В Україні немає жодного заводу з правильної переробки батарейок. Але подивіться, що можна зробити і як кожен може приєднатися.
Звичайна пальчикова батарейка, знайома кожному ще з дитинства, стає небезпечним відходом, коли вичерпує свій ресурс. Якщо вона потрапляє в землю, то токсичні речовини всередині неї забруднюють до 16 квадратних метрів землі. Щоб уникнути цього, батарейки потрібно переробляти спеціальним чином. На жаль, в Україні немає жодного заводу чи підприємства, яке займалося б такою переробкою. Проте, завдяки організації "Батарейки, здавайтеся!" у 2020 році українські батарейки вперше вирушили на переробку. Про те, як вдалося цього досягти — докладніше у статті.
Любов Колосовська, глава організації "Батарейки, здавайтеся" каже, що проєкт з'явився ще у 2012 році в Дніпрі після трагічного випадку. Еколог-активіст Володимир Гончаренко, який розслідував порушення в сфері поводження з небезпечними відходами, був убитий. Його колеги вирішили, що для того, щоб протистояти забруднювачам, їм потрібно об'єднатися і залучити до своєї роботи якомога більше людей, зробивши утилізацію небезпечних відходів максимально прозорою. Почати вирішили саме з батарейки як найбільш поширеного і зрозумілого виду таких відходів.
З 2013 року організація почала збір батарейок по всій Україні — спочатку батарейки зберігалися в гаражах активістів. Початковий план передбачав відправку батарейок на Львівський завод "Аргентум" — але як виявилося пізніше, завод не може переробити їх. Більш того, незважаючи на наявність у батарейках металів і інших речовин, які можуть бути використані повторно, їх збір і переробка є збитковими.
У країнах Європи закон зобов'язує виробників закладати вартість переробки в ціну батарейки, але в Україні такої норми поки що немає. Активісти організації "Батарейки, здавайтеся!" доклали величезних зусиль до того, щоб зрушити процес з мертвої точки. Їм вдалося залучити до цієї ініціативи кілька мереж супермаркетів, які вирішили продавати батарейки лише тих виробників, які погодилися частково фінансувати їх переробку. Іншу частину покривають самі партнерські мережі.
У 2020 році батарейки з України вперше були відправлені на переробку завдяки нелагодженої організацією схемою. Виглядає це так: спочатку активісти і партнерські мережі збирають батарейки, переправляючи їх на склад. Там компанія-перевізник, що має спеціальний контракт, зберігає їх до відправки і допомагає завантажити в машину перед відправкою. Коли на складі збирається 20 тонн батарейок, їх укладають у спеціальні бочки, періодично додаючи прошарок з діелектрика. Це робиться для того, щоб убезпечити батарейки, які у великій концентрації можуть бути вибухонебезпечними.
Потім бочки з батарейками завантажуються у вантажівку, яка їде на завод "Greenwee" в Румунію. На цьому заводі переробляються всі типи батарейок, крім літій-іонних — вони продовжують свій шлях на особливий завод у Німеччину. Щоб організувати таке перевезення, організації довелося отримувати спеціальний дозвіл, погоджений з екологічними міністерствами обох країн. За 10 місяців 2020 року на переробку до Європи виїхало 100 тонн батарейок, і до кінця року планується відправка ще 20 тонн батарейок.
Незважаючи на вражаючі цифри, 120 тонн складають всього 4% від загальної маси в 3250 тонн батарейок, які ввозяться в Україну щороку. Те, що кількість батарейок, що піддаються переробці, вдалося збільшити з 0% до 4%, — вже величезне досягнення, але попереду чекає ще дуже багато роботи. Любов каже, що для того, щоб значно збільшити цей показник, необхідно кардинально змінити як законодавство, так і сприйняття людей: "Ось ця фраза — "Відходи в доходи", — це, насправді, ілюзія Радянського Союзу, тому що більшість видів відходів, за них потрібно доплачувати, щоб утилізацію зробити, а не навпаки".
Переробка тонни батарейок на заводі "Greenwee" коштує 400-500$, але через зберігання і перевезення ця вартість значно збільшується. Фінансувати переробку з бюджету країни або міст в стратегічній перспективі буде неправильно — тоді як хтось може споживати 100 батарейок на рік, інша людина може не використовувати і 10.
Будівництво переробного заводу в Україні теж не буде рентабельним, поки обсяг оплаченої переробки не досягне хоча б 800 тонн батарейок на рік. Тому організація вже не перший рік займається адвокацією закону, який зобов'язав би всіх постачальників батарейок в Україні закладати вартість доставки і переробки в ціну кожної батарейки.
Але щоб допомогти з вирішенням цієї проблеми тут і зараз, багато небайдужих людей готові оплатити понаднормову працю своїх батарейок. Для цього організація надає спеціальну коробочку, яку можна розмістити в офісі або під'їзді житлового будинку. Вона вміщує до 10 кг батарейок і коштує 5000 грн. У цю вартість входить доставка батарейок на склад, відправка і переробка в Румунії, а також внесок на розвиток організації — вже понад 7 років вся команда "Батарейки, здавайтеся" працює і розвивається за рахунок подібних внесків та добровільних пожертвувань.
Ще одна значна проблема з переробкою батарейок в Україні полягає в наявності пунктів збору, які не розкривають інформацію про те, куди діваються їх батарейки. Любов каже, що в їхньому випадку, кожна партія батарейок супроводжується величезною кількістю звітів і документації, що дозволяє переконатися в тому, що зібрані батарейки дійсно перероблені, а не викинуті в найближчому лісі. На жаль, далеко не всі, хто збирає батарейки, мають такі звіти.
У будь-якому разі, головне, що необхідно зробити — це задуматися про те, куди йдуть ваші батарейки або інші небезпечні відходи, і взяти відповідальність за їх правильну утилізацію. "Поки ми будемо мати очікування, що нам повинні заплатити за нашу екологічну поведінку, то насправді не тільки нам не заплатять, а ще й ми заплатимо в лікарні потім", — каже Любов.
“Рубрика” поспілкувалася з організацією, що надає комплексну підтримку родинам, зокрема дає можливість лишити дитину в… Читати більше
Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.