fbpx
Сьогодні
Спецпроєкт 14:52 16 Сер 2021

Відверта українська історія: 5 книг до 30-річчя Незалежності України

English version here

Цього року Незалежній Україні виповнюється 30 років. Її історія знала багато: злети і падіння, поразки і перемоги — усе це спільні досягнення всіх небайдужих до творення України та її майбутнього. Тож до Дня Незалежності пропонуємо добірку книг про історію, яку вже не змінити, але яка вчить кожного з нас, як рухатись далі.

""Я змішаю твою кров із вугіллям". Зрозуміти український Схід", Олександр Михед

Я змішаю твою кров із вугіллям

Шість міст Луганської та Донецької областей постануть перед вами, як відкрита книга життя місцевих жителів під час війни. Кожне місто зі своєю історією, своїми конфліктами, напрямком мислення. 

Олександр Михед здійснив робочу експедицію на Схід України, щоб скоротити дистанцію між оповіддю і читачем та детально передати принципи, погляди і думки жителів Донбасу, які з багатьох причин розділилися на "ми" і "вони". Книга складається зі спостережень автора, дорожніх нотаток, архівної інформації та шести розмов із уродженцями Сходу: Ігорем Козловським, Алевтиною Кахідзе, Романом Мініним, Сергієм Жаданом, Оленою Стяжкіною та Володимиром Рафєєнком.

"При в'їзді в місто знак "Лисичанськ" такий запилений і підкопчений, що здається темно-сірим. У будинку на Леніна, 177 величезна діра. Ніби з пирога вигризли величезний шмат. Шрами нагадують про липень 2014 і визволення міста".

"Точка неповернення", Дмитро Вербич

Долі людей, для яких в одну мить настала точка неповернення, після якої життя вже не буде звичним. Цим відліком став початок війни на Сході. У книзі йдеться про активну фазу бойових дій 2014-2015 років. Війна очима добровольців змусить поглянути на певні події під іншим кутом. Ви дізнаєтесь, як люди переборюють страх, як приймають швидкі рішення на фронті, від яких залежить не одне життя.

Боєць добровольчого батальйону Дмитро Вербич відверто розказує про багатоликість ворогів на фронті, холод, голод і бруд. Історія країни, вчинки людей та їхнє майбутнє — ось що змусить задуматись кожного читача. Книга про актуальне, про те, що війна триває та продовжує забирати життя людей. 

"Танкісти, десантники, добровольці — люди вживалися у свої нові ролі, призвичаювались до нової реальності і почували себе у ній комфортно. Людина має високу здатність адаптуватись. Спершу здається, ніби ти в пеклі. Згодом це пекло починає подобатись".

"Останній командир УПА. Життя і боротьба Василя Кука", Аліна Понипаляк

Останній командир УПА. Життя і боротьба Василя Кука

Аліна Понипаляк —  кандидатка історичних наук, дослідниця українського визвольного руху.  ЇЇ робота "Останній командир УПА" спрямована для всіх читачів, які хочуть зануритися в життєву атмосферу покоління, яке виборювало незалежність України в середині ХХ століття.

У книзі йдеться про людину кількох епох — останнього командира УПА Василя Кука. Він народився до Першої світової війни, пережив лихі часи  Другої світової, розквіт і згортання діяльності УПА, продовжував тиху боротьбу в 1970–1980 роках й отримав "друге дихання" після незалежності, за яку він віддано боровся. Авторка побувала в місцях, де жив і творив Василь Кук, поспілкувалася з його рідними та дослідила архівні дані, щоб відтворити його погляди та життєву позицію.

"Як людина, що народилася в Австро-Угорській імперії і мала польське громадянство, Василь мав змогу уникнути бід і страждань 1940-1950-х, емігрувавши до демократичного Заходу. Але він, як і тисячі молодих людей того часу, обрав інший шлях".

"Трансформація української національної ідеї", Олесь Доній

Трансформація української національної ідеї

Суспільно-політична література про те, якою має бути сучасна "українська мрія". У книзі йдеться про розвиток "української ідеї". Чому і на якому етапі вона загальмувала, і що слід зробити, щоб "українська ідея" мала право на життя? У цій збірці ви знайдете 30 думок відомих українських істориків, філософів, політологів, культурологів. Одним із яких є Олесь Доній — народний депутат України, громадський активіст, історик, літературознавець, журналіст та письменник. 

На яких засадах має існувати новостворена держава, і на яких саме ідейних основах повинно творитися нове суспільство? Шукайте відповіді та робіть власні висновки. Книга для тих, хто хоче розібратися в українських цінностях і готовий до їхнього оновлення.

"Це за часів російської, а потім радянської імперій Українська Незалежність була зіркою на небі. А після розпаду Союзу вона стала буденною реальністю. Відчутною на дотик, як український паспорт з тризубом. І раптом виявилося, що Незалежність сама по собі ще не гарантує справедливого суспільного устрою. Не забезпечує ефективної економіки. Що Незалежність схожа на високотемпературну плазму, яка щезне, якщо її не підживлювати спільною енергією українців".

"Перспективи української революції", Степан Бандера

Перспективи української революції

Крізь роки і століття в українській історії пробиваються імена людей, які опинилися в центрі доленосних подій, стали провідниками масштабних суспільних рухів. Цими іменами позначений довгий шлях свого народу до свободи. Однією з таких знакових особистостей є Степан Бандера — український політичний діяч, один із чільних ідеологів і теоретиків українського націоналістичного руху XX століття, провідник ОУН, організатор боротьби українців за власну державність і свободу.

Книга "Перспективи української революції" — це офіційне видання збірки публіцистики Степана Бандери, що охоплює кращі статті з його доробку. Книга дає можливість довідатись про життя діяча, чіткіше зрозуміти його світогляд та розвіяти міфи про його діяльність.

"Наші правди є діяметрально протилежні до духу й суті московського большевизму, в якому є зібрані, повторені й доведені до рафінованої системи вияви найчорнішої реакції й падіння з цілої історії людства, з неґативним застосуванням присвоєних большевизмом чужих здобутків матеріяльного і технічного поступу".

Даруємо читачам "Рубрики" книжки з цієї добірки! Для цього треба взяти участь у розіграші на сторінці "Рубрики" в Facebook, допис тут

Партнерська публікація

2219

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: