УрбанРубрика

День велосипедиста: куди поїхати на велосипеді і що потрібно знати, щоб відправитися в велотур

Які веломаршрути є в Україні, як підібрати потрібний і що взяти з собою

У квітні 2018 року Генеральною Асамблеєю ООН 3 червня було проголошене Всесвітнім днем велосипедиста. Як вид транспорту велосипед використовується вже близько 200 років, а зараз він став чи не найбільш модним видом транспорту: абсолютно екологічний, сприяє здоровому способу життя свого власника і не вимагає заправки, щоб пересуватися, за винятком сучасних моделей з електричним мотором. Всі ці фактори в сукупності з тогорічною забороною на роботу громадського транспорту ненадовго привели до дефіциту двоколісного транспорту минулого  року — повідомляє Financial Times

З відновленням роботи метро, автобусів і міських маршруток велосипедистів стало менше — в щільному міському графіку їздити часом небезпечно і некомфортно, адже інфраструктура багатьох українських міст ще не готова для нормального пересування великої кількості велосипедів. Однак багатьом цей вид транспорту полюбився, і сьогодні ми пропонуємо ознайомитися з маршрутами для велосипедистів по всій Україні, відправитися в подорож якими може кожен, отримавши здорове спортивне навантаження, приємну поїздку і насолодившись красивими літніми пейзажами. 

Де знайти велосипедний маршрут?

Припустимо, ви вирішили поїхати в сусіднє місто, розбивши поїздку на 2 дні. Але як дізнатися, який маршрут — безпечний? Де дороги прийнятні для їзди на велосипеді, і чи можна об'їхати трасу? 

Такі маршрути вже складені й знайти їх можна на спеціальних мапах. Таку пропонує сервіс AllTrails — коментарі до маршруту від користувачів є на сайті Velorout, а зберегти мапу можна в мобільному додатку сервісу. 

Мапа показує 127 маршрутів по різних областях України, а вибрати відповідний можна завдяки фільтрам — за довжиною — від декількох десятків кілометрів до кількох сотень, тривалістю — від кількох годин до кількох днів і наближеністю до якого-небудь міста. А якщо вам подобається займатися плануванням, ви можете скористатися іншою мапою, де відзначені визначні пам'ятки, маршрут до яких доведеться вибрати самостійно. 

Так, любителям красивих пейзажів однозначно сподобається маршрут з Сухолуччя по Дніпровсько-Тетерівському заповіднику. Велотраса пролягає через ґрунтові стежки, які йдуть уздовж схилів Київського моря, проходить повз резиденцію Януковича, на територію якої можна заїхати за окрему плату, і села Пилява, де є менш відомий музей Великої вітчизняної війни, який велосипедисти, що вже спробували маршрут, радять відвідати. До речі, уздовж всього маршруту розставлені годівниці для тварин, тому, якщо пощастить, ви можете зустріти зграю диких птахів або лисицю. 

Ще один цікавий маршрут по «Змієвим валам», історичній частині Київщини та Переяславщини. Досить протяжний, на 124 кілометри маршрут приблизно на 70% складається з ґрунтових доріг і на 30% — з асфальтованих. Шлях займе 2 дні, але автор маршруту пропонує ще одну варіацію — закінчити його в Гребінці, і повернутися до Києва останньою електричкою. Якщо уважно дивитися по сторонах після з'їзду з траси, тут і там можна побачити протяжні височини — ті самі Змієві вали, які з II століття до нашої ери по VII століття нашої ери виконували роль оборонних укріплень Києва. А ще — проїхати по Ташанському парку площею 144 гектари — пам'ятнику садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, який заклали ще в 1775 році, Добраничівській стоянці — археологічному пам'ятнику, відомому як стоянка первісних людей епохи палеоліту, близько 10 тисяч років до нашої ери. Також на дорозі зустрічається безліч озер і мальовничих річок, але будьте обережні: автор напрямку попереджає, що якість ґрунтових доріг залежить від погоди, адже в посуху вони можуть бути дуже запорошеними, а після тривалих дощів — розмитими, тому готуватися до будь-якої велоподорожі потрібно, роблячи знижку на погоду. 

Любителям «Зони» підійде невеликий маршрут, розрахований на 1 день тривалістю 75 кілометрів. Шлях складено кільцем, тому в кінці можна без труднощів повернутися в точку відправлення. Маршрут безпечний — рівні радіації в межах нижче норми, проте все ж він проходить по зоні відчуження, тому тут і там вам будуть зустрічатися давно покинуті людьми локації. Весь шлях можна подолати за 1 день, він проходить по рівнині, а дорога буде складатися з ґрунту, асфальту і піску в співвідношенні 60/30/10. 

Як підготуватися до велосипедної подорожі?

Вирушаючи в поїздку, важливо не тільки пам'ятати про правила безпеки, а й оснаститися корисними мобільними додатками. Наприклад, програма Bicycle Light допоможе, якщо в темний час доби ви виявите, що світлова сигналізація і відбивачі на вашому велосипеді несправні (або відсутні). Додаток імітує передній або задній сигнальний вогонь вашого велосипеда. Щоб його використовувати, потрібно буде надійно прикріпити смартфон на велосипеді.

Зламаний велосипед, особливо далеко від дому — неприємна історія. У найгіршому випадку доведеться йти до найближчого пункту на своїх двох, катячи велосипед поруч. Щоб цього уникнути, заздалегідь на телефон можна завантажити Bike doctor — кишеньковий сервіс-центр для велосипедистів. У додатку доступно пояснюється, як відремонтувати велосипед. Програма складена експертом будови велосипедів, але зверніть увагу, що вся інформація — англійською, так що в разі аварії доведеться підтягти свої знання мови. 

Не забудьте і про старі добрі мапи — GPS навігатори в подорожі ніколи не зайві. До речі, не зайвою буде і мапа, завантажена на телефон, для користування якою не потрібен буде інтернет. GPS працює і без підключення до мережі, але що з того, якщо ви будете бачити свою точку, але не будете бачити нічого навколо неї — тільки білий екран, тому що сама мапа не може довантажитися? Позбавте себе від зайвого стресу заздалегідь. Мапи можуть допомогти як в тривіальних завданнях — наприклад, щоб знайти сервіс-центр для лагодження залізного коня, так і в більш екстремальних ситуаціях — скажімо, коли ви заїхали в ліс і загубили стежку. 

Всі ці додатки краще завантажити заздалегідь. Збираючи з собою рюкзак, не забудьте захопити більше води й обов'язково — засоби швидкої допомоги: перекис водню, бинт, пластирі. Ситуації в дорозі можуть статися різні, і краще бути до них підготовленим. 

Останнє, що вам потрібно зробити перед поїздкою — перевірити погоду. Найбільш точні прогнози будуть максимально близько до поїздки, і якщо синоптики обіцяють дощ, грози, занадто сильний вітер — подорож краще відкласти.

Техніка безпеки

Найважливіший пункт будь-якої подорожі — пам'ятати про те, що ви відповідальні за своє життя і здоров'я. Тому, пам'ятайте:

  • Виїжджаючи на велосипеді, ви повинні оснастити його відбивачами, сигнальною фарою спереду і ззаду. Обов'язково надіньте велосипедний шолом. 
  • Підбираючи одяг для поїздки, краще обрати закритий: це не дасть вам обгоріти на сонці, а в разі падіння, захистить від травм. Найкраще, якщо одяг буде світлого кольору, щоб вас було краще видно в нічний час, заздалегідь придбайте світловідбивачі — такі продаються в велосипедних магазинах і супермаркетах. Клейкі стрічки зі сітловідбивальною поверхнею без труднощів кріпляться і знімаються з одягу, зроблять вас помітними для водіїв і убезпечать вас. 
  • Пам'ятайте, що ви — учасник дорожнього руху і повинні дотримуватися певних правил: не забувайте вказувати іншим водіям, куди ви повертаєте. Якщо ви рухаєтеся по проїжджій частині, стежте за тим, щоб не виїжджати на проїжджу частину далі, ніж на 1 метр від тротуару або краю, а пішохідні переходи потрібно переходити, катячи велосипед поруч з собою. 

Свіжі дописи

  • Здоров’я

“Відчувається, ніби ти перед телевізором із десятком сюжетів, і при цьому потрібно щось робити”: що таке РДУГ і чому це не про виховання?

“Рубрика” поспілкувалась з експерткою Центру когнітивно-поведінкової терапії Олександрою Омельченко про прояви РДУГ — розладу дефіциту… Читати більше

Thursday May 2nd, 2024
  • Корисності

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у квітні

Рішення інклюзії, підтримки, захисту довкілля та взаємодопомоги: “Рубрика” зібрала десять кейсів, які українці втілювали цього… Читати більше

Wednesday May 1st, 2024
  • Корисності

Рецепти пасок з різних регіонів: смачні святкові рішення

“Рубрика” зробила добірку давніх рецептів пасок, якими поділилися жительки різних регіонів України. Читати більше

Wednesday May 1st, 2024
  • Кейси

“Створюємо спільноту, де місце є кожному”: як на Одещині працює театр “Толерантність”

Тут молоді з ментальною інвалідністю допомагають самореалізуватися, відкрити нові таланти та знайти свою спільноту. “Рубрика”… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Що відбувається

Обмеження консульських послуг для чоловіків призовного віку: пояснюємо, що з цим не так

Українським чоловікам призовного віку, які перебувають за кордоном, обмежили доступ до послуг українського консульства. Такі… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • УрбанРубрика

“Ми не просто місце трагедії, ми хочемо бути місцем українського успіху”: головні рішення з ідеатону Unlock Bucha

У Бучі 18-20 квітня 2024 року провели ідеатон Unlock Bucha. Він об’єднав між собою представників… Читати більше

Friday April 26th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.