Як кав’ярні, ресторани, банки, коворкінги та салони краси пристосувалися до віялових відключень: практичні рішення для українців.
Ще зовсім недавно здавалось неможливим працювати без світла. Але вже майже місяць Україна живе в умовах дефіциту електроенергії. Колапсу, на який сподівалася росія, не відбулося. Українці, як ніхто, вміють робити неможливе можливим — вісім місяців тому багато кому здавалося, що воювати з росією — це теж щось із розряду неможливого. Навіть зараз, під час повномасштабного вторгнення й постійних атак країни-терористки на енергетичні об'єкти України ми почуваємося впевненіше, ніж двадцять років тому, коли під час віялових відключеннях світла все завмирало й зупинялося.
Якщо в нас зараз подекуди не світить світло, то росіянам взагалі вже нічого хорошого не світить. Увесь цивілізований світ відвернувся від терористів, санкції набирають обертів, закордонні партнери йдуть з країни. А наші підприємці розвиваються й працюють попри все. Перелаштовують свою свідомість на автономність, знаходять рішення, як заробляти й надавати послуги в умовах тотальної економії електроенергії.
Чи це виклик? Так. Але хіба були в бізнесі часи без викликів?
Певно, швидше за всіх почали адаптуватися до нових умов кав'ярні та ресторани. Два роки пандемії та вісім місяців затяжних повітряних тривог загартували ресторанний бізнес настільки, що тепер українських рестораторів мало чим можна по-справжньому шокувати.
Багато ресторанів суттєво зменшили меню і відповідно — запаси продуктів, щоб вони не псувались під час відключень. Тепер у меню все тільки свіже — продукти привозять, готують та одразу продають.
Частина кав'ярень оздобилася дизельними генераторами (в тому числі й в оренду), кавоварками на керосині та термосами. Інші — пропонують фільтр-каву або каву у джезві на піску.
Не припиняють працювати заклади, які мають мангали. Мангал-меню і до проблем з електрикою було популярним, а тепер це взагалі справжнісінький хіт. М'ясо, риба, овочі, шаурма на мангалі мають великий попит.
А, наприклад, у мережі Pestocafe розробили окреме спеціальне меню на випадок довготривалого відключення світла. У ньому — різноманітні салати, м'ясні та сирні сети, пироги та чизкейки, гарячий чай — поки гріє термопот. Подібне "меню при свічках" можна зустріти й в інших містах.
Заклади можуть ставати хабами для містян під час відключення електроенергії. Так, джаз-клуб-театр "Перон №7" в Одесі придбав генератор, зробив запас 1000 л води та придбав резервну газову плитку і ще "купу всього", щоб одесити могли цим безплатно користуватись під час блекаутів. Скоро клуб відкриє свої двері для тих, хто цього потребує.
А київський аудіобар GRAM нещодавно похвалився резервним автономним джерелом електрики. Причому тут зізналися, що вже почали сумувати за вечірками зі свічками, які бар влаштовував до придбання генератора. У GRAM впевнені, що це підіймало відвідувачам настрій між відключеннями світла та тривогами.
"Освітлений свічками зал ресторану — чарівне місце, яке притягує відвідувачів. І тут відсутність світла — навіть перевага, — підтверджує на своїй сторінці у Фейсбук директорка Аналітичного центру "Ресторани України" Ольга Насонова. — В такій атмосфері суттєво зростають продажі алкоголю, в деяких закладах навіть вдвічі. В темряві люди більше п'ють, як відомо. Тому бари, особливо розташовані у підвальних приміщеннях, можуть виживати взагалі без світла".
На жаль, термінали без електрики працюють дуже рідко, тож тим, хто хоче смачно поїсти та провести час у ресторані чи кафе, треба мати запас готівки.
Ось так, з ліхтариками, без світла, але з упевненістю та вірою у перемогу продовжують працювати магазини мережі COMFY. Консультанти мають не тільки ліхтарі, а й спеціальний додаток на смартфоні з повною інформацією про товар та його наявність. А якщо у клієнта є додаток магазину — це дозволяє зробити замовлення та оплатити його карткою. Власна доставка COMFY Delivery працює 24/7. Навіть безплатно підіймає замовлення до квартири, якщо в будинку покупця немає світла та не працює ліфт!
Загалом, більшість великих торговельних центрів та супермаркетів на період відключення електроенергії закриваються. Покупців просять залишити неоплачені товари та вийти на вулицю до відновлення електропостачання, в деяких місцях дозволяють розрахуватися готівкою. Але й вони поступово заводять альтернативні джерела живлення.
До прикладу, під час відключення електропостачання, київський ТРЦ Lavina вже постійно працює від потужного генератора. Свою роботу продовжують понад 100 магазинів і точок надання послуг, які розташовані на території центру.
На відміну від супермаркетів, більшість невеликих магазинів та аптек продовжують роботу навіть коли немає світла. Та приймають лише готівку.
Натомість у зонах, наближених до бойових дій, підприємці вже звикли працювати без електрики. Так, у Харківській області в кожному великому супермаркеті та в багатьох маленьких крамничках працюють генератори, тож навіть коли немає світла, термінали залишаються підключеними й можна розплатитися карткою. Втім, останнім часом збої такі масштабні, що на деякий час "лягає" банківська система.
Creative Quarter, мережа коворкінгів та просторів для проведення заходів, має для бізнес-клієнтів та співробітників безперебійний інтернет (інтернет агрегується від 10 різних інтернет-провайдерів), тепло з автономних котелень, каву та навіть спальні капсули та душові. Локація Creative Quarter Gulliver обладнана дизель-генератором та працює навіть під час повних відключень електрики. В інших локаціях дизель-генератори планують під'єднати в середині листопада.
Львівський Territory Coworking працює безперебійно, бо має дві резервні мережі електроподачі. У разі вимкнення однієї перемикаються на іншу. А на випадок, якщо світло вимкнуть одночасно на двох лініях, то є потужний генератор. З інтернетом трохи складніше — провайдер гарантує подачу 50/50. Проте роблять все для того, щоб інтернет працював стабільно.
Коворкінг Workit Space (Київ) під час відключення світла теж продовжує працювати. "Ми активно займаємося пошуком генератора і незабаром він з'явиться. Під час відключення світла інтернет не пропадає завдяки Starlink, також у нас продовжує працювати ресторан, де можна замовити страви на мангалі чи десерти", — говорять у компанії.
Видання enkorr провело опитування серед провідних паливних операторів та з'ясувало, що всі вони встановили на заправних станціях генератори, які дозволять працювати навіть при відключенні електроенергії. У мережі ОККО, наприклад, на 261 автозаправці встановлені дизельні генератори. Ще 43 чекають на підключення. На дахах 65 заправок є сонячні батареї, які у світлий час доби виробляють електроенергію для потреб АЗС.
Базові станції мобільних операторів працюють від дизельних генераторів. Проте під час відключень електроенергії часто зникає й мобільний інтернет. Оператори мобільного зв'язку розказали, чому так відбувається: за вимкнення електрики в будинках також частково знеструмлюються базові станції мобільних операторів поруч. А ті, що далі, не справляються з мобільним трафіком людей, що перед цим сиділи на домашніх wifi-мережах. У lifecell пояснюють: роботу всього обладнання під час масштабних відключень забезпечити складно. У Vodafone розширюють місткість мережі, але зізнаються, що у великих містах буває неможливо встановити додаткові базові станції через накладення радіосигналів. А в Київстарі пріоритет надається технологіям для здійснення дзвінків.
У банків — своя історія. "Поки що не дуже добре виходить підлаштовуватися під віялові відключення, оскільки найчастіше вони не віялові, а аварійні, тобто заявлений час відключення не дотримується, — каже начальниця відділу одного зі столичних банків Оксана. — У нас більшість співробітників працюють віддалено — таке рішення було ухвалено для більшого забезпечення їхньої особистої безпеки. З одного боку, це зручно, бо всі живуть у різних районах міста, тобто відключення відбуваються у різний час і хтось завжди є "в строю". З іншого боку, багато процесів пов'язані між собою та потребують постійної комунікації між співробітниками. Ось із вирішенням таких завдань все підвисає на невизначений час — то в одного немає електрики, то в іншого. Поки що деякі "хвости" підтягнути не виходить, але ми над цим працюємо".
Співробітники Concord Bank працюють за схожим принципом: вони підстраховують одне одного в разі відключення світла.
"Укрпошта" продовжуватиме обслуговування навіть без світла та зв'язку. Компанія вже використовує генератори, отримала низку Starlink та закупила першу партію ліхтарів.
"Укрпошта" вміла працювати без електрики та комп'ютерів, коли це ще не було мейнстримом. Тому ми повертаємося до деяких процедур за умов відсутності електрики… і не плануємо припиняти роботу", — прокоментував гендиректор поштового оператора Ігор Смілянський.
"Нова пошта" теж одна з найбільш підготованих: тут клієнт може створити посилку в додатку нової пошти та відправити її самостійно з точок самообслуговування у відділенні або у поштоматі. Для цього не потрібні оператори, а поштомати та відділення працюють без світла, автономно від акумуляторів та через мобільні пристрої.
Багато бізнесів пристосовуються до нової реальності, просто пересуваючи свої піки споживання електроенергії. Хтось переходить на роботу в нічну зміну, хтось працює за фактом: є електроенергія — працює, немає електроенергії — не працює. Також встановлюють генератори-безперебійники для забезпечення електроенергією. "Поговорили з хлопцями та вирішили тимчасово працювати вночі, — розповідає одному з видань власник невеликого столярного бізнесу Олександр. — Поки що перебудовуємося, оскільки вдень спати не виходить, а до 12-ї ночі в нас розпал робочого дня. Генератор теж про всяк випадок купили".
Сантехніки та слюсарі ходять на виклики з налобними ліхтарями.
Львівський бренд одягу за відсутності електроенергії продовжує виконувати процеси, які її не потребують. Іншу роботу зупиняють. Крім цього, замовили генератори, а поки генератори їдуть, жартують: ще б до генераторів відразу в цеху бомбосховище і тоді можна було б взагалі нічого не призупиняти. "Насправді це є нові реалії нашого життя", — констатує піар-директор холдингу Тарас Маселко.
У київському Будинку архітектора проводять концерти класики при свічках:
У репетиторки з іноземних мов Анни Погорілої з Білої Церкви щодня щільний графік — 6-8 уроків. Тому їй довелося переформатувати навчальний процес. Вона поділилася: немає світла — переходжу на мобільний інтернет. Якщо з цим біда, телефонуємо або спілкуємося в іншому месенджері, а не в Zoom. Відмовляємося від камери та використовуємо лише звук. Завантажуються навчальні платформи — працюємо з ними, ні — просто розмовляємо англійською/іспанською.
Олена Ведмідь, фотографка: "Робота трохи ускладнюється без світла. Але шукаю і знаходжу можливості працювати. Зараз роблю кілька фотокнижок".
Київський психологічний центр ALTERA теж продовжує працювати без світла. "У нас є свічки, бездротові лампи та заряджені павербанки. У сусідньому будинку є паркінг, який використовується як бомбосховище", — оптимістично пише центр на своїй сторінці у Фейсбук. І додає, що, до речі, деякі клієнти після досвіду зі свічками просять проводити сесії в такому форматі й надалі.
Знайшли вихід і в салонах краси та перукарнях — придбали інструменти, які не потребують електрики. "Ми придбали обладнання, яке працює без світла за принципом мобільного телефону — його можна зарядити. Є ліхтарі, щоб можна було обійтися без освітлення. Але в студії, на жаль, холодно, про це ми попереджаємо клієнтів", — ділиться власниця однієї зі студій краси на Харківщині.
У центр косметології Космед в Бучі клієнтів попереджають: за відсутності електрики деякі процедури заклад може скасувати в день візиту, і навіть година в годину. Але є перелік процедур, які можна проводити завдяки наявному альтернативному освітленню: це консультації дерматолога, ін'єкції краси, деякі чистки обличчя, масажі, видалення судин та папілом.
Анна Миронова з Хмельницького, майстриня татуажу теж подає добрий приклад: "Дівчатка, хто боїться записуватись на процедури через перебої з електроенергією, не хвилюйтесь, з однією бровою я вас не відпущу, я підготувалася — машинка безпровідна, акумуляторне освітлення, павербанк — все є!"
Магазин-майстерня натуральної косметики Alankosmetiks на питання клієнтів "Як ви зараз працюєте?", відповідає: "Так, як і більшість українського бізнесу — швидко пристосовуємося до нових умов, змінюємо поточні плани, не будуємо глобальних. Партію крему можемо робити 2 дні, коли є світло. Доводимо фактуру крему до досконалого, попри обставини. Запасаємося лампами на акумуляторах, ручними змішувачами, газовою плиткою. Працюємо по максимуму в ті години, доки є світло, тримаємо наш асортимент, створюючи для вас красу. Будемо і без світла творити красу для наших жінок, платити податки, підтримувати ЗСУ та економіку країни. Як говорять в Одесі — "Нє дождьотєсь!"
І справді. Українці продовжують працювати та знаходити рішення в будь-яких обставинах. І в цьому — наша сила.
Цей матеріал створено онлайн-виданням "Рубрика" в межах програми "Український фонд швидкого реагування", яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю онлайн-видання "Рубрика" і не обов'язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.