Переїзд на нове місце, ба більше в іншу країну — це стрес, навіть якщо зміни були жаданими. Якщо ж це вимушений переїзд, порятунок від жорстокого ворога, то стрес помножується. З якими психоемоційними викликами зараз стикаються переселенці? Як допомогти подолати їх собі й дитині? Розповідають досвідчені психологи.
Мільйони українців сьогодні або втратили рідний дім фізично, або не можуть повернутися туди через постійні ворожі обстріли та зруйновану інфраструктуру. У Європі станом на 20 грудня зареєстровано понад 7,8 мільйона біженців з України. Ще понад 6,5 мільйона громадян стали внутрішньо переміщеними особами, причому більш ніж половина з них (53%) перебувають у цьому статусі вже понад пів року.
Туга за домом, тривога за рідних, необхідність швидко адаптуватися до нових умов, часто — до іншої мови та соціокультурного середовища — все це призводить до надмірного навантаження на психіку. До складнощів вимушеної міграції нерідко додається "підвішений" стан. Це стан невизначеності, який дуже виснажує: чи надовго ми тут? Чи варто пускати коріння на чужій землі, якщо є надія, що війна от-от закінчиться, і ми повернемося додому?
Супервізорка Центру психосоціальної реабілітації НаУКМА і психологиня, з якою співпрацює фонд "Голоси дітей" Людмила Романенко каже:
"За моїми спостереженнями, найбільшого стресу зараз зазнають дві категорії переселенців. Перша – тінейджери. Просто тому, що на додачу до всіх викликів вимушеної міграції додаються складнощі підліткового періоду. До того ж у підлітковому віці на перший план виходить соціалізація, спілкування з однолітками. Якщо ж дитина не знає мови країни, куди вона переїхала, це стає додатковим стресовим фактором.
Друга категорія — це люди, які евакуювалися з гарячих точок і бачили обстріли, руйнування, чи навіть смерті, які були під окупацією чи тижнями ховалися у холодних підвалах. У них адаптація на новому місці ускладнюється попереднім травматичним досвідом, часто не прожитим до кінця".
Арттерапевтка, засновниця та директорка центру арттерапії Emerald Sketch, президентка Нью-Йоркської асоціації з арттерапії Ніколь Портер Віллкокс доповнює:
"До вимушених переселенців відчуття миру й спокою не приходить одразу, щойно вони опиняються у безпеці. У багатьох з них «війна всередині» все ще триває і може тривати довгий час. Порушення відчуття внутрішньої безпеки проявляється по-різному.
Серед дітей дуже часто спостерігається регресивна поведінка, своєрідний «відкат» до попередніх стадій розвитку, коли на деякий час втрачаються здобуті навички та уміння. Наприклад, навіть старші діти можуть хотіти посидіти у мами на ручках як маленькі, хтось стає неохайним, чи «забуває», як правильно читати й писати. Ті або інші симптоми регресії можуть бути й у підлітків чи навіть у дорослих. Важливо розуміти самим і доносити до дитини: все це — нормальні реакції на руйнівний досвід".
За прогнозами МОЗ, психологічні наслідки війни (зокрема ПТСР) українці відчуватимуть ще сім-десять років. Але це не вирок — з будь-яким станом можна працювати. Вже зараз розгортається чимало програм і благодійних ініціатив, покликаних допомогти прожити травму війни, а відтак зцілитися.
Наприклад, благодійний фонд "Голоси дітей" надає психосоціальну підтримку (арттерапія, казкотерапія, КПТ-програма "Діти і війна", корекційно-розвиткова програма "Безпечний простір"). Також у кількох областях України працюють мобільні бригади психологічної допомоги.
Опрацювання пережитого з психологами допомагає дітям війни та їхнім батькам повернути контроль над реакціями. Внутрішні переселенці можуть отримати підтримку особисто в одній із шести локацій фонду (Київ, Львів, Чернівці, Івано-Франківськ, Трускавець і Берегове). Також працює онлайн-лінія психологічної допомоги, звернутися по яку можна з будь-якої точки світу. Психологи, які співпрацюють із фондом, діляться техніками, які допоможуть внутрішнім переселенцям знизити рівень тривоги й почуватися у новому місті більш затишно й комфортно.
Психологиня Людмила Романенко протягом восьми років жила й працювала з переселенцями у прифронтовому місті на Луганщині. Після повномасштабного вторгнення вони разом із сином виїхали й зараз живуть неподалік столиці. Тому про виклики вимушеної евакуації Романенко говорить не лише з експертної точки зору, а й спираючись на власний досвід.
"Я нерідко чую від тих, хто поїхав за кордон, про відчуття стіни між ними та громадою, яка приймає, – каже психологиня. – Біженці розповідають: «Нас щиро намагаються підтримати. Але, здається, європейці не здатні зрозуміти сповна, що ми відчуваємо. Від цього почуття самотності й відірваності від коріння лише зростає». Дійсно, ті, кого війна не торкнулася безпосередньо, не можуть повною мірою відчути те, що відчуваєте ви — просто через те, що не мають відповідного досвіду.
У такому випадку краще стати амбасадорами мирної незалежної України. Розказуйте іноземній громаді про Україну, дозвольте їм побачити її вашими очима, закохайте в неї! Ви можете згуртуватися з іншими переселенцями й влаштовувати культурні заходи на підтримку України: ярмарки, фудмаркети тощо", — говорить Людмила Романенко.
Психологиня радить долучати до ініціатив дітей. По-перше, так їм буде набагато легше знайти нових друзів. По-друге, стан активної діяльності у хорошому сенсі заразливий. Коли син або дочка бачитимуть ваше натхнення, їм самим буде легше перемкнутися з тривожних думок на активні дії.
"Дуже важливо віднайти в нових умовах власні сенси. Ніхто не знає, як надовго ви в евакуації. Та у будь-якому разі я раджу бодай частково інтегруватися у життя спільноти тією мірою. Намагайтеся зробити своє житло, хай і тимчасове, домом. Навіть якщо ви проживете тут всього кілька місяців, ви проживете їх настільки затишно, наскільки це можливо. Зробіть разом з дитиною глиняні фігурки або сплетіть мандалу, розвісьте на стінах малюнки. Готуйте улюблені домашні страви. Ці дрібниці наповнюють внутрішньою силою, а відтак створюють ресурс для адаптації".
Психологиня пояснює — молодшим дітям легше адаптуватися до нового середовища, ніж підліткам. Вони швидше налагоджують контакт з однолітками і швидко вивчають мову.
"Тінейджерам може бути важко так само як і дорослим, а може бути й важче. Одна з ключових ознак підліткового віку — дуальність: підлітки хочуть бути незалежними. Водночас для психоемоційного здоров'я їм все ще потрібні батьківські кордони. Я завжди пропоную таку аналогію. Діти — це ріка. А батьки — береги. Береги не перешкоджають потоку ріки, але коли вони розмиті, то ріка перетворюється на болото", — каже Людмила Романенко.
Психологиня дає поради, як допомогти дитині почуватися в евакуації більш комфортно:
Важливо: "ставитися простіше" не означає потурати й закривати очі на проблему. Це радше про прийняття й визнання власної недосконалості та добре ставлення до себе й дитини попри ці особливості.
У дітей інше сприйняття відстані й часу. Деякі, особливо підлітки, можуть дуже сумувати за татом та рідними, які лишилися в Україні. Інші ж можуть поводитися так, ніби їм байдуже, навіть відмовлятися говорити з родичами телефоном. Тож як розвивати стосунки з рідними на відстані? Людмила Романенко радить:
"Завжди намагайтеся зрозуміти, що стоїть за небажаною поведінкою дитини. Наприклад, удавана байдужість і відмова спілкуватися з татом через відеозв'язок може бути захисною реакцією. Тобто дитині настільки важко, що її психіка рятується, уникаючи будь-якого контакту з «тригером» (у цьому випадку – з рідними з України). У будь-якому разі не варто примушувати дитину спілкуватися з родичами. Проте ви можете створити сприятливу атмосферу для такого спілкування.
Наприклад, я знаю бабусю, вчительку математики, яка дистанційно робить з онуками уроки. Для дитини важливою є спільна діяльність. Тато може онлайн грати з сином або дочкою у шахи, читати їм вголос книжки, вони можуть разом дивитися мультики. Якщо ж дитина не хоче й цього, не тисніть. Ви можете просто спілкуватися з чоловіком та іншими родичами по гучному зв'язку в присутності дитини. Навіть якщо дитина не бере участі у спілкуванні, вона перебуває у колі рідних людей, чує їхні голоси, і це підтримує стосунки між ними.
Знаю родину, у якій онук вперше побачив дідуся у свої 3 роки, але буквально з перших хвилин малюк проявляв любов і приязність до нього, бо до того постійно чув, як дідові розповідали про нього по гучному зв'язку.
У стосунках на відстані важливі не лише моменти безпосереднього спілкування, а й думки про людину протягом дня. Ви з дитиною можете писати родичам в Україну листи, робити скриню вражень, поробки, якими дитина потім поділиться з родиною. Або створювати одне для одного фоторепортажі дня/тижня у гугл-фото".
Психологічні вправи на кожен день
Ніколь Портер Віллкокс наводить прості поради на кожен день, які допоможуть дитині й батькам розвантажити розум і психіку, додадуть легкості й теплоти у стосунки.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.