Здоров’я

Бронхіальна астма: що треба знати про хворобу та що робити, щоб уникнути нападів

До Всесвітнього дня боротьби з бронхіальною астмою та алергією “Рубрика” розповідає, як контролювати перебіг астми, чому приділити увагу і які фактори сприяють появі захворювання.

У чому проблема?

У весняно-літній період із його перепадами температури й повсюдним цвітінням багато українців із хронічними хворобами мають загострення. Весна та літо не улюблені сезони й для тих, хто має невиліковну хворобу — бронхіальну астму.

Яке рішення?

У Всесвітній день боротьби з бронхіальною астмою та алергією разом з платформою доказової інформації про здоровʼя "Бережи себе" та експерткою, сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською розповідаємо про астму і про те, як можна контролювати перебіг цього захворювання та прояви симптомів.

Як це працює?

Що таке бронхіальна астма і що може її спровокувати?

Фото ілюстративне

Астма в перекладі з грецької — "важке дихання". Починаючи з часів Гіппократа медики та вчені намагалися вивчити цю хворобу та її причини. Протягом століть терміном "астма" позначалися напади задухи різного походження. Але сьогодні під астмою частіше мають на увазі бронхіальну астму — хронічне запальне захворювання дихальної системи.

Бронхіальною астмою можуть хворіти люди усіх вікових груп, але найчастіше це діти та молодь. Висока захворюваність бронхіальною астмою у дітей характерна для промислових регіонів з несприятливою екологією. Такі тенденції є однаковими як в Україні, так і в інших країнах світу.

"Бронхіальна астма — одне з найпоширеніших хронічних захворювань. Станом на 2019 рік у світі близько 265 мільйонів людей мали цей діагноз. Це ті пацієнти, яких помітила медична система. Скільки людей не мають підтвердження, проте страждають через симптоми — визначити важко", — говорить Дарина Дмитрієвська.

Найчастіше астма проявляється періодичними нападами задушливого сухого кашлю, свистячими хрипами та проблемами з видихом. Частота та ступінь важкості симптомів можуть бути різними. Наприклад, інтервал між нападами може коливатися від однієї години до одного дня. Як правило, напади відбуваються під час фізичної активності або вночі.

Під час нападу:

  • у хворого виникає потреба підійти до відчиненого вікна;
  • він намагається спертися на навколишні предмети, щоб полегшити роботу допоміжної дихальної мускулатури;
  • посилюється потовиділення.

На початковій стадії нападу кашлю може не бути. Але на його піку він виникає сухий і болісний. Потім з'являється харкотиння. Мокрота — прозора, слизова, в'язка, іноді відокремлюється насилу. Частішає пульс. Приступ триває в середньому 2 години, але може перейти в так званий астматичний статус і затягнутись на кілька днів.

Спазм дихальних шляхів призводить до нападів у відповідь на тригерні фактори, серед яких:

  • Алергени. Пацієнти, що страждають від алергічного риніту або атопічного дерматиту, мають в 3-5 разів вищий ризик захворіти на бронхіальну астму. І навпаки: бронхіальна астма може спровокувати алергією на певні подразники. Тут "Рубрика" писала про алергію на цвітіння дерев та трав.
  • Вплив хімічних подразників, особливо на робочому місці.
  • Вірусні респіраторні захворювання.
  • Деякі медикаменти. Аспірин, група протизапальних і знеболювальних препаратів, ліки проти тиску (бета-блокатори) також можуть стати причиною бронхіальної астми.
  • Домашні алергени (пил і пилові кліщі, пліснява), домашні тварини (шерсть, пір'я, слина тощо), таргани й засоби побутової хімії.  
  • Холодне повітря.
  • Стрес — сильне емоційне (страх або гнів) та фізичне навантаження можуть викликати посилення симптомів або розвиток ускладнень астми;
  • Грози — справа не в містиці та не в "раптових ударах грому", а в специфічному вітрі, що підіймає у повітря природні збудники астми (пилок та спори цвілі). Вологість та електрика допомагають розбити їх на набагато менші фрагменти, які можуть проходити через ніс і пазухи в бронхи та легені.

То через що розвивається астма?

Дихальні шляхи здорової людини та під час нападу астми. Зображення ілюстративне

"Однозначної відповіді на це питання досі немає. Однак відомо, що істотний вплив має генетична схильність (якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, ви автоматично належите до групи ризику), алергії, часті хвороби дихальних шляхів, забруднене повітря та інші шкідливі умови навколишнього середовища, — говорить Дарина Дмитрієвська. — Залежно від періодичності та тяжкості симптомів виділяють інтермітувальний (з рідкісними проявами) та постійний (легкий, середньої тяжкості та тяжкий) типи перебігу захворювання. Поява хоча б зрідка нападів задухи — це вагома причина звернутися до фахівця, аби призначити ефективний план лікування".

Яке лікування?

Бронхіальна астма — це захворювання "на все життя". Коефіцієнт смертності від астми не є найвищим в категорії хронічних хвороб. Однак часті напади астми у більшості випадків значно погіршують якість життя, адже людина страждає від безсоння, втоми, низької активності.

Задача лікарів зробити так, щоби ця хвороба не заважала повноцінно жити та розвиватись, радіти життю та дихати на всі груди. Життя з астмою може бути повноцінним. Контроль за перебігом захворювання та симптомами — головна мета лікування астми.

Доказова терапія захворювання може включати інгаляційні препарати двох типів:

  • для моментального зняття симптомів задухи;
  • для тривалої постійної підтримки стану та зменшення частоти нападів.

Зокрема, застосовують інгаляційні кортикостероїди (гормони) — препарати, що діють на рецептори в дихальних шляхах.

Який догляд потрібен людям з астмою?

Фото ілюстративне

Цей стан потребує постійного, тривалого, часто довічного лікування, зазначає Дарина Дмитрієвська. Саме тому в Україні астма входить до переліку хвороб, препарати від яких можна отримати безоплатно чи з невеликою доплатою за програмою "Доступні ліки". Для цього необхідно звернутися до лікаря, який спостерігає за вашим станом (пульмонолог), або до сімейного лікаря, щоб отримати рецепт.

Пацієнт із встановленим діагнозом може навіть отримувати електронний рецепт без особистого відвідування лікаря. Але дистанційний формат комунікацій потрібно узгодити заздалегідь. З електронним рецептом  потрібно звернутись до будь-якої аптеки, яка має договір з НСЗУ за програмою "Доступні ліки". Наразі в Україні таких аптек майже 15 тисяч.

Знайти найближчу аптеку з договором із НСЗУ також можна через:

  • контакт-центр НСЗУ за номером 16-77. Оператор підкаже, де найближча аптека, яка має договір та відпускає ліки за необхідним напрямом. 
  • дашборд на сайті НСЗУ. У меню зліва оберіть ваш населений пункт та потрібний напрям програми реімбурсації. Дашборд покаже аптеки, які відповідають вашому запиту, з адресами та контактами. Радимо попередньо зателефонувати в аптеку та уточнити, чи є в наявності потрібний вам лікарський засіб. 
  • чат-бот "Спитай Гриця". Виконуйте вказівки чат-бота і він підкаже, де найближча аптека.

Що ще може підтримати та полегшити лікування?

Не менш важливу роль у покращенні стану відіграє спосіб життя.

Щоб допомогти собі, варто дослідити свій стан, уникати тригерів та постійно мати із собою помічні препарати для протидії нападам. Також це передбачає мати план зі здорового способу життя, який включає спорт, загартовування, збалансоване харчування тощо. Це загалом зміцнює організм та покращує стан.

Щоб зменшити ризики бронхіальної астми:

  • слідкуйте за чистотою вдома — регулярно прибирайте і провітрюйте приміщення. Уникайте причин, що провокують астму, серед них: тютюновий дим (уникайте пасивного куріння), пилові кліщі (клопи, які можуть жити в матрацах, ковдрах, пухових подушках), забруднення атмосферного повітря, шкідники (миші, таргани та інші), хатні тварини, цвіль тощо;
  • стежте за рівнем сухості повітря, за потреби — зволожуйте і фільтруйте його спеціальними приладами;
  • обмежте використання побутової хімії, а під час прибирання користуйтеся гумовими рукавичками й маскою. Зокрема, засоби для дезінфекції можуть спровокувати напад. Обмежте використання хімічних речовин, серед них: відбілювач (гіпохлорит натрію) або сполуки четвертинного амонію (наприклад, бензалконію хлорид), не використовуйте їх у закритих приміщеннях. Попросіть близьких обробити вам поверхні чи провести дезінфекцію. 
  • за перших підозр на алергію, зверніться до лікаря;
  • сильні емоції можуть спровокувати напад астми. Бережіть себе від надмірних емоційних станів.
  • оскільки причиною астми можуть стати деякі препарати, не займайтесь самолікуванням, перед прийомом будь-яких ліків радьтеся з лікарем!

Як спорт може допомогти людям з астмою?

Фото ілюстративне

Дослідження показують, що контроль над астмою покращується, коли пацієнти на астму фізично активні або займаються спортом: регулярні фізичні вправи призводять до зменшення щорічного зниження дихальної функції. Крім того, це позитивно впливає і на психологічному рівні: заняття спортом часто є першим кроком до зміни способу життя хворих на астму з проактивною позицією.

Яким спортом можуть займатися люди з астмою:

  • найбільш вдалим вибором є плавання, гімнастика, йога;
  • деякі види єдиноборства (кунг фу, тхеквондо, дзюдо та ін.);
  • гольф, волейбол, бейсбол, настільний теніс;
  • м'яка їзда на велосипеді, короткі змагання з легкої атлетики, аеробіка та аквааеробіка;
  • корисна спортивна та скандинавська ходьба.

Перед тим, як вибрати для себе вид спорту, варто обов'язково проконсультуватися зі своїм лікарем.

Важливо! 

  • Перш ніж ви почнете займатися спортом, астма має бути під контролем (астма має хронічний перебіг і потребує безперервного лікування). Контроль астми — це план дій, рекомендований лікарем.
  • Не припиняйте прийняття ліків для контролю астми, навіть тоді, якщо немає симптомів (припинення лікування — це ризик погіршення симптомів і загострення астми).
  • Під час занять спортом майте ліки для швидкого полегшення симптомів.

Доказом того, що астма не є обмеженням для занять спортом, є виступи спортсменів, хворих на астму, у різних дисциплінах, в тому числі й олімпійських чемпіонів. Але навіть якщо ви не збираєтеся займатися спортом, зберігайте фізичну активність, мотивуючи себе рухатися та гуляти щодня.

Ще більше корисних рішень!

Людям, які мають бронхіальну астму, важливо пам'ятати про захист від інфекцій — вакцинацію. Адже прояви інфекційних захворювань можуть провокувати напади, а дихальна система пацієнтів з астмою більш вразлива до дії різних збудників.

Сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська акцентує: лікування астми має бути персоналізованим для кожної людини. Зокрема, це означає, що:

  • не можна самостійно призначати собі препарати, які допомогли комусь іншому — навіть якщо здається, що ваші стани дуже схожі;
  • за планом терапії, корекцією та спостереженням слід обов'язково звертатися до компетентного фахівця чи фахівчині.

Важливою умовою задовільного стану є також самоосвіта людини з астмою. Багато корисної та доказової інформації для пацієнтів можна знайти на ресурсах міжнародних організацій, як-от Американської академії алергії, астми та імунології, Американської асоціації легеневих хвороб, Національного інституту хвороб серця, легень та крові тощо.

Свіжі дописи

  • Здоров’я

Орган, який не болить: як розпізнати проблеми зі щитовидкою

“Рубрика” поговорила з ендокринологинями, щоб дізнатися, як працює щитоподібна залоза, що спричиняє її захворювання і… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейси

“Халабуда”: як волонтери зі сходу поремонтували більше тисячі дронів

“Рубрика” розповідає історію ініціативи з Маріуполя, яка рятує “пташки” українських військових, чим економить сотні тисяч… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейси

Демінери та сапери: що потрібно, аби стати спеціалістом з гуманітарного розмінування

Робота саперів та демінерів довгий час залишатиметься актуальною для України. Вони очищають поля для фермерів,… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Корисне

Як родині підготуватися до повернення військового додому

Повернення військового додому — одна з найважливіших та найочікуваніших подій для кожної люблячої родини. Проте… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Кейси

Сергій Рибалко: “Якби, не дай Боже, сталося так ще раз, я б пішов знову”

23 лютого літак Сергія Рибалки, який сім років проживав у Данії, приземлився у Києві. Сергій… Читати більше

Tuesday November 12th, 2024
  • Небайдужа

Як бути хорошою мамою, коли на це бракує сил

“Рубрика” поговорила з психологинею про те, як мамі підтримувати дитину, коли вона сама потребує підтримки. Читати більше

Monday November 11th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.