені на святі дня незалежності України-2024. Фото Асоціація української громади Лідса

Вона відзначає, що сьогодні, майже через три роки повномасштабної війни, українцям, аби бути почутими, потрібно бути значно гучнішими, тому що питання України поступово починає зникати з інформаційного простору.

"На початку війни інформація про Україну йшла марафоном по всім каналам. Зараз дуже-дуже рідко або в такому собі позитивному плані. Скажімо, Америка надала якусь чергову мільярдну допомогу. А от про те, які звірства роблять росіяни, в новинах не побачиш, хіба вже дійсно щось серйозне трапляється, як, наприклад, розбомблений Охматдит. Часто стикаємося, що пересічні люди навіть сумніваються: а чи в Україні й досі триває війна?" — розповідає Лариса Думенька.

Leeds Ukrainian Community Association в Британському парламенті. Фото Асоціація української громади Лідса

Саме тому вона та її однодумці вважають: українці за кордоном не мають права втомлюватися. Українська громада в Лідсі організує не лише збори, а й інформаційні акції, зустрічі з місцевою владою, намагаються впливати не лише через свою діяльність, а й через політику — у травні члени асоціації мали зустріч з тодішнім міністром іноземних справ Великої Британії Девідом Камероном.

"У нас дуже багато запитів з фронту, маємо величезну чергу. Саме це нас і мотивує. І ми будемо робити все можливе, щоб їх задовольнити й не зупинимося до Перемоги. А ми в неї всі віримо!" — каже Лариса Думенька.

Команда Leeds Ukrainian Community Association. Фото з архіву спільноти.

А це точно працює?

Передача в Лимані пікапу для ЗСУ, придбаного за кошти британців. Фото надане Владом Самойленком

Українська громада в Лідсі передала в Україну вже понад 25 пікапів, а також забезпечила сотні запитів гуманітарною допомогою та технічним обладнанням. Енергійна діяльність асоціації привернула увагу й місцевих корпорацій. Так одними зі спонсорів Leeds Ukrainian Community Association стали мережа ресторанів Bundobust та будівельна компанія VP Foam Spray.

Екофлоу з Британії, передані українським військовим. Фото надане Владом Самойленко

"З українськими британцями Лідсу ми познайомились завдяки сарафанному радіо, все починалося чисто з гуманітарного вантажу. Згодом передали їм запит на придбання пікапу, який вони профінансували. Потім були ще пікапи, зарядні станції тощо", — розповідає волонтер, засновник БФ "Гуркіт" Влад Самойленко. Фонд є одним з численних адресатів Leeds Ukrainian Community Association.

Він також каже, що українці в Лідсі завжди спершу комунікують з бійцями, для яких закуповують те чи інше майно в Англії.

"Крім того, вони стараються вирішити більшість організаційних та логістичних питань, спрощуючи життя українським військовим чи волонтерам", — додає Влад Самойленко.

Ще більше корисних рішень!

Будувати активну діаспору — важко. Лариса Думенька каже, що в організаціях, таких як Асоціація українців в Лідсі, завжди бракує рук. Тож як можна було б залучити більше людей?

"Більшість членів приєдналися до нас органічно. Ми не проводили жодної активної реклами чи набору, а просто працюємо, і люди, які це бачать і надихаються, приходять самі. У нас були члени і з-поміж переселенців, і з-за кордону — наприклад, дівчина з Японії, яка була студенткою та активно волонтерила з нами, поки не повернулася додому. Люди часто самі підходять і запитують: «Я хочу щось робити. Скажіть, чим допомогти?». Ми відповідаємо: «Приєднуйтесь, спостерігайте, і ви самі зрозумієте, де зможете бути корисними і в чому перевершите нас»", — ділиться активістка.

Утім, важливий канал мобілізації для ініціатив українців у Лідсі — це соцмережі. Там спільнота регулярно оновлює інформацію про заходи та діяльність. Також регулярно оновлюють сайт з актуальною інформацією, що полегшує пошук для тих, хто цікавиться українською культурою чи волонтерством. В асоціації кажуть, що іноземці часто звертаються саме через сайт, де є спеціальні форми для запитань та пропозицій. 

Розкажіть про українців у Лідсі своїм друзям за кордоном — і нехай підтримка України у світі лише зростає.

Пошейрити
Опубліковано автором
Аліса Смагіна
Теги: Британія Велика Британія Волонтери Волонтерство Громадянське суспільство Діаспора Допомога Суспільство

Свіжі дописи

  • Кейси

KONTENTA: як працює мережа студій аудіовізуального контенту, де підлітки можуть створювати свій продукт

“Рубрика” поспілкувалася з ініціаторами проєкту, в рамках якого вдалося запустити 20 студій в 12 областях… Читати більше

Friday January 3rd, 2025
  • Що відбувається

“Час забути, що нас було 40 чи 50 мільйонів”: демограф НАН про те, що робити з демографічною ситуацією в Україні

Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025
  • Що відбувається

“Гноми з JYSK — не наша культурна традиція”: як Маланка об’єднує спільноту навколо українських традицій

У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше

Tuesday December 31st, 2024
  • Корисне

Five unique Ukrainian New Year traditions you need to know

Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Корисне

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у грудні

Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Екорубрика

5 еконаслідків війни росії проти України за 2024 рік та що нам з цим робити

Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше

Friday December 27th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.