fbpx
Сьогодні
EUkraine 15:00 14 Жов 2021

Як розвивати свободу та демократію: історії трьох українців

«Інтерньюз-Україна» та UkraineWorld розповідають історії українців, для яких ключові європейські цінності — це частина життя.

Демократія та свобода є ключовими цінностями та засадами розвитку європейських країн. В Україні все більше активних людей своєю діяльністю доводить, що принципи свободи та демократії це рушії позитивних змін у регіонах та спільнотах.

Колишній політв'язень бореться за свободу Криму

На сьомому 8 році російської окупації, репресії та арешти кримських татар тривають. Представники корінного народу Криму залишаються тими, хто найбільше постраждав від російського контролю на півострові, а їхні права та свободи порушуються щодня.

Ісмаїл Рамазанов один із тих, хто постраждав, а зараз бореться за визволення інших кримських татар із незаконного ув'язнення та Криму з окупації.

Як розвивати свободу та демократію: історії трьох українців

У 2018 році Ісмаїла затримали у рідному селі Новий Світ у тимчасово окупованому Криму. Слідчий комітет Росії звинуватив Ісмаїла у пропаганді екстремізму, за що він півроку провів за ґратами. 

«Головною причиною мого ув'язнення стало те, що я був активним: проводив волонтерську діяльність, надсилав передачі політв'язням, підтримував їхні сім'ї, займався організацією релігійних свят для дітей», — розповідає Ісмаїл. 

Коли Ісмаїла звільнили, він вимушено переїхав до Києва. Сьогодні активіст продовжує боротися за звільнення інших українців у Криму, а також допомагати родинам заручників Кремля.

Будь-яка підтримка політв'язнів, наголошує Ісмаїл, сприймається як спротив та боротьба проти російської окупаційної влади. «Усі люди, яких арештували, були активними і допомагали таким, як вони», — додає Ісмаїл.

 Його родичі у Криму неодноразово зазнавали тиску через його волонтерську діяльність навіть у Києві. Ісмаїл каже, переслідування кримських татар є відчутним навіть у Києві. Після переїзду він влаштувався на роботу у магазин своїх друзів, але деталі не розголошує. Мовляв, у столиці кримські татари, які підтримують політв'язнів, також зазнають нападів на свій бізнес. 

Все ж це не зупиняє Ісмаїла боротися за права корінних народів та свободу кримських татар на своїй землі. Він певен: «Російська Федерація розуміє, що перемога буде у них, якщо українська та кримськотатарська мови перестануть лунати в тимчасово окупованому Криму. Поки в Криму буде корінний кримсько-татарський народ, долю Криму буде вирішувати саме корінний народ».

Як локальне незалежне медіа змінює Суми

Дмитро Тіщенко – співзасновник і менеджер незалежного онлайн-журналу «Цукр» у Сумах. Сьогодні – це одне із незалежних медіа регіону, що не працюють на трафік чи політичні замовлення. 

 Ще до запуску «Цукра» Дмитро працював журналістом та займався громадською діяльністю. Організувавши школу для молодих журналістів у Сумах, він зрозумів, що їм нікуди писати якісні тексти про життя міста. Більшість локальних медіа Сум працюють на кількість переглядів, каже Дмитро. 

Так у 2019 році виникла ідея створити україномовне онлайн-видання «Цукр». Завдяки гранту Дмитру та однодумцям вдалося запустити принципове медіа, яке розповідає про сумчан та європейський досвід розвитку для міста. Вже у перший місяць  відвідуваність сайту сягнула 20 тисяч.

«Пандемія довела цінність локальних об'єднань і розуміння того, що саме в критичних ситуаціях, в якій ми опинилися у 2020 році, цінно те, хто є безпосередньо з тобою поруч. І «Цукр» — це медіа, яке безпосередньо розповідає про людей, які тут і зараз є з тобою», — розповідає Дмитро.

Як розвивати свободу та демократію: історії трьох українців

Сьогодні «Цукр» читають далеко за межами Сум. Майже половина читачів — з Києва, Дніпра, Львова, Одеси та навіть інших країн, а Дмитро нерідко отримує слова подяки від сумчан з-за кордону. 

Лояльність читачів — чи не головна цінність, запевняє співзасновник. Їхня підтримка складає 20 відсотків від фінансування онлайн-журналу. Дмитро мріє, аби сталий дохід від аудиторії та реклами усунув потребу у грантах. 

«Цукр» — це також приклад того, як медіа може гуртувати громаду. Дмитро Тіщенко організував перші у місті нетворкінги й продовжує ініціювати інші заходи.

«Мабуть, нам хочеться, щоб ті люди, які збираються навколо «Цукра», навколо розвитку міста взагалі, почали ініціювати якісь цікаві проєкти, робити якісь корисні ініціативи і без нашої участі. А ми про це напишемо, розповімо, підсвітимо»,  — ділиться менеджер видання «Цукр».

Розвиток демократії: як працює Європейський молодіжний парламент в Україні

Віталій Кошицький — президент Європейського молодіжного парламенту в Україні, міжнародної освітньої платформи, що заохочує молодь брати активну участь у громадському та культурному житті. 

Як розвивати свободу та демократію: історії трьох українців

Віталій дізнався про Європейський молодіжний парламент (ЄМП) ще у школі, коли це не було популярно. Відтоді виріс до ролі Президента ЄМП в Україні, і займається організаційними процесами.

«ЄМП це люди, які навчаються у школі, або студенти, які поєднують діяльність із навчанням», — розповідає Віталій. Тут у студентів є можливість формувати свою спільноту та розвиватися, як в межах ЄМП, так і поза ним. Розуміючи вплив пандемії на їхню діяльність, Віталій вирішив взяти на себе організаційну відповідальність для подальшого розвитку. 

Після затяжного карантину Віталій радіє, що вони повертаються до офлайн-активностей. Нещодавно організація провела онлайн-конференцію, присвячену національному відбору ЄМП в Україні «Пантікапей», який має надати молодим європейцям платформу можливостей для саморозвитку та сприяти процесу прийняття рішень у сфері глобальних проблем. Подібні заходи, як-от тренувальний табір Європейського молодіжного парламенту в Одесі, також допомагають покращити навички для міжкультурного діалогу, обмінів ідеями та практиками. У Києві також проводять конференції ЄМП інших країн, зокрема на недавньому заході ЄМП в Білорусі обговорювали сміливість до змін.  

Великий плюс платформи, каже Віталій, у тому, що її учасники беруть участь у міжнародних заходах і переймають досвід інших країн. 

«Люди отримують можливість побачити, як це працює в тих країнах, де громадянське суспільство і державний апарат досягли набагато більших результатів з боку розвитку демократії та цінностей людини», — каже Віталій. Активіст певен: це мотивує молодь підтримувати та розвивати подібні демократичні процеси в Україні.  

Серію репортажів зроблено в рамках національної кампанії EUkraine. Проєкт здійснює "Інтерньюз-Україна" та UkraineWorld за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у співпраці з Офісом Віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та проєктом Association4U.

3
1521

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: