І ні, це не випадковий набір людей! Невеличка селищна громада на Сумщині з менш ніж п’ятьма тисячами мешканців прагне стати більш помітною для потенційних інвесторів, а міська громада на Волині хоче поширити “SMART школу” на всі 21 заклад освіти громади й навіть далі. “Рубрика” розповідає, як участь в акселераційній програмі “Громада 4.0” допомагає їм досягти мети.
Щоб бути сучасними, відкритими та більш розвинутими, громади мають цифровізуватися. Така вимога стоїть на рівні держави: диджиталізація передбачена Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС, Державною стратегією регіонального розвитку на 2021-2027 роки, іншими документами. Нещодавно навіть запровадили індекс цифрової трансформації громад. З його допомогою визначатимуть рівень цифрових послуг і стан диджитал-інфраструктури в територіальних громадах України. Та сам процес цифровізації громад, а надто в умовах війни, триває з різним успіхом: часом громадам бракує фахової чи технічної спроможності для цього, іноді — часу й часто коштів.
Розуміючи ці виклики, держава і міжнародні організації організовують навчальні програми для представників місцевого самоврядування. Однією з таких є акселераційна програма "Громада 4.0", учасники якої отримують підтримку у створенні та втіленні цифрових проєктів для своїх громад.
Програму запустила міжнародна організація SocialBoost у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України та за підтримки Програми "U-LEAD з Європою".
"Рубрика" поспілкувалася з кількома учасниками програми в різних регіонах України та переконалася: це справді працює.
Інтерактивна інвестиційна мапа
Липоводолинська громада розміщена в Роменському районі Сумщини. У її складі — 40 сіл, але насправді вона невелика — понад дванадцять тисяч жителів.
"Ми маленька громада, і ми намагаємося останнім часом дедалі більше брати участь у нових проєктах, щоб розуміти, чи не відстаємо ми від сучасних тенденцій, чи є, можливо, якісь новітні рішення, які можуть спростити нам роботу. Та й загалом треба розвиватися", — каже головна спеціалістка відділу організаційно-кадрової роботи селищної ради Марина Карпець. У "Громаді 4.0" вона бере участь як проєктна менеджерка своєї команди.
Під час лекцій, вебінарів та виконання завдань від експертів у команди виникла ідея створити інтерактивну інвестиційну мапу своєї громади.
Ідея має дві мети — підтримати місцеву економіку і підприємництво, а також залучити додаткові кошти через співпрацю з інвесторами.
"Щоб чи то місцевий мешканець, чи підприємець або потенційний іноземний інвестор, який десь почув про Липову Долину, зміг зайти на сайт громади, відкрити інтерактивну інвестиційну карту, де буде повна, актуальна і достовірна інформація про об'єкти, в які можна інвестувати, купити, чи орендувати — пояснює пані Марина. — Ми сподіваємося, що цей проєкт принесе додатковий дохід в бюджет громади. Інтерактивна інвестиційна карта — це зручний інструмент, для тих, хто прагне започаткувати або розширити свій бізнес і не тільки, оскільки більше не потрібно буде особисто йти в селищну раду, щоб дізнатися необхідну інформацію, всю інформацію можна буде отримати в онлайн режимі".
Команда проєкту з допомогою експертів уже розписала технічне завдання — як і що за чим робитимуть. Прикинули й бюджет — за мінімальними розрахунками вийшло 245 тисяч гривень.
"Але якщо додати більше функціоналу, зробити мапу детальнішою і цікавішою, то вийде ще дорожче", — розповідає Марина Карпець.
Тому в громаді дуже сподіваються на перемогу в конкурсі проєктів, який передбачений програмою "Громада 4.0", що допоможе залучити фінансування на втілення їхнього задуму. Адже для бюджету селищної громади це великі кошти.
Команда проєкту розглядала різні варіанти: взяти Google-карту або OpenStreetMap і своїми силами нанести на неї шари, ярлики та об'єкти. Але функціонал такого продукту буде дуже обмежений і безкоштовний лише на початку. Думали й про кадастрові карти, але нині через воєнний стан більшість із них мають обмежений доступ.
"Ми приходимо до того, що можемо зробити елементарне, але не зможемо зробити його зручним і повноцінним для користувачів, — пояснює пані Марина. — А нам хотілось би так, щоб це був сайт, на якому зображено всі об'єкти з максимальною кількістю необхідної для користувача інформації. Щоб можна було їх відсортувати: земельні ділянки, нерухомість, чинні інвестиційні проєкти тощо".
Власну розробку надалі можна буде й комерціалізувати — розміщуючи за певну плату інформацію від приватних підприємців. Тому розробку мапи за умови отримання коштів планують замовити IT-компанії.
Усе почалося з того, що вчитель інформатики Горохівського ліцею №1 імені Івана Франка Валерій Кулай ще в карантинні часи, коли вся країна сиділа вдома, написав код і розробив для свого навчального закладу інтернет-платформу "SMART школа". Пробна версія сподобалася й учням, і вчителям, тож після певних доопрацювань у жовтні 2020 року педагогічна рада ліцею почала офіційно користуватися "SMART школою" в освітньому процесі.
Тож і в проєкт "Громада 4.0" горохівчани прийшли вже з готовою і навіть втіленою ідеєю. Чого ж вони прагнули від програми? Масштабування розробки.
"Суть проєкту — впровадження в закладах освіти «SMART школи». З 2020 року вона була в одному закладі освіти, потім ще декілька пробно під'єдналися, а вже в результаті акселераційної програми на сьогодні 100% закладів освіти, а їх у нас 21, під'єднані до цієї системи", — розповідає головний спеціаліст відділу проєктного менеджменту та цифровізації Горохівської міської ради, керівник проєкту Володимир Братчун.
Володимир Братчун наводить такі переваги місцевої розробки:
Система має три "кабінети": вчителя, учня і керівника закладу освіти.
Учителі й керівники закладу освіти можуть керувати навчальним процесом через цю систему. Тут само можна й проглянути різну статистику, як-от, успішність учнів, їхнє відвідування системи тощо.
Тут є щоденники й журнали, а також можливість додавати навчальні матеріали, які потім не треба довго шукати, як це буває, коли матеріали чи завдання пересилають у месенджерах — наприклад, у Viber.
Ще одним плюсом системи незабаром стане її підключення до системи АІКОМ — це програмно-апаратний комплекс "Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту", що збирає і зберігає дані у сфері освіти на рівні держави. Це під'єднання полегшить життя закладам освіти, адже такий комплекс подаватиме адміністративну звітність одразу в одній системі.
У команді проєкту мають амбітні плани щодо поширення "SMART школи".
"Сподіваємося, що громади — це далеко не межа, і до нашої системи почнуть приєднуватися заклади освіти з інших громад та областей. Насправді такі підключення вже є, але вони ще не масові", — каже Володимир Братчун.
Подає надію й те, що незабаром педагоги мають відмовитися від паперових журналів, тож перехід закладів освіти на подібні освітні платформи неминучий. "Думаю, за цей рік буде багато підключень", — говорить керівник проєкту.
Команда проєкту, а це, крім керівника Володимира Братчуна та експерта з питань цифровізації Валерія Кулая, — проєктний менеджер Юрій Ковальчук, дуже вдячна своєму ментору — заступнику міністра молоді та спорту України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Віталію Лаврову. Він допоміг коректно сконтактувати з Міністерством освіти та науки, надав іншу важливу інформаційну підтримку.
Також горохівчани сподіваються, що вдасться стати переможцями у майбутньому відборі проєктів, які отримають фінансування.
"Такі проєкти не можуть існувати з нульовим фінансуванням, і водночас не хотілося б, щоб на освітніх порталах існувала, наприклад, реклама, на якій можна заробляти", — каже Володимир Братчун.
Цю статтю опубліковано в рамках кампанії «Голос громад», яка є частиною Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», що спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.
Кіно Регіна — найбільший зал в Ооді, центральній бібліотеці столиці Фінляндії Гельсінкі. Він вміщає 250… Читати більше
Celebrate the season with the best of Ukrainian holiday music! Check out our curated list… Читати більше
29 грудня закінчується збір заявок до Школи екологічної журналістики рішень. Встигніть подати заявку! Читати більше
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.