Усі ми час від часу бачимо сюжети про донорів крові, зустрічаємо людей з донорськими значками на одязі чи наплічниках і бачимо, як у Фейсбуці когось вітають з Днем донора крові. Усе це створює враження, що донорів багато, і крові в лікарнях, відповідно, теж. Але це не так. І можлива військова ескалація з Росією лише загострює це питання. Розповідаємо, як можна допомогти.
"Рубрика" вже традиційно розповідає про те, кому потрібна ваша кров, чим донорство корисне для вашого здоров'я і що треба знати перед тим, як йти здавати кров.
Кому потрібна ваша кров? Жінкам, у яких під час пологів почалася кровотеча, людям, які потрапили в аварії, пацієнтам, що борються з деякими видами раку, і багатьом іншим. А ще — пораненим бійцям, які захищають країну. Переважно потреба в донорській крові з'являється раптово і щоразу постає вкрай гостро.
За інформацією Donor.ua, аби забезпечити потреби країни у крові, необхідно, аби донори робили 33 донації на тисячу жителів за рік. В Україні ж кількість таких донацій значно нижча — 11,28.
Кров, яку донор здає за один раз, розділяють на три компоненти, які можуть отримати три людини. Таким чином донор рятує три життя.
І прийняти його можете ви. Найчастіше донори здають цільну кров. Це означає, що здавати аналізи чи проходити додаткові обстеження напередодні не потрібно. Достатньо дотриматися кількох правил безпосередньо перед здачею крові і відповідати чотирьом критеріям:
Протипоказання можуть бути тимчасовими й абсолютними. З повним переліком можна ознайомитися за посиланням. А серед найпоширеніших протипоказань можна виділити такі:
У свою чергу абсолютні протипоказання означають, що донорство крові вам протипоказане. Усі вони розписані за посиланням. Ми ж перерахуємо найбільш поширені:
Отже, як підготуватися до здачі крові і як все це відбувається? Якщо ви не маєте протипоказань до донорства, достатньо обрати будь-який пункт здачі крові у вашому місті. Всі вони є на карті ось тут.
Крім цього, ви можете навіть обрати реципієнта, якому потрібна ваша допомога. На сайті Donor.ua постійно оновлюються анкети людей, яким необхідна кров. Серед них дорослі та діти, яким переливання потрібне на більш або менш постійній основі. Ви можете ознайомитися з історією пацієнта й вирішити, кому хочете допомогти. Відфільтрувати реципієнтів можна за групою крові (ви обираєте свою), містом і центром кроводачі, а також за типом дачі крові (цільна або тромбоцити).
Якщо ви здаєте цільну кров, самостійно проходити обстеження не треба. Якщо ж тромбоцити, то спочатку доведеться здати аналізи. Коли ви вже обрали місце і день для дачі крові, треба почати дотримуватися певного режиму:
Натомість, аби забезпечити собі хороше самопочуття і подбати про якість крові, за дві-три години перед донацією варто легко поснідати. Їсти лікарі рекомендують варені крупи чи макарони без додавання масла, вівсяне печиво, хліб, пропарену рибу або відварене м'ясо нежирних сортів. У якості напоїв підійдуть звичайна вода, солодкий чай і компот із сухофруктів.
Сама процедура донації цільної крові триває 20-30 хвилин. Але майте на увазі, що певний час ви можете простояти у черзі, а потім побути у центрі здачі крові ще не менше 15 хвилин, аби лікарі пересвідчилися, що ви добре почуваєтесь.
Після процедури можливе певне запаморочення та невелика слабкість, то не будуйте на цей день планів, що передбачатимуть високу рухливість. Від медперсоналу ви отримаєте солодощі для швидкого відновлення, а від свого роботодавця — законний вихідний зі збереженням заробітної плати (це гарантує законодавство).
Крім того, що донорство крові — це добра справа, донори отримують ще один беззаперечний бонус — їхню кров обов'язково перевіряють на наявність ряду захворювань та інфекцій. Роблять це, звісно ж, безкоштовно.
В Україні є круті проєкти, покликані підтримувати донорів. Підписавшись на їхні сторінки чи поблукавши їхніми сайтами, ви отримаєте масу корисної інформації і точно відчуєте — донорство це важливо. Покликання на них залишаємо нижче.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.