25 лютого, Дніпро, черга до банку крові. Люди чекають на холоді по кілька годин, щоб поповнити запаси — найближчим часом донорської крові знадобиться багато. У місцевий чат підприємців приходить повідомлення: потрібно розгорнути пункт обігріву. За три години там з'являються намет, солодощі, термоси, пледи, а власники дніпровської кав'ярні підвозять свої кавомашини.
Раніше в чаті вирішувалися бізнесові задачі. Але з того моменту він перетворився на потужну спільноту підприємців, які щодня допомагають ЗСУ, ТрО, переселенцям та медикам.
У нас усіх зараз багато чатів, і часто емоційних повідомлень там більше, ніж корисних. Як організувати ефективну комунікацію, коли накриває всіх? Розповідаємо на прикладі підприємницького чату у Дніпрі.
В тому, що ми перенасичені інформацією. Чати в месенджерах — це часто розплідники чуток, фейків, вітальних листівок і довгих розборок. З 24 лютого додалися молитви, патріотичні пісні й неперевірені пости про пошук допомоги.
"Уявіть — у чаті 260 підприємців, і кожен відволікається, аби прочитати нове повідомлення й бути максимально корисним. Якщо ми будемо там ще й молитви читати або розбирати новини, буде розфокус. Деякі люди видалялися з чату, бо не встигали за потоком емоцій", — розповідає Влада Миколюк, засновниця піар-агенції PRoector та Школи бренд-євангелістів у Дніпрі. Ця школа не пов'язана з релігією: у ній власники малого й середнього бізнесу навчаються просувати свій бренд. Випускники школи додавалися до спільного телеграм-чату, щоб залишатися на зв'язку й допомагати одне одному.
Влада Миколюк із мерчем Кості Краснова. Ми розповідали, як Костя розмальовує еко-сумки, щоб зібрати гроші бійцям на броніки. Піар-агенція PRoector допомогла хлопцеві: розповіла про його проект широкій аудиторії, оцифрувала малюнки й підключила спільноту підприємців. Власники меблевої фабрики взяли на себе виготовлення бронежилетів, а типографіка друкує мерч — футболки, толстовки й шопери
До 24 лютого в цей чат писали тільки "у справах", по-діловому. Але в перші тижні повномасштабної війни в ньому почалися два паралельних процеси: з одного боку, там знаходили їжаки, пісок для блокпостів і сотні порцій їжі, а з іншого — ділилися страхами про "щось сьогодні забагато сирен" і скидали застарілу інформацію про те, що десь терміново потрібна кров.
Завдяки модерації й чітким правилам чат підприємців повернувся до продуктивного формату "запит-відповідь". Ймовірно, не в кожній спільноті це спрацює. Ось які люди, на думку Влади Миколюк, можуть створити максимально ефективний чат:
"Це люди, які вже побудували щось своє, хоч маленьке. Необов'язково бізнес. Це може бути культурна подія, благодійний фонд або, скажімо, вольєр для тварин. Це не важливо, головне — вони знають ціну тому, що побудували, вони звикли нести за це відповідальність і доводити справи до кінця".
І ще одна важлива складова — одна людина, здатна переконувати й організовувати інших.
Як засновниця школи й чату, Влада взялася контролювати потік термінових запитів та емоцій.
"Перші два тижні 80 % мого робочого часу йшло на цей чат, — розповідає Влада. — Бувало, я прокидаюся вранці, відкриваю ноут і отямлююсь, коли темніє. Весь час у цьому потоці: терміново потрібно те, те, те, хтось кидає матюки, хтось молитви, а треба реагувати швидко. Якщо ти проґавиш якийсь ***дець, може бути запізно".
Влада з'єднувала потрібних людей (наприклад, хтось шукає тканину на каремати, а вона знає постачальника) і паралельно пояснювала людям нові правила.
"Голови департаментів" прописані в кількох закріплених повідомленнях. Замість того, щоб писати запит у чат і відволікати всіх, треба звертатися напряму до відповідального. І тільки якщо потрібної людини немає в закріплених, можна ставити питання в чаті.
Ось конкретні приклади питань, які швидко вирішуються в чаті:
Знайти для дітей з харківського інтернату 300 кілограмів курятини. Нагодувати 160 людей на блокпостах. Захистити банк крові мішками з піском. Зібрати й відвезти продукти переселенцям у Новомосковськ. Знайти тканину для плитоносок і метал для бронежилетів. Знайти 20-тонні вантажівки та водіїв-сміливців для евакуації обладнання з міста, де йдуть постійні обстріли.
"Цей чат — це така собі виручалочка, закритий ґуґл, де можна дістати все, що треба", — каже одна з учасниць чату Руслана Козиряцька.
"З самого початку тут зібралися люди, налаштовані на філософію — починати зміни потрібно з себе, — пояснює Влада Миколюк. — Такий чат було б важко уявити з членів багатьох ОСББ, наприклад. Там філософія буде іншою: нам усі винні, коли буде нормальний мер, а чому президент мовчить. У нас узагалі такі питання не піднімаються. У нас людина — це Всесвіт, вона відповідальна за свою маленьку ділянку й думає про те, як вирішити проблеми на цій ділянці".
Нематеріальна культурна спадщина України — це більше, ніж знання, навички чи обряди. Це частина живого… Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з організацією, що надає комплексну підтримку родинам, зокрема дає можливість лишити дитину в… Читати більше
Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.