“Рубрика” розповідає, як працює нове рішення.
Агресія росії залишає по собі величезну кількість руйнацій — десятки мільйонів тонн будівельного сміття, яке перетворюється на додатковий тягар для довкілля та української економіки. За оцінками Світового банку, для відновлення зруйнованого країні знадобиться приблизно 400 мільярдів доларів, що більш ніж вдвічі перевищує ВВП України у 2022 році.
Відбудова України — це масштабне завдання, яке має серйозні екологічні наслідки. Світова будівельна галузь постає перед викликами зі зменшення свого впливу на довкілля від виробництва цементу, а також утилізації будівельних відходів, часто вдаючись до низькоякісного повторного використання подрібненого вторинного бетону, наприклад, у ландшафтному дизайні або як підсипку для доріг. Такий підхід призводить до марнотратства цінних ресурсів і знижує екологічні та економічні переваги перевикористання.
Змінити підхід до використання будівельних відходів з бетону в процесі відбудови покликаний проєкт "Safe, Sustainable, and Swift Reconstruction of Ukraine", або S3. Обʼєднавшись з британськими та нідерландськими організаціями, українці перероблятимуть бетонне будівельне сміття, що утворилося внаслідок війни, на компоненти високої якості.
Проєкт "Safe, Sustainable, and Swift Reconstruction of Ukraine" ("Безпечна, стійка та швидка відбудова України") об'єднав експертів із Шеффілдського університету, Університету Лідса, громадської організації ReThink, Оксфордського університету, Імперіал коледжу Лондона, компанії C2CA, Національного університету "Львівська політехніка», Національний університет водного господарства та природокористування та компанії Eco+Logic.
Також S3 є переможцем конкурсу InnovateUkraine, що фінансується Міністерством Великої Британії з міжнародного розвитку та підтримується Посольством Великої Британії в Україні.
Ініціатива пропонує простий і екологічний підхід до повторного використання бетону, який сприятиме відновленню України та зменшити вплив на довкілля. А саме — впровадження та тестування мобільної виробничої лінії (спеціально обладнаної вантажівки). Ця інноваційна система переробляє вторинний бетон на високовартісні енергоефективні та низьковуглецеві будівельні матеріали. Це дозволяє зменшити енерговитрати та викиди CO2, сприяючи круговому підходу в будівельній сфері, зменшуючи відходи та максимізуючи використання локальних ресурсів у відбудові України. Також проєкт допоможе розв'язати проблему безпечної переробки бетону та поводження з азбестом.
"Ми розробимо та продемонструємо інноваційні технології, які можуть бути застосовані у глобальних процесах відновлення інфраструктури після катастроф чи конфліктів, а також у відновленні застарілих будівельних об'єктів", — сказав на презентації проєкту професор Теодор Ханейн, завідувач кафедри науки про будівельні матеріали в Університеті Лідса.
У ході проєкту розроблять інноваційні технології у п'яти ключових напрямках:
Очікується, що проєкт прискорить процес відновлення України та сприятиме сталому майбутньому як в Україні, так і за її межами.
"Інноваційна система є розробкою компанії С2СА, яка виросла з досліджень та експериментів Делфтського технологічного університету. Суть процесу — в поетапному розділенні компонентів бетону аж до відокремлення цементної пасти. Позаяк цемент — це 8-10% викидів CO2 у світі, його перевикористання є набагато важливішим за звичайне подрібнення та використання суміші у підсипці для дороги", — пояснює Роман Пучко, співзасновник та генеральний директор громадської організації ReThink, співініціаторки проєкту S3.
Роман Пучко відзначає, відсоток перевикористаного чи переробленого може дуже коливатися залежно від типології будівлі та того чи це руйнування або ж до знесення. У випадку демонтажу чи знесення, можна переробити 100% матеріалів. З різною цінністю і різним повторним призначенням, але можна. Що ж стосується змішаних відходів саме руйнувань — це значно менший відсоток, можливо до 60%.
"Мобільна установка вироблятиме аналог щебеню, який уже був бетоном, аналог піску, який уже був бетоном. Також, ми дуже сподіваємось, що в межах проєкту таки вдасться спробувати відділити цемент. Така переробка зекономить викопні ресурси та створить додаткову пропозицію матеріалів на ринку. Якщо говорити саме про прискорення відбудови, то це відносно. Але можна точно сказати, що чим більше якісної екологічної сировини для будматеріалів буде доступно локально, на місцях руйнувань, тим краще", — коментує Роман Пучко.
За словами генерального директора ГО ReThink, перші результати проєкту можна очікувати вже влітку 2025 року. "Рубрика" обов'язково повернеться до цього рішення, щоб побачити, наскільки ефективно воно працює.
“Рубрика” зібрала недорогі рецепти на будь-який смак, щоб допомогти вам зробити свій різдвяний стіл незабутнім! Читати більше
Молодіжний центр “Атмосфера” у Драбівцях на Черкащині — це місце, де кожен може знайти щось… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу з Закарпаття, яка дбає про людей у складних життєвих обставинах, залучаючи… Читати більше
Розповідаємо, на якому етапі зараз відновлення і що буде далі. Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з очільницею ком’юніті-центру в Зеленому Гаю, що на Миколаївщині, щоб дізнатися, як виник… Читати більше
Що потрібно громадам для зеленого відновлення? Які інструменти OSINT використовують екологічні журналісти для розслідувань? Як… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.