Здоров’я

Без випадінь, запалень і жирного блиску: як правильно доглядати за волоссям

Часто ми нехтуємо доглядом за волоссям, вважаючи це суто косметичним питанням. Проте волосся — важливий індикатор, який може вказати нам на незбалансоване харчування, брак води в організмі та інші проблеми. Як розпізнавати “знаки”, що подає нам волосся і як доглядати за ним правильно, розбиралась “Рубрика”.

У чому проблема?

Ми часто ігноруємо питання догляду за волоссям

Густе, блискуче, без лупи та посічених кінчиків — мати таке волосся мріє більшість. На жаль, сучасні умови залишають волоссю мало шансів бути здоровим. Щоденний негативний вплив навколишнього середовища, жорстка вода, стреси та помилки в догляді призводять до того, що волосся стає тьмяним та неживим.

Яке рішення?

Визначити, що впливає на здоров'я волосся найбільше

Хоча в тому, що стосується основних характеристик волосся, генетика відіграє ключову роль, розуміння процесів, які відбуваються з волоссям, збалансоване харчування та загальний підхід до догляду мають вирішальне значення.

Що потрібно зробити, щоб волосся виглядало красивим та здоровим, "Рубриці" розповіла трихологиня, доросла та дитяча дерматологиня Діана Кірюхіна.

Як це працює?

Все починається всередині організму

Фото ілюстративне: Ada Summer

"Потрібно розуміти, що волосся складається з ороговілої частини та кореня, який знаходиться у другому шарі шкіри (дермі) на глибині орієнтовно 3 мм. Живою частиною є тільки корінь, саме там відбуваються всі процеси поділу клітин та ріст волосини. Зовнішня ж частина, уся довжина волосся, складається з ороговілих клітин епідермісу і, простими словами, є мертвою частиною.

Якщо ви прагнете пришвидшити ріст волосся, зробити його міцнішим та щільнішим або ж зупинити випадіння, працювати потрібно із волосяним фолікулом, де відбувається формування волосини. А то й з усім організмом", — розповідає Діана Кірюхіна. 

Волосся завжди гостро реагує на процеси, які відбуваються в організмі. До погіршення стану волосяного покриву найчастіше призводять:

  • авітамінози;
  • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
  • ендокринні захворювання;
  • гормональні зміни.

Харчування є запорукою здорового волосся

Стреси, постійні фізичні або розумові навантаження, безсоння та нервова напруга також негативно позначаються на стані волосся. Ще одна причина проблем із волоссям — неправильне харчування.

Діана Кірюхіна відзначає, основну масу поживних речовин і мікроелементів організм отримує з їжею, тому важливо стежити за збалансованістю раціону. Для здоров'я волосся у щоденному меню повинні бути продукти, багаті кальцієм, залізом і цинком. Серед них:

  • жирна риба;
  • зелені листові овочі;
  • горіхи;
  • яйця та бобові.

Водний балас сприяє відновленню волосся

Не можна забувати й про водний баланс, тому що від нього залежить стан шкіри голови в тому числі.

"Харчування однозначно впливає на стан та ріст волосся. Для гарного волосся дуже важливо вживати достатню кількість мʼяса, адже білок є структурною одиницею при побудові волосини. Своїм пацієнтам я рекомендую вживати мінімум один грам білка на один кілограм маси тіла. Раціон має містити велику кількість овочів та фруктів для отримання достатньої кількості вітамінів. Регулярне вживання риби забезпечить організм необхідними омега 3 кислотами", — додає лікарка-трихологиня.

Біологічні добавки також можуть мати позитивний вплив при деяких трихологічних захворюваннях. Проте, як зазначає лікарка, жодні БАДи не входять в медичні протоколи лікування. А самостійний та безконтрольний прийом вітамінів може навіть зашкодити. Наприклад, відомі випадки облисіння при перевищенні норми вітаміну А. Тому приймати БАДи та вітаміни потрібно тільки після здачі аналізів та за рекомендацією лікаря.

Як правильно доглядати за волоссям?

Не варто нехтувати й доглядом за волоссям, адже пошкодити його легко, а от повноцінно відновити неможливо. Лікарка каже, на жаль, якщо довжина волосся вже пошкоджена, усі "реанімаційні дії" будуть мати лише тимчасовий, косметичний ефект. 

Фактори впливу на здоров'я волосся

На зовнішній вигляд та структуру довжини волосся впливають різноманітні чинники зовнішнього середовища: 

  • активне сонце;
  • жорстка або солена вода;
  • вплив надмірно високих або низьких температур;
  • перукарські процедури із використанням різних хімічних складів;
  • не правильно підібраний домашній догляд.

"Це відбувається шляхом пошкодження зовнішнього шару волосся — кутикули. Вона складається з багатьох шарів клітин, які утворюють своєрідну черепицю, щільно перекриваючи одна одну. Вони створюють захисний бар'єр, надають волоссю блиск та міцність. Якщо лусочки не щільно прилягають, відшаровуються, втрачають свій бар'єр, таке волосся стає сухе, тьмяне, пористе, плутається та січеться", — пояснює Діана Кірюхіна.

У вашому арсеналі обов'язково повинні бути:

  • Шампунь відповідно до типу волосся (тонке, жирне, сухе, нормальне). Він очистить від забруднень, підготує до нанесення поживних речовин.
  • Бальзам. Засіб, який наноситься на вимите волосся, а потім змивається. Він допомагає волоссю відновити свою структуру, робить його м'яким і слухняним.
  • Спеціальні маски до або після миття. Оздоровлюють, зміцнюють і живлять волосся. 
  • Олії. Наносяться до миття, сприяють тому, що локони стають слухняними, гладкими, шовковистими.
  • Також варто використовувати зволожувальні засоби, це потрібно для запобігання ламкості, пересушуванню й вигоранню волосся влітку. 

"Засоби для волосся можуть мати гарний косметичний ефект, якщо вони правильно підібрані. Варто знати, що шампунь потрібно підбирати за типом шкіри голови, а от кондиціонер і маску за типом волосся. Дуже часто шкіра голови може бути жирною, а волосся сухе і ламке, у такому випадку засоби з однієї лінійки будуть неефективними. Варто зауважити, що кучеряве та хвилясте волосся від природи має припідняту кутикулу, тому потребує підсиленого догляду та бережного ставлення", — говорить Діана Кірюхіна. 

Жінка миє волосся в душі. Джерело: Getty Images

Недостатнє очищення від бруду й себуму (шкірного сала) дуже часто призводить до жирності шкіри голови й волосся. Причина недоочищення — неправильно підібрані шампуні з масмаркету, інші засоби, що не відповідають типу вашої шкіри та волосся.

Часто говорять про шкідливість сульфатів у шампуні, але це не зовсім так, зауважує Діана Кірюхіна. Саме вони допомагають якісно очистити шкіру голови

Фактори правильного догляду та відновлення волосся

Лікарка розповідає, при проведенні трихоскопії шкіри голови у людей, які постійно користуються безсульфатними шампунями, часто можна побачити запальні процеси та лущення, які виникають через хронічне недоочищення. 

"Це особливо важливо для людей які мають жирний тип шкіри. Але і не потрібно зловживати шампунями глибокого очищення. Високий ph (8,5 — 9,5) таких засобів підіймає кутикулу волосся, зазвичай такі засоби використовують перед фарбуванням або ж іншими перукарськими процедурами для кращого проникнення у волосся. 

Низький ph навпаки буде згладжувати кутикулу, робити її більш гладкою та блискучою. Мабуть, тому наші бабусі любили після миття ополіскувати волосся розчином з оцтом. Але зараз таке практикувати не рекомендую, адже «на око» важко розрахувати концентрацію кислоти в розчині, тому можна легко зашкодити", — говорить трихологиня.

І нагадує, що оптимальним для здорової шкіри голови вважається ph 5,5.

Що ми робимо не так? Головні помилки в догляді за волоссям

Розвіюємо міфи про зміцнення волосся

Експертка додає, у побуті існує чимало міфів, які буцімто допомагають зміцнити волосся. Наприклад:

  • Якщо довго не мити голову, вона звикне і буде "жирніти" менше.

Це міф, на роботу сальної залози впливає багато факторів, але аж ніяк не частота миття. Неможливо "привчити" сальну залозу працювати менше, а хронічне недоочищення шкіри може призвести до запалення та розвитку себорейного дерматиту.

  • Фен шкодить волоссю.

При налаштуванні на комфортну температуру, дотриманні відстані та направленні повітря по ходу росту волосся фен не буде шкодити, а іноді навпаки — допомагатиме згладити кутикулу та запобігти розвитку запалення шкіри голови. 

  • Шампунь від випадіння здатний вирішити проблему.

Шампунь — це перший етап догляду, який готує шкіру для нанесення подальших лікувальних засобів, самостійно він не здатний зупинити випадіння.

  • Підстригання кінчиків пришвидшує ріст волосся.

Волосся росте з волосяного фолікула в середньому на 1 см за місяць. Стрижка кінчиків ніяк не впливає на цей процес, але візуально може покращити стан волосся.

  • Якщо поголити дитину наголо, згодом у неї буде густіше волосся.

Кількість волосяних фолікулів закладена генетично. З віком дитяче волосся стає щільнішим і виглядає густішим, а стрижка ніяк не впливає на кількість волосся.

Розвіюємо міфи в щоденному догляді за волоссям

Але найбільш небезпечними є банальні помилки у щоденній рутині, адже вони повторюються багаторазово. Тому на прохання "Рубрики" Діана Кірюхіна сформувала своєрідну шпаргалку з рекомендаціями по щоденному догляду:

  • Обов'язково якісно розчісуйте волосся перед миттям.
  • Шампунь спіньте у руках та масажними рухами наносьте тільки на шкіру голови, попередньо намочену теплою водою. Зазвичай рекомендується подвійне миття для якіснішого очищення.
  • Добре змийте шампунь теплою водою, промокніть волосся рушником та нанесіть кондиціонер на довжину волосся (не наносьте на шкіру голови), прочешіть волосся щіткою з еластичними зубчиками для кращого розподілення, потримайте той час, який зазначено в інструкції, та змийте теплою водою.
  • Після миття не замотуйте волосся рушником, варто лише м'яко його промокнути, нанести незмивний догляд та висушити не гарячим феном за ходом росту волосся зверху вниз. Важливо: сушити волосся потрібно на 70-80%, аби не пересушити його.
  • Краще довго не ходити з мокрим волоссям та не лягати спати з мокрою головою, особливо якщо є себорейний дерматит (до нього схильні люди з жирною шкірою голови) чи інші порушення.
  • Маску наносьте 1-2 рази на тиждень на довжину волосся (на шкіру голови можна наносити тільки спеціальні маски для шкіри голови) та не забувайте про нанесення кондиціонера після того, як змили маску.
  • Уникайте потрапляння стайлінгових засобів на шкіру голови, не зловживайте сухими шампунями, їх можна використовувати у разі крайньої потреби.
  • Уникайте тугих зачісок, важких заколок та інших причіпних елементів, які створюють натяг волосяного фолікула — це викликає запалення та може призводити до алопеції.
  • Голову варто мити в міру забруднення. Суха шкіра не потребує частого очищення, а жирний тип може потребувати щоденного миття.

Коли потрібен трихолог?

Жінка тримає волосся, що випало після розчісування. Джерело: Thinkstock

Якщо попри грамотний догляд за волоссям та шкірою голови проблеми не закінчуються, на допомогу приходить лікар-трихолог. Цей фахівець, у першу чергу, лікар-дерматовенеролог, який має вужчу спеціалізацію з лікування волосся. Тому до трихолога можна звертатись з усіма проблемами, які виникають на шкірі голови або ж з самим волоссям. Зокрема з псоріазом волосистої частини голови, себорейним дерматитом, мікозом, алопецією (випадіння волосся), а також з запитом на покращення зовнішнього вигляду довжини волосся.

За словами Діани Кірюхіної, доволі часто пацієнти приходять на прийом саме з проблемою випадіння волосся. У більшості випадків випадіння волосся є цілком фізіологічним процесом. 

"Волосся у людини не росте все життя, а має певні фази: анаген — фаза росту, категен — фаза спокою та телоген — фаза випадіння. У фазі випадіння завжди знаходиться близько 10-15% волосся. Тому залежно від генетично запрограмованої загальної  кількості, що орієнтовно складає 100-150 тисяч волосин, у день випадає близько 100, що є абсолютною нормою. Під впливом різних гострих та хронічних захворювань, стресу або ж дефіцитів кількість волосся, що випадає, може збільшуватись", — пояснює трихологиня.

Коли потрібно звернутись до лікаря?

  • випадіння триває понад три місяці;
  • на шкірі голови наявні плями, запалення, лущення, висипання;
  • волосся випадає нерівномірно, з'являються залисини;
  • помітно зменшилася густота волосся;
  • волосся, яке випадає, значно коротше від загальної довжини;
  • погіршилась якість та зовнішній вигляд волосся.

Після збору анамнезу, проведення трихоскопії, ряду діагностичних тестів та аналізів лікар може запропонувати:

  • медикаментозне лікування;
  • використання лікувального лосьйону, шампуню або спрею;
  • ін'єкційні методики (плазмотерапія, мезотерапія та інше).

Або ж скерувати на дообстеження до лікарів іншої спеціалізації.

Свіжі дописи

  • Корисне

Що приготувати на шкільний ярмарок? Прості рецепти для добрих справ

Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше

Friday January 17th, 2025
  • Корисне

“Я не знаю, яку професію обрати”: на що звертати увагу при виборі спеціальності

Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Що відбувається

Cycling trip for Ukraine: Meet 5 cyclists who biked across borders to help Ukraine

Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Що відбувається

Не забути трагедії минулого: як у світі вшановують пам’ять про загиблих

Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025
  • Здоров’я

Що робити в ожеледицю: як правильно падати, щоб не травмуватися

Збережіть цей текст, щоб не загубити й наступної зими. Розпитали лікаря про те, як вберегтися… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025
  • Кейси

Надолужити освітні втрати: з’явилось дослідження, що підсвічує потреби й потенціал освітніх ГО

Війна в Україні створила безпрецедентні виклики для освітньої системи. Тисячі учнів втратили доступ до якісного… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.