Корисне

Дев’ять книг з відчуттям Незалежності: що слід почати читати 24 серпня

Незалежність — особливе поняття для тих, хто мусить постійно виборювати своє право на неї. Асоціації тут теж різні. “Рубрика” вирішила запитати поміж команди про книги, які найбільше асоціюються з Незалежністю та українським вайбом.

"Я змішаю твою кров з вугіллям" 

Олександр Михед 

Головна редакторка та співзасновниця "Рубрики" Анастасія Руденко:

"Вибір книжки, яка асоціюється у мене з Незалежністю, був складним. Я розклала перед собою і новинки (як «Залізний Генерал. Уроки людяності» від Вівату), і прочитані раніше книги, але вирішила дати ту, яку одразу прокричав мій внутрішній голос. Це глибоке дослідження українського сходу — «Я змішаю твою кров з вугіллям» Олександра Михеда. 

Автор терпляче, з увагою та повагою до різних досвідів, навіть любляче реконструює історію та реальність міст Донецької та Луганської областей. "Є тисячі людей, яких офіційний міф про Донбас лишив у зоні невидимості", – пише Михед. Він проговорює травми, з яких зіткане світосприйняття людей, осмислює словник, яким це можна описати. У цій книзі багато уроків і тем для роздумів. Вона лишає по собі багатогранне розуміння нелегкої спадщини, яку маємо, і великої цінності Незалежності, яка уможливлює створення майбутнього".

Фото: Суспільне

"Я, Паштєт і армія"
Андрій Кузьменко

СММ-менеджерка Дар'я Дакало:

"Мій топ серед усіх прочитаних книг — «Я, Паштєт і армія» Андрія Кузьменка. Вона випадково потрапила до мене, але з перших сторінок стала улюбленою. По-перше, читаючи її, я озвучую кожен рядок голосом Скрябіна, настільки добре вона передає його особистість. По-друге, книжка настільки колоритна, що просто не передати словами. І, звісно, вона на 100% відображає образ Андрія Кузьменка, а для мене він є невід'ємною постаттю в історії Незалежної України".

Фото з мережі

"Я бачу, вас цікавить пітьма"

Іларіон Павлюк

Комерційна директорка Анастасія Куриленко:

"Я обожнюю творчість Стівена Кінга за закручені сюжети і неймовірний саспенс. Перечитала вже купу його книг і була впевнена, що ніхто не зможе зрівнятись з його стилем. Уявіть моє здивування, коли я знайшла книгу, яка не просто зрівнялись, а ще й непогано так вирвалась вперед! Так у моє життя увірвалась «Я бачу, вас цікавить пітьма» Іларіона Павлюка.

Її сюжет міцно тримає увагу і крутиться сильніше за американські гірки. Особливого шарму додає те, що це все відбувається у знайомих кожному «декораціях» українських міст та сіл і приправлене справжніми буденними проблемами, які лише посилюють смак містичних подій книги. Одним словом, якщо ви хочете  закривати книгу з вигуком «ВАУ!» і ще довго не могти читати щось інше, бо все блідне на фоні, то вам потрібна «Пітьма»".

Фото з мережі

"Країна блакитних орхідей"

Мирослав Капій

Журналіст Артем Москаленко:

"У цій книзі, написаній у 1929-1930 роках, автор фантазує, якою б могла бути Незалежна українська держава. Так, в альтернативному XXI столітті Україна постає космічною державою, а головує в цій країні гетьман. Мирослав Капій у тексті також «пророкує майбутнє». Він передбачає низку винаходів, як-от телевізор, диктофон чи ядерна енергетика та вгадує майбутні назви українського парламенту та національної валюти.

Проте найцікавіша частина книги — це метафора Атлантиди та її загибелі. Якщо не сильно спойлерити,  то суть у тому, що здобуття Незалежності — це лише перший крок. А щоб зберегти її, нам потрібно не зупинятись і разом йти далі. І, так, про орхідеї в цій книзі також розповідають".

Фото з мережі

"Справа Василя Стуса"

Вахтанг Кіпіані

Менеджер спільноти Юрій Малаховський:

"Я прочитав цю книгу ще у старших класах. На той момент вона справила на мене величезне враження. Спектр емоцій варіювався від великої несправедливості до суму. Врешті-решт, ця книга для мене не тільки про біль, Стуса та комуністів. Вона про незламну жагу до великої ідеї, Україну та її найкращих синів".

Фото: "Читомо"

"Воццек & воццекургія"

Іздрик

Діджитал-редакторка Інна Гржегоржевська:

"Чому саме ця книга? Купила її ще студенткою в мій перший рік у Києві, тому це також асоціація з Незалежністю особистою, новою сторінкою у житті, певним етапом дорослішання. Мабуть, це одна з перших книжок в особистій «дорослій» бібліотеці (тоді ще в малесенькій кімнаті у гуртожитку, де місця ледь вистачало підручникам і словникам): не позичена, не подарована, не на флешці, не куплена батьками, не за програмою, не треба повертати у кінці навчального року. 

Пам'ятаю свої відчуття того періоду: «Ось тобі самостійність, університет і купа молоді з різних міст України. Ось тобі лекція з української літератури взагалі не як у школі. Ось так можна гуляти та купити книжку за свої власні 30 гривень просто на вулиці десь біля Контрактової у якоїсь пані букіністки. Ось такий він Київ? Ось така може бути українська література? Вау!»

Це, до речі, осінь 2013 року і скоро почнеться Революція Гідності, а купа молоді з різних міст України прогуляє пару з літератури, щоб піти на Майдан".

Фото з мережі

"РАЙ.Центр"

Люко Дашвар

Екологічна журналістка Вікторія Губарева:

"У цій книзі не йдеться про державність. Але там йдеться про моє рідне й найулюбленіше у світі місто — Київ. Він тут такий, яким я його люблю — з маленькими, старими, такими що от-от обваляться балконами (але ж такими затишними, на яких можна знайти свій космос). Про Київ із широкими проспектами, про Київ із його багатогранністю і контрастністю.

День Незалежності, а тим більше в наші часи, це не просто свято. Це привід і для гордості, і для суму, в якому змішуються мажорні і мінорні мотиви. Так само як і в "РАЙ.Центрі" Дашвар".

Фото з мережі

"Дванадцять обручів"

Юрій Андрухович

Випускова редакторка україномовної та англомовної версій "Рубрики" Марина Смагіна: 

"Моя книжка Незалежності — це «Дванадцять обручів» Юрія Андруховича. Читала її, здається, ніби сто років тому, а насправді — коли мені було десь сімнадцять-вісімнадцять, світ був великий і, здавалося, більш-менш зрозумілий, а українську літературу мені ще належало відкрити як слід.

Цей текст не обовʼязково про Незалежність (а може, і про неї теж — за стільки років памʼять про те, що саме відбувалося в романі, стерлася, але сам образ лишився). Втім, для мене «Дванадцять обручів» з нею міцно повʼязані — бодай тому, що читалися мною в серпні. До власної, особистої Незалежності тоді було рукою подати".

Фото з мережі

"Світлий шлях"

Станіслав Асєєв

Випускова редакторка україномовної версії "Рубрики" Марія Смик:

"«Світлий шлях» — реальна історія журналіста, який потрапив у російський полон, розказана ним самим. Це найважча книжка у моєму житті. І асоціюється у мене з Незалежністю, бо Незалежність — це теж важко. Я завжди пишу це слово з великої літери, бо вкладаю у нього пам'ять про тих, хто заплатив за моє життя своїм. Про тих, хто перебуває в російському полоні. І про тих, хто вже ніколи звідти не повернеться. 

Пам'ятаю, як мене вразив факт, що у більшості полонених поганий зір. Все через те, що вони постійно перебувають у камерах і не мають можливості дивитися на віддалені предмети. У камері все близько. І через певний час у зв'язку з цим погіршується зір. 

Але Станіслав Асєєв, який розповідає у книзі власну історію, повернувся додому. В Незалежну Україну. І попри весь біль, який викликає ця історія, вона вселяє у мене й надію, що додому повернуться інші. Військові, цивільні та цілі регіони".

Фото: "Видавництво Старого Лева"

Свіжі дописи

  • Що відбувається

“Час забути, що нас було 40 чи 50 мільйонів”: демограф НАН про те, що робити з демографічною ситуацією в Україні

Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025
  • Що відбувається

“Гноми з JYSK — не наша культурна традиція”: як Маланка об’єднує спільноту навколо українських традицій

У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше

Tuesday December 31st, 2024
  • Корисне

Five unique Ukrainian New Year traditions you need to know

Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Корисне

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у грудні

Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Екорубрика

5 еконаслідків війни росії проти України за 2024 рік та що нам з цим робити

Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше

Friday December 27th, 2024
  • Що відбувається

Ukraine 2024 Recap: Top 10 events in Ukraine that shaped this year

Discover the top military, political, and cultural events in Ukraine for 2024. Stay informed and… Читати більше

Friday December 27th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.