“Рубрика” розпитала у лікарки-дерматовенерологині про те, яким має бути догляд за шкірою влітку та як правильно обрати сонцезахист і рівень SPF. А також розібралася, як діяти у разі сонячного опіку й чому сметана та пантенол не найкраще рішення.
Влітку наша шкіра потребує особливого догляду, адже саме в цей час сонце стає найбільш активним. Надмірний вплив ультрафіолетового випромінювання може призвести до серйозних наслідків, таких як пігментація, передчасне старіння та рак шкіри.
Через високу температуру повітря шкіра починає швидше втрачати вологу, що призводить до її сухості та лущення. Крім цього, збільшується виділення шкірного жиру, який може сприяти появі висипань та посиленій себореї (стан при порушенні роботи сальних залоз, — ред.).
"Відсутність належного догляду за шкірою призводить до порушення гідро-ліпідної мантії — захисного шару шкіри. А це, своєю чергою, підвищує ризик отримання сухості, лущення, опіків, активації запальних процесів, в тому числі появи висипань та дерматиту", — пояснює лікарка-дерматовенерологиня Вікторія Чернявська.
Попри широкий спектр негативних наслідків для шкіри влітку, належний щоденний догляд здатний пом'якшити ці впливи та забезпечити її здоров'я та привабливість. Особливу увагу варто приділити обличчю, яке є найбільш вразливим через безпосередній вплив сонячних променів. Як зауважує Вікторія, догляд за ним обов'язково має включати:
"Це саме той мінімум для літа, який потрібен усім і щодня, незалежно від статі та типу шкіри. Також до цього базового догляду можна додати тоніки, сироватки для додаткового впливу на потреби шкіри. Підібрати їх індивідуально допоможе лікар-дерматолог", — наголошує лікарка.
Текстуру сонцезахисного засобу обирають залежно типу шкіри: для сухої — креми або молочко, для нормальної та схильної до жирності — флюїди. А ось для тіла зручним буде формат спрею, пояснює Вікторія. Використовувати сонцезахист потрібно при індексі ультрафіолетового випромінювання щонайменше 2. Його рівень можна прослідкувати на телефоні в застосунку "Погода".
"Наносити сонцезахист потрібно за 20 хвилин до виходу на вулицю та поновлювати кожні 2-3 години. Оптимальний фактор захисту від сонця (SPF) для умов міста є 30-50. Але, якщо у вас чутлива шкіра чи схильна до пігментації, використовуйте засоби з SPF 50. У кінці дня сонцезахист обов'язкового потрібно змити за допомогою гелю або пінки для вмивання", — каже експертка.
Під час відпочинку на морі перевагу варто віддавати водостійким сонцезахисним засобам. Однак їх потрібно оновлювати щоразу після купання.
Як пояснює лікарка-дерматовенерологиня, влітку можна виконувати різноманітні косметологічні процедури для покращення стану шкіри, зокрема:
А ось від хімічного пілінгу та лазерної терапії влітку слід утриматися через підвищену сонячну активність та ризик пігментації шкіри.
"Хоча хімічні пілінги можуть бути ефективними для видалення відмерлих клітин та покращення вигляду шкіри, вони можуть збільшити чутливість шкіри до сонця та підвищити ризик пігментації влітку. Деякі види лазерної терапії можуть також сприяти пігментації та подразненню шкіри під впливом сонця. Тому краще виконувати їх у менш сонячний період", — розповідає Вікторія.
Вона додає, що перед будь-якими процедурами зі шкірою варто звернутися до дерматолога. Навіть якщо хімічний пілінг або лазерна терапія припали на літній період, то він зможе дати рекомендації, як захистити шкіру від шкідливих наслідків сонця.
Після тривалого перебування на сонці важливо відновити захисний барʼєр та зволожувати шкіру не лише обличчя, а й тіла, пояснює Вікторія. Для цього підійдуть засоби з вмістом гіалуронової кислоти, алантоїну, пребіотиків, керамідів, центели, алое, амінокислот.
Якщо ж на шкірі помітні почервоніння, шкіра гаряча на дотик та з'являються пухирі, то це наслідки опіку. У такому випадку важливо діяти швидко та правильно, щоб зменшити подразнення та прискорити процес загоєння. Перше, що необхідно зробити — це покинути сонячне місце та подбати про охолодження ураженої частини шкіри, обробивши її прохолодною водою або водою кімнатної температури протягом 10-15 хвилин.
"Після охолодження місця опіку використайте засіб з алое вера або з каламіном для заспокоєння шкіри та зменшення запалення. Якщо ж ви відчуваєте біль або дискомфорт, за потреби прийміть парацетамол або ібупрофен, згідно з інструкцією препарату", — пояснює лікарка.
Вона додає, що під час опіків важливо пити достатньо простої води, щоб уникнути інтоксикації та зневоднення. Якщо опік великий, сильно болючий або супроводжується іншими симптомами, варто звернутися до лікаря для отримання медичної допомоги.
"Уникайте використання льоду або льодяних кубиків безпосередньо на шкіру, оскільки це може спричинити подальше пошкодження. Не наносьте сметану, інші харчові продукти, жирні креми чи пантенол на опіки. Це сприяє оклюзії – формуванню плівки та блокуванню доступу повітря до ран, що призводить до утримання високої температури в шкірі. Не проколюйте пухирі, які можуть з'явитися після опіку. Вони функціонують як природний бар'єр, який захищає під ними нову шкіру", — зауважує Вікторія.
Лікарка додає, що за появи на шкірі почервоніння, висипання, свербежу, болю, сухості, тріщин, варто звертатись до дерматолога. Тривожним сигналом також можуть стати зміни родимок або поява на шкірі нових утворень, оскільки це може бути проявом раку шкіри.
"Не лише влітку, а й протягом усього року, я рекомендую усім бути уважним до шкіри й проявляти турботу до свого здоровʼя. Важливо проходити щорічні профілактичні огляди, дерматоскопію утворень, щоб вчасно попереджувати зміни на шкірі та запобігати розвиткові захворювань", — каже лікарка.
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.