Що відбувається

Дефіцит бензину: коли в Україні з’явиться паливо і що робити зараз?

Влада обіцяє усунути дефіцит до кінця тижня, але експерти прогнозують брак палива як мінімум на два місяці

У чому проблема?

На жодній із заправок Києва не можна купити бензин. І якщо проблему з дизелем і газом хоч якось вирішено, попри практично вдвічі підвищені ціни на паливо, то власникам бензинового транспорту, які не мають паливних карток та привілеїв у заправці (швидкі, поліція, армія), якийсь час доведеться економити паливо.

Насправді бензин відсутній не лише на Київщині: ця проблема торкнулася всієї України. Причин дефіциту бензину в країні, на думку директора консалтингової групи А-95 Сергія Куюна, три:

  • Перша — зупинка Кременчуцького НПЗ. На ресурсах цього заводу український ринок протримався березень та половину квітня 2022 року. У той же період ворог знищив понад 20 нафтобаз, розташованих на території нашої держави, 5 з них — на території Київської області. Простіше кажучи, бензин зараз просто ніде зберігати, і він повинен доставлятися не на сховища, а просто на заправки. Зіграло роль і закриття окремих станцій, що витратили усі запаси пального навіть за нормативної реалізації.
  • Друга — проблеми з логістикою в Європі для доставлення палива в Україну. Бракує цистерн, а для бензовозів існує безліч проблем різного характеру, зокрема й нестача самих бензовозів. До війни росія та Білорусь були найбільшими гравцями українського ринку нафтопродуктів. Зараз імпорт звідти зупинено і постачання йдуть із різних куточків світу: від Польщі, Литви, Угорщини та Румунії до Німеччини, США, Нідерландів та Бельгії.
  • Третє — збереження держрегулювання цін на бензин. У березні Верховна Рада скасувала акциз на пальне та знизила ставку ПДВ із 20% до 7%. Це дозволило знизити ціни на пальне на 12-13 грн/л. Однак водночас державне регулювання призвело до того, що середня оптова ціна виявилася вищою, ніж дозволено встановлювати АЗС. 

Крім цього, існує думка, що дефіцит бензину створюється штучно, проте цю версію Сергій Куюн спростовує:

«Тому навіть якщо уряд дозволить продавати зараз 100 грн/л, пальне не з'явиться. Хоча ні, може, і з'явиться, але не тому, що хтось виставить «прихоплене» пальне, а тому, що фіксований обсяг просто не купуватимуть», — пише Сергій на своїй сторінці у Facebook. 

Ціни на бензин можуть зрости. За яких умов бензин коштуватиме 52-55 грн/л?

Внесені трохи більше місяця тому норми щодо зниження ставки ПДВ на моторне паливо пропонують скасувати — про це йдеться у законопроєкті №7311 та 7311-2. Перший був відхилений парламентом, а ось останній поки що лише отриманий та зареєстрований у Раді. На думку законотворців, бюджет недоотримав 417 мільйонів гривень через тимчасово введену пільгу, і для запуску економіки ставку знову потрібно підняти до 20%. Разом з цим, звичайно, зросте і ціна на нього. 

За прогнозом Сергія Куюна, скасування пільгового оподаткування призведе до зростання цін на бензин і дизель як мінімум на 10-12 грн/л — до 45 грн/л та 48 грн/л за нинішньої ціни 34,10 грн/л та 38,7 грн/л відповідно. Водночас дефіцит палива визначає його реальну ціну на ринку в 40 грн/л і 45 грн/л, попри встановлення урядом граничних цін, і з огляду на це після скасування пільг паливо коштуватиме мінімум 52 грн/л та 55 грн/л.

Утім, 1 травня було зареєстровано доопрацьований №7311-д, який зберігав чинний режим ввезення нафтопродуктів та 7% ПДВ на них. Поки що це відтягує збільшення майже вдвічі вартості палива. 

«Стелі» цін для преміальних бензину та дизеля не існує 

У постанові Кабміну №488 від 29 квітня йдеться про те, що уряд не регулюватиме ціни на «преміальні» чи «брендові» бензин та дизель. Тепер мережі АЗС можуть самі встановлювати ціни на преміальне паливо, проте Кабмін висунув одну умову: у продажу мають бути й звичайні бензин та дизель, на які поширюється держрегулювання.

Цією ж постановою уряд також збільшив розмір торгової надбавки під час продажу дизпалива з 5 до 7 гривень за літр (на 40%), а під час продажу бензину — з 4,55 до 6,50 гривень за літр (на 42%).

Яке рішення?

Влада обіцяє усунути дефіцит до 6 травня

Перша віцепрем'єрка та міністерка економіки України Юлія Свириденко 29 квітня розмістила допис на Facebook, де протягом тижня пообіцяла ліквідувати дефіцит палива. За її словами, оператори мають законтрактовані обсяги на території Західної Європи. І зараз питання полягає в тому, щоби просто завезти паливо на територію України.

Щодо зростання цін, за словами Свириденко, воно точно буде. Віцепрем'єрка назвала його «незначним» і обґрунтувала тим, що доставлення бензину тепер обійдеться Україні дорожче: «Це пов'язано насамперед з більшою ціною логістики через складні маршрути та використання кількох видів транспорту», — пояснила вона. 

Експерти припускають, що дефіцит бензину може тривати кілька місяців

Таке припущення зробив гендиректор і засновник Prime Group Дмитро Льоушкін. На його думку, у кращому випадку на заправках можна буде купити 5 літрів бензину. Така ситуація може тривати два-три місяці, поки нафтотрейдери не виконають усі бюрократичні вимоги нових експортерів і не налагодять ритмічні постачання бензовозами.

До повномасштабної війни ми могли купувати в Ізюмі російське паливо, у Коростені — білоруське, в Одесі та Миколаєві — то грецьке, то італійське, у Львові — литовський Orlen. Через зменшення кількості «точок входу» бензину, доставити в Україну його тепер можна лише через західний кордон, а це означає, на думку Льоушкіна, що у центральних областях бензин коштуватиме приблизно на 2 гривні за літр дорожче. 

Економістка Маргарита Новікова вважає, що навіть за оптимістичного сценарію, коли бензин з'явиться у Києві найближчим часом, ціна на нього зросте як мінімум на третину від справжньої вартості: «Якщо брати оптимістичний прогноз, то навіть якщо найближчим часом бензин з'явиться, ціна буде вищою на 10-15 гривень за літр, і зростатиме вона поступово, і причина цього — довга логістика». 

Що робити, доки бензину немає?

Один із виходів — придбати талони на паливо безпосередньо на заправках. У касах вони не продаються: для цього потрібно дзвонити до офісів компаній. Однак за таких умов ціна буде вищою за ринкову: так заправки намагаються захистити себе. Річ у тім, що талони купуються за безготівковим розрахунком, на них держрегулювання не поширюється, оскільки купівля палива за талонами — це не роздрібний продаж палива, а продаж за договором. Можна зателефонувати до представництва, укласти договір між вашою юрособою та компанією на купівлю палива по 41-42 грн за літр, тобто за реальною ціною бензину. У будь-якому разі ціна на бензин за талонами буде вищою за встановлену на стелі заправки.

Талони також можна купити через посередників, але будьте обережні: ви можете потрапити на вудку шахраїв. 

Сергій Куюн поки що ставиться до ситуації з гумором та пропонує шукати у ній позитив. Він пропонує такі рішення:

  • Доведеться більше ходити і їздити на лісапеті. Це корисно для здоров'я!
  • Буде менше шкідливих вихлопів — ще плюс до здоров'я!
  • Зменшення споживання — удар по рашці. Саме так! Менше імпортуватимемо, не створюватимемо попит на нафту, що допоможе нашим європейським партнерам відмовитися від російської нафти та нафтопродуктів.
  • Менше купуємо пального — допомагаємо «критичним» споживачам, тим, кому справді потрібно їхати, а не з офісу та додому.
  • Сидимо вдома, а не їдемо містом, коли лунає тривога. Вчорашній приліт про це знову нагадує!

«Не даватиму прогнозів про швидке подолання проблеми, — пише він. — Над цим працює багато людей. Ця ситуація невигідна нікому». 

Свіжі дописи

  • Кейси

“Невизначеність лякає більше за мобілізацію”: як проєкт “Військо +1” допомагає цивільним знайти “свою” бригаду

Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Корисне

Як обрати світловідбивач для одягу чи сумки: поради, щоб убезпечити себе та дітей

“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Здоров’я

Як боротися з метеочутливістю і чи точно вам погано через погоду

Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Екорубрика

Як громади навіть під час війни можуть зменшувати відходи: інструкція

“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “‎Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше

Monday January 20th, 2025
  • Корисне

Що приготувати на шкільний ярмарок? Прості рецепти для добрих справ

Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше

Friday January 17th, 2025
  • Корисне

“Я не знаю, яку професію обрати”: на що звертати увагу при виборі спеціальності

Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше

Thursday January 16th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.