УрбанРубрика

Підвищення безпеки на дорогах: як проєкт ЄС змінює інфраструктуру українського міста

Безпека як основний вектор для трансформацій міської інфраструктури

Проєкт «Підвищення безпеки автомобільних доріг в містах України», що реалізується за підтримки Європейського Союзу (ЄС) та його банку, Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), має на меті модернізувати вуличну інфраструктуру, щоб усунути небезпечні дорожні ділянки, зробити систему громадського транспорту екологічнішою, якіснішою та доступнішою для всіх учасників дорожнього руху.

Згідно зі статистикою Патрульної поліції за 2022-2023 роки, в Україні внаслідок дорожньо-транспортних пригод (ДТП) постраждало 52647 людей, а 5844 загинули. Майже у 16% ДТП діти віком до 18 років загинули та/або були травмовані. Серед жертв є як цивільне населення, так і військові, що перебували поза межами активних бойових дій.

Статистика ДТП в Україні за даними Патрульної поліції.

Людське життя безцінне. В умовах війни, коли український народ виборює право на існування у війні проти агресора, ця аксіома спонукає до посилення заходів безпеки для захисту населення. Реконструкція дорожньої інфраструктури є одним зі способів зменшити кількість жертв ДТП та сформувати безпечне та інклюзивне майбутнє.

«Безпека є базовою європейською цінністю та універсальним правом людини. Відновлення вулиць це, перш за все, збереження людських життів, яке сприяє створенню більш інклюзивних та сталих міст. Цей проєкт є впевненим кроком до європейської інтеграції, відповідаючи найвищим стандартам безпеки та якості життя», – зазначає Жослен Корне, керівник відділу з питань відбудови, енергетики, інфраструктури та довкілля Представництва ЄС в Україні.

В Європі при реконструкції вулиць головним бенефіціаром визначають саме пішоходів. Інженери у проєктах змінюють дороги, оскільки більше не орієнтуються виключно на потреби автомобілістів. Тепер метою є безпечне, зручне та доступне середовище для всіх учасників дорожнього руху. Європейські міста рухаються в цьому напрямі, зокрема в межах Плану сталої міської мобільності, і тут є чимало успішних практик, які можна взяти за приклад. 

У минулому в українських містах вузькі тротуари та небезпечні, подекуди відсутні, переходи й незручний громадський транспорт змушували людей пересідати на автомобілі в надії, що вони зможуть швидше та зручніше пересуватися містом. Від цього кількість автомобілів на дорогах стрімко зростала, на що інфраструктура не була розрахована. Виходить замкнене коло: чим більше автомобілів, тим небезпечніше почуваються пішоходи, що спонукає останніх сідати за кермо.

Оновлений міський простір створює привабливі альтернативи автомобільному руху, заохочуючи піші прогулянки, їзду на велосипеді та користування громадським транспортом. Своєю чергою, це призводить до зменшення викидів діоксиду вуглецю (CO₂) шуму та інших побічних ефектів автомобільного руху. До того ж піші та велосипедні прогулянки мають позитивний вплив на фізичне та ментальне здоров'я громадян. Реконструкції також передбачають «озеленення» – висаджування дерев тощо – що сприяє зниженню температури повітря. Отже, в результаті маємо безпечніше, більш екологічне та комфортне середовище.

Рекомендації для досягнення цих та інших сталих цілей детально викладено у комплексному посібнику Керівні принципи проєктування міського вуличного простору для України (Urban Streetscape Guidelines), що було розроблено в межах проєкту. Він спирається на досвід найкращих європейських практик та адаптує їх під потреби українських міст. Його мета – трансформувати міську інфраструктуру в найближчі десятиліття через представлення рекомендацій для майбутнього проєктування безпечного, інклюзивного й зеленого вуличного простору, які підтримуватимуть не лише сталий транспорт,  але й динамічні та густонаселені міста. Наразі документ надіслано Міністерству розвитку громад та територій України для схвалення.

«Підтримка Європейського Союзу дозволяє нам відновлювати і втілювати реальні зміни на наших вулицях, перетворюючи ідеї на конкретні плани та результати. Ми працюємо разом над створенням безпеки для кожного учасника дорожнього руху. Коли йдеться про безпеку на дорогах, ми усвідомлюємо, що за кожною одиницею у статистиці стоять життя українок та українців», – зазначив Віцепрем'єр-міністр з відновлення України – Міністр розвитку громад та територій України Олексій Кулеба.

Серед учасників проєкту, які прагнуть вдосконалити свою дорожню інфраструктуру – Львів. Місто не тільки прихистило велику кількість внутрішньо переміщених осіб з початку повномасштабного вторгнення, а й продовжує постійно приймати туристів з усієї України та з-за кордону.

За 2022-2023 роки загинуло 49 людей, а 1412 було травмовано, однак спостерігається тенденція до зниження. Очікується, що участь у проєкті сприятиме подальшому зменшенню кількості жертв ДТП.

Статистика ДТП у місті Львів (*з 2021 року у Львівській міській громаді). Відхилення у 2020 році могло бути через Covid-19 та зменшення мобільності

«Безпека на дорогах є одним з важливих факторів для комфорту наших мешканців та великої кількості гостей, а отже є одним з пріоритетних напрямів розвитку Львова. Інвестуючи в реконструкцію вулиць, ми інвестуємо в майбутнє міста, його економічний розвиток та якість життя містян», – поділився Андрій Москаленко, перший заступник Львівської міської ради.

Незабаром у межах проєкту розпочнеться робота по реконструкції вулиць Б.Грінченка та Гетьмана І.Мазепи довжиною 2,7 км, яка має завершитись до другої половини 2026 року. Загалом проєкт оцінюється в 13,5 млн євро. Європейським інвестиційним банком буде співфінансовано 9,8 млн євро, решту коштів виділить місто.

Вулиця Гетьмана І.Мазепи після реконструкції

«Ми працюємо над тим, щоб Львів гармонійно поєднував сучасну, зручну та інклюзивну інфраструктуру й багату історичну спадщину. На меті модернізувати інфраструктуру, яка не оновлювалася з 60-70-х років. З того часу багато змінилося: кількість транспорту, населення району, вимоги до безпеки тощо. Ці вулиці є продовженням головних артерій нашого міста, які з'єднують житлові райони з великою кількістю об'єктів соціальної інфраструктури, серед яких найбільший комплекс лікарень у західній частині України», – розказав Андрій Павлів, начальник управління інвестицій та проєктів Львівської міської ради.

За створенням плану реконструкції стоїть колосальна робота. Під час її розробки інженери та дорожньо-технічні експерти спирались на кращі європейські практики. Особливу увагу приділяли:

  • конкретним потребам всіх учасників руху, зокрема пішоходів і велосипедистів;
  • щільності та прогнозуванню дорожнього руху, особливо у пікові години;
  • ефективності та потребам громадського транспорту;
  • ДТП та категорії учасників дорожнього руху, травматичності, типам зіткнень, часу доби тощо.

Згідно з даними геопорталу відкритих даних Львівської міської ради, у 2017-2023 роки на цій дорожній ділянці сталося близько 70 ДТП, де постраждали понад 170 осіб. Найчастіше причини були пов'язані з автомобільним рухом і стосувалися: порушення правил маневрування, перевищення швидкості, недотримання дистанції, порушення правил проїзду пішохідних переходів та перехресть.

Найчастіші причини ДТП на цій дорожній ділянці

Вулиці Б.Грінченка та Гетьмана І.Мазепи мають велике соціальне та економічне значення, а отже значне транспортне навантаження та потік людей, які тільки зростатимуть. Це – магістраль районного значення, не тільки через відсутність цільної об'їзної траси. Поруч знаходяться заклади освіти всіх рівнів, десятки магазинів, ринок, парки, торговий центр, а також комплекс лікарень. Серед останніх: лікарня Святого Пантелеймона, дитяча лікарня Святого Миколая та Національний реабілітаційний центр «Незламні», де лікуються дорослі, діти, а також військові з усієї України.

«Реконструкція цих вулиць один з перших трансформаційних кроків для північного району Львова. Це наша відповідь на виклики стрімкого розвитку міста та зростаючі потреби мешканців. Ми ставили безпеку руху за абсолютний пріоритет, але також і намагались дивитись на картину ширше. Працювали так, щоб ці вулиці надалі гармонійно поєднувались з новими проєктами. Інженер-проєктувальник повинен реалізувати проєкт таким чином, щоб учасник дорожнього руху мав право на помилку без наслідків для себе та інших учасників руху», – розповідає Андрій Чайко, головний інженер проєкту ЛКП «Інститут просторового розвитку».

Після проведення поглибленої оцінки цих вулиць експерти запропонували ряд заходів для змін, які охоплюють різні аспекти транспортної інфраструктури.

Перехрестя вулиць Гетьмана І.Мазепи та І.Миколайчука

Проєкт передбачає повну реконструкцію проїжджої частини із заміною дорожнього покриття. Для зменшення заторів та оптимізації транспортної мережі, передбачено облаштування додаткових поворотних смуг на перехрестях, зокрема на тих, що ведуть до прилеглих лікарень.

На перетині вулиць Гетьмана І.Мазепи та Замарстинівської буде організовано перехрестя з круговим рухом. Це рішення було зумовлено ефективністю такого типу зв'язку при з'єднанні однакових за інтенсивністю потоків руху з різних напрямків. Кільце сприятиме заспокоєнню жвавого руху. Варто зазначити, що перший проєкт, розроблений ще у 2017, вже враховував потреби, що виникнуть у зв'язку з побудовою торгового центру неподалік.

Кільцевий рух на перехресті вулиць Гетьмана І.Мазепи та Замарстинівської

У межах реконструкції також передбачається встановлення нових дорожніх знаків на семи основних перехрестях та світлофори для регулювання раніше нерегульованих ділянок.

Інноваційним рішенням стане встановлення смуг громадського транспорту посередині проїжджої частини, якими послуговуватимуться зокрема і карети швидкої допомоги. Це забезпечить прямий рух без змін траєкторій, що особливо важливо для швидких, адже кожна секунда рятує життя. Крім того, зменшаться затримки на маршрутах громадського транспорту оскільки відпаде необхідність заїжджати на зупинкові майданчики у вигляді "кишень". Важливість пов'язана також зі збільшенням маршрутів громадського транспорту через вулиці Гетьмана І.Мазепи та Б.Грінченка. Так, з 2017 року кількість автобусних маршрутів через ці вулиці зросла з шести до одинадцяти.

Крім того, реконструкція цих вулиць сприятиме зниженню швидкості руху. Тільки у 2023 році в Україні через перевищення безпечної та встановленої швидкості водіями загинуло 1716 осіб, а 12364 було травмовано.

Смуги громадського транспорту посередині проїжджої частини

Для того, щоб полегшити пошук місць для паркування для водіїв, проєктом передбачається облаштування місць для паркування в кишенях, та впорядкування існуючих майданчиків вздовж проїжджої частини. Варто зауважити, що влаштування смуг громадського транспорту праворуч та ліворуч від осі вулиці унеможливить виникнення конфліктних ситуацій громадського та приватного транспорту при заїзді чи виїзді з місця для паркування.

Оптимізувати рух транспорту було одним із завдань проєкту, однак експерти ставили за мету саме створення комфортного та інклюзивного середовища для всіх учасників дорожнього руху. Тож реконструкція цих вулиць перетворить раніше орієнтовані виключно на водіїв простори на комфортні та безпечні зони також і для пішоходів та велосипедистів.

Тротуари вздовж вулиць будуть замінені та модернізовані. В процесі проєктування використовувались супутникові знімки та досліджувалась ділянка проєктування, щоб забезпечити всі важливі пішохідні зв'язки по зручних траєкторіях для руху пішоходів.

На фото:Зображення перехрестя вулиці Гетьмана І.Мазепи та І.Миколайчука

З огляду на збільшення смуг громадського транспорту, необхідним елементом стануть острівці безпеки для пішохідних переходів посередині проїжджої частини. В Україні у 2023 році в дорожньо-транспортних пригодах загинув 931 пішохід, а 6006 пішоходів були травмовані.

Для комфортного пересування в темний час доби буде замінено вуличне освітлення. При гарній видимості у водіїв більше шансів розпізнати розмітку, дорожні знаки та об'єкти, що знаходяться на проїжджій частині, а отже, безпечно для себе та оточуючих дістатись пункту призначення. Пішоходи також отримують значну користь від хорошого вуличного освітлення.

Важливим компонентом проєкту є озеленення території. В плані реконструкції було максимально збережено існуючі зелені зони, а також окремо створено нові громадські місця для відпочинку.

Проєкт також не оминає потреби у створенні комфортного та безпечного простору для велосипедистів, що має заохотити більше львів'ян користуватися велосипедним транспортом. Під час реконструкції вулиць Б.Грінченка та Гетьмана І.Мазепи передбачено облаштування велосмуг та спеціальних переїздів для велосипедистів, а також встановлення світлофорів. Згідно зі статистикою минулого року, в Україні відбулося 1447 ДТП з наїздом на велосипедистів, внаслідок яких 214 осіб загинуло, а 1299 – травмовано. Спроєктована велоінфраструктура створить безпечний безперервний рух вулицями. Після будівництва вона буде з'єднана з велосипедною інфраструктурою на вулицях Б.Хмельницького, І.Миколайчука та П.Орлика. Крім того, вона розташована неподалік від велосипедної інфраструктури на вулиці Варшавській, будівництво якої тимчасово призупинено через повномасштабне вторгнення.

Реконструкція значно покращить доступність мікрорайону, оскільки створить безпечне сполучення як вздовж, так і впоперек вулиць, що особливо важливо для вразливих категорій: пацієнтів лікарень, дітей, людей старшого віку тощо.

Першими кроками до таких змін стане оновлення водопроводу, каналізації, системи центрального опалення та газопостачання, що позитивно вплине на якість життя мешканців району. Це також запобігатиме повторному проведенню земляних та будівельних робіт на цій ділянці, що часто трапляється, коли постачальники послуг працюють несинхронно. 

Львів'яни підтримали розроблений проєкт під час громадського обговорення, а їхні пропозиції були враховані у фінальній його версії. Саме містяни підкреслили важливість встановлення додаткових світлофорів, покращення вуличного освітлення та збереження наявних насаджень. Відповідно, ці компоненти є пріоритетними для проєкту.

Нещодавно на одній із сесій Львівська міська рада проголосувала за надання місцевої гарантії для цієї реконструкції. Наступний крок – оголошення тендеру на її виконання. Для зручності львів'ян реконструкція буде здійснюватись поетапно, із застосуванням графіків.

Очікується, що впровадження нових підходів до організації вуличного простору до і після реконструкції суттєво підвищить безпеку дорожнього руху, зменшить не тільки кількість аварій на цій дорожній ділянці до 60%, а й також тяжкість їх наслідків для людини.

«Якісна інфраструктура це ключ до відбудови та процвітання країни. Ми продовжуємо інвестувати в Україну попри такі складні часи, все через нашу віру в незламність країни, в її непохитну здатність та жагу до розвитку», – коментує віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська, відповідальна за діяльність банку в Україні.

Підтримка Європейського Союзу

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), банк Європейського Союзу, надав Україні 75 млн євро для розвитку інфраструктури та забезпечення комфортного й безпечного руху у межах проєкту «Підвищення безпеки автомобільних доріг в містах України». З цієї суми у 2022 році 50 млн було перенаправлено для надання невідкладної допомоги Україні в умовах війни.

4,1 млн євро технічної допомоги надала Європейська комісія в межах Інвестиційної платформи сусідства ЄС (NIP). Ці кошти було спрямовано на координацію проєкту на центральному та регіональному рівнях, проведення аудитів, надання допомоги в організації проведення закупівель і консультативну підтримку.

Візуальні матеріали реконструкції надано ЛКП «Інститут просторового розвитку»

Свіжі дописи

  • Кейси

“Захотілося практично допомогти країні”: як підлітки створюють інновації для розмінування України

“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоров’я

Подарунки з користю для здоров’я: що придбати рідним на новорічні свята

“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейси

Дмитро Демченко: “Хочу допомагати пораненим, які переносять це важче та впадають у відчай”

Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Корисне

Які подарунки обрати у ветеранських бізнесів? Корисний гайд з 12 ідей

Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейси

Навички для відновлення: як програма Skills4Recovery допомагає українцям реінтегруватись у ринок праці

Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Корисне

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.