Підписання Мінських мирних угод 5 вересня 2014 року не означало остаточного припинення бойових дій. Проросійські бойовики продовжували свою терористичну діяльність, яка, крім раптових обстрілів позицій наших військ на Донбасі, включала і відправку диверсійних груп на прифронтові території.
Найбільші втрати наші військові у вересні 2014 року зазнали 14-го числа в ході засідки диверсійної групи противника на дорозі Нейталове – Піски.
Судячи з наявної на сьогодні інформації від безпосередніх учасників, події в цей день розгорталися наступним чином.
В обід на позиції "Дніпро-1" в Пісках (опорний пункт "Міст") поверталися бійці, які їздили в Красноармійськ (нині – Покровськ) за продуктами. На зворотному шляху під селищем Первомайське їх мікроавтобус був обстріляний невідомими людьми з припаркованого на узбіччі позашляховика.
Було вирішено організувати рейд для знищення цієї диверсійної групи. Були зібрані всі наявні сили – танк від 93-й бригади, пікап і ще один автомобіль. Приблизно в тому ж місці група потрапила у грамотно організовану засідку. Першим був розстріляний пікап, в якому загинули Віталій Українцев та Віталій Кисловський. Водій машини – Степан – був поранений.
Було зроблено кілька пострілів з гранатомета по танку – в результаті був поранений Грачов, що сидів на броні. Отримавши попадання і пошкодження, танк розвернувся і пішов на базу.
На звуки бою з "Мосту" була надіслана БМП, яка з гармати почала відпрацьовувати лісопосадку, в якій засіли диверсанти.
У цей момент з боку Карлівки пішла колона з чотирьох танків. Як згадував один з учасників бою в інтерв'ю автору: "…танки теж почали з гармат і кулеметів "обробляти" лісополосу. Бій припинився. Думаю, ті вороги злякалися трохи. Ми поранених позбирали, і я особисто підійшов до механіка-водія БМП і попросив, щоб він висунувся в бік наших позицій. Аби могли своїх загиблих або на "броню" або "в броню" завантажити. Механік погодився, і ми акуратно пішли ланцюгом за бронею. Тільки їх завантажили, як знову почався щільний вогонь по нам. Ми розосередилися і почали відстрілюватися. Олексій Чернишов був десь то в районі посадки і те ж відстрілювався".
В результаті один з танків залишився з бійцями "Дніпро-1", а решта розвернулися і пішли на Карлівки назад. Здавалося, що бій завершився. Всі завантажились на БМП і під прикриттям танка стали повертатися на базу.
Однак міні-колона змогла проїхати лише близько кілометра, і потрапила у нову засідку.
Двома гранатами з РПГ була вражена БМП: "Я всередині в десантному відсіку сидів. Степан злетів, йому сильно зашкодило ногу і руку. Всіх з броні поскидало. У цей момент Чернишов Олексій відбіг кудись, у нього було три кульових поранення. Відстрілювалися ще хвилин сорок, поки боєприпаси були". Слідом диверсанти вкрай вдало вразили танк, в результаті детонації боєкомплекту у нього зірвало башту, загинув один з танкістів. Бійці прийняли рішення відходити самостійно.
"Ми зайшли в кінець посадки, поклали Степана на три автомати, взяли і понесли. Ми майже дійшли до входу в село, коли побачили пікап полку, який був, імовірно,посланий нам на допомогу. Пікап виїхав на городи через посадку і забрав нас. Кілометр до моста залишалося. Два кілометри ми, грубо кажучи, пройшли.
Підкріплення приїхало 4 людини, людей більше не було. Ми в кузов пікапа залізли, Степана завантажили. Коли почали виїжджати навздогін нам почали стріляти ці диверсанти".
В результаті двох зіткнень загинули п'ятеро бійців:
– Навідник-оператор танку 17-ї отбр солдат Олег Габінет (1989 р.н.);
– старшина міліції 2-го взводу 5-ї роти БПСМОП "Дніпро-1" Віталій Українцев (1968 р.н.). Приймав участь у війні в Афганістані у складі угруповання радянських військ в Афганістані (1979-1989 рр.);
– старшина міліції 4-го взводу 4-ї роти БПСМОП "Дніпро-1" Віктор Кісловський (1969 р.н.). Приймав участь у війні в Афганістані у складі угруповання радянських військ в Афганістані (1979-1989 рр.);
– рядовий міліції 4-го взводу 4-ї роти БПСМОП "Дніпро-1" Сергій Грачов (1973 р.н.);
– рядовий міліції 4-го взводу 4-ї роти БПСМОП "Дніпро-1" Олексій Чернишов (1979 р.н.).
Про заздалегідь підготовлену акцію свідчить і той факт, що група бійців 3-го полка спецпризначення, яка виїхала на допомогу з Донецького аеропорту, також попала у засідку.
Як згадував боєць полку Вадим Довгорук (псевдо "Вадос"): "Ми сіли поїсти, хтось займався своїми справами, хтось пив каву. Раптом зайшов наш командир і каже: "Одягаємось, батальйон "Дніпро-1" потрапив у засідку недалеко від аеропорту, потрібна допомога. Ми висунулись колоною: БМП, "Урал", ЗУ і "таблетка". Та до "Дніпра" ми не доїхали, бо терористи влаштували нам засідку за злітною смугою, у відкритому полі".
"Десь на 20-й хвилині бою я отримав поранення. Куля пройшла навиліт, пробивши кевларову частину бронежилета. Мій товариш отримав осколкове поранення в руку трохи раніше за мене.
Доки хлопці вели бій, мене перев`язали прямо в полі, а потім усі завантажились у "таблетку" і поїхали назад до аеропорту. Там лікар поставив крапельницю.
Буквально через 15 хвилин "Уралом" привезли хлопців з "Дніпра-1". Був один "двухсотий" і, напевне, троє "трьохсотих". Пораненим теж надали першу медичну допомогу, завантажили в БМП й вивезли".
Після цього випадку було суттєво посилена охорона усіх військових колон у прифронтовій полосі. Батальйон "Дніпро-1" обороняв Піски ще до серпня 2015 року. Були й втрати, але це зовсім інша історія.
Нині на місці другого бою стоїть невеликий обеліск в пам'ять про загиблих.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.