І які ще є варіанти покращення ситуації з кадрами в Україні
В Україні існує проблема кадрового голоду. Про це минулого року заявляв Президент Володимир Зеленський, посилаючись на те, що він не може знайти міністра культури, освіти, енергетики. Проте нестача професіоналів — проблема не лише в уряді. Вона має всеукраїнський масштаб та спричинена багатьма чинниками.
Майже за рік після ремарки Зеленського стало відомо про те, що в Маріуполі з'явиться гірничо-металургійний університет "Метінвест Політехніка", заснований компанією "Метінвест", зо належить олігарху Рінату Ахметову. Університет являтиме собою науково-освітній комплекс, який надаватиме середню освіту з технічним ухилом. Планується, що вступити в заклад можна буде після 10 класу середньої школи та отримати молодшого бакалавра, вищу освіту (бакалавр і магістр), другу вищу освіту і підвищення кваліфікації. Це, зокрема, будуть фахівці з матеріалознавства, металургії, комп'ютерних наук, автоматизації виробничих процесів, економіці, екології, хімічних технологій та інженерії, архітектурі і цивільної інженерії, охорони праці та гірничого справі — перші студенти зможуть вступити до навчального закладу вже у 2022 році.
Нова будівля планується за проектом ахрітектурного бюро Хірокі Мацууро, що працює над проектами по всьому світу, і буде мати не тільки футуристичний вигляд зовні, а й таке ж футуристичне наповнення всередині: нові підходи до освіти, навчання та внутрішньо університетських процесів.
Валерій Пекар, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи, підприємець, громадський діяч та письменник, в своїй колонці написав, що такий техунівер — це гарне рішення, яке покликане вирішити проблему із кадровим голодом в Україні, адже українська система освіти вже не спроможна розвивати вищу освіту на достатньому рівні, і відкриття університетів олігархами — це наслідок.
Ми вирішили копнути глибше та розібратись, чому така проблема існує в Україні та як вирішити її на глобальному рівні, і звернулись із цим питанням до пана Пекаря.
За словами Валерія Пекаря проблема нестачі кадрів в Україні розкладається на чотири складові, перша з них — демографічна проблема, спричинена низькою народжуваністю та короткою тривалістю життя: "Усе ХХ сторіччя український народ отримував суспільні травми. Ми дійшли до того, що народжуваність зараз найнижча в Європі, — пояснює викладач. — До того ж, останні 50 років в Європі тривалість життя збільшувалась, а в Україні залишається стабільною. Це означає, що в нас дуже мало молоді приходить на робочі місця, порівняно з тим, як це в інших країнах Європи".
Другою складовою проблеми нестачі кадрів Валерій Пекар назвав проблему освіти: "У нас величезна кількість університетів. Половина з них випускає людей, які не здатні ні до якої роботи. Фактично, вони торгують дипломами, і як роботодавець з великим стажем можу сказати, що людина з таких вишів приходить непідготовленою, її треба навчати вже на робочому місці. В кращому випадку вона знає якісь теоретичні речі, але не має навичок ані колективної роботи, ані роботи над проектами, ані комунікації. Це базові речі, які необхідні для будь-якої інтелектуальної роботи".
Третя — еміграція, пов'язана із низьким рівнем економічної свободи нашої держави. Підприємець пояснив, що від рівня економічної свободи залежить кількість інвестицій, від інвестицій — продуктивність праці, а вже від неї — рівень заробітних плат. Україна займає останнє місце в Європі за рівнем економічної свободи, 127 місце в світовому рейтингу: "Скажімо так: щоб наздогнати Гондурас, нам треба дуже і дуже сильно постаратися. Через це люди, які мають талант, шукають себе деінде. Еміграція є трудова — коли люди працюють руками, інтелектуальна — коли люди мігрують через те, що не можуть себе тут проявити, і підприємницька — коли бізнес переноситься в іншу країну через те, що в Україні його вести важко і небезпечно", — говорить Пекар.
Нарешті, четверта складова проблеми нестачі кадрів — це перенавчання. Викладач пояснює це так: "Я би назвав це подвійним безробіттям: з одного боку величезна кількість безробітних, з іншого — багато незайнятих вакансій. просто ті безробітні не підходять на ті робочі місця через те, що немає нормальної системи перепідготовки кадрів, а також через те, що ці люди не мають хисту до опанування нових професій, їхнє мислення недостатньо розвинене. Тому навіть якщо б була дуже хороша система перепідготовки кадрів, вони б не змогли нею скористатись".
Всі ці складові — демографічна проблема, застаріла система освіти та робота університетів на продаж дипломів, масова еміграція та подвійне безробіття, у комплексі утворюють ситуацію, у якій роботодавці не можуть знайти спеціалістів, а наймані працівники, що шукають вільну вакансію, не мають необхідних професійних навичок.
Ми розглянемо вирішення проблеми нестачі кадрів з боку вирішення проблеми освіти в Україні. Раніше освіта, особливо технічна, дуже поціновувалася за кордоном. Зараз, на думку Валерія Пекаря, в Україні є приблизно з десяток університетів, які здатні випускати людей для сучасної української економіки. Це Український католицький університет і Києво-Могилянська академія, а також найкращі старі університети — наприклад, КНУ імені Тараса Шевченка, Харківський університет імені Каразіна, Львівський університет, Київська та Львівська політехніка, Чернівецький університет тощо. За якістю надаваної освіти слідкує Національна агенція з питань забезпечення якості вищої освіти. Інституція проводить перевірку якості навчальних університетських програм і, по суті, відділяє справжніх від несправжніх, якісних від неякісних і продавців дипломів від надавачів реальної освіти.
"Це дуже велика робота і без неї шансів у нас немає. Вона фактично створює шанси на те, що в Україні буде якісна вища освіта", — ділиться викладач.
Проте у світовий рейтинг увійшло лише 4 українські вищі навчальні заклади. Глобальне аналітичне агентство в галузі вищої освіти та укладач найпопулярнішого рейтингу кращих університетів світу QS Quacquarelli Symonds оприлюднило рейтинги за спеціальностями кращих університетів світу 2021 року – QS World University Rankings by Subject 2021, у який увійшли 1452 виші світу, зокрема чотири вищі з України — КНУ Тараса Шевченка, Харківський університет Каразіна, Львівська політехніка та Київський політехнічний інститут.
"Найкраще, що можуть зробити слабкі й неспроможні університети для того, щоб покращити ситуацію з "робочими руками" — це померти. Ліквідуватися і перестати на себе приймати грошові потоки від держави й абітурієнтів для того, щоб ці гроші були направлені на створення нових, сучасних університетів. Я вірю в нові українські університети, й Український католицький університет та Києво-Могилянська академія, хоча вони й дуже різні, підтверджують, що є новостворені університети, які на голову вище, ніж будь-які, навіть найкращі, старі пострадянські університети. Тому мені здається, що і Харків, і Дніпро, й Одеса потребують нових університетів. Я думаю, що й міжнародні університети можна створити в Україні. Наприклад, велика українська протестантська громада могла би долучитися до створення Протестантського університету за допомогою діаспори, як це зробила греко-католицька громада", — вважає Валерій Пекар.
Створити хороший університет на базі старого, на думку Пекаря, цілком можливо, але за умови, якщо університет буде мати автономію і команду, яка "поразгоняє носіїв старого мислення".
"Для того, щоб переродитися, старі університети повинні пройти через певну смерть", — каже він.
Нарешті, третє рішення, про яке згадав Валерій Пекар — це поява корпоративних університетів, коли великі корпорації вкладаються у приватні університети для того, щоб створювати для себе робочі руки. Таким закладом буде, до речі, і "Метінвест Політехніка".
У світі практика корпоративних університетів уже доволі поширена: багато компаній створюють заклади освіти, аби готувати там фахівців для себе — це явище є трендовий ще з середини 90-х років. Так, корпоративні університети мають такі компанії як Walt Disney, Boeing, Motorola, Apple. Вже зараз існують внутрішньокорпоративні навчальні програми і заклади серед інших країн і в Україні:
"Той самий ДТЕК — там внутрішньокорпоративна система навчання включає в себе величезну кількість людей, які підвищують свою кваліфікацію і навчаються вже на робочих місцях", — згадує Пекар про Academy DTEK, яка у 2019 році стала переможцем конкурсу найкращих корпоративних академій світу — "Global CCU Awards 2019". Academy DTEK пропонує різні формати навчання, регулярно проводить міжнародні конференції з корпоративного навчання, майстер-класи, круглі столи і зарубіжні тури з обміну досвідом в галузі енергетики, видобутку, енергозбереження і HR.
Ввеличезний досвід накопичено й у сфері інформаційних технологій. Кожна велика українська IT-корпорація має всередині себе навчальну програму, і, на думку Валерія Пекара, рано чи пізно, якщо українська ІТ галузь захоче зростати далі тими ж темпами, якими вона зростала дотепер, їй доведеться інвестувати в приватний університет нового типу, тому що фізично не буде тих людей, які необхідні для того, щоб зростати.
Оскільки проблема дуже багатогранна, вона не має одного правильного рішення. Навпаки, є купа різноманітних рішень, які разом створять підґрунтя для розвитку. Валерій Пекар пояснює: сучасний університет за світовими стандартами — це університет, який поєднує в собі дослідження і навчання. Якщо ви навчаєтесь в американському, британському чи японському університеті, вам викладають ті професори, які безпосередньо проводять дослідження. Не переказують чужі підручники, а є науковцями і освітянами одночасно. У нас це все розділено, і мало хто з освітян займається наукою. Тож, по-перше, потрібно поєднати дослідження і освіту, отримання нових знань і їх передачу. Друге, що важливо — це викладачі. Якщо раніше він викладав історію КПСС, а тепер викладає менеджмент, то це буде такий менеджмент, як тоді була історія КПСС. Третє — налагодити контакти з практикою, з роботодавцями.
Одним з прикладів університетів сучасної формації став проект архітектора Олега Дроздова в Харкові — Харківська Школа Архітектури, ХША. У 2021 році відкрилась вступна кампанія на бакалаврат та магістратуру, а також для післядипломної освіти, студенти з усієї України, а згодом, за словами пана Дроздова, будуть також приїжджати з Грузії, Азербайджану, Казахстану, Узбекістану та Арменії. ХША — це сучасний простір із майстернями та викладачами-практиками із України та Європи, що викладають посеместрово.
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.