Сьогодні в Україні немає дитини, яка тією чи іншою мірою не зазнала би впливу війни. Пережитий стрес — якщо з ним не працювати — може спричинити проблеми з фізичним і ментальним здоровʼям. Водночас діти мають високий потенціал до відновлення. Як активувати цей потенціал, розповідають експерти.
Мабуть, усі українські батьки сьогодні замислюються, як усе те, що бачить, чує, переживає протягом цієї війни їхня дитина, відіб'ється на її подальшому житті. З одного боку, стрес може бути дійсно руйнівним. У нещодавній публікації European Child and Adolescent Psychiatry йдеться про серйозний вплив війни на дітей: підвищення ризику розвитку ПТСР (постравматичний стресовий розлад), депресії, тривожних станів, широкі наслідки для здоров'я в цілому.
З іншого боку, психологи радять не впадати у відчай через "вкрадене" дитинство. Батьківська любов та обізнаність, як діяти, здатні створити сприятливу атмосферу, яка буде сильнішою за всі жахи війни. Дитяча психіатриня, психотерапевтка в Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі Наталія Масяк співпрацює з благодійним фондом "Голоси дітей" та має великий досвід роботи з дітьми війни. Вона зазначає:
"З нашого досвіду і за результатами світових досліджень (Fernando and Ferrari 2013, Jones 2013) можу з упевненістю сказати: далеко не всі діти з досвідом війни матимуть ознаки значного стресу чи ПТСР. Орієнтовно 7 з 10 дітей впораються зі стресом самотужки. Опірність дітей часто значно вища, ніж може здаватися. Тому не поспішайте з висновками, мовляв, дитину "поламала" війна. На стресостійкість, а відтак фізичне та ментальне здоров'я дитини впливає низка факторів. Частина з них зовнішні: інтенсивність та тривалість травмувальної події, можливість відновлювати свій ресурс (сон, їжа, відпочинок, гра), психосоціальне оточення, вміння дорослих підтримати тощо. Також є внутрішні чинники: особливості характеру дитини, сформовані психологічні стратегії протидії стресу, стан психічного здоровʼя до травматичної ситуації та інші. На деякі з цих факторів батьки вплинути не можуть, та багато що в наших силах".
"Нам потрібно виграти не лише війну, а й мир після її завершення, тому так важливо подбати про психічне здоров'я наших дітей вже зараз", — продовжує Масяк. Пригнічені, "законсервовані" переживання можуть призводити до тілесних проявів. Тому для збереження здоров'я варто допомогти дитині прожити болісний досвід, виплеснути увесь страх, гнів, смуток та образу. Та важливо зробити це в безпечний для самої дитини та її оточення спосіб. Зараз існує багато можливостей отримати професійну підтримку безоплатно. Зокрема, БФ "Голоси дітей" співпрацює з понад 30 психологами, які у 6 локаціях надають психосоціальну допомогу дітям війни індивідуально та в груповому форматі (арттерапія, казкотерапія, кпт-програма "Діти і війна"). Також доступна допомога онлайн.
Заняття з психологом — важливий інструмент зцілення психоемоційних травм дитини. Не менш цінним ресурсом зцілення є значущі дорослі поряд, зокрема батьки, які справляються з власними переживаннями та можуть підтримати дитину.
Наталія Масяк розповідає, як травмувальний досвід впливає на дітей різного віку та дає конкретні інструменти підтримки.
Діти молодшого віку через невеликий словниковий запас і брак життєвого досвіду часто не можуть проаналізувати та висловити свої почуття. Тому найчастіше стрес у малюків проявляється на тілесному та поведінковому рівнях. Це можуть бути різка зміна апетиту (відмова від їжі чи надмірний потяг до неї), порушення сну (дитина важко засинає, часом буває нічне нетримання сечі), напади важкого дихання чи покашлювання, висипання на шкірі тощо. Деякі малюки скаржаться на біль у тілі (найчастіше — животика чи голови), при цьому медичні обстеження не виявляють відхилень. Частими емоційними проявами стресу в малюків є: плаксивість, сильна прив'язаність до батьків через тривогу, різкі коливання настрою та дратівливість, іноді фізична агресія чи аутоагресія. У грі ми будемо спостерігати, що дитина знову й знову відтворює травматичну подію. Ось кроки, які стануть у пригоді:
"Нещодавно до мене звернулися батьки 13-річної дівчини: їхня дитина перестала нормально спати та їсти, втратила вагу, постійно й дуже емоційно проговорювала новини про війну, — пригадує Наталія Масяк. — Виявилося, що дівчина проводила останні тижні в бабусі, у якої новинний канал працював нон-стоп. Разом із батьками ми виробили стратегію: повернули дівчину додому, забезпечили інформаційну гігієну (обмежили доступ до самостійного перегляду новин, натомість батьки переповідали, що відбувається) та відновлення щоденних рутин. Також я дала батькам рекомендації з підтримки. Доволі швидко дівчина повернулася в норму".
Психологиня каже, що у підлітків стрес зазвичай проявляється на 4-х рівнях:
Підліток може багаторазово обговорювати травматичну ситуацію або навпаки повністю уникати будь-яких згадувань про неї. Нерідко погіршуються пам'ять та концентрація, з'являються нічні жахи. Дитина може втратити інтерес до того, що раніше її цікавило, відсторонитися від друзів і рідних. Емоції стресу — це роздратування, гнів, нетерплячість, загальна неспокійність, пригнічення та сум. Також можуть бути прояви агресії/аутоагресії. Часом трапляються порушення апетиту, напади дискомфорту в тілі (швидке серцебиття, нерівномірне дихання) та заціпеніння.
Підлітки часто соромляться ділитися своїми почуттями або не хочуть засмучувати батьків, тому заперечують, що мають переживання, натомість вдають підкреслену байдужіть чи відвагу.
"Важливо розпочати розмову делікатно, без тиску. Спробуйте зробити це першими: розкажіть відверто, що вас турбує і засмучує, — радить Наталія Масяк. — Ваш приклад створить простір довіри між вами та зможе допомогти синові або доньці наважитися поділитися власними переживаннями. Тілесні техніки роботи з м'язами й диханням будуть ефективними як для підлітків, так і для дорослих.
Тінейджерам важливо відчувати власну залученість, тому пропонуйте їм посильну волонтерську діяльність (плетіння сіток, поширення інформації). Заохочуйте до навчання, до вивчення мови, аби інформувати світ про події війни. На цій війні у кожного своя роль, і задача підлітка: навчатися й розвиватися, аби бути спроможним відбудовувати Україну та презентувати її на міжнародній арені".
Травма війни порушує базове почуття безпеки. І аби дитина могла вистояти фізично та ментально, важливо відновити це почуття, повернути дитині контроль бодай над якимись сферами її життя. Фізична безпека — це перший крок до повернення психологічного комфорту. У пригоді також стануть методи психологічної підтримки.
Лорен Потхофф — дитяча психологиня в лікарні Енн і Роберта Х. Лур'є в Чикаго (Іллінойс, США), вона пройшла спеціальну підготовку з лікування дітей і підлітків, які мають проблеми з фізичним і психічним здоров'ям одночасно. Потхофф дає поради, які допоможуть якнайшвидше відновити почуття безпеки:
Досвід війни надзвичайно стресовий для будь-якої дитини, а для малюків з особливими потребами та їхніх батьків він складніший у рази. Діти з РСА (розлади спектра аутизму) дуже потерпають від втрати звичної рутини та зміни звичного оточення. Реакцією на такий стрес може стати втрата набутих раніше навичок (мовлення, самообслуговування) та погіршення поведінки. Припинення занять з профільними спеціалістами (поведінковий терапевт, логопед) також чинить негативний вплив, бо погіршує процес розвитку дитини.
В Україні точної статистики щодо дітей з РСА немає, та за даними Центру з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) сьогодні цей розлад спостерігається в однієї дитини з 44. Якщо перенести ці цифри на українські реалії, стає зрозумілим, наскільки важливо для дітей з особливими потребами отримувати спеціалізовану допомогу. Наталія Масяк наводить приклад із власної практики:
"Мені пригадується 8-річний хлопчик з аутизмом з Маріуполя, який провів 14 днів у підвалі серед великої кількості людей і домашніх тварин, потерпаючи від гучних вибухів та загальної тривожної атмосфери. Через стрес хлопчик повністю перестав розмовляти, посилилась аутоагресія, порушилися сон та апетит. Можна лише уявити, що відчували батьки, які впродовж 6 останніх років працювали без вихідних, аби вибудувати ці навички в сина. Саме через такі випадки (а вони не поодинокі!) фонд «Голоси дітей» запустив спеціальну програму допомоги дітям з РСА. Хлопчик пройшов курс реабілітації, і вже за кілька тижнів почав використовувати окремі слова, покращились поведінка, сон та апетит".
Для дітей з РСА рутини та усталений розпорядок дня мають критичне значення. Відновлення занять із розвитку та корекції суттєво покращить стан малюка. Заразом щоденні виклики війни чи евакуації потребують від батьків нестандартних рішень. Наталія Масяк радить: "Дітям з аутизмом важливо дотримуватися чіткої послідовності дій. Наприклад, переривання недоробленої справи може спричинити для аутиста неабиякий стрес. Що робити, якщо лунає повітряна тривога, а малюк зосереджений на своїй справі? Заздалегідь проговоріть із сином або дочкою: «Коли я кажу, що треба йти до сховища, ти береш свій рюкзачок, у якому твоя улюблена іграшка й печиво, і йдеш зі мною. За це ти потім отримаєш винагороду». Також діти з РСА дуже чутливі до шуму, запахів, нових людей і приміщень. Під час евакуації та в таборі для біженців (або якщо ви живете великою групою людей в одному приміщенні) всі ці фактори можуть стати для дитини дуже стресовими. Задача батьків — відволікти дитину на знайомі та прийнятні сенсорні подразники. Наприклад, якщо у приміщенні гамір, запропонуйте дитині навушники з білим шумом або тихенько заспівайте її улюблену пісню. Можна також запропонувати погризти тверді фрукти або моркву — допоможе зменшити вплив шуму ззовні та перемикнути увагу дитини. Важливо також регулярно скидати тілесну напругу. Стрибайте разом з дитиною, робіть їй масаж, розтирайте долоні".
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.