“Афганський сценарій”: чого чекати Україні у відносинах з США та війні з Росією

"Рубрика" розбиралась, чому ситуації в Афганістані та Україні – різні, чи скористається РФ афганською кризою для посилення тиску на Україну та чому США не стане накачувати Україну додатковими грошима і технікою.

Тисячі афганців біжать летовищем кабульського аеропорту і намагаються зачепитись за американський літак. Люди фактично штурмують аеропорт: вони перелазять через огорожу, беруть приступом телетрап. На руках у них діти. Місто в заторах – всі мчать до аеропорту. Це – чи не останнє місце в Афганістані, яке таліби ще не взяли під свій контроль. І лише звідси можна покинути країну. І лише літаком.

Доки соцмережі з жахом та співчуттям обговорюють афганську трагедію, ЗМІ ледь не щохвилини повідомляють про фактичний крах легітимної влади Афганістану та новий порядок, що його встановлюють таліби.

  •       "Президент Афганістану втік з країни. "Талібан" займає Кабул".
  •       "Віцепрезидент Афганістану оголосив себе главою держави та закликав чинити опір талібам".
  •       "США заявили, що таліби захопили "значну частину" наданої Афганістану військової техніки".
  •       "Таліби обіцяють боротьбу з тероризмом і права жінок "у межах ісламу".
  •       "Талібан" страчує опонентів та примусово видає жінок заміж".
  •       "Лідер "Талібану" повернувся в Афганістан з вигнання. Таліби обіцяють загальну амністію".
  •       "Багатодітна мати не мала грошей нагодувати талібів: її автоматами забили до смерті на очах у дітей".

Паралельно Захід шукає винних у захопленні Афганістану талібами, намагається визначити своє офіційне ставлення до того, що відбулося, та починає вживати перших кроків для стабілізації ситуації.

  •       "НАТО звинуватило в захопленні Афганістану "провал" уряду Гані".
  •       "Генсек НАТО пообіцяв жорсткі дії, якщо Афганістан знову стане базою для терористів".
  •       "Головний дипломат ЄС назвав передумови співпраці з майбутнім урядом Афганістану".
  •       "Макрон направляє в Афганістан два військові літаки і сили спецназу".

Тим часом в Україні починають шукати схожості з подіями в Афганістані та намагаються на його прикладі спрогнозувати найближчу долю нашої країни.

Ліберальні й проукраїнські ЗМІ підходять до оцінки ситуації обережно: не проводять прямих паралелей, не таврують Захід ненадійним партнером – хоча й не відкидають можливості того, що щось подібне може статись і в нас.

  •       Натяки для України: що мав почути Київ у промові Байдена щодо Афганістану.
  •       "Талібан" в Афганістані: загрози і шанси для України.

А з протилежного ідеологічного боку розганяється справжня зрада. Там упевнені: Захід здасть Україну, як здав і Афганістан. А отже, катастрофи уникнути вдасться лише одним способом: послабити тісні стосунки із США та ЄС (іншими словами, почати знову дружити з РФ).

  •       "США – беззубі супротивники і ненадійні союзники".
  •       "А тепер подумайте, що творитиметься в Борисполі". Соцмережі про втечу американців з Афганістану.
  •       "Сенатор РФ застеріг Україну від долі Афганістану через дружбу Києва з США".

Скільки насправді спільного між ситуаціями в Україні та Афганістані, як захоплення останнього талібами вплине на Україну, чи дійсно Захід здасть Київ – розбиралась "Рубрика".

Ситуації в Україні й Афганістані абсолютно різні

"Захід бачить величезну різницю між подіями в Афганістані та Україні. Я не думаю, що в когось там узагалі може виникнути ідея подібності цих ситуацій", – переконаний виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.

За його словами, той факт, що Україна має міцні інституційні зв'язки з ЄС, а головне – проходить зрозумілі для нього періоди розвитку, які вже пройшли деякі інші східно-європейські країни, не дозволяє говорити про те, що Захід зрадить її в протистоянні з РФ.

"Афганці від початку не були налаштовані воювати за свою країну. Специфіка Афганістану в тому, що він складається з багатьох народів, які не завжди знаходять спільну мову, тому для них питання єдиного Афганістану – досить абстрактне. Тоді як США не кидає лише тих, хто відчайдушно чинить спротив своєму ворогу: Південна Корея, Тайвань підтримувані ними вже протягом десятиліть. Україна ж довела і доводить своє прагнення захищатись і не здаватись. Тому ситуації в Україні й Афганістані абсолютно різні", – упевнений військовий експерт Сергій Грабський.

Іншою важливою відмінністю, за словами Грабського, є те, що на відміну від Афганістану, США не бере прямої участі в російсько-українській війні, що автоматично скасовує можливість "зради".

"На який рік війни американці почали поставляти Україні летальну зброю? Це сталося не в 2014-му і далеко не в 2015-му роках – це сталось значно пізніше. І то, ми її отримуємо в дуже дозованому вигляді – про таку широкомасштабну підтримку, яку США здійснювали прозахідному уряду Афганістану, взагалі не йдеться. Україна ж захищається сама – жоден натівський солдат не бере участі у цій війні. Ми самі вирішуємо наші проблеми", – підкреслює Грабський.

"Слова Байдена про те, що американці не мають помирати на війні, на якій афганці не хочуть боронити себе, стосуються виключно афганців. Будь-які аналогії з Україною тут відсутні. Бо на відміну від Афганістану, Україна має сильну армію й міцні інститути держави", – аналогічно переконаний й Ігор Семиволос.

Фото Reuters

Росії тепер не до України

Виведення США своїх військ з Афганістану не лише не заохотить Кремль спробувати атакувати Україну – а й відверне його увагу від нашої країни, впевнений Сергій Грабський.

Причиною цього він називає імперську ідеологію РФ, яка не дозволить Кремлю залишити ситуацію в Афганістані поза увагою, що призведе до необхідності витрачати на операції там значні як людські й фінансові, так й інші ресурси. Наслідком же цього, враховуючи їхню обмеженість, стане послаблення уваги до України – "Росія, будучи в тенетах своєї ідеології, змушена посилювати свою присутність на південному напрямку, до якого входить й Афганістан. А це – величезні кошти. Уявіть, скільки коштуватиме звичайна доставка пального до їхньої дивізії в Таджикистані, яка й так обходиться їм дуже дорого".

"А ще ж є Вірмено-Азербайджанський конфлікт, є Сирія, є Центральноафриканська республіка, Судан, Чад, Мозамбік і решта країн. А ще ж необхідно утримувати сили на Далекому сході – скажімо, РФ не може собі дозволити зняти війська з Кольського півострова – аби демонструвати там свою силу. А це все забезпечується за кошти держбюджету, який і так послаблений санкціями. Тому в умовах такого перенапруження, а також загальної чисельності сухопутних військ, якої недостатньо для здійснення повномасштабного наступу на Україну, атака РФ на нашу територію як в коротко-, так і в довгостроковій перспективі неможлива", – підкреслює Грабський.

У тому, що США не припинять підтримувати Україну у війні з РФ, впевнений і Семиволос.

"Вихід США з Афганістану – це вихід США виключно з Афганістану. Росія та Китай залишаються стратегічними супротивниками Вашингтону, тому послаблення їм він не дасть. В тому числі і по Україні", – підкреслює він.

Захід не накачуватиме Україну грошима і технікою

Втім, Україні не варто і сподіватись на кошти та техніку, які США вивільнили після закінчення свого перебування в Афганістані, впевнений Грабський.

За його словами, наразі на Заході взагалі не розглядається питання про понаднормове забезпечення України як військовою технікою, так і грішми на оборону – оскільки, попри все Афганістан став яскравим прикладом того, що агресивне накачування технікою й грішми не є шляхом до успіху.

Натомість під час міжнародних зустрічей Україна має акцентувати увагу партнерів на потребі в навчанні особового складу та інвестуванні в економіку і науку.

"Нам потрібна підтримка – але не накачування залізом. Нам потрібна стимуляція мізків наших військовослужбовців. Нам необхідна допомога у створенні наукоємних процесів, впровадженні новітніх технологій і відкритті сучасних навчальних центрів для військовослужбовців. Нам потрібна допомога в тому, щоб зробити свою економіку стабільною. Бо якщо Україна стане ненадійним партнером, якщо вона стане вічним боржником, який лише просить, в очах Заходу зникне потреба її захищати".

Пошейрити
Опубліковано автором
Роман Костюченко
Теги: Афганістан Політика Світ Україна

Свіжі дописи

  • Кейси

KONTENTA: як працює мережа студій аудіовізуального контенту, де підлітки можуть створювати свій продукт

“Рубрика” поспілкувалася з ініціаторами проєкту, в рамках якого вдалося запустити 20 студій в 12 областях… Читати більше

Friday January 3rd, 2025
  • Що відбувається

“Час забути, що нас було 40 чи 50 мільйонів”: демограф НАН про те, що робити з демографічною ситуацією в Україні

Старіння населення, найнижча народжуваність і найвища смертність у світі, згадки про минуле та 50 мільйонів… Читати більше

Thursday January 2nd, 2025
  • Що відбувається

“Гноми з JYSK — не наша культурна традиція”: як Маланка об’єднує спільноту навколо українських традицій

У зимові традиції, які ми зараз вважаємо святкуванням, наші предки вкладали важливу мету — задобрити… Читати більше

Tuesday December 31st, 2024
  • Корисне

Five unique Ukrainian New Year traditions you need to know

Dive into the vibrant world of Ukrainian New Year traditions! Explore customs and festivities that… Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Корисне

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у грудні

Трошки магії у передноворічні дні: “Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця. Читати більше

Monday December 30th, 2024
  • Екорубрика

5 еконаслідків війни росії проти України за 2024 рік та що нам з цим робити

Які випадки знищення природи через війну в Україні за 2024 рік можна назвати найбільш руйнівними,… Читати більше

Friday December 27th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.