fbpx
Сьогодні
Досвід 19:09 02 Чер 2020

Атомна чи зелена? Як світ вирішує, куди рухати енергетику

Противники ядерних електростанцій і екоактивісти говорять про потребу переходу на альтернативні, зелені джерела енергії. Але чи можливо це?

АЕС "Круа" (Франція)

Про те, якою має бути енергетика — зеленою, атомною або викопною, ведеться чимало суперечок. З одного боку, позитивна роль зеленої енергетики очевидна — її використання не шкодить екології, вона не є шкідливою та поновлювана. З іншого боку — має очевидні недоліки: дороговизна, нестабільність подачі. Цього достатньо, щоб поставити її напереваги з більш економною атомною енергетикою, яка дешевша, але при цьому вважається небезпечною. У тому, чи можна знайти баланс у використанні енергії, яку виробляють АЕС і ВДЕ, зберігши при цьому екологію, безпеку і здорову економіку — дізнайтеся на "Рубриці".

Частка зеленої електроенергії на українському ринку за офіційними даними становить близько 8%, але при цьому в грошовому обігу на ринку — близько 26%. Тобто, чверть коштів, які ми витрачаємо, щоб, грубо кажучи, "освітити" нашу країну, йде навіть не на 10 частина електрики, що виробляється, а це означає, що ми вже втратили баланс. При цьому в концепції "Зеленого" енергетичного переходу України до 2050 року, опублікованому Міненергетики і навколишнього середовища в січні цього року, зазначено, що до цього часу ми повинні збільшити частку ВДЕ до 70%. Про те, що перехід на зелену енергетику вже зараз обернеться зростанням цін на електрику для українців, ми писали раніше, а тепер розглянемо більш глобальну сторону питання — як закриття АЕС і збільшення зеленої енергетики може відбитися на економіці країн і безпеці їх мешканців.

Закриття АЕС — до чого це може привести?

зеленая энергетика

Вже існуючим прикладом може бути Німеччина — з усієї вироблюваної електроенергії 30% -35% (за інформацією з різних джерел) припадає на ВЕС і СЕС. Так було не завжди — виробничі потужності дозволяли б виробляти більше електрики на АЕС, якби роботу 8 з існуючих там 15 енергоблоків не було зупинено. Все це призвело не тільки до зростання цін на електроенергію, а й до її нестабільності, адже кількість виробленої на ВЕС і СЕС енергії безпосередньо залежить від погоди.

Вирішити цю проблему можна, якщо мати достатню кількість резервних джерел енергії або акумулюючих пристрїв. Що стосується останніх — на даному етапі розвитку науки це малоймовірно. Французи підрахували, що для накопичення 1 ТВт * год електроенергії (стільки планета споживає електроенергії за 1 годину) потрібно мати акумулятор вагою в мільйон тонн, включаючи 120 тисяч тонн літію — це значно більше його річного видобутку в світі. У Німеччині також говорили про накопичення електроенергії — для цього необхідно було побудувати ГЕС замкнутого циклу. Однак реалізація такого проекту виявилася невиправдано дорогою, і його відклали. Тому накопичення електроенергії поки що залишається варіантом тільки для невеликих, домашніх електростанцій.

До того ж, закриття атомних електростанцій — це дуже і дуже дорого та небезпечно. Прикладом може послужити Інгалінська АЕС в Прибалтиці, яка з 2004 року знаходиться в процесі ліквідації. Закриття працюючої та такої, що не вичерпала свій ресурс електростанції, було обов'язковою умовою прийняття Литви до ЄС. Державі довелося витратити 1,3-1,5 мільярда євро, і за підрахунками Єврокомісії до 2038 року сума витрат зросте вдвічі. Що стосується безпеки, — у Литви немає досвіду в ліквідації АЕС, і це вже призвело до наслідків. У 2010 році близько трьохсот кубометрів радіоактивної рідини вилилося в приміщення першого енергоблоку. За повідомленнями очевидців, співробітники АЕС зазнали опромінення, а приміщення були сильно забруднені. Але про наслідки цієї аварії ніхто не говорив так голосно, як, наприклад, про аварію на Фукусіма-1 у 2011 році. Тепер, після припинення роботи "Інгалінки", Литва страждає від дефіциту електроенергії та змушена закуповувати її у Росії. Однак це — тимчасово, адже після 2025 року Латвія, Литва та Естонія мають вийти з енергокільця БРЕЛЛ (Білорусія, Росія, Естонія, Латвія і Литва) та приєднатися до мереж континентальної Європи. Якщо знати про цей нюанс, стає зрозумілим мотив заборони роботи власної АЕС Литви та природа "затримок" з будівництвом АЕС в Естонії, а також замовчування небезпеки ліквідації енергоблоків.

Більшість розвинених країн не закривають АЕС, а навпаки, працюють над тим, щоб їх відкрити. Так, наприклад, за 2019 та 2020 роки в світі має запрацювати близько 30 нових ядерних енергоблоків. Провідні країни світу, включаючи Китай, Індію, США, Росію, Францію, Канаду, Великобританію, Японію, Південну Корею, мають намір й надалі розвивати ядерну енергетику, збільшують фінансування наукових досліджень в ядерно-енергетичній галузі. 

Яким має бути рішення?

атомная энергетика

Більшість розвинених країн не закривають АЕС, а навпаки, працюють над тим, щоб їх відкрити. Так, наприклад, за 2019 і 2020 року в світі має запрацювати близько 30 нових ядерних енергоблоків. Провідні країни світу, включаючи Китай, Індію, США, Росію, Францію, Канаду, Великобританію, Японію, Південну Корею намір і далі розвивати ядерну енергетику, збільшують фінансування наукових досліджень в ядерно-енергетичній галузі.

Учасники Міжнародної міністерської конференції, що пройшла в листопаді минулого року в США під егідою Білого дому, підтвердили, що ядерна енергетика має відігравати суттєву роль у вирішенні енергетичних і екологічних проблем. Фактично цей висновок підтвердила і Єврокомісія.

Яка ж доля в цьому випадку очікує на зелену енергетику? В доповіді «Вартість декарбонізації» Організації економічного співробітництва та розвитку вказано, що розвиток світової, екологічно чистої електроенергетики має базуватися на економічно ефективному поєднанні ядерних і відновлюваних енергоресурсів. Частка атомної енергетики повинна становити близько 40-50%, а зеленої — не перевищувати 30-40% через ризик втрати стійкості енергосистем.

При цьому, якщо спиратися на доповідь, світ не буде покладатися виключно на АЕС і ВДЕ. У прогнозі йдеться про те, що в майбутньому зросте роль балансуючих потужностей, в першу чергу — гідроелектростанцій і модульних реакторів малої потужності, а от роль викопних видів палива безумовно буде знижуватися, однак повної відмови від них до 2050 року, швидше за все, не буде.

Екоактивістів можна заспокоїти, тим, що останні дослідження, опубліковані в аналітичному виданні Stacker, відносять атомну енергетику до чистих джерел енергії, тобто до таких, які не викидають в атмосферу вуглекислий газ. А з розвитком ядерної науки, атомні електростанції стають все більш безпечними, тому відмовлятися від атомної енергетики світ не буде.

8177

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

37 коментарів

спочатку нові
за рейтингом спочатку нові за хронологією
1
Не забуваймо

Матеріали і ресурси зеленої енергетики виготовляються з атомної енергетики.

2
Гість

У людей всегда должен быть выбор, НА украине его нет, чем хуже для людей, тем лучше для кучки олигархов

3
Гість

Зроби вибір - звали нах на Росію зі своїми казочками кісельовськими. Ми самі зі своїми олігархами розберемось.

4
Гість

НА хуй ходить- твой образ жизни, а зайд говоришь у тебя хватает, так не удивительно, бо ты ж вонючка дрыщаная, разберётся оно, сидя в 💩

5
Гість

Воно вже і тут обісралося, та ще і со смайликом, як професійний кремлебот, хоч чогось те ФСБ його навчило.))) Та тільки не розуміє, що з його психозу тут вже тільки глузують.)))

6
Гість

Интересно, это клуб говноедов, или одно говно само с собой воняет и думает, шо такый цикавый , вот и варись в своей привычной среде💩💩💩💩💩вонючка тупорылая

7
Гість

Та воно ж настільки хворе кремлевірусом, що не варто навіть часу, хай само всю ніч не спить - "враг не дремлет".)))

8
Гість

Саме так, хай борсаються у власному лайні, бо у них і інших справ вже немає.)))

9
Гість

А у тебе вибір є? То і вали собі НА росію, а ми і самі розберемося без кремлвських зайд, нам і своїх вистачить, як і недолугих чиновників, так і ненажерливих олігархів, а то прилип тут, як лайно коров'яче до черевика.))

10
Гість

Твоя обычная среда, говно на черевику, вот и займись делом, а то воняешь сильно и зачем мне твои зайды , фу гыдота!

11
Гість

Троль промосковський, твоя срєда - це реально гімно. Умора, він комусь "середовище" протикає. Га-га-га.

12
Гість

Ну где ж тебя могла свиноматка высрать, правильно , только в 💩💩💩, поэтомутак бздишь

13
Гість

Ні, мабуть, не коров'яче ти, а кнуряче.)) Ну по цьму майстер саме ти, то і займайся цим НА росії, а що у нас є, а чого немає, ми і самі розберемося, без таких москалячих НА-найців.))

14
Гість

Та ні, мабуть і не кнуряче, а москаляче, що ще гидотніше, бо буде тут смердіти, доки по вуха не засереться, бо навіть і не розуміє, що з нього тут вже всі тільки глузують.))))

15
Гість

С кастрюлей на голове выйдешь разбираться и с турфирмы рылом? Никто дерьмо и на заметит

16
Гість

Знову цей постійний вже тут кремлівський тролль, зі своїм показово вже затасканим - "НА", як на роботу, ніби йому і до цього є діло, аби був привід вилити порцію жовчі та лайна. Та і самі розберемося. А НА росії вибір є, де у кремлівських вождів з їх олігархами до того натовпу ставлення навіть гірше ніж до рабів. Ну то і піклуйся НА росії, що тобі до того, все одно в яму скинуть, ніхто і не помітить.

17
Гість

Опять тебе голожопому жлобу важнее Россия, чем то, что тебя опять Наеб.ют, но ты ж безумна свыня этого естественно не видишь, тебе сказали: Россия враг, все жри !!! Долбоебище, сиди в своём говне и дальше, так тебе и надо, тупорылому

18
Москаль-дурак

Гроби убитих росіянами і рускім міром розїждаються по всій Україні. "Сказалі" - це тобі тези кісельова потворювати доручили. Москаля і промосковську мразь про проблеми України не питали. Пішов нах, сцикло чмошне.

19
Гість

НА хуй твой образ жизни, недоразвитое

20
Гість

А хіба хто мав сумніви, що росія - ворог, після того, як напала на нас зі своєю війною, то тільки такій ваті, як ти, і досі невтямки, або відвертому зраднику, чи кремлівському тролю, що одне й те саме, то ж сиди вже собі у власному лайні, генетично відстале, та мовчки дивуйся власній дупі у дзеркалі замість голови.))

21
Гість

23:39 окно и унитаз жлобье поставило и уже называет евроремонтом😂😂😂😂😂😂НА хуй ходят как на работу и считают это нормой жизни)))

22
Москаль-дурак

23:07, важко уявити, яке звичне діло для тебе московського троля таке про "свідомих" писати, наче свідомий - це щось погане. "Свідомі" живуть в євроремонтах, вчать дітей, споряджають солдат на фрот проти Росії, живуть одним словом найскільки можливо нормлаьним життя. А ти...? Ти - просто гімно. На х*й.

23
Гість

22:49 да высерайсЯ и нюхай 💩, обычное дело свидомого говна, нах ты кому надо со своим окном и гимном, бзди и нюхай, срань Господня

24
Гість

Довбень москалячий 22.30, психоз і зомбування, це коли такий, як ти, кремледаун, постійно лізе зі своєю голою дупою в чуже вікно висратися своїм лайном, коли власна хата у самого вже повна лайна, то і займайся ним НА росії.

25
Гість

22:12 психоз и зомбирование, это когда все время Россию вспоминаешь, в то время, когда речь об украинских проблемах, сплошное тупое хрюкание, поросячий тупой визг, типичная жлобская натура

26
Гість

Так оно ж и до сих пор ещё на уровне развития "хомо-советикус", так о чём тут ещё говорить, только одна москалячая гавкатня от психоза зомбированием кремлёвской пропагандой.

27
Гість

Война с Россией и вата в твоей тупой башке

28
Гість

Да правильно сказали, размелькался уж тут. Тебе то что до той страны, которую ты только постоянно поливаешь кремлёвским дерьмом по калькам ФСБ, как зомбированный тролль. Тут и медицина бессильна. Коль так тебе твоё дерьмо необходимо, то и жри его сам, да к нам не лезь, уёбище свинорылое, и так уже с тобой всё ясно даже наперед. На срок ты уже намотал своими фейками, да вот только доживёшь ли - вопрос. Но, это уже и не интересно, как и ты сам здесь никому. Так что досиживай пока сам в своём дерьме.

29
Гість

00:43 шо с тобой говорить, если все мозги выскакало и высрало, просто иди на хуй, к побратымам таким же недоразвитым

30
Гість

Ну, якби ти 00.17. кремлячим бандерлогом під кремлем не скакало, то кремлезаври і не захопили би ні Донбас, ні Крим. Та тобі з того все одно краще не стане, так у власному лайні і втопишся.

31
Гість

23:05 скакало ты и тебе подобные попуасы, так доскакали , что Коым и Донбасс просрали, дальше скачи, всеравно мозгов нет, нечему выскакивать

32
Гість

Та воно ж тут, недоразвинуте, буде скакати, як кремлівські хазяйви замовили йому, до всирачки, демонструючи всім власне невігластво дикуна, бо завидки беруть, що ми можемо владу міняти, а НА росії вони рабами мовчки самі йдуть добровільно вмирати, куди хазяїн скаже, от і скаженіють тут. Та вже і не цікаво, не одне вже десятиріччя це бачили, хай скаче собі далі кремлівським бандерлогом.))

33
Гість

22:18дикари с тупыми рылами как у тебя, мудачье, на майдане скакали, зомби недоразвитое, позорище, попуасы свидомые, вот это настоящие дикари, быдлота... не рабы))))) обычный тупой скот

34
Гість

Вот, вот, ещё один довод - кто враг, если наплодил столько зомбированных дикарей своей кремлёвской пропагандой, что ни как не уймутся со своим тупым рылом "раськага мора", для которых и само понятие "сознательный", как кремлёвским рабам - не ведомо, что лишь бесит их при любом поводе, выражая лишь собственную ущербность.

35
Гість

21:27 свидомое говно типа речь сказало и усохло, нах иди, кугутня

36
Гість

Отаке воно москаляче обличчя справжнього "руськаміра" само в лайні вже по вуха, а до інших носа сує, хоча де там на дупі і тому носу взятися, якщо замість голови друга дупа, тому тут так і смердить, та на інших звертає у власному вже генетичному жлобстві.

37
Гість

Уебище свинорылое в зеркале увидело?) любуйся, это твоё тавро , генетика тупого жлобья, печалька

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: