Корисне

Як врятувати три життя за 15 хвилин, або Чому варто здати кров просто зараз

Усі ми час від часу бачимо сюжети про донорів крові, зустрічаємо людей з донорськими значками на одязі чи наплічниках і бачимо, як у Фейсбуці когось вітають з Днем донора крові. Усе це створює враження, що донорів багато, і крові в лікарнях, відповідно, теж. Але це не так. І можлива військова ескалація з Росією лише загострює це питання. Розповідаємо, як можна допомогти.

"Рубрика" вже традиційно розповідає про те, кому потрібна ваша кров, чим донорство корисне для вашого здоров'я і що треба знати перед тим, як йти здавати кров. 

У чому проблема?

У раптовості її виникнення

Кому потрібна ваша кров? Жінкам, у яких під час пологів почалася кровотеча, людям, які потрапили в аварії, пацієнтам, що борються з деякими видами раку, і багатьом іншим. А ще — пораненим бійцям, які захищають країну. Переважно потреба в донорській крові з'являється раптово і щоразу постає вкрай гостро. 

За інформацією Donor.ua, аби забезпечити потреби країни у крові, необхідно, аби донори робили 33 донації на тисячу жителів за рік. В Україні ж кількість таких донацій значно нижча — 11,28. 

Кров, яку донор здає за один раз, розділяють на три компоненти, які можуть отримати три людини. Таким чином донор рятує три життя.

Яке рішення?

Стати донором і таки врятувати три життя

І прийняти його можете ви. Найчастіше донори здають цільну кров. Це означає, що здавати аналізи чи проходити додаткові обстеження напередодні не потрібно. Достатньо дотриматися кількох правил безпосередньо перед здачею крові і відповідати чотирьом критеріям:

  • бути повнолітнім чи повнолітньою;
  • важити більше 50 кілограмів;
  • мати про собі паспорт України або посвідку на проживання з пропискою;
  • не мати протипоказань.

Протипоказання можуть бути тимчасовими й абсолютними. З повним переліком можна ознайомитися за посиланням. А серед найпоширеніших протипоказань можна виділити такі:

  • вагітність та період лактації;
  • свіже татуювання чи пірсинг (коли рани заживають, можна повертатися до донорства);
  • інфекційні захворювання;
  • нещодавня вакцинація;
  • грипоподібні захворювання;
  • нещодавні оперативні втручання включно зі стоматологічними (зачекати потрібно лише тиждень).

У свою чергу абсолютні протипоказання означають, що донорство крові вам протипоказане. Усі вони розписані за посиланням. Ми ж перерахуємо найбільш поширені:

  • серцево-судинні захворювання;
  • цукровий діабет;
  • захворювання крові;
  • злоякісні захворювання;
  • патологічна схильність до кровотеч.

Як це працює?

Не боляче, не довго й вигідно для вас

Отже, як підготуватися до здачі крові і як все це відбувається? Якщо ви не маєте протипоказань до донорства, достатньо обрати будь-який пункт здачі крові у вашому місті. Всі вони є на карті ось тут.

Крім цього, ви можете навіть обрати реципієнта, якому потрібна ваша допомога. На сайті Donor.ua постійно оновлюються анкети людей, яким необхідна кров. Серед них дорослі та діти, яким переливання потрібне на більш або менш постійній основі. Ви можете ознайомитися з історією пацієнта й вирішити, кому хочете допомогти. Відфільтрувати реципієнтів можна за групою крові (ви обираєте свою), містом і центром кроводачі, а також за типом дачі крові (цільна або тромбоцити).

Якщо ви здаєте цільну кров, самостійно проходити обстеження не треба. Якщо ж тромбоцити, то спочатку доведеться здати аналізи. Коли ви вже обрали місце і день для дачі крові, треба почати дотримуватися певного режиму:

  • за 72 години до процедури не вживати лікарські засоби;
  • за 48 годин до процедури необхідно відмовитися від алкоголю та енергетичних напоїв;
  • за 48 годин до процедури виключити з раціону копчену, гостру та смажену їжу з великою кількістю спецій;
  • відмовитися від молочних продуктів, буряка, горіхів і чорниці — вони ускладнять процес розділення вашої крові на компоненти;
  • не курити в день донації.

Натомість, аби забезпечити собі хороше самопочуття і подбати про якість крові, за дві-три години перед донацією варто легко поснідати. Їсти лікарі рекомендують варені крупи чи макарони без додавання масла, вівсяне печиво, хліб, пропарену рибу або відварене м'ясо нежирних сортів. У якості напоїв підійдуть звичайна вода, солодкий чай і компот із сухофруктів. 

Сама процедура донації цільної крові триває 20-30 хвилин. Але майте на увазі, що певний час ви можете простояти у черзі, а потім побути у центрі здачі крові ще не менше 15 хвилин, аби лікарі пересвідчилися, що ви добре почуваєтесь. 

Після процедури можливе певне запаморочення та невелика слабкість, то не будуйте на цей день планів, що передбачатимуть високу рухливість. Від медперсоналу ви отримаєте солодощі для швидкого відновлення, а від свого роботодавця — законний вихідний зі збереженням заробітної плати (це гарантує законодавство). 

Крім того, що донорство крові — це добра справа, донори отримують ще один беззаперечний бонус — їхню кров обов'язково перевіряють на наявність ряду захворювань та інфекцій. Роблять це, звісно ж, безкоштовно.

Ще більше корисних рішень!

В Україні є круті проєкти, покликані підтримувати донорів. Підписавшись на їхні сторінки чи поблукавши їхніми сайтами, ви отримаєте масу корисної інформації і точно відчуєте — донорство це важливо. Покликання на них залишаємо нижче.

Свіжі дописи

  • Здоров’я

Як боротися з метеочутливістю і чи точно вам погано через погоду

Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Екорубрика

Як громади навіть під час війни можуть зменшувати відходи: інструкція

“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “‎Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше

Monday January 20th, 2025
  • Корисне

Що приготувати на шкільний ярмарок? Прості рецепти для добрих справ

Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше

Friday January 17th, 2025
  • Корисне

“Я не знаю, яку професію обрати”: на що звертати увагу при виборі спеціальності

Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Що відбувається

Cycling trip for Ukraine: Meet 5 cyclists who biked across borders to help Ukraine

Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Що відбувається

Не забути трагедії минулого: як у світі вшановують пам’ять про загиблих

Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.