fbpx
Сьогодні
Здоров'я 10:35 31 Бер 2021

1 мільйон українців не підозрюють, що мають діабет: як боротися з "тихою пандемією"

Сьогодні захворіти на діабет ризикує все більше людей. Розповідаємо, як знизити ризик для себе.

English version here

Останнім часом думки більшості людей були сфокусовані на хворобі, яка у 2020 році захопила весь світ – коронавірусній інфекції COVID-19. Але, з появою нової загрози, звичайні хвороби теж нікуди не поділися і позицій своїх не здали, а проблема діабету взагалі під час пандемії набула особливої актуальності, адже пацієнти із цукровим діабетом входять до основної групи ризику важкого перебігу захворювання небезпечним вірусом 21 століття.

Діабет є серйозною загрозою для здоров'я людей у ​​всьому світі. За останніми даними, опублікованими в IDF Diabetes Atlas, 463 млн дорослих зараз живуть з діабетом, і якщо не вжити достатніх заходів для боротьби з цією "тихою пандемією", то до 2030 року кількість хворих на діабет збільшиться ще на 25 відсотків. 

Наразі Україна навіть не має чіткої статистики щодо кількості хворих. За офіційними даними, понад 1,3 млн українців хворіють на цукровий діабет, неофіційні джерела називають цифру, яка дорівнює 2 млн осіб. 

Діабет діагностують в установах охорони здоров'я та при проведенні деяких масових кампаній. Проте до 50% всіх випадків лишаються недіагностованими. Профогляди, які колись в обов'язковому порядку проводилися в кожній установі та на підприємствах, наразі носять формальний характер, а з появою коронавірусу їхня кількість і зовсім впала практично до нуля. Самі ж люди мають упередження щодо превентивної діагностики не тільки діабету, а і взагалі будь-яких хвороб – навіщо бігати по лікарях, якщо "нічого не болить"? До недооцінювання можливих ризиків для здоров'я і життя додаються побоювання фінансового характеру – обстеження і подальше лікування (адже "все одно щось знайдуть") будуть пов'язані зі значними витратами, які не кожна сім'я може собі дозволити.

За попередніми оцінками, зараз в Україні про свою хворобу на цукровий діабет не підозрюють понад 1 млн осіб. Розповідаємо все, що треба знати про хворобу українцям.

діабет

Чому діабет поширюється?

Основними причинами поширення діабету ВООЗ називає погіршення екологічної ситуації, зменшення фізичної активності, неправильне харчування.

Можна скільки завгодно кивати на екологію, але здебільшого стан нашого здоров'я залежить тільки від нас самих. Підійдіть до дзеркала і поставте собі просте запитання – чи є у вас зайва вага? Якщо це так – ви вже у зоні ризику і вам слід перевіритися. Увага до власного здоров'я – характерна риса сучасної освіченої людини. Іноді треба просто подолати лінь і страх і навчитися піклуватися про себе задля себе та близьких. 

Діабет не вирок! На ранніх стадіях, поки ще немає симптомів, усе можна виправити і вилікуватись від цієї хвороби.

У чому різниця між діабетом 1 та 2 типу?

Коли підшлункова залоза виробляє замало гормону інсуліну або не виробляє його зовсім, то це свідчить про розвиток діабету 1 типу. Якщо ж клітини виробляють інсулін, але стають стійким до нього (резистентними), то це діабет 2 типу.

Діабет першого типу має неофіційну назву "юнацький" через вікову групу хворих: частіше за все він діагностується у дітей, підлітків та молодих людей, проте від нього не застраховані і дорослі. Причини появи діабету вбачають в аутоімунних процесах та певних генах, що збільшують ймовірність захворювання. Хворий на 1 тип має робити ін'єкції інсуліну протягом усього життя.

Але приблизно 90% хворих на діабет мають 2 тип цієї хвороби. Причини – генетична схильність та ожиріння, яке збільшує ризик появи інсулінорезистентності. Ще недавно діабет 2 типу називали "діабет, набутий у дорослому віці" – адже поступовий розвиток хвороби зазвичай дає про себе знати у середньому та старшому віці. 

"Проте сьогодні, – зауважує ендокринологиня, дієтологиня, кандидатка медичних наук, лікарка вищої категорії Олена Михайленко, – діабет 2 типу стали частіше діагностувати і у юних пацієнтів – головним чином, через дитяче ожиріння. У дітей частіше всього до цукрового діабету призводить велика кількість солодощів та фаст фудів. При вживанні цих продуктів збільшення ваги неминуче. При надмірній вазі цукрового діабету може і не бути, але обов'язково з'явиться інсулінорезистентність – несприятливість рецепторів інсуліну до інсуліну. На будь яке попадання їжі до організму виділяється інсулін – він є провідником глюкози в клітину. Якщо багато їжі (особливо не корисної), багато інсуліну, багато глюкози в крові, а рецептори не працюють – глюкоза не може потрапити в клітини. Це призводить до накопичення її в крові, а надалі і до цукрового діабету, механізмом розвитку якого є інсулінорезистентність.

Чим страшний діабет? Ускладненнями. Страждають судини і, як наслідок, всі внутрішні органи. Але найнебезпечніше – це інсульти і інфаркти в молодому віці, які є прямим шляхом до інвалідізації".

схуднути

Які симптоми?

Симптоми діабету 2 типу можуть бути непомітними. Саме тому кожен другий хворий на цукровий діабет не знає про свій діагноз.

Загрозу захворіти на діабет 2 типу мають особи з ожирінням, люди, батьки яких страждали на діабет, а також особи, які споживають з їжею легкозасвоювані вуглеводи (багато солодкого) і жирів, і які ведуть малорухливий спосіб життя. Генетична схильність до цукрового діабету 2 типу реалізується тільки за умови впливу зазначених зовнішніх чинників, пов'язаних виключно зі способом життя. Відсутність серед родичів хворих цукровим діабетом зовсім не свідчить про те, що при наявності перелічених факторів ризику хвороба не розвинеться. Тому можна стверджувати однозначно, цукровий діабет – це не несподіванка, а результат власної поведінки людини.

Як правило, першими скаргами хворого стають прискорене рясне сечовипускання, постійна спрага і голод. Але нерідко цукровий діабет другого типу знаходять лише при діагностуванні інших супутників ожиріння – інфаркта міокарда, артеріальної гіпертензії та інших захворювань серця і судин. Підступність діабету 2 типу в тому, що період від перших порушень в обміні речовин до перевищення певних значень цукру крові, при яких встановлюється остаточний діагноз, може розтягуватися на 10-15 років. Цей період надзвичайно важливий у житті людини, адже саме в цей час за допомогою профілактичних заходів можна не тільки зберегти своє тіло здоровим та привести метаболізм до ладу, а і відсунути активну стадію вже розпочатої хвороби.

Як знизити ризик захворіти?

Численні дослідження свідчать – заходи щодо зміни способу життя можуть зробити більше, ніж деякі ліки. Американська програма DPP (The Diabetes Prevention Program, або програма профілактики цукрового діабету) показала –  інтенсивна зміна способу життя осіб з переддіабетом знизила ризик розвитку діабету на 58%, тоді як застосування медикаментозного методу профілактики забезпечило зниження ризику тільки на 31%.

Встановлено, що регулярне фізичне навантаження, наприклад, піші прогулянки протягом 2,5 години в тиждень, знижують ризик розвитку діабету 2 типу на 30% у порівнянні з особами, які перебувають на стандартній фізичної активності.

Другим найважливішим методом профілактики є правильне харчування. При підвищеному систематичному споживанні легкозасвоюваних вуглеводів (солодке, печиво, цукерки, мед, морозиво, напої, кулінарні вироби, торти і т.п.) у крові підвищується рівень цукру (глюкози), що сприяє ушкодженню організму спочатку на клітинному рівні, а потім і в більш виражених масштабах. При підвищеному вмісті жирів в раціоні (ковбаса, сосиски, шинка, бекон і інші м'ясні делікатеси, сир, курячі стегенця) в крові постійно спостерігається високий вміст жирів (ліпідів), які здійснюють на організм такий самий ефект, як і цукор, тобто призводять до зниження чутливості тканин до інсуліну і викликають зменшення його вироблення.

здорове харчування

"Є певні канони правильного харчування, і в усьому світі вони звучать однаково: чим більше ви готуєте їжу самостійно, підключаючи розум – їжа повинна бути різноманітна, не перенасичена цукром та жирами, тим менше є ризик розвитку цукрового діабету, – каже кандидатка медичних наук, лікарка-ендокринолог Марія Черенько. – Ми не можемо зовсім позбавити себе вуглеводів – це неправильно, суто білкові дієти не корисні і давно вже засуджуються дієтологами, вуглеводи нам потрібні, але мова йде про складні вуглеводи (наприклад, каші). А ось значно скоротити в своєму раціоні кількість солодощів та жирних продуктів, які зараз є надзвичайно доступними, – нагальна потреба кожного. Слід також пам'ятати, що існує безліч продуктів з прихованим великим вмістом цукру. Це всілякі маринади, готові соуси для м'яса, заправки для салатів, кетчуп, модні зернові батончики. Мій улюблений приклад: продукт, про наявність у якому небезпечного рівня цукру здогадатися взагалі неможливо, – це такі корисні і на перший погляд абсолютно дієтичні суші. Вся справа в тому, що рис для цієї страви маринують у цукровому сиропі, який рис добре в себе вбирає. 1 шматочок ролу – це одна хлібна одиниця, 12 гр вуглеводів, а це дуже багато".

Марія Черенько стверджуєпродукти на фруктозі, які позиціонуються в наших супермаркетах як "діабетичні", насправді не більше, ніж маркетинговий трюк. Вони коштують дорожче, але шкоди завдають не менше, ніж ті, у складі яких є звичайний цукор. Адже фруктоза – теж простий вуглевод. Так, раніше лікарі рекомендували діабетикам фруктозу замість цукру. Але зараз до неї ставляться не настільки позитивно. Сучасні дослідження довели, що цей моносахарид може бути шкідливим. Вчені в США визначили, що захоплення фруктозою призвело до зростання випадків ожиріння і діабету 2 типу у здорових людей. З цієї ж причини втратила актуальність і порада якнайбільше "закидатися" влітку живими вітамінами – фруктами, про користь яких ми чуємо з дитинства. 

Так, фрукти – ідеальне джерело вітамінів і енергії для організму, вони багаті антиоксидантами і клітковиною, але – і цукрами. Навіть абсолютно здоровим людям Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендує з'їдати не більше двох порцій фруктів на день. Одна порція – це 1 яблуко, або апельсин, банан, невеличкий персик, або всього 8 полуниць. При цьому для дорослого загальна щоденна норма цукру повинна не перевищувати 50 грамів (12 чайних ложок) щодня – близько 10% середньодобової норми калорій.

діабет

Пацієнтам, хворим на діабет, використовувати фруктозу як цукрозамінник, взагалі не можна, те ж саме стосується і меду – бо це теж на 80% фруктоза. Який же підсолоджувач обирати? Марія Черенько радить стевію. Це абсолютно безпечний цукрозамінник рослинного походження. Більш того, бельгійські дослідники вважають, що вживання екстракту цієї рослини позитивно впливає на глікемічний контроль і сприяє нормалізації рівня глюкози в крові, що відкриває нові можливості і в лікуванні пацієнтів з цукровим діабетом 2-го типу.

На що треба звертати увагу?

Ендокринологи називають симптоми, якими часто нехтують чи приписують їх іншим хворобам, але вони, як червоні прапорці, можуть маякувати про початок цукрового діабету:

 • Сухість у роті і надмірна спрага
 • Сухість шкіри
 • Часте сечовипускання, особливо вночі (3-4 рази)
 • У жінок може бути молочниця, цистити, немотивоване схуднення
 • Судоми кінцівок
 • Ранки і подряпини гояться довше звичайного
 • Погіршився зір
 • Ви відчуваєте розбитість, слабкість, млявість, нестачу сил

Оскільки діабет 2 типу належить до тих захворювань, що можуть розвиватися в організмі людини зовсім непомітно, варто не чекати явних симптомів. Їхня відсутність зовсім не означає, що не потрібно регулярно проходити обстеження, особливо, коли ви знаходитеся у групі ризику: 

 • вік 45+
 • надмірна вага або абдомінальне ожиріння
 • переддіабет
 • хвороби серця та судин
 • підвищений артеріальний тиск
 • успадкована схильність до діабету
 • народження дитини вагою понад 4 кг або наявність гестаційного діабету під час вагітності
 • синдром полікістозу яєчників
 • депресія та стрес

Вчасна діагностика діабету може врятувати здоров'я і життя. Якщо ви у групі ризику або у вас виник хоча б один симптом із перерахованих, цього вже достатньо, щоб перевірити рівень глюкози у крові. Адже більшу частину наведених пунктів можливо або попередити, або контролювати, зменшуючи тим самим ризик розвитку діабету. При первинному зверненні сімейний лікар призначить вам аналіз крові, зараз це входить в перелік безкоштовних медичних послуг, і при необхідності перенаправить вас ендокринологу, який проведе додаткові дослідження, встановить діагноз і почне лікування. До речі, найпростіший аналіз крові на цукор можна зробити і самостійно – купити глюкометр з тест-смужками і ланцетами та отримати інструкцію по використанню цього приладу зараз не проблема. Набір цей коштує в аптеці чи спеціалізованому магазині 300-500 гривень. Після 40 років такий контрольний тест потрібно робити регулярно.

1 мільйон українців не підозрюють, що мають діабет: як боротися з

Для профілактики захворювання, його виявлення на ранніх стадіях та підвищення рівня культури здоров'я населення в Україні в лютому стартувала громадська національна програма "Врятуй собі життя — перевірся на діабет", ініційована ГО "Асоціація лідерів сталого розвитку". Акція триватиме до листопада, в межах співпраці влади, бізнесу та громадянського суспільства планується за 9 місяців провести 1 млн експрес-тестів на діабет. До цього в Україні скринінг на діабет проводили у 2012 році. Цьогорічний проект має на меті підвищити рівень обізнаності про діабет та сприяти проведенню масової перевірки жителів країни, перш за все, категорій із найбільшим ступенем ризику: людей старше 45 років, із зайвою вагою, підвищеним артеріальним тиском, хронічним панкреатитом та ін.

Асоціація запрошує спеціалістів для проведення тестів, надає реагенти і обладнання, забезпечує необхідними інформаційними матеріалами.

Всесвітній день боротьби з діабетом

14625

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: