Що відбувається

Хроніка бою під Первомайськом. Боротьба за Піски

Підписання Мінських мирних угод 5 вересня 2014 року не означало остаточного припинення бойових дій. Проросійські бойовики продовжували свою терористичну діяльність, яка, крім раптових обстрілів позицій наших військ на Донбасі, включала і відправку диверсійних груп на прифронтові території.

Найбільші втрати наші військові у вересні 2014 року зазнали 14-го числа в ході засідки диверсійної групи противника на дорозі Нейталове – Піски.

Приблизна карта боєзіткнення 14.09.2014 р.

Судячи з наявної на сьогодні інформації від безпосередніх учасників, події в цей день розгорталися наступним чином.

В обід на позиції "Дніпро-1" в Пісках (опорний пункт "Міст") поверталися бійці, які їздили в Красноармійськ (нині – Покровськ) за продуктами. На зворотному шляху під селищем Первомайське їх мікроавтобус був обстріляний невідомими людьми з припаркованого на узбіччі позашляховика.

Було вирішено організувати рейд для знищення цієї диверсійної групи. Були зібрані всі наявні сили – танк від 93-й бригади, пікап і ще один автомобіль. Приблизно в тому ж місці група потрапила у грамотно організовану засідку. Першим був розстріляний пікап, в якому загинули Віталій Українцев та Віталій Кисловський. Водій машини – Степан – був поранений.

Було зроблено кілька пострілів з гранатомета по танку – в результаті був поранений Грачов, що сидів на броні. Отримавши попадання і пошкодження, танк розвернувся і пішов на базу.

На звуки бою з "Мосту" була надіслана БМП, яка з гармати почала відпрацьовувати лісопосадку, в якій засіли диверсанти.

Бійці батальйону "Дніпро-1", літо 2014 р.

У цей момент з боку Карлівки пішла колона з чотирьох танків. Як згадував один з учасників бою в інтерв'ю автору: "…танки теж почали з гармат і кулеметів "обробляти" лісополосу. Бій припинився. Думаю, ті вороги злякалися трохи. Ми поранених позбирали, і я особисто підійшов до механіка-водія БМП і попросив, щоб він висунувся в бік наших позицій. Аби могли своїх загиблих або на "броню" або "в броню" завантажити. Механік погодився, і ми акуратно пішли ланцюгом за бронею. Тільки їх завантажили, як знову почався щільний вогонь по нам. Ми розосередилися і почали відстрілюватися. Олексій Чернишов був десь то в районі посадки і те ж відстрілювався".

В результаті один з танків залишився з бійцями "Дніпро-1", а решта розвернулися і пішли на Карлівки назад. Здавалося, що бій завершився. Всі завантажились на БМП і під прикриттям танка стали повертатися на базу.

Однак міні-колона змогла проїхати лише близько кілометра, і потрапила у нову засідку.

Двома гранатами з РПГ була вражена БМП: "Я всередині в десантному відсіку сидів. Степан злетів, йому сильно зашкодило ногу і руку. Всіх з броні поскидало. У цей момент Чернишов Олексій відбіг кудись, у нього було три кульових поранення. Відстрілювалися ще хвилин сорок, поки боєприпаси були".  Слідом диверсанти вкрай вдало вразили танк, в результаті детонації боєкомплекту у нього зірвало башту, загинув один з танкістів. Бійці прийняли рішення відходити самостійно.

Танк 17-ї ОТБР, знищений бойовиками

"Ми зайшли в кінець посадки, поклали Степана на три автомати, взяли і понесли. Ми майже дійшли до входу в село, коли побачили пікап полку, який був, імовірно,посланий нам на допомогу. Пікап виїхав на городи через посадку і забрав нас. Кілометр до моста залишалося. Два кілометри ми, грубо кажучи, пройшли.

Підкріплення приїхало 4 людини, людей більше не було. Ми в кузов пікапа залізли, Степана завантажили. Коли почали виїжджати навздогін нам почали стріляти ці диверсанти".

В результаті двох зіткнень загинули п'ятеро бійців:

– Навідник-оператор танку 17-ї отбр солдат Олег Габінет (1989 р.н.);

– старшина міліції 2-го взводу 5-ї роти БПСМОП "Дніпро-1" Віталій Українцев (1968 р.н.). Приймав участь у війні в Афганістані у складі угруповання радянських військ в Афганістані (1979-1989 рр.);

– старшина міліції 4-го взводу 4-ї роти БПСМОП "Дніпро-1" Віктор Кісловський (1969 р.н.). Приймав участь у війні в Афганістані у складі угруповання радянських військ в Афганістані (1979-1989 рр.);

– рядовий міліції 4-го взводу 4-ї роти БПСМОП "Дніпро-1" Сергій Грачов (1973 р.н.);

– рядовий міліції 4-го взводу 4-ї роти БПСМОП "Дніпро-1" Олексій Чернишов (1979 р.н.).

Загиблі у бою 14 вересня 2014 р. українські бійці

Про заздалегідь підготовлену акцію свідчить і той факт, що група бійців 3-го полка спецпризначення, яка виїхала на допомогу з Донецького аеропорту, також попала у засідку.

Як згадував боєць полку Вадим Довгорук (псевдо "Вадос"): "Ми сіли поїсти, хтось займався своїми справами, хтось пив каву. Раптом зайшов наш командир і каже: "Одягаємось, батальйон "Дніпро-1" потрапив у засідку недалеко від аеропорту, потрібна допомога. Ми висунулись колоною: БМП, "Урал", ЗУ і "таблетка". Та до "Дніпра" ми не доїхали, бо терористи влаштували нам засідку за злітною смугою, у відкритому полі".

"Десь на 20-й хвилині бою я отримав поранення. Куля пройшла навиліт, пробивши кевларову частину бронежилета. Мій товариш отримав осколкове поранення в руку трохи раніше за мене.

Доки хлопці вели бій, мене перев`язали прямо в полі, а потім усі завантажились у "таблетку" і поїхали назад до аеропорту. Там лікар поставив крапельницю.

Буквально через 15 хвилин "Уралом" привезли хлопців з "Дніпра-1". Був один "двухсотий" і, напевне, троє "трьохсотих". Пораненим теж надали першу медичну допомогу, завантажили в БМП й вивезли".

Після цього випадку було суттєво посилена охорона усіх військових колон у прифронтовій полосі. Батальйон "Дніпро-1" обороняв Піски ще до серпня 2015 року. Були й втрати, але це зовсім інша історія.

Нині на місці другого бою стоїть невеликий обеліск в пам'ять про загиблих.

Свіжі дописи

  • Екорубрика

Каховське водосховище: як жителі сіл, що стоять на березі колишнього резервуара, живуть без води 

“Рубрика” відвідала берег Каховського водосховища та дізналась, як змінилось життя Кушугумської громади після російського теракту… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Кейси

“Драматургія — це універсальний спосіб відновлення людини”: як працює Театр Ветеранів

Перетворити власний травматичний досвід спочатку на текст п’єси, а потім поставити її на сцені —… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Підвищення безпеки на дорогах: як проєкт ЄС змінює інфраструктуру українського міста

Безпека як основний вектор для трансформацій міської інфраструктури Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Як у Львові працює ініціатива “Візьми будинок під опіку”

4 вересня росіяни вдарили по Львову дронами та ракетами. 189 будинків зазнали пошкоджень, 60 людей… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Кейси

“Друзі у дворі”: навіщо миколаївський проєкт зближує дітей-сусідів?

Останніми роками українським дітям дедалі важче включатися в соціалізацію — пандемія та війна забрали в… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейси

Магазин вишиванок, мережа кав’ярень та центр дитячого розвитку: як працює державна система грантів “єРобота”?

Ще у липні 2022 року в розпал бойових дій уряд започаткував грантовий проєкт “єРобота”. Будь-хто… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.