Рівно 5 років тому, з 6 квітня, кривавий маховик війни на території Донецької і Луганської областей став розкручуватися
Навесні 2014 року дестабілізація України не обмежилась тільки анексією Автономної Республіки Крим. У березні-квітні відбулась серія акцій, відомих як «русская вєсна», яку зрежисирували і провели російські спецслужби у східних, центральних і південних регіонах України – передусім у таких містах, як Донецьк, Луганськ, Дніпропетровськ, Харків і Одеса. Згідно плану, апофеозом мали стати захвати адміністративних установ у цих містах 6 квітня. В деяких містах все пройшло шкереберть, але в Донецьку, Луганську і Харкові їм це вдалось.
У Луганську учасники протесту захопили обласне управління СБУ, де їм в руки потрапив величезний арсенал зброї – як власне зі збройової кімнати СБУ, так і зібраного з усіх районних відділів МВС: близько тисячі автоматів Калашникова, два кулемети, гранати та пістолети Макарова. Під тиском «вулиці» були звільнені також затримані днем раніше в Луганську, Стаханові, Алчевську та Рубіжному диверсанти (в тому числі і один з ватажків бойовиків Олексій Карякін). Захоплену зброю пустили на озброєння загонів «народного ополчення», куди йшли всі, хто хотів «протистояти новій владі в Києві». Все це відбулося без єдиного пострілу з боку співробітників СБУ і МВС – навіть у повітря.
Так само без опору «силовиків» відбулося захоплення Донецької облдержадміністрації. Причому варто відзначити, що проросійські акції тут були найбільш масовими – в них взяли участь близько двох тисяч осіб.
У Харкові понад тисячу проросійських демонстрантів, включаючи добре організовані бойові групи, захопили будівлю облдержадміністрації, зім'явши після недовгого опору неозброєні кордони міліції і Нацгвардії. В ході сутичок один курсант академії НГУ був важко поранений вибуховим пакетом, який йому засунули просто під бронежилет. Групу беззбройних українських активістів побили і вигнали з будівлі ОДА. Наступного дня лідер протестуючих Антон Гур'янов (станом на 2015 рік був у Москві) заявив про створення "Харківської народної республіки".
Варто відзначити, що на відміну від Донецька, у Харкові в той день був і проукраїнський мітинг на захист цілісності України біля пам'ятника Шевченку. У центрі міста відбулося кілька сутичок.
В інших обласних центрах місцева влада і патріоти України зуміли не тільки зірвати спроби російських спецслужб захопити органи влади, а й не допустити зіткнень. Тут дії росіян повністю провалилися.
План росіян в Дніпропетровську був зламаний повністю. Мітинг під театром опери та балету, в якому брали участь 500-600 осіб, був досить агресивним і нетривалим. Зате основна група (приблизно 150-200 чоловік) пішли до будівлі облдержадміністрації. Їм назустріч вийшло близько 100 українських активістів "Правого сектора" і "Самооборони". Виникла вибухонебезпечна ситуація, і могли статися зіткнення: і тоді російська пропаганда могла отримати вигідну їм картинку зіткнень і хаосу. Прибулий до будівлі загін "Беркута" не став втручатися в те, що відбувається, а кілька міліціонерів навіть наділи георгіївські стрічки. Тільки завдяки участі керівництва області, зіткнень вдалося уникнути, обидві групи демонстрантів розійшлися, "Беркут" відправили на базу.
Також не вдалося реалізувати план в Запоріжжі. Мітинг проросійських сил (близько тисячі осіб) відбувся біля пам'ятника Леніну, а потім колона попрямувала на Алею Слави. На мітингу виявився ватажок якогось "Фронту Південного Сходу" Артем Тимченко (станом на серпень 2014 року перебував на підконтрольній бойовикам території, був живий у 2019 році), який оголосив антиукраїнські і проросійські гасла. На цьому і розійшлися.
6 квітня акція проросійських сил в Одесі була слабкою і символічною, ніяких захоплень не відбулося і не могло відбутися. Для "розгойдування" ситуації в цей день в місто прибув проросійський кандидат в президенти і народний депутат Олег Царьов, проте спровокувати заворушення противнику не вдалося. Царьов виступив в таборі проросійських сил на Куликовому полі, цим вся активність і обмежилася.
Також ніякого результату не приніс мітинг в Миколаєві. Кількасот учасників заявили про обрання "народного мера" Дмитра Ніконова, озвучили антидержавні і проросійські гасла, частина учасників мітингу попрямувала пікетувати СБУ, однак обійшлося без насильства і інцидентів.
Загалом 6 квітня 2014 року відбулися скоординовані і узгоджені з єдиного центру демонстрації в 7 обласних центрах південного сходу України, в 3 містах російським спецслужбам вдалося організувати захоплення адміністративних будівель і заявити про створення власних "органів влади". Ключову роль в силовому варіанті зіграли бойові групи і організатори – співробітники спецслужб РФ і громадяни РФ, частина з яких пізніше була захоплена українськими спецслужбами. Однак одиничні арешти не змогли зупинити масове закидання агентури, були потрібні куди більш широкі за масштабами затримання. Здача зброї і звільнення затриманих диверсантів мали вкрай важкі наслідки.
Саме 6 квітня в.о. президента Олександр Турчинов віддав розпорядження про створення штабів з проведення антитерористичних операцій і звільнення будівель в Харкові (відповідальний – міністр МВС Арсен Аваков), Донецьку (генпрокурор Віталій Ярема), Луганську (голова СБУ Валентин Наливайченко). У ці міста були спрямовані армійські підрозділи спецназу, а також спецпідрозділи СБУ, МВС і НГУ.
Таким чином, саме з 6 квітня 2014 року слід відраховувати початок окупації Донецької і Луганської областей. З цього дня кривавий маховик війни став розкручуватися, і скоро рахунок жертв пішов на десятки.
Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше
У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше
Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше
Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше
Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше
Discover the top military, political, and cultural events in Ukraine for 2024. Stay informed and… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.