На сайті "ІнваФішки" можна знайти все: від приладдя для відкривання бляшанок до різних видів крісел колісних. Від моменту заснування головною метою було поліпшити самостійне життя людям, що отримали різні види травм. Спочатку з'явився портал з корисними порадами, який згодом переріс у соціальне підприємство — крамницю, де кожен чи кожна може знайти товари для реабілітації, облаштування оселі, спортивний інвентар тощо.
Ми поспілкувались з Віталієм Пчолкіним — одним із засновників соцпідприємства. Він розповів більше про те, які засоби представлені на "ІнваФішках", наскільки вони допомагають людям з інвалідністю та з якими складнощами команда стикнулась під час розбудови підприємства.
Віталій Пчолкін отримав свою травму у 2007 році — хлопець невдало пірнув у воду. Через травму спини був вимушений користуватись кріслом колісним.
"Комплексне ураження призвело до різних порушень в організмі, у тому числі не працює частина пальців на руках. Більшість дій, які я раніше виконував неусвідомлено на побутовому рівні, після травми стали для мене недосяжними", — розповідає Віталій.
Хлопець розумів, що повноцінне відновлення не відбувається. Як каже сам, "я не почав ходити". Тому дійшов висновку: потрібно пристосуватись до умов нового життя.
"Я брав участь у таборі активної реабілітації, познайомився з інструкторами, які були самостійними в побуті, спирався на їхній досвід у пошуках рішень, облаштування простору навколо себе. Деякі речі я брав із закордонного досвіду. Бо в Україні поки такого не було. Більшість девайсів я робив разом із друзями, інші майстрував мені батько", — згадує Віталій.
Ці речі хлопець розділяв на дві частини: те, що можна зробити для облаштування життя людини з інвалідністю, та асистивні засоби — ті, які можуть компенсувати частину тіла, що не працює.
"Я ділився ідеями своїх виробів серед знайомих людей з інвалідністю. Зрозумів, що це корисно не тільки мені", — говорить Віталій Пчолкін.
Під час роботи у Віталія народилась ідея оформити свої рішення в окремий проєкт — сайт, до якого зможуть звертатись різні люди. Так з'явились "ІнваФішки".
"Ключова ідея — поширити свої напрацювання та залучити людей з інвалідністю, щоб вони теж додавали свої фішки. Я не обмежував жодним чином поради, це може бути як прилад якийсь, так і ідеї, як вберегти себе від пролежнів. Тоді я сам розробляв сайти, тож створив сайт «ІнваФішки», на якому з часом назбиралось понад 500 порад", — розповідає Віталій Пчолкін.
Першочерговою ідеєю було поділитись знаннями. Що, наприклад, можна створити спеціальну дошку для пересідання, вирізавши її з фанери або замовивши такий виріб майстру.
"Та потім я зрозумів, що людям не потрібна ідея, їм потрібен готовий продукт", — ділиться Віталій.
У 2017 році народилась ідея заснування цілого соціального підприємства. Віталій ознайомився з 3D-друком, завдяки якому можна було б створювати недорогі індивідуальні вироби.
"Зрозумів, що технології 3D-друку можуть зробити дешевий, але якісний індивідуальний виріб. Захоплювач для виделки чи ложки, відкривач тощо. Щось просте, але корисне", — говорить Віталій.
Самому займатись підприємством було важко, тому чоловік зібрав команду з трьох друзів, свою ідею разом розписали та подали на акселератор. У 2019 з'явилось соціальне підприємство — крамниця "ІнваФішки". Завдяки акселератору вдалось отримати 3D-принтер, на якому можна було створювати перші вироби.
Коли команда заснувала соціальне підприємство, чоловіків вже знали в колі людей з інвалідністю, тому виходити на ринок було нескладно. Тим більше, що тоді в Україні не було схожих рішень, розповідає Віталій.
"Ми зробили крамницю з двох складників: те, що ми самі робимо та пропонуємо, і те, що є на ринку України у звичайних медтехніках — товари, які направлені на підвищення самообслугованості. Ми все зібрали у себе на сайті. Щоб людина з інвалідністю могла знайти будь-що для себе", — говорить Віталій Пчолкін.
Втім, додає засновник "ІнваФішок", п'ять років тому допоміжні вироби пропонували не людині з інвалідності, а тому чи тій, хто займається її обслуговуванням. А ідея соціального підприємства якраз була в тому, щоб завдяки придбаному на сайті люди ставили більш незалежними.
"Наприклад, манжети, які вдягаються на руку та в які можна встромити прибори. Вони необхідні для людини, у якої не працюють пальці, щоб вона могла самотужки їсти. Є засіб для письма, який надягається на палець. Зараз небагато людей за цим звертаються, бо пристосовуються одразу до друкування текстів. Хоча все одно я маю такий виріб під рукою", — розповідає Віталій Пчолкін.
Нині на підприємстві є вже три 3D-принтери, один з яких професійного рівня. Частину ідей створюють самотужки завдяки технологіям друкування. Іншу частину (те, що не можуть відтворити самотужки) замовляють на аутсорсі.
Зараз на підприємстві працює невелика команда, але серед неї є люди з інвалідністю. Вони займаються дистанційно консультують покупців.
"У нас задача не змусити людину купити, а щоб людина вміла якомога більше робити самостійно", — говорить Віталій Пчолкін.
Найголовніша проблема, з якою довелось зіткнутися саме Віталію Пчолкіну, це брак досвіду в підприємницькій роботі.
"Було складно розібратись, як працюють всі механізми", — говорить Віталій Пчолкін.
Потім довелось заглиблюватися у процеси співпраці з постачальниками. Вчитись, як працювати з маркетингом, просувати свої ідеї. А коли з'явились перші працівники — зрозуміти, як забезпечувати сталість та майбутнє підприємства.
Іншим викликом став пошук приміщення для "ІнваФішок", яким могли б користуватись люди з інвалідністю. Займатись цим почали у 2020 році. Передивились десятки варіантів, але вдалось заїхати лише у 2021.
Віталій Пчолкін говорить, що після початку повномасштабної війни попит на вироби з "ІнваФішок" виріс та трохи змінився. Якщо раніше звертались люди на кріслах колісних з різними ураженнями спинного мозку та після інсультів, то тепер це вже люди з різними видами ампутацій. Тому доведеться шукати нові підходи для допомоги.
"Я маю інвалідність 18 років, маю освіту ерготерапевта. І навіть я все одно для себе знаходжу нові речі та покращую їх. Цей процес вдосконалення свого життя він безперервний", — говорить Віталій.
Також в "ІнваФішках" співпрацюють з фахівцями з реабілітації. У лікарнях є зразки виробів проєкту. Частину своїх речей команда надає людям з інвалідністю безплатно, на іншу робить знижки.
"Але наша мета — добитись того, щоб ці речі людина отримувала вчасно, щоб це було доступним та безплатним для клієнта. Щоб все закуповувала держава", — розповідає Віталій Пчолкін.
Перше — це купувати на сайті "ІнваФішок".
"Якщо ви не маєте інвалідності, у нас є безліч речей, якими користуються всі: іригатори, щітки, різна медтехніка, градусники, тонометри. Ціни співвідносяться з іншими крамницями, де теж це можна придбати. Але таким чином ми маємо більше можливостей для розвитку", — говорить Віталій.
Друге — команда запрошує до співпраці підприємства, які мають різні потужності по обробці дерева, металу, конструкторські бюро.
"У нас є просте обладнання для обробки деревини, але хочеться вдосконалюватись та робити кращими свої вироби".
Третя — поширювати інформацію про "ІнваФішки".
"Ми вбачаємо свою місію та цінність в тому, щоб людина з інвалідністю могла досягати великої самостійності. Звісно, є різні стани. Але ми можемо спростити життя, щоб у людей формувалось правильне мислення", — підсумовує Віталій Пчолкін.
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше
Збережіть цей текст, щоб не загубити й наступної зими. Розпитали лікаря про те, як вберегтися… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.