Місцевий бізнес — це те, що підтримує економіку громади, створює робочі місця, долучається до процесів відбудови. Але під час війни йому теж потрібна особлива підтримка. “Рубрика” разом із “U-LEAD з Європою” дослідила, як громади можуть допомогти локальному бізнесу вистояти та розвиватися. Про те, як втілити таку підтримку та як це працює — далі в нашому матеріалі.
Війна росії проти України вивела взаємодію бізнесу та громад на новий рівень. З одного боку бізнес почав сприймати громади як партнерів, здатних вирішувати складні соціальні виклики сьогодення. З іншого — громади націлені більше допомагати локальному бізнесу. Адже його робота — це робочі місця, податки, та актуальні для мешканців громад товари та послуги. Не дивно, що підприємці та адміністрації громад стали прагнути до тіснішого співробітництва, відчули потребу вчитися продуктивно спілкуватися, генерувати спільні рішення, знаходити необхідні кошти, аби швидше доводити до реалізації корисні проєкти та ідеї.
Знайти найкоротший шлях один до одного допомагають практичні рекомендації, які розробив Клуб Ділових Людей Україна в рамках ініціативи "Громада, дружня до бізнесу. Інструменти сприяння бізнесу в громадах" за підтримки Програми "U-LEAD з Європою".
Посібник "Підтримка бізнесу в умовах війни: практичні рекомендації для громад" містить 10 інструментів сприяння локальному бізнесу та залучення інвесторів у громадах, що є найбільш ефективними для малих та середніх громад і не вимагають значних фінансових вкладень. Крім того, матеріали документа, які ґрунтуються на досвіді співпраці зі 192-ма громадами з різних куточків України, містять ряд інших дієвих рекомендацій фахівців щодо створення умов для ведення підприємницької діяльності та реальні кейси громад.
"Рубрика" обрала 10 ключових інструментів сприяння локальному бізнесу та залучення інвесторів у громадах
1. Комунікація з підприємцями
Готуватися до комунікації фахівці рекомендують за допомогою таких інструментів:
Найбільш плідними зазвичай є такі інструменти комунікації:
Комунікації будуть ефективними, якщо спеціалісти громад будуть вести роботу із максимально широкою групою підприємців, в ідеалі — намагатися охопити до 100% бізнесу. Окрім того, потрібна системність: наприклад, із кожним підприємцем спілкуватись не рідше одного разу на 4 місяці. Для цього варто вести облік, щоб визначати, з ким спеціалісти громади давно не спілкувались.
Наведений вище приклад рекомендованого розподілу часу спеціаліста протягом місяця демонструє, якщо спеціаліст чи спеціалістка громади буде працювати за запропонованою методикою протягом місяця, то здійснити комунікацію вдасться із близько 144 підприємцями (128 дзвінків, 8 візитів, 8 зустрічей).
У час війни збільшилась кількість програм сприяння малого та середнього бізнесу, які дозволяють отримати безплатно або на пільговій основі оборотні, інвестиційні кошти та обладнання, пройти навчання чи стажування за кордоном, впровадити CRM, створити сайт, отримати допомогу в сертифікації продукції чи сприяння у збуті.
Під час роботи з грантами та програмами підтримки бізнес часто зустрічається із рядом "вузьких місць", серед яких:
Оскільки громади зацікавлені в тому, щоб підприємці, які ведуть діяльність на її території, отримали грант чи іншу підтримку (адже це зміцнює економічну спроможність громад), спеціалісти громади або окремі інституції на території громади можуть сприяти підприємцям у такий спосіб:
Варто зазначити, що в деяких громадах супровід у підготовці заявок надається місцевим підприємцям саме на безплатній основі. Громади стверджують, що подібна підтримка суттєво збільшує лояльність локального бізнесу, а також генерує додаткові робочі місця. Наприклад, в Радомишльській громаді Житомирської області таким чином допомагають підприємцям отримати гранти єРобота. З липня по грудень 2022 року було подано 17 заявок, 13 з яких отримали позитивне рішення. В результаті для підприємців залучено 2,59 млн грн, а бізнес створив додатково 20 нових робочих місць.
Під час війни в малих та середніх громадах є актуальними кілька варіантів "малих" подій:
Усі ці види подій націлені на навчання та обмін досвідом, конструктивні обговорення, налагодження ділових контактів, напрацювання певних рішень чи план дій, підвищення лояльності локальних підприємців до громади.
Цільова аудиторія цього інструменту: сім'ї та невеликі компанії. Наприкінці тижня в рамках виробничого туризму мешканці населених пунктів навідуються на виробничі підприємства (зазвичай агротуристичної спеціалізації), щоби наочно дізнатись про процес виробництва, продегустувати місцеві продукти, зробити фотосесію, придбати сувеніри, відпочити.
Вигода для підприємців:
Вигода для громади:
Для того, щоб таке поєднання роботи та відпочинку стало дійсно корисним для всіх його учасників, громаді варто:
До прикладу, Староушицька громада Хмельницької області активно розвиває
на своїй території зелений туризм, агро-, вело- та інші види туризму на своїй території. Для цього у співпраці із підприємцями, які переїхали у сільську місцевість з Кам'янця-Подільського, Хмельницького та Києва, громада розробляє маршрути, куди входять природні об'єкти, історичні пам'ятки, локальні виробництва крафтової продукції, місця, де туристи можуть отримати послуги відпочинку тощо. Так збільшуються продажі товарів та послуг для місцевого бізнесу.
Інвестиційний паспорт — це комплексний інформаційний документ для потенційних внутрішніх та зовнішніх інвесторів, що містить інформацію про громаду, її фактори інвестиційної привабливості та інвестиційні можливості.
Документ сприяє тому, щоб підприємці відкрили новий або розширили вже наявний бізнес в громаді.
Інвестиційний паспорт є динамічним документом, який варто оновлювати на щомісячній основі. Саме тому його формат і дизайн має бути простим і придатним до швидкого редагування. Шаблон інвестиційного паспорта, який можна використати для своєї громади, тут.
Більшість громад мають власні сайти, однак там розміщено дуже різнопланову інформацію, серед якої інвестору важко знайти те, що його цікавить. Інвестиційний портал має містити лише ту інформацію, яка може сприяти залученню інвестицій.
Рекомендуються включити в нього такі розділи:
Прикладом може слугувати інвестиційний портал, який розробила Бурштинська громада Івано-Франківської області. На сьогодні громада активно використовує портал при комунікації з інвесторами та під час виступів на бізнес-подіях. Надалі планують активізувати інформаційні кампанії для популяризації ресурсу серед підприємців.
Для громади важливо, щоб на її території створився новий бізнес, причому не має жодної різниці, цей бізнес створений на об'єкті приватної чи комунальної власності. Проте кількість привабливих інвестиційних об'єктів у комунальній власності громади зазвичай обмежена. Аби збільшити кількість локацій, громаді варто налагодити співпрацю із власниками приватних об'єктів (земельних ділянок, комерційної нерухомості тощо), які можуть бути продані чи орендовані новими інвесторами. Ці приватні об'єкти рекомендується долучати в інвестиційний паспорт та за згодою їхніх власників розміщувати на порталі.
Так, з червня по листопад 2022 року відбувалась II частина ініціативи "Громада, дружня до бізнесу. Інструменти сприяння бізнесу в громадах", що за підтримки U-LEAD реалізовувалась Клубом Ділових Людей Україна. В межах ініціативи 24 громади з різних регіонів України сформували свої інвестиційні паспорти. Абсолютній більшості громад вдалось включити до паспортів приватні інвестиційні об'єкти, що викликало схвалення локального бізнесу, а також збагатило документ якісними пропозиціями.
"Портрет інвестора" ‒- це набір характеристик, спільних для певної групи інвесторів (вид діяльності, стиль поведінки, місце проживання, рівень достатку, види зацікавленості, попередній досвід тощо). Наприклад, "власники медичних бізнесів", "локальні фермери", "власники м'ясопереробних заводів" тощо.
Послідовність використання методики означено на малюнку вище (детальніше дивіться тут).
Процес активізації окремих каналів комунікації може тривати від кількох годин до кількох місяців. Тому спеціалістам громади варто працювати паралельно із групою інвестиційних об'єктів, групою бізнес-ідей, групою "портретів" та багатьма каналами комунікації в міру наявності прогресу та часових ресурсів.
Кластери — це об'єднання гравців ринку обмеженої території (група громад, область, регіон) навколо розвитку певної галузі або досягнення певних цілей. До кластера зазвичай входять гравці не лише ключової галузі, але й ті організації, які обслуговують та впливають на неї.
Цілі кластера:
Варто зазначити, що кластеризація бізнесу, ймовірно, буде одним із ключових інструментів для повоєнної відбудови України, що може підтримуватись державними та міжнародними грантами. Кластер може розпочинатись як неформальне об'єднання гравців ринку, водночас далі мав би перерости в окрему юридичну особу (зазвичай громадську спілку). Це дозволить створити демократичні органи управління кластером, будувати організаційну та фінансову історію кластера, залучати пільгове фінансування.
Впровадити такий інструмент громаді самотужки буде складно, тому в рекомендаціях радять для спільного розвитку кластерів залучати сусідні громади. Ключовими гравцями кластера мають бути підприємці.
Бренд громади — це не лише герб чи логотип. Бренд — це те, що люди думають і говорять про громаду, про життя та бізнес-клімат на її території. Бренд — це "картинки" та відчуття, які з'являються в уяві людей, коли вони чують назву громади. Також це про цінності, про позиціювання, про "це громада робить, а це — ні". Часто бренд громади пов'язаний із її спеціалізацією.
Бренд громади може посилити репутацію бізнесів, які є на її території. Особливо це актуально для мікро- та малого бізнесу, який має обмежені ресурси для власного просування.
Що може бренд:
Так, Синевирська громада Закарпатської області розробила бренд "СиневирЕКО". Громада популяризує ідею, що бізнеси, які знаходяться на її території, є екологічними, природними, традиційними. Це дозволяє бізнесам, які вже використовують бренд громади поруч із власними логотипами, продавати більше, дорожче, бути унікальними на національному рівні.
Окрім вищеперелічених 10 інструментів сприяння бізнесу та залучення інвесторів у громадах в посібнику представлені рекомендації щодо роботи з ресурсами адміністрації громади — фаховими та фінансовими, основними фондами та інформаційними системами.
Фахівці зазначають, що громаді варто планувати й виділяти необхідні ресурси та працювати над залученням додаткових. Водночас для підвищення спроможності реалізовувати інструменти сприяння бізнесу варто розвивати співпрацю із партнерами (регіональними та національними бізнес-об'єднаннями; експертами та бізнес-школами; сусідніми громадами; міжнародними організаціями та донорами; представниками регіональної влади; а також зі ЗМІ), які спроможні залучити до реалізації проєкту ресурси, яких громаді може бракувати. Піклуючись про власну репутацію (довіру до себе) як надійного та професійного партнера та працюючи разом із партнерами, громада може ініціювати та реалізовувати успішні спільні проєкти.
Крім того, у матеріалах можна знайти детальний розбір факторів інвестиційної привабливості громади та сучасні інвестиційні тренди.
Цю статтю опубліковано в рамках кампанії «Голос громад», яка є частиною Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.