До Всесвітнього дня боротьби з бронхіальною астмою та алергією “Рубрика” розповідає, як контролювати перебіг астми, чому приділити увагу і які фактори сприяють появі захворювання.
У весняно-літній період із його перепадами температури й повсюдним цвітінням багато українців із хронічними хворобами мають загострення. Весна та літо не улюблені сезони й для тих, хто має невиліковну хворобу — бронхіальну астму.
У Всесвітній день боротьби з бронхіальною астмою та алергією разом з платформою доказової інформації про здоровʼя "Бережи себе" та експерткою, сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською розповідаємо про астму і про те, як можна контролювати перебіг цього захворювання та прояви симптомів.
Астма в перекладі з грецької — "важке дихання". Починаючи з часів Гіппократа медики та вчені намагалися вивчити цю хворобу та її причини. Протягом століть терміном "астма" позначалися напади задухи різного походження. Але сьогодні під астмою частіше мають на увазі бронхіальну астму — хронічне запальне захворювання дихальної системи.
Бронхіальною астмою можуть хворіти люди усіх вікових груп, але найчастіше це діти та молодь. Висока захворюваність бронхіальною астмою у дітей характерна для промислових регіонів з несприятливою екологією. Такі тенденції є однаковими як в Україні, так і в інших країнах світу.
"Бронхіальна астма — одне з найпоширеніших хронічних захворювань. Станом на 2019 рік у світі близько 265 мільйонів людей мали цей діагноз. Це ті пацієнти, яких помітила медична система. Скільки людей не мають підтвердження, проте страждають через симптоми — визначити важко", — говорить Дарина Дмитрієвська.
Найчастіше астма проявляється періодичними нападами задушливого сухого кашлю, свистячими хрипами та проблемами з видихом. Частота та ступінь важкості симптомів можуть бути різними. Наприклад, інтервал між нападами може коливатися від однієї години до одного дня. Як правило, напади відбуваються під час фізичної активності або вночі.
Під час нападу:
На початковій стадії нападу кашлю може не бути. Але на його піку він виникає сухий і болісний. Потім з'являється харкотиння. Мокрота — прозора, слизова, в'язка, іноді відокремлюється насилу. Частішає пульс. Приступ триває в середньому 2 години, але може перейти в так званий астматичний статус і затягнутись на кілька днів.
Спазм дихальних шляхів призводить до нападів у відповідь на тригерні фактори, серед яких:
"Однозначної відповіді на це питання досі немає. Однак відомо, що істотний вплив має генетична схильність (якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, ви автоматично належите до групи ризику), алергії, часті хвороби дихальних шляхів, забруднене повітря та інші шкідливі умови навколишнього середовища, — говорить Дарина Дмитрієвська. — Залежно від періодичності та тяжкості симптомів виділяють інтермітувальний (з рідкісними проявами) та постійний (легкий, середньої тяжкості та тяжкий) типи перебігу захворювання. Поява хоча б зрідка нападів задухи — це вагома причина звернутися до фахівця, аби призначити ефективний план лікування".
Бронхіальна астма — це захворювання "на все життя". Коефіцієнт смертності від астми не є найвищим в категорії хронічних хвороб. Однак часті напади астми у більшості випадків значно погіршують якість життя, адже людина страждає від безсоння, втоми, низької активності.
Задача лікарів зробити так, щоби ця хвороба не заважала повноцінно жити та розвиватись, радіти життю та дихати на всі груди. Життя з астмою може бути повноцінним. Контроль за перебігом захворювання та симптомами — головна мета лікування астми.
Доказова терапія захворювання може включати інгаляційні препарати двох типів:
Зокрема, застосовують інгаляційні кортикостероїди (гормони) — препарати, що діють на рецептори в дихальних шляхах.
Цей стан потребує постійного, тривалого, часто довічного лікування, зазначає Дарина Дмитрієвська. Саме тому в Україні астма входить до переліку хвороб, препарати від яких можна отримати безоплатно чи з невеликою доплатою за програмою "Доступні ліки". Для цього необхідно звернутися до лікаря, який спостерігає за вашим станом (пульмонолог), або до сімейного лікаря, щоб отримати рецепт.
Пацієнт із встановленим діагнозом може навіть отримувати електронний рецепт без особистого відвідування лікаря. Але дистанційний формат комунікацій потрібно узгодити заздалегідь. З електронним рецептом потрібно звернутись до будь-якої аптеки, яка має договір з НСЗУ за програмою "Доступні ліки". Наразі в Україні таких аптек майже 15 тисяч.
Знайти найближчу аптеку з договором із НСЗУ також можна через:
Не менш важливу роль у покращенні стану відіграє спосіб життя.
Щоб допомогти собі, варто дослідити свій стан, уникати тригерів та постійно мати із собою помічні препарати для протидії нападам. Також це передбачає мати план зі здорового способу життя, який включає спорт, загартовування, збалансоване харчування тощо. Це загалом зміцнює організм та покращує стан.
Щоб зменшити ризики бронхіальної астми:
Дослідження показують, що контроль над астмою покращується, коли пацієнти на астму фізично активні або займаються спортом: регулярні фізичні вправи призводять до зменшення щорічного зниження дихальної функції. Крім того, це позитивно впливає і на психологічному рівні: заняття спортом часто є першим кроком до зміни способу життя хворих на астму з проактивною позицією.
Яким спортом можуть займатися люди з астмою:
Перед тим, як вибрати для себе вид спорту, варто обов'язково проконсультуватися зі своїм лікарем.
Важливо!
Доказом того, що астма не є обмеженням для занять спортом, є виступи спортсменів, хворих на астму, у різних дисциплінах, в тому числі й олімпійських чемпіонів. Але навіть якщо ви не збираєтеся займатися спортом, зберігайте фізичну активність, мотивуючи себе рухатися та гуляти щодня.
Людям, які мають бронхіальну астму, важливо пам'ятати про захист від інфекцій — вакцинацію. Адже прояви інфекційних захворювань можуть провокувати напади, а дихальна система пацієнтів з астмою більш вразлива до дії різних збудників.
Сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська акцентує: лікування астми має бути персоналізованим для кожної людини. Зокрема, це означає, що:
Важливою умовою задовільного стану є також самоосвіта людини з астмою. Багато корисної та доказової інформації для пацієнтів можна знайти на ресурсах міжнародних організацій, як-от Американської академії алергії, астми та імунології, Американської асоціації легеневих хвороб, Національного інституту хвороб серця, легень та крові тощо.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.