Що відбувається

Чому Україну чекає зростання цін на електроенергію

Як для українців можуть обернутися наміри Уряду перейти на зелену енергетику

В Україні з кожним роком зростає кількість зелених електростанцій. Це пов'язано з тим, що електрику, отриману з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) вигідно виробляти, — держава викуповує її за цінами, що перевищують вартість більш дешевої електроенергії, виробленої на АЕС. Але тепер Україна потрапила в ситуацію, коли коштів на покупку зеленої електроенергії катастрофічно не вистачає, а Уряд приймає дуже дивне рішення — замість того, щоб знизити ціну для ВДЕ, ростуть ціни на електрику для населення та скасовуються субсидії. Чому так відбувається — розбирається "Рубрика".

Як працює механізм закупівлі зеленої електроенергії?

Частка електроенергії з ВДЕ в структурі української генерації відносно невелика — трохи менше 2%, проте ціна її значно перевищує ціну на електрику, що виробляється АЕС. В середньому 1 кВт з ВДЕ купується за 10-16 євроцентів або близько 5 грн. На сьогоднішній день це один з найвищих тарифів в Європі. Відповідно до Закону про ринок електричної енергії, оператор зобов'язаний компенсувати "зеленій" генерації вартість всієї електроенергії, яка не була закуплена через обмеження, але на оператора всіх діючих АЕС України ця норма не поширюється.

Зелена енергетика повинна була окупатися за рахунок електроенергії, що выробляэться на АЕС, а також за рахунок закладених в бюджеті коштів. Але схема провалилася: обсяги споживання електрики впали на 11% за останній місяць. В кінцевому підсумку це може призвести до того, що в окремі дні електрику, яку будуть споживати в Україні, будуть виробляти тільки зелені електростанції, але бюджетних коштів на оплату цієї електроенергії не вистачить.

Чому Україна не може знизити ціни на зелену електроенергію?

За інформацією НКРЕКП, регулятор розглядає можливість введення тимчасової заборони на будівництво нових електростанцій ВДЕ, зниження "зеленого" тарифу для всіх об'єктів відновлюваної енергетики в Україні до 8-9 євроцентів, введення 100% відповідальності за обмеження без компенсацій 20% їх виробництва. Це було б цілком логічним рішенням, якби Україна була в більшій мірі незалежною та в меншій мірі корумпованою державою. Ціни на зелену енергію не знизиться, і на це є 2 причини.

В Україні було проінвестовано велику кількість коштів, і тепер, незважаючи на те, що міжнародних договорів, що зобов'язують підтримувати ціну на зелену енергію, ми не підписували, інвестори не дадуть знизити її вартість. Одразу кілька іноземних посольств в Україні — Німеччини, Франції, Великобританії, Швеції, Бельгії, Канади, Норвегії, Південної Кореї в зверненні до уряду відзначили, що розчаровані можливої ​​"ретроспективою" України по зеленим тарифами.

Ще одна причина — 10 найбільших виробників електроенергії за "зеленим" тарифом очолює ДТЕК ВДЕ, що належить олігарху Ринату Ахметову.

Тому результат був цілком очікуваним: посадові особи Мінекоенерго затвердили оновлений прогнозний баланс електроенергії об'єднаної енергетичної системи України на 2020 рік. Ним передбачено виведення підприємства державного сектора економіки атомної галузі в резерв і роботу на зниженій потужності енергоблоків.

Однак навіть після припинення роботи АЕС засобів на підтримку тарифів зеленої генерації недостатньо — знову заговорили про підвищення ціни на електроенергію для населення. Це питання піднімалося і раніше, і швидше за все, карантинна криза тільки підкріпила ці наміри, а не стала першопричиною. Питання про підвищення цін на електроенергію для побутових споживачів до рівня промислових піднімався Міністром Олексієм Оржелем ще в листопаді минулого року.

Чи будуть зростати ціни на електрику?

Не зважаючи на те, що НКРЕКП спростувала підвищення цін для населення, у звіті, який Комісія оприлюднила 5 травня, зазначене зростання тарифів оператора на 126%. У в цьому випадку ціни на електроенергію, звичайно, виростуть, а борги по зеленій енергетиці складуть 21 млрд гривень. Цей сценарій НКРЕКП представила як такий, який розгорнеться, якщо "нічого не робити".

Втім, 21 мільярд боргу — доволі оптимістичний прогноз. Вже 10 травня член НКРЕКУ Дмитро Коваленко повідомив, що борг за нинішніх тарифів на електрику для населення буде на 10 мільярдів гривень більше, що, звичайно, є передумовою для підвищення тарифів.

У цьому ж звіті представлено 2 сценарії для виходу з поточного положення. Перший з них передбачає зниження цін на електроенергію ВДЕ, і, як ми тепер знаємо, малоймовірний. Другий сценарій передбачає:

  • тимчасову заборону будівництва нових потужностей відновлюваної енергетики;
  • зниження зеленого тарифу на 30% для сонячних електростанцій і на 15% для вітрових електростанцій;
  • скасування пільгового споживання для населення з 1 липня 2020 року;
  • забезпечення механізму компенсації та обмеження випуску ВПЕ по команді диспетчера;

Якщо буде обраний цей сценарій, середній тариф для населення вже в цьому році зросте до 1,4 гривень за кіловат (зараз середній — 1,07 гривень), але для промисловості знизиться. Крім того, незалежно від обраного сценарію, НКРЕКУ протягом найближчих 2-5 років збирається скасувати субсидування, замінивши її на адресну допомогу "найуразливішим верствам населення". Вони не врахували одного — цей шар складає більшість українців.

Як платити менше за електрику?

Зараз по плаваючим тарифами можуть платити власники двох і трифазних лічильників.

  • За двозонним — 0,5 тарифу в нічний час (з 23:00 до 7:00), тобто 0,45 гривень перші 100 кВт і 84 копійки понад 100 кВт.
  • За трьохзонним — 0,4 тарифу в нічний час (0,34 гривні), але 1,5 тарифу (2,54 гривні) вранці і ввечері (з 8: 00-11: 00 та 20:00 — 22:00).

Але, по-перше, таких лічильників в Україні не так багато, а зі скасуванням пільгового споживання до 100 кВт вигода стане менш очевидною, оскільки все споживання почнуть вважати за загальним тарифом — 1,68 гривні за кВт.

Тому все, що може зробити середньостатистичний житель України — намагатися якомога більше заощадити. Тому до підвищення тарифів потрібно готуватися заздалегідь, поступово замінюючи лампочки, обігрівальні прилади на більш економічні. Якщо ви збираєтеся купувати велику побутову техніку, звертайте увагу на моделі класу А / А + / А ++ і вище. Такі заходи допомагають скоротити витрату електрики на 50-80%.

Свіжі дописи

  • Що відбувається

Обмеження консульських послуг для чоловіків призовного віку: пояснюємо, що з цим не так

Українським чоловікам призовного віку, які перебувають за кордоном, обмежили доступ до послуг українського консульства. Такі… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • УрбанРубрика

“Ми не просто місце трагедії, ми хочемо бути місцем українського успіху”: головні рішення з ідеатону Unlock Bucha

У Бучі 18-20 квітня 2024 року провели ідеатон Unlock Bucha. Він об’єднав між собою представників… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • Інвестиційні рішення

Інвестиції у мистецтво: як це працює в Україні й скільки коштів треба для старту

“Рубрика” пояснює, яким може бути інвестування у мистецтво, на яких українських митців слід звернути увагу… Читати більше

Thursday April 25th, 2024
  • Кейси

У Пущі Водиці хочуть відбудувати теплицю для дітей: навіщо це рішення та як допомогти?

“Рубрика” розповідає про маленький, але важливий кейс відбудови, якому ще належить відбутися. Долучитися до допомоги… Читати більше

Thursday April 25th, 2024
  • Здоров’я

Що дають тейпи і як не змарнувати час та кошти на недієве лікування? Відповідають лікарі

Тейпи продовжують набирати популярність. Проте чи така вона заслужена? “Рубрика” вирішила розібратися, що таке тейпи… Читати більше

Wednesday April 24th, 2024
  • Корисності

Exploring Ukraine’s cinema world: Top 10 Ukrainian films you need to watch

Defiant Ukrainian filmmakers have continued creating their art despite all obstacles — facing persecution and… Читати більше

Wednesday April 24th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.