fbpx
Сьогодні
еРубрика 09:25 25 Жов 2021

Біткоїни за розрахунком: як криптовалюту регулюють в інших країнах і що в Україні

Підходів до узаконення криптовалюти існує декілька — Україна поки тільки придивляється до можливих рішень.

English version here

Рубрика

Ринок криптовалюти розвивається, і його загальна ринкова капіталізація зараз становить майже 2,3 трильйона доларів США. І якщо раніше криптовалюти не потрапляли під жодне правове поле у світі, то вже кілька років їх активно впроваджують в економіку різних країн світу, узаконюючи цифрову валюту на рівні державних. 

Україна вже потребує правового регулювання ринку криптовалют, оскільки тільки в нашій країні в день обсяг транзакцій віртуальними активами становить близько 150-200 мільйонів доларів. Законодавці спробували врегулювати ринок, випустивши законопроєкт про віртуальні активи №3637. 

Проєкт визначав би віртуальні активи як власність, таким чином надаючи можливість власникам захистити свої права на них. Реєстрацією діяльності бірж криптовалют займалося б Мінцифри, а всі особи, що надають послуги у сфері віртуальних активів, були б внесені в реєстр і повинні були б подавати відповідну звітність про свої дії. Але головне, що зробив би законопроєкт — ввів би криптоактиви в цивільний обіг, таким чином зобов'язавши власників платити податки за операції з криптовалютами та декларувати дохід, отриманий від них. 

Документ пройшов в парламенті обидва читання, але Володимир Зеленський наклав на нього вето — занадто дорого б обійшлася для державного бюджету його реалізація через потребу створити новий орган, який займався б регулюванням. Замість цього Президент пропонує віднести регулювання обігу віртуальних активів до компетенції Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку — з таким висновком документ знову повернули в комітети Парламенту. 

Важливо відзначити, що це не перший закон, яким намагалися узаконити криптоактиви. Їх було 7, і вносити в Раду документи почали ще у 2017 році. Найдалі зайшов тільки останній проєкт №3637, і цілком можливо, що в разі його доопрацювання він буде прийнятий. 

Ми ж вирішили подивитися, як криптовалюти «в законі» працюють в інших країнах — можливо, чужий досвід може допомогти й Україні.

Біткоїни за розрахунком: як криптовалюту регулюють в інших країнах і що в Україні

Експериментальний проєкт в Сальвадорі: 30$ на криптогаманець від держави, кава за біткоіни та майнінг на геотермальній енергії

Новий український проєкт не визначає криптовалюту як платіжний засіб — скоріше, як майно, яке можна продавати, купувати або дарувати. Це не виключає, що ви зможете розрахуватися з кимось криптовалютою, заплатити нею за піцу або обміняти біткоіни на автомобіль, але ось розрахуватися біткоінами в магазині не можна. А в Сальвадорі — можна, починаючи з 7 вересня 2021 року. 

У найменшій латиноамериканській країні з населенням в 6,5 мільйона, інтернетом з яких у 2021 році користується лише половина; в країні, де не існує власної валюти (там використовується долар США), а середня зарплата у населення — 375$, вирішили провести експеримент і дозволити проводити будь-які розрахунки в біткоінах, зробивши їх другою офіційною валютою. 

Уряд Сальвадору створив офіційний криптогаманець, і зберігатиме в ньому біткоіни на суму в 150 мільйонів доларів в трастовому фонді на базі Банку розвитку Сальвадора, щоб гарантувати можливість автоматичного і миттєвого обміну BTC на долар США. Відповідно до закону, ціни в Сальвадорі можуть встановлюватися в біткоінах, також криптовалютою можна сплачувати податкові відрахування. Обмін біткоінів не обкладається податком на приріст капіталу, водночас обмінювати на долари біткоіни можна за ринковим курсом. Крім того, уряд розробив додаток — електронний гаманець Chivo, встановлюючи який, сальвадорці відразу отримують на рахунок 30$ в біткоінах для перших розрахунків. 

криптовалюта

Photographer: Camilo Freedman/Bloomberg

Система працює вже місяць, і в Bloomberg розповіли, до чого це призвело. У перші дні після старту системи ціна на біткоіни обвалилася на 6000$, проте швидко відновилася — криптовалюта довела свою стабільність. Уже за перший місяць гаманці Chivo встановили 2 мільйони сальвадорців і відразу… Почали спекулювати на новій валюті! Річ у тім, що конвертація біткоіна та долара в Chivo здійснюється дуже швидко, моментально перемикаючи гаманець з долара на біткоіни й назад. Це дозволило купувати біткоіни, коли його ціна падає, а потім конвертувати його назад в долари, якщо він знову зростає. За словами журналістів з Bloomberg, власник магазину електроніки Сантос Енріке Ернандес таким чином заробив 12$ за два дні. 

Розраховуватися біткоінами в Сальвадорі поки можна не усюди — до платіжної системи під'єднуються поступово, і першими були, звичайно, конгломерати Starbucks, McDonald's та інші великі торгові мережі, в тому числі й супермаркети. Проблемою є і те, що для використання Chivo обов'язково покриття інтернету, а в Сальвадорі він є не скрізь, тому з розрахунком «у битку» іноді виникають труднощі. Крім того, нова система іноді підвисає або не функціонує належним чином, що, звичайно, не дуже подобається користувачам. 

Переважно люди просто почали знімати отримані 30$ в банкоматах. І хоч розробники гаманця спробували обмежити цю можливість, заборонивши переведення в готівку криптомонет до того, як з ними буде проведена якась фінансова операція, сальвадорці придумали вихід: пересилали кошти родичам і назад, а після — знімали готівку. 

На світовій арені перехід до біткоінів сприйняли не надто позитивно. Крім того, що багато експертів назвали таке рішення дурним, Міжнародний валютний фонд, який надав Сальвадору екстрений кредит торік і тепер веде переговори ще про один, повідомив, що не зможе контролювати та планувати витрати й податки в Сальвадорі. Експерти вважають, що введення в обіг біткоінів ставить другий раунд кредитування під сумнів. 

Щоб експеримент показав більш значні результати, потрібно більше часу. У перспективі, за словами президента Сальвадора Наїба Букеле, введення біткоінів в обіг дозволить заощадити на грошових перекази з США, які щомісяця своїм родичам здійснюють ті, хто виїхав до сусідньої держави на заробітки. Таких латиноамериканських «заробітчан» в Штатах — понад 2 мільйони, а їх перекази становлять понад 20% валового внутрішнього продукту Сальвадора. Букела назвав зниження комісії за перекази однією з основних переваг біткоіну. Уряд Сальвадору також робить ставку на те, що використання крипти як законного платіжного засобу залучить нові інвестиції. 

Цікавим є і ще одне екологічне рішення Сальвадору: там вперше у світі вирішили майнити біткоіни, використовуючи геотермальну енергію. Після встановлення майнінгової ферми біля геотермальної станції в першому заході 1 жовтня вдалося добути 0,00599179 BTC. З урахуванням курсу станом на той час (47 830$) це близько 257-286$. 


«Видобуток з використанням дуже дешевої, 100% чистої, 100% відновлюваної енергії з нульовим викидом енергії наших вулканів 🌋», — написав Наїб Букеле.

Китай повністю заборонив використання криптовалют, але придумав альтернативу. Чому?

Скільки електроенергії знадобилося станції для того, щоб здобути перші біткоіни з геотермальних станцій в Сальвадорі та наскільки перспективним і таким, що окупається, виявиться проєкт, поки невідомо. Але використання зеленої енергетики для майнінгу — не нове рішення. У Китаї з його великою гірською місцевістю, підприємці вже давно почали активно використовувати гідроелектростанції, розміщуючи свої ферми просто в горах. Це, а також дешева електроенергія, зробило Китай країною, де зосереджено близько 75% світових потужностей з видобутку біткоінів. Точніше, було зосереджено — тепер ця частка істотно впаде, оскільки у вересні цього року КНР заборонили фінансові операції з криптовалютою і пообіцяли геть викорінити майнінг цифрових активів. 

біткоїни китай успішний досвід

Imaginechina/AP Images

Влада пояснює таке рішення небажанням впускати в країну валюту, яку неможливо контролювати, а ще тим, що майнінг криптовалюти завдає колосальної шкоди екології. Річ у тім, що електрику від гідростанцій можна використовувати тільки в літній дощовий період, а ось зими в Китаї посушливі. Майнери повинні шукати альтернативні дешеві джерела електроенергії, але сонячні та вітряні електростанції не забезпечують досить стабільних поставок для цілодобового майнінгу, тому майнери часто звертаються до єдиної доступної альтернативи: вугілля. Так галузь перетворюється на спалювання вугілля для створення валюти. Це підриває амбітну обіцянку президента Китаю Сі Цзіньпіна зробити Китай вуглецево-нейтральним до 2060 року.

Згідно з дослідженням, опублікованим в науковому журналі Nature Communications, до настання суворих заходів при видобутку біткоінів в Китаї до 2024 року прогнозувалося, що до цього часу буде вироблено понад 130 мільйонів метричних тонн викидів вуглецю. Якби світова індустрія видобутку біткоінів була б країною, вона була б 29-м найбільшим споживачем енергії у світі в списку країн за споживанням енергії, обігнавши Аргентину з населенням приблизно 45 мільйонів осіб.

Як альтернативу в Китаї пропонують використовувати цифровий юань — e-CNY, над яким працюють ще з 2014 року. Він відрізняється від криптовалюти насамперед тим, що забезпечений реальними активами — точно так само, як і звичайний юань. Емісію, обіг і способи використання e-CNY контролює Народний банк Китаю, який вже оголосив про можливість обмеженого використання e-CNY на території КНР. e-CNY-система збирає менше даних про транзакції, ніж традиційна система електронних платежів, відзначають в Центробанку, і банк зберігає дані, пов'язані з цифровим юанем, окремо від даних про інші операції.

біткоїни

Чеська модель контролю криптоактивів схожа на українську, але там поки що не до кінця з нею розібралися

Мінфін Чехії визнає криптовалюту нематеріальним активом — формулювання, схоже на запропоновану українським проєктом №3637 — віртуальний актив

У Празі за біткоіни можна орендувати готель і оплатити чек в деяких кафе, наприклад, в окремому закладі центру Paralelni Polis і ще в 80 торгових точках країни. Також біткоінами можна розрахуватися в онлайн-магазині техніки Alza.

Згідно з позицією Центрального банку, операції з цифровими грошима не підлягають ліцензуванню і сплаті додаткових податків. Податком обкладається тільки прибуток, отриманий компаніями у вигляді криптовалюти. Водночас як юридичні особи, так і фізичні, зобов'язані декларувати прибуток, отриманий від криптовалюти, у своїх податкових звітах. Ставка податку при цьому становить 19% для юросіб і 15% — для фізичних осіб. Проте державі поки не вдається повністю взяти криптовалюту під свій контроль. 

За яким сценарієм піде Україна, поки достовірно сказати не можна. Можливо, незабаром ми назавжди відмовимося від паперових грошей, але яка до цього часу буде альтернатива, поки невідомо. 

3
7420

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: