fbpx
Сьогодні
Корисності 19:20 09 Гру 2021

Виправлення вимови й поліпшення дикції: вправи для школярів

Це не лише вплине на мовлення вашої дитини, але і стане профілатикою дислексії та дисграфії

English version here

Уміння висловлювати свої думки, почуття, чітко та аргументовано пояснювати факти, а також здатність спілкуватися рідною та іноземними мовами належать до ключових компетенцій Нової української школи. Втім, буває, що на заваді їхньому розвитку стають проблеми з дикцією чи вимовою певних звуків. Як подолати такі проблеми, команді проєкту "Навчаємось разом: дружня школа" розповіла логопединя вищої категорії й керівниця Школи правильного мовлення "Риторика" Інна Філіп'єва.

Виправлення вимови й поліпшення дикції: вправи для школярів

У чому проблема?

За словами логопедині, діти з мовними проблемами відчувають себе некомфортно поряд з однолітками, соромляться, закриваються в собі. Водночас у них може бути знижений фонематичний слух, згасний мовний видих, слабо розвинена артикуляційна і загальна моторика. Все це може стати причиною порушення читання — дислексії і дисграфії.

Правильна вимова слів і звуків впливає на загальний розвиток дитини, сприяє швидшому формуванню розумових операцій. Поставлена, чітка і грамотна мова — елемент успішності дитини й показник її авторитету в очах інших дітей.

Яке рішення?

Розвиваємо дикцію

Проблем із дикцією можна уникнути, якщо використовувати батькам і вчителям початкової школи різні ігри на зміцнення м'язів артикуляційного апарату. Окрему увагу слід приділити навичці розрізняти звуки, розвивати мовний видих, використовувати ігри на орієнтацію в просторі, вправи з нейрокорекції.

Найцікавіший творчий досвід, який можна спробувати в будь-якому віці — малювання двома руками. Позитивний ефект від таких вправ помітний в успіхах дитини, в її продуктивності й поліпшенні самопочуття. 

Фахівці успішно використовують практику синхронного малювання для профілактики дислексії та дисграфії. Одночасні рухи обох рук активують одразу обидві півкулі й створюються нові нейронні зв'язки. Як наслідок, підвищується розумова активність і працездатність школяра.

"Починати такі вправи краще з найпростіших елементів — смужок та кіл. Згодом варто ускладнювати образи, малюючи хмари, будиночки, дерева. Таку практику можна поєднувати з малюванням на піску. Спробуйте дзеркальні картинки, коли дитині пропонується перевернутий малюнок, який вона має намалювати в правильному положенні, — рекомендує експертка Інна Філіп'єва. — Ці ігри викликають у школярів живий інтерес. Вони налагоджують не лише роботу вищих психічних функцій, але й знімають тривожність, яка часто заважає успішному навчанню".

Як це працює?

Вправи для поліпшення вимови слів для школярів

Логопединя Інна Філіп'єва радить зміцнювати мускулатуру язика і постійно його тренувати.

Вправи для розвитку м'язів мовного апарату:

 • "Посмішка" — необхідно розтягнути губи, ніби посміхаючись, не розмикаючи їх.
 • "Трубочка" — максимально витягнути губи вперед, неначе вимовляючи звук «у». Чергувати ці дві вправи — так включається круговий м'яз рота і мускулатура щік.
 • "Лопатка" — відкрити рот, висунути язик, покласти його розслабленим на нижню губу. Тримати 5 секунд.
 • "Голочка" — максимально витягнути тонкий, напружений язик. Рот відкритий.

Напружувати та розслабляти — "Голочка"-"Лопатка".

 • "Гойдалки" — підіймати кінчик язика до носа й опускати до підборіддя
 • "Чашечка" — відкривши рот, висунути язик і згорнути його у формі чашки. Ця вправа корисна для уточнення або формування шиплячих звуків.
 • "Варення" — облизуємо верхню губу широким язиком. Вправа корисна при формуванні шиплячих і звуку "р".
 • "Чистимо зуби" — швидко "чистимо" язиком верхні зуби (кінчик язика за зубами) і потім нижні зуби (для уточнення та формування свистячих звуків).
 • "Гірка" — вигинаємо язик гіркою, упираючись кінчиком за нижні зуби. (Для свистячих звуків).

Для формування звуку "р":

 • "Конячка" — необхідно доторкнутися язиком до верхнього неба і потім різко опустити язик зі звуком цокання.
 • "Грибочок" — дотягнутися язиком до верхнього неба, приклеїти його так, щоб натяглася вуздечка.
 • "Дятел" — необхідно здійснювати удари язиком по верхніх зубах, із внутрішнього боку, супроводжуючи це звуком "д". ("Конячка", "грибок", "дятел" — вправи для формування звуку "р").

Вправи для красивого тембру голосу:

 • "Протяжні склади" — зробити глибокий вдих. Видихаючи, вимовляти склади "бом", "бім", "бон" протяжно (тягнути треба останній звук).
 • "К'ю-ікс" — вимовляти склади "к'ю" та "ікс". Промовляючи "к'ю", сильно витягнути губи трубочкою, на склад "ікс" розтягнути губи в усмішці.
 • "Звукорежисер" — одну долоню потрібно притиснути до вуха, другу — піднести до рота на відстань кількох сантиметрів. У цьому положенні вимовляти слова, склади та звуки. Ця вправа допомагає зрозуміти справжнє звучання свого голосу.

Ще більше корисних рішень!

Як поліпшити дикцію

Для поліпшення дикції прекрасно працюють скоромовки. При регулярному тренуванні скоромовки ефективно усувають мовні дефекти, значно покращуючи якість дикції.

Рекомендації з використання скоромовок:

 1. На першому етапі необхідно обрати не більше трьох скоромовок, щоб тренувати вимову певного звуку.
 2. Текст промовляється повільно і максимально чітко.
 3. Бажано займатися перед дзеркалом.
 4. Проговорювати вправу потрібно емоційно і співуче.

Такі регулярні та прості вправи, які можна виконувати вдома чи під час уроку, допоможуть дитині поліпшити дикцію і розвинути правильну вимову звуків.

Авторка: Анастасія Пасічна, журналістка Проєкту «Навчаємось разом: дружня школа» 

Цей матеріал був створений за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. Його зміст є виключною відповідальністю партнера і не обов'язково зображає позицію Європейського Союзу та Міністерства закордонних справ Фінляндії. 

Виправлення вимови й поліпшення дикції: вправи для школярів

1
12271

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: